MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Петрівська виправна колонія №49”

10.12.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
У медичній частині установи монітори зафіксували протерміновані лікарські засоби. Медична допомога надається не в повному обсязі, зокрема, через відсутність лікаря-інфекціоніста та нестачу ліків.

Петрівська виправна колонія №49 1

15 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка і журналіста Олексія Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи “Петрівська виправна колонія №49”.

Звіт за попереднім візитом до цієї установи — за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту був аналіз роботи установи під час війни та порівняння ситуації дотримання прав людини з попереднім візитом.

Керівник закладу — полковник внутрішньої служби Анакідзе Валерій Борисович.

Монітори потрапити на територію установи безперешкодно, мали доступ до будь-яких приміщень, мали можливість спілкування з представниками адміністрації та засудженими, зокрема, й на умовах анонімності. Були оглянуті медична частина, житлові приміщення, лазне-пральний комбінат, харчоблок, виробнича зона.

Загальна інформація

Петрівська виправна колонія є колонією максимального рівня безпеки для утримання засуджених за тяжкі і особливо тяжкі злочини. Дорога до установи просто жахлива.

Моніторів супроводжували: начальник установи, перший заступник начальника установи підполковник внутрішньої служби Віталій Гура, заступник начальника установи СВПР підполковник внутрішньої служби Сергій Храмейков.

В установі 9 відділень СПС, законсервованих немає. В деяких відділеннях проводяться ремонтні роботи.

За даними, отриманими від керівництва колонії про загальну ситуацію в установі, з’ясовано наступне. Показник кількості персоналу складає 2,6 засуджених на одного представника персоналу; вартість утримання одного засудженого складає 268,46 гривень на добу; протягом поточного року до установи прибув 181 засуджений.
За 2021 рік померло 3 засуджених. У 2022 році — також померло 3 особи.
28 засуджених працевлаштовані, всі — за цивільно-правовими договорами. Середньомісячний заробіток з початку року складає 994 гривні; за жовтень — 3817,86 гривень.

В установі працює крамниця.
На день візиту в ДІЗО утримувалося 5 осіб. У ПКТ — 2 засуджених.
В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебувало 6 осіб. На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 55 осіб.
На обліку, як схильні до самогубства — 15 осіб; схильні до членоушкодження — 27 осіб; схильних до втечі — 19. На обліку як злісні порушники режиму утримання — 3.

Через важку хворобу в 2021 році звільнено одну людину; інвалідність другої групи мають 4 особи, третьої — 15.
Протягом 2021 року звільнено 54 особи, з них 4 — умовно-достроково, трьом в’язням замінено покарання на більш м’яке.
В 2022 році звільнено 46 осіб, з них умовно-достроково — 11, п’ятьом в’язням покарання замінено на більш м’яке.
Протягом 2021 року в установу три рази викликалась швидка допомога. В 2022 році таких випадків було 2.
Протягом 2021 року зареєстровано 24 випадки тілесних ушкоджень під час перебування в установі, за 2022 рік — 14 випадків під час перебування в установі.
Протягом поточного року спецзасоби (кайданки і фізична сила) застосовані 3 рази.

Протягом 2021 року відбулося 41 тривале побачення. В 2022 році — 27.
Короткострокових побачень у 2021 році здійснено 45, у 2022 році — 28. Варто зазначити, що в 2022 році через небезпеки, пов’язані з воєнним станом у країні, тривалий час побачення були заборонені.
Протестованих на SARS-Cov 2 (LgG, LgM) у поточному році — 1427 осіб, перехворіло 45 і вакциновано 217 засуджених.

Монітори ознайомилися з журналами рапортів про порушення засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень; журналами індивідуально-виховної роботи; журналами обліку виявлених тілесних ушкоджень в осіб, які прибули до УВК; щоденниками соціально-виховної роботи; актами про застосування до засуджених спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили; журналами обліку погодинних перевірок наявності засуджених на робочих місцях; списками засуджених, що працюють у майстернях; переглянули відомості нарахування заробітної плати; ознайомилися з постановами про поміщення в ДІЗО, ПКТ.

Установа має велику територію. За межами установи на власних землях вирощується продукція.

Медична частина

Завідувач медичної частини №49 Філії ДУ ЦОЗ ДКВС України в Черкаській та Кіровоградській областях (далі — медична частина) — Валага Роман Зіновійович.

В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичного працівника для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами.

Скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема: катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання з боку засуджених осіб не надходили.

На день візиту в стаціонарі медичної частини перебувало на лікуванні 2 особи. Одна з них — з підозрою на туберкульоз, перебувала в інфекційному ізоляторі.
Моніторинговою групою було виявлено, що на дану особу була відсутня медична карта стаціонарного хворого №003/о, до якої заносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, у тому числі ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень. Ознайомившись з первинною обліковою документацією №003/о “Медична карта стаціонарного хворого” іншого хворого, було виявлено, що картка оформлена також неналежним чином. Відсутні прізвище, ім’я, по батькові, підпис та реєстраційний номер лікаря, які мають бути відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №003/о “Медична карта стаціонарного хворого”.

Стаціонар медичної частини, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, що перебувають на лікуванні. Таким чином, особи, які перебувають у стаціонарі, одягнені в щоденний одяг, не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан у закладі охорони здоров’я.

В медичній частині душова кімната функціонує тільки в інфекційному ізоляторі, який розрахований на 1 ліжко-місце. Засуджені, що хворіють на інфекційні хвороби, які перебувають у палатах для соматичних хворих, позбавлені права на гігієну, або ж їх миття здійснюється у загальних душових, через що не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання та створюються передумови розповсюдження дерматологічних захворювань серед засуджених.

Працівники медичної частини не змогли ознайомити моніторів зі штатним розписом, графіком чергувань лікарів, що свідчить про те, що медичний персонал, який на момент моніторингового візиту виконував свої обов’язки, у недостатній мірі володів інформацією щодо питань загального стану організації Порядку надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі у медичній частині №49.

Стаціонар медичної частини має в наявності:

  • 5 палат для соматичних хворих, розрахованих на 7 ліжко-місць;
  • інфекційний ізолятор, який складається з 1 палати, розрахованої на 1 ліжко-місце;
  • ізолятор для осіб з розладами психіки на 1 ліжко-місце.

В медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини, маніпуляційний кабінет, стоматологічний кабінет, ординаторська, рентгенологічний кабінет.

Медична частина забезпечена сучасним рентгено-флюорографічним обладнанням, за поточний рік проведено 270 досліджень.

Петрівська виправна колонія №49 75

Разом з тим, у медичній частині неналежним чином облаштовано пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 №287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.

За поточний рік в установі виявлено 10 осіб, що хворіють на активний туберкульоз. Із них 9 захворіли під час перебування в установі та 1 особа, захворювання якої було виявлено при надходженні до установи.

За даними, що були отримані в медчастині, на диспансерному обліку перебуває 23 особи, які мають інвалідність. З них 5 осіб — 2 групи та 17 осіб — 3 групи. При цьому умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

За поточний рік у медичній частині проліковано в стаціонарі 31 особу, амбулаторно — 4515 осіб.

За поточний рік зареєстровано 14 випадків тілесних ушкоджень. У медичних картках амбулаторного хворого №025/о наявна карта первинної фіксації тілесних ушкоджень, проте, відсутні довідки, а також відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

З метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних захворювань, виявлення загальносоматичних та психічних захворювань серед засуджених в УВП, один раз на рік проводиться щорічні профілактичні огляди засуджених, які здійснюються шляхом проведення рентгенологічного обстеження засуджених. Разом із тим, моніторами було встановлено, що на час перевірки планові профілактичні огляди в медичній частині №49 не проводяться. Як пояснив завідувач медичної частини, основною причиною є недостатність медичного персоналу для їх проведення. Так, у підтвердження даної інформації, було перевірено Журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду у Петрівській ВК № 49, останній такий огляд було проведено 18.07.2021 р.

Кількість ВІЛ-позитивних в установі на день візиту становить 55 осіб, із них 50 осіб приймають АРТ. За поточний рік проведено 55 імунологічних обстежень (CD-4) на 19 ВІЛ-інфікованих засуджених та 55 вірусологічних (вірусне навантаження). Обстежено на ВІЛ швидкими тестами з початку року 325 осіб.

У медичній частині відсутній лікар-інфекціоніст. За інформацією, наданою медичним персоналом, лікар-інфекціоніст установу не відвідує. Консультування відбувається в телефонному режимі. Через відсутність лікаря-інфекціоніста, у порушення Наказу МОЗ 21.03.2012 №182, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 травня 2012 р. за №794/21107 “Про затвердження форм первинної облікової документації і звітності з питань моніторингу лікування ВІЛ-інфікованих осіб та інструкцій щодо їх заповнення” в медичній частині не на всіх осіб заведена Форма первинної облікової документації №030-5/о “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою”.

Крім того, в медичній частині у зв’язку з недостатністю медичного персоналу вважається недійсним наказ про призначення відповідальних медичних працівників за здійснення заходів з протидії ВІЛ-інфекції серед осіб, позбавлених волі, що порушує вимоги спільного Наказу МОЗ, МВС, Міністерства юстиції України від 05.09.2012 №692/775/1311/5 “Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, територіальних органів внутрішніх справ, установ виконання покарань і слідчих ізоляторів у частині забезпечення наступності диспансерного спостереження за ВІЛ-позитивними особами, здійснення клініко-лабораторного моніторингу за перебігом хвороби та проведення антиретровірусної терапії”, й не забезпечуються заходи з боку відповідальних працівників відносно диспансерного спостереження за ВІЛ-позитивними особами відповідно до вимог наказу.

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) відсутня.

У стоматологічному кабінеті та у сумці фельдшера монітори зафіксували лікарські засоби, термін придатності яких вже скінчився.

Петрівська виправна колонія №49

Петрівська виправна колонія №49

Петрівська виправна колонія №49

Також моніторами було зафіксовано наявність камер відеоспостереження у холі медичної частини. Разом з тим, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за №766/32218), встановлення відеонагляду у приміщеннях медичних закладів не передбачено.

ДІЗО/ПКТ/ДПК

У ДІЗО перебувало 5 осіб, у ПКТ — 2 і 3 особи на загальних умовах тримання, 11 засуджених утримувалися в ДПК.

Були оглянуті постанови щодо дисциплінарних стягнень, монітори мали можливість поспілкувалися з кожним дисциплінарно покараним. За даними адміністрації, дисциплінарне стягнення у вигляді ДІЗО можна отримати за зберігання заборонених предметів, також є низка дисциплінарних порушень, за які спочатку призначається покарання, що не пов’язане з поміщенням в камеру. Поміщення до ПКТ може бути застосовано, якщо заходи дисциплінарного стягнення не досягли своєї мети.

Петрівська виправна колонія №49 5

В ДПК утримуються засуджені негативної спрямованості, які, на думку адміністрації, не можуть перебувати в загальній масі засуджених через ризики дезорганізації установи.

На думку начальника колонії, на даний час дисциплінарні стягнення у вигляді ДІЗО є необхідні для тих осіб, які не бажають стати на шлях виправлення, а ПКТ — це виключний захід дисциплінарного реагування, який застосовується, коли інші заходи не досягли свого впливу.

Петрівська виправна колонія №49 9

В кожній камері знаходиться бак з питною водою, воду приносять із харчоблока, туалет відгороджено.

Петрівська виправна колонія №49 10

Підлога в камерах, згідно нормативів, дерев’яна. Радіатори опалення в камерах гарячі.

Камери, які не відповідають вимогам закону щодо 4 квадратних метра на одного засудженого, законсервовані. В деяких з них відбуваються ремонтні роботи і перебудови.

Петрівська виправна колонія №49 14

Є кімната огляду медичним працівником, душова кімната.

Петрівська виправна колонія №49 8

Засуджені знають про можливість оскарження порушень. Під час візиту в’язні скаржилися на відсутність медичної допомоги через брак ліків.

2 засуджені утримувалися на загальних підставах. На умовах анонімності бажання спілкуватися не висловили, в камерах є відеоспостереження.

Петрівська виправна колонія №49 11

Петрівська виправна колонія №49 12

Засуджений З. скаржився на утруднене дихання. Начальник медичної частини зазначав, що цей засуджений згідно флюорографії хворів на туберкульоз.

Засуджений Т. отримав 10 діб ДІЗО за відсутність нагрудного знаку.

Звернувся засуджений П., який був засуджений в Росії за вбивство, екстрадований в Україну. Стверджує, що засуджений несправедливо.

Засуджений Т. утримується півроку в камері один. Стверджує, що це здійснюється на його прохання, за його ініціативою.

Засуджений П. утримується в дільниці ДПК.

Петрівська виправна колонія №49 17

Петрівська виправна колонія №49 19

Скаржився на те, що в установі для засуджених, що утримуються в ДПК, не відведене місце для паління. Але палити в ДПК не заборонено, проте за паління в камері його карають у дисциплінарному порядку. Начальник колонії зазначив, що в даному випадку є прогалина в законодавстві. В установах середнього рівня безпеки ДПК є відокремленою дільницею, а в колонії максимального рівня безпеки — ДПК — камерна система. В рамках протипожежної безпеки паління в камерах ДПК заборонено. Загальна практика: одна година на добу, під час якої можна палити в прогулянковому дворику.

Петрівська виправна колонія №49 20

Засуджений К. скаржився на те, що, на його погляд, він незаконно утримується в цій установі, тому що є обвинуваченим за статтею 391 ККУ, і має бути переведений в СІЗО, тому що його справа перебуває в суді.

Під час візиту в дільницю ДІЗО/ПКТ/ДПК привезли обід. На перше — борщ. На друге — каша з м’ясом.

В Установі існує практика звернень до Центрів безоплатної правової допомоги для захисту інтересів засуджених.

Лазне-пральний комбінат

Петрівська виправна колонія №49 22

Приміщення для прийому білизни. Працює 6 пральних машин.

Петрівська виправна колонія №49 23

Засуджені по відділеннях відвідують лазне-пральний комбінат, де здають білизну на прання і отримують мило.

Журналу обліку тілесних ушкоджень у лазні не було.

Перукарня:

Петрівська виправна колонія №49 26

Перукар працює по банним дням. Штатного працівника лазне-прального комбінату немає. Є куточок фельдшера.

Вода в лазні регулюється самими засудженими, є килимки і занавіски.

Петрівська виправна колонія №49 27

Харчоблок

Петрівська виправна колонія №49 30

Вода холодна, мила немає, рушників також немає.

Петрівська виправна колонія №49 31

У великому залі відокремлених столів немає.

Петрівська виправна колонія №49 32

Петрівська виправна колонія №49 34

В обід грає музика, а якщо потрібно показати якийсь фільм, опускається екран, і за допомогою проектора транслюється відео.

На кухні працюють 6 котлів.

Петрівська виправна колонія №49 37

Рибний цех:

Петрівська виправна колонія №49 36

Керівництво харчоблоку ділитися ідеями на перспективу збільшення асортименту страв для засуджених.

Петрівська виправна колонія №49 38

Баки з питною водою:

Петрівська виправна колонія №49 35

В деяких приміщеннях харчоблоку відбуваються ремонтні роботи.

Посудомийний цех:

Петрівська виправна колонія №49 40

Є спеціальне приміщення для виготовлення страв на дровах у разі відключення електроенергії. Під час візиту харчоблок працював у звичайному режимі.

Пекарня власна, моніторам продемонстровано добовий запас хліба.

Петрівська виправна колонія №49 47

Овочі вирощують в теплицях.

Петрівська виправна колонія №49 45

Житлові приміщення

Поруч із харчоблоком знаходиться дільниця, в якій мешкають 45 засуджених, що працюють у харчоблоці.

Петрівська виправна колонія №49 42

Засуджений К. звернувся з питанням незаконності вироку, а також повідомив, що йому не зараховано день за два, відповідно до законодавства. Засудженому була надана консультація з приводу відправки кореспонденції.

Монітори звернули увагу, що в холодильниках житлових приміщень зовсім немає продуктів харчування. Барачні приміщення переобладнують у кубрикові.

Петрівська виправна колонія №49 53

Петрівська виправна колонія №49 61

Передбачені місця з особистим простором. Але ще залишаються переповнені барачні приміщення.

Петрівська виправна колонія №49 55

Опитані засуджені, що працюють на харчоблоці, повідомили, що вони не отримують заробітної плати. Адміністрація установи повідомила, що засуджені залучаються відповідно до 5 частини статті 118 КВК “на двогодинне відпрацювання на благоустрій установи”.

Засуджені скаржаться, що працюють, але не отримують зарплатні.
Засуджений З. повідомив, що працює більше семи місяців на будівництві, здійснює ремонтні роботи. За свою роботу також фінансів не отримує.

Кімната для прийому їжі:

Петрівська виправна колонія №49 54

Кімната для відпочинку:

Петрівська виправна колонія №49 62

Засуджені розповідають, що телефонні дзвінки відбуваються за заявою, та, якщо немає фінансів, існує загальна карточка, з якої можна зателефонувати.

Звернувся засуджений М., який не згодний із розподілом за місцем відбування покарання, хоче перевестися в іншу колонію. Засудженому була надана консультація з приводу порядку розподілу і переведення в колонію за місцем проживання.

Звернувся засуджений С., який постраждав в Авдіївці на власному огороді від розриву снаряда. Засудженому відірвало ногу, і він попросив допомогти щодо отримання інвалідність. Інвалідність не оформлена через відсутність паспорта.

Засуджений Т. шукає свою дитину, яка залишалася в Херсоні.

Звернувся засуджений І., який розповів, що його перевели з Росії, і він намагається оскаржити вид установи, вважає, що його права порушені, і режим відбування покарання має бути не такий суворий.

Майстерні

В майстерні відбувається ремонт автомобілів. На момент візиту на території майстерні перебували дві автівки. Одна з них готувалася під фарбування. При цьому на робочому місці перебував один засуджений, який, з його слів, працює в майстерні два місяці, офіційно оформлений за цивільно-правовим договором.

Петрівська виправна колонія №49 50

В установі, крім автомайстерні, працює швейна майстерня.

Петрівська виправна колонія №49 59

 Поділитися