MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Мир поза законом — дайджест російських протестів

12.12.2022   
Наші інформ.
У Казані жінку затримали за статтею про “дискредитацію” російської армії за плакати “Я люблю своего папу”, “Нет войне” та “Мир”. У поліції їй погрожували фізичним та сексуальним насильством, а на прохання дати води пропонували “пити з унітаза”.

Світлана Потєряхіна, фото: ОВД-інфо

Світлана Потєряхіна, фото: ОВД-інфо

Журнал “Холод” провів збір пожертвувань на генератори та теплові пічки для українців. До збору спочатку долучилися співробітники редакції, а потім журналісти звернулися до читачів із пропозицією зібрати гроші на 20 генераторів. Вже 4 грудня підписники журналу зібрали 49 484,48 євро, яких вистачить на 82 генератори. “Холод” передасть гроші благодійній організації, яка закупить генератори за гуртовою ціною та привезе до пунктів обігріву, дитячих будинків, притулків для тварин та геріатричних пансіонатів.

Тиск

1 грудня — у Міжнародний день в’язнів миру — стало відомо, що у списку міжнародної антимілітаристської й пацифістської мережі War Resisters' International більшість в’язнів за антивоєнні погляди становлять громадяни Росії. За 9 місяців з початку війни, за статистикою ОВД-Інфо, в країні відбулося майже 20 000 затримань на протестних акціях, було порушено понад 5 000 адміністративних та понад 350 кримінальних справ за різними статтями за антивоєнні висловлювання та акції.

© Видимый протест

© Видимый протест

*

Блогер і політичний оглядач Максим Кац, що емігрував із Росії, став першою оштрафованою “фізособою-іноагентом”: його оштрафували на 15 тисяч рублів за відсутність відповідного маркування у Телеграм-каналі та на Ютубі.

*

Друзі та спільники Наталії Філонової — правозахисниці, матері дитини з інвалідністю та учасниці антивоєнного руху — створили сайт для висвітлення всіх незаконних дій влади проти неї та опублікували відкритий лист на її захист. Філонова перебувала під арештом у СІЗО Улан-Уде з 17 листопада — її звинувачують у тому, що вона вдарила поліцейського кульковою ручкою, їй загрожує до 10 років позбавлення волі. Філонова після затримання оголосила голодування. До неї не допускають юристів та правозахисників понад 2 тижні. Про це повідомляє телеграм-канал “Феминистское антивоенное сопроотивление”.  

Наталія Філонова, Улан-Уде © ОВД-Инфо

Наталія Філонова, Улан-Уде © ОВД-Инфо

*

У Казані жінку затримали за статтею про “дискредитацію” російської армії за плакати “Я люблю своего папу”, “Нет войне” та “Мир”. 24 вересня Світлана Потєряхіна вийшла на акцію протесту проти мобілізації. Її затримали та відвезли у відділення поліції на дві доби. За словами жінки, поліцейські погрожували затриманим фізичним та сексуальним насильством, а на прохання дати води пропонували “пити з унітаза”.

Пізніше Світлана ознайомилася з ухвалою суду і дізналася, що причиною її штрафу за дискредитацію російської армії став не плакат із текстом “Я люблю своего папу”, а напис “Мир”.

*

29 листопада поліція прийшла за Володимиром Овчинніковим — 84-річним калузьким художником, автором антивоєнних графіті у Боровську, повідомляє “7х7 — Горизонтальная Россия”. Художник написав пояснювальну записку про те, що він не підтримує військові дії в Україні та своїм графіті хотів донести до населення думку про необхідність їх зупинити. Раніше художника оштрафували за графіті, на якому було зображено дівчинку під бомбами.

Володимир Овчинніков