MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Казанківська виправна колонія №93”

13.12.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
ДІЗО та ПКТ знаходяться у сирих підвальних приміщеннях. Біля кожної камери висять прикріплені до стіни ложки засуджених, які адміністрація забороняє зберігати в камері.

Казанківська виправна колонія №93 1

16 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка та журналіста Олексія Ярославцева здійснила візит до державної установи “Казанківська виправна колонія №93”.

Основним завданням превентивного моніторингового візиту був аналіз роботи установи під час війни, дотримання прав і свобод людини. Під'їхати до установи виявилося дуже непросто, дорога вкрай погана. Сорок хвилин відбувалася комунікація з начальником установи перед тим, як монітори потрапили на територію закладу.

Керівник закладу — полковник внутрішньої служби Олександр Юрійович Савенко. Супроводжував моніторів заступник начальника з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи майор внутрішньої служби Євгеній Миколайович Борейко.

Загальна інформація

Казанківська виправна колонія №93 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання осіб, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі, збудована в 1964 році. На баці колонії знаходиться сектор максимального рівня безпеки для тримання засуджених довічно, які переведені до багатомісних приміщень. На території установи знаходиться арештний дім. Також на території установи є дільниця СІЗО, але на момент візиту в цій дільниці не було жодної людини.

Через евакуацію з Запорізької області та Оріхово до колонії перевезено 21 людину.
Функціонує 9 відділень СПС, одна на ремонті і 2 законсервовано.
42 засуджених відторгнуті загалом.
На одного представника персоналу припадає 2,6 засуджених.
В 2021 році помер 1 засуджений, у 2022 році — 4.
Працевлаштовано 35 засуджених, усі — за трудовими договорами.
Середньомісячний заробіток засуджених, що працюють, складає 1147 гривень.
В ДІЗО перебувало 8 осіб, в ПКТ — 6.

В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебувало 5 осіб, в медичному закладі МОЗ — 1. На обліку ВІЛ/СНІД — 56; схильних до самогубства — 8. В 2021 році сталося 1 самогубство.
До членоушкодження схильні 15 засуджених; до втечі — 4.
На обліку як злісні порушники режиму утримання — 12 осіб.
За 2021 і 2022 роки не зареєстровано жодної скарги від засуджених щодо неналежних умов утримання або неналежного надання медичної допомоги.
3 особи мають інвалідність другої групи, 4 особи — третьої групи.
За 2021 рік було звільнено 281 особу, з них умовно-достроково — 50 осіб, 4 переведено на покращені умови утримання.

За 2022 рік звільнено 210 осіб, з них умовно-достроково — 36 осіб.
За 2021 рік було зафіксовано 5 випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі, в 2022 році таких випадків 4.
В поточному році 14 разів застосовані спецзасоби — кайданки.
За 2021 рік відбулося 14 тривалих побачень, за 2022 рік — 18. Короткочасних побачень в 2021 році відбулося 84, в 2022 році — 25.
За поточний рік на SARS-CoV 2 (lgG, LgM) протестована 681 особа.

Монітори ознайомилися з актами прокурорського реагування за останні півроку; з журналами рапортів про порушення засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень; журналами індивідуально-виховної роботи серед засуджених; журналами обліку виявлених тілесних ушкоджень в осіб, які прибули до УВП; щоденниками соціально-виховної роботи із засудженими; актами про застосування до засуджених спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили; журналами обліку погодинних перевірок наявності тощо.

Медична частина

Завідувач медичної частини №93 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Миколаївській області (далі — медична частина) — Цимбал О.О.

Медична частина №93 здійснює медогляди засуджених за наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров'я України 15.08.2014 p. № 1348/5/572. Ліцензія № 2639 від 21.12.2019 року.

Медична частина має наступні штатні посади:

  • завідувач медичної частини — 1,0 ставки;
  • лікар-терапевт — 0,75 ставки (0,25-вакансія);
  • лікар-стоматолог — 0,5 ставки;
  • лікар-рентгенолог — 0,5 ставки;
  • лікар-психіатр — 0,5 ставки;
  • фельдшер — 1,5 ставки (2,5 — вакансія);
  • сестра медична зі стоматології — 0,5 ставки;
  • сестра медична — 1,0 ставки;
  • рентгенлаборант — 0,5 ставки;
  • клінічний лаборант — 0,5 ставки;
  • молодша медична сестра — 1,0 ставки;
  • фармацевт — 0,5 ставки.

На день візиту у стаціонарі медичної частини проходили лікування 3 пацієнти з діагнозами: перелом шийки стегна; психопатія збудженого типу; хронічне обструктивне захворювання легень.

Під час перевірки моніторинговою групою було встановлено, що на хворих, які знаходяться в стаціонарі, не заведені медичні карти стаціонарного хворого №003/о, до яких вносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, зокрема ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень, що в свою чергу свідчить про неналежне ведення медичної документації.

Стаціонар медичної частини має у наявності: 2 палати для соматичних хворих, розрахований на 5 ліжко-місць; інфекційний ізолятор, що налічує 1 палату на 4 ліжко-місця (в палаті відсутній душ та туалет). Ізолятор для психічнохворих осіб відсутній.

В медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини (лікаря-терапевта), стоматологічний кабінет, рентгенкабінет, лабораторія та маніпуляційна, кабінет амбулаторного прийому.

Рентгенкабінет:

Казанківська виправна колонія №93 49

Лабораторія та маніпуляційна:

Казанківська виправна колонія №93 50

Казанківська виправна колонія №93 54

Кабінет амбулаторного прийому:

Казанківська виправна колонія №93 55

Казанківська виправна колонія №93 61

Стаціонар медичної частини, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затверджених наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, які перебувають на лікуванні. У зв’язку з чим особи, які перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.

Всі засуджені, якi прибувають до Казанківськоï ВК №93, протягом доби проходять первинний медогляд (педикульоз, тілесні ушкодження та інші захворювання). При цьому оцінюється стан здоров'я та працездатність. На диспансерний облік беруться ВІЛ-інфіковані засуджені, особи, які перехворіли на туберкульоз та ті, що мають хронічні хвороби печінки, шлунково-кишкового тракту тощо.

На диспансерному обліку перебувають: із соматичними захворюваннями — 97 осіб; 7 осіб, які мають інвалідність, з них III групи — 4 особи та II групи 3 особи; туберкульоз (категорії 5.1) — 47 осіб; з розладами психіки — 16 осіб.

Разом з тим, у порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку, в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення, та створюють небезпечне середовище серед засуджених осіб.

Засудженим з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психотропних речовин в умовах стаціонару медичної частини НЕ признається загальнозміцнювальна терапія з використанням речовин, що впливають на метаболічні процеси, та сенсибілізувальна терапія.

Казанківська виправна колонія №93 72

Казанківська виправна колонія №93 75

Казанківська виправна колонія №93 76

На обліку перебуває 56 ВІЛ-інфікованих особи (приймають АРТ — 56 осіб). За поточний рік проведено 40 імунологічних обстежень (CD-4) та 37 вірусологічних (вірусне навантаження).

Штатним розкладом не передбачено посади лікаря-інфекціоніста. Як пояснив завідувач медичної частини, консультації проводяться з лікарем-інфекціоністом Миколаївської міської медичної частини державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Миколаївській області. Разом з тим, графік прийому лікаря відсутній.

На прохання моніторингової групи показати в наявності швидкі тести на ВІЛ, персонал медичної частини показав упаковку швидких тестів на ВІЛ (партія V20190402), строк придатності яких закінчився 10.07.2020 року. Варто зазначити, що результати досліджень, отриманих з використанням протермінованих швидких тестів на ВІЛ не можна вважати дійсними. Разом з тим, за даними, які надав медичний персонал, за рік було протестовано швидкими тестами 371 особу, серед яких 1 особа є нововиявленою. Таким чином, дані стосовно кількості ВІЛ-інфікованих осіб в установі ймовірно є хибними та потребують перевірки, що свідчить про те, що належним чином не забезпечується послідовність диспансерного спостереження за ВІЛ-позитивними особами, здійснення клініко-лабораторного моніторингу за перебігом хвороби та проведення антиретровірусної терапії, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України від 05 вересня 2012 року №692/775/1311/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2012 року за №1615/21927.

Амбулаторний прийом здійснюється щодня фельдшером та лікарями, видаються медикаменти та виконуються процедури.

Казанківська виправна колонія №93 58

В ході огляду стоматологічного кабінету моніторинговою групою було виявлено ряд медичних препаратів, термін придатності яких сплив.

Казанківська виправна колонія №93

Казанківська виправна колонія №93

Казанківська виправна колонія №93

Один раз на рік проводиться профілактичний медогляд з метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних, виявлення загальносоматичних та психічних захворювань серед засуджених. У цій роботі бере участь терапевт, психіатр, стоматолог, рентгенолог. За поточний рік, згідно журналу профілактичних медичних оглядів, було проведено 510 оглядів.

Відповідно до журналу тілесних ушкоджень у поточному році зафіксовано 11 випадків тілесних ушкоджень. В медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки про таке ушкодження з зазначенням відомостей (письмова заява, усне або письмове пояснення засудженого, що стосуються обставин отримання тілесних ушкоджень (дата, час, місце отримання, способи заподіяння ушкоджень, відомості про особу (осіб), яка (які), на думку засудженого, їх заподіяла(ли), а також інші відомості щодо отримання тілесних ушкоджень); вичерпний опис медичних показників, що характеризують стан здоров'я засудженого, характер ушкоджень, їх розміри та розташування; припущення медичного працівника з огляду на відомості, надані засудженим, та медичні показники, а також обґрунтування їх співвідношення. Картки первинної фіксації тілесних ушкоджень, затверджені наказом ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби” від 29.20.2022 року №318-ОД, зберігаються окремо від карток стаціонарного хворого 025/о. Також відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

Смертей за 2022 рік — 4 (сепсис, цироз печінки, не травматичний крововилив в головний мозок, гостра серцева недостатність).

Казанківська виправна колонія №93 69

Казанківська виправна колонія №93 70

ДІЗО/ПКТ/ДПК

8 осіб утримувалось у ДІЗО, 6 — у ПКТ. У відділенні — довгий коридор, в якому знаходиться 20 камер.

Казанківська виправна колонія №93 3

В деяких камерах перебували засуджені в рамках одиночного утримання за власним бажанням. Відносно них відбувається перевірка.

Приміщення підвальні, сирість і сморід присутні. Біля кожної камери стирчать ложки засуджених, які, зі слів адміністрації, не можна зберігати в камері.

Казанківська виправна колонія №93 7

В наявності медична кімната. В камерах бачків з питною водою не має, засуджені набирають воду в пляшки безпосередньо з крану, і в такий спосіб зберігають. В деяких пляшках вода візуально жовтого кольору.

Казанківська виправна колонія №93 10

Казанківська виправна колонія №93 5

Казанківська виправна колонія №93 8

Казанківська виправна колонія №93 9

Засуджений П. стверджує, що він працював за шахрайськими схемами за вказівкою адміністрації колонії, по всій території України мали місце епізоди шахрайства. Засуджений відчужений від загалу. Зі слів засудженого, він намагався зателефонувати в ДБР, але результатів не було. Засуджений перебуває в ПКТ і утримується в камері біля 3 місяців. Засуджений надав дозвіл на обробку персональних даних і розповів на відео обставини вчинених ним злочинів. Відеосвідчення засудженого спрямовані в компетентні органи.

Засуджений Т. перебуває в ПКТ через те, що відмовляється знаходитися в загальній масі, перевірка проведена, і така поведінка засудженого розцінюється як невиконання законних вимог адміністрації.

Засуджений Ч. перебував 3 місяці ПКТ за планшет, який йому нібито видали представники адміністрації, потім з’ясувалося, що в цьому планшеті не видалений відеопристрій. Засуджений вважає, що дисциплінарне покарання є незаконним, подавав апеляцію, але, з його слів, навіть не знає, чи була ця апеляція відправлена в суд. Представники колонії прокоментували цей випадок, що засуджений незаконним шляхом отримав планшет, а видавав його за планшет, отриманий в законний спосіб.

Засуджений П. отримав ДІЗО за бражну закваску, претензій до адміністрації не має, оскаржувати не має наміру.

Засуджений З. звернувся з проханням сприяти його переведенню в іншу колонію через конфліктну ситуацію з адміністрацією.

Засуджений Ш. скаржився на те, що не може перебувати в загальній масі засуджених через конфлікт як з адміністрацією, так і з засудженими. Засуджений має бажання клопотати про переведення в інший заклад.

Засуджений Т. отримав дисциплінарне стягнення за те, що відмовляється перебувати в загальній масі. Сам засуджений відноситься до категорії відторгнутих загалом.

У засуджених в камерах ДІЗО немає навіть аркуша паперу і ручки. За порушення форми одягу може бути накладене дисциплінарне стягнення.

Відбуваються ремонтні роботи.

Харчоблок

Столова велика за розмірами.

Казанківська виправна колонія №93 14

На вході в їдальню знаходяться відокремлені столи для відторгнутих загалом, в установі таких 44 засуджених, вони харчуються окремо.

Казанківська виправна колонія №93 16

В столовій всього 56 столів, разом можуть поміститися 4 відділення. Меню:

Казанківська виправна колонія №93 17

Хліб печуть самостійно. Засуджені, які працюють на харчоблоці, оформлені за цивільно-правовими договорами: 6 поварів і 2 працівника столової. Працівник столової зазначив, що після відрахувань виплачують за місяць 500, 700 і навіть 900 гривень. Є круп’яний цех, овочевий, м’ясний, рибний. Чисто і охайно, запаху майже немає.

Казанківська виправна колонія №93 20

Казанківська виправна колонія №93 22

Казанківська виправна колонія №93 23

Варочний цех:

Казанківська виправна колонія №93 26

Засуджені спочатку отримують хліб, а потім стають у чергу і на підносі отримують їжу. Засуджені не бажають спілкуватися з моніторами, в один голос всі говорять, що в них все добре, їжу дають, до адміністрації претензій немає.

Лазне-пральний комбінат

Існує відокремлене приміщення для фельдшера, але воно має велике, не завішане вікно, через яке видно, як фельдшер оглядає засуджених. У душових кабінках шторок немає; гумових килимків також не було в кабінках. Кімната перукарня:

Казанківська виправна колонія №93 29

Дільниця максимального рівня безпеки

Спеціально побудована дільниця для тримання засуджених довічно, а також ДПК.

Казанківська виправна колонія №93 33

Прогулянкові дворики окремо для засуджених довічно (на фото нижче) і для осіб, що перебувають в дільниці посиленого контролю.

Казанківська виправна колонія №93 32

Засуджених довічно — 4 особи.

Засуджений довічно Н. стверджував, що відносно нього порушене право на справедливий суд. Він стверджує, що його затримували як одну людину, а насправді прізвище в нього зовсім інше. Також Н. стверджував, що він не вчиняв злочин, за скоєння якого його звинуватили.

В ДПК перебувало 3 засуджених. Медичної кімнати для огляду немає.

Казанківська виправна колонія №93 34

Житлові приміщення

Крамниця була зачинена.

Казанківська виправна колонія №93 35

Відділення для мешкання засуджених, які працюють на господарстві колонії, мешкають 54 особи. Із них тільки 10 працюють, згідно цивільно-правових договорів. Всі інші зарплату не отримують. Опитані засуджені зазначають, що працюють “по дві години на благоустрій колонії”.

Казанківська виправна колонія №93 43

Казанківська виправна колонія №93 44

Відділення, в якому проводиться ремонт:

Казанківська виправна колонія №93 39

Казанківська виправна колонія №93 42

Футбольне поле:

Казанківська виправна колонія №93 30

Барачні відділення. Жодний засуджений не висловив бажання поспілкуватися з моніторами, в тому числі і на умовах анонімності. Склалося враження, що засуджені залякані.

Казанківська виправна колонія №93 37

Казанківська виправна колонія №93 41

Кімната для прийому їжі:

Казанківська виправна колонія №93 38

Деякі приміщення значно відрізняються від барачних приміщень за якістю умов утримання.

 Поділитися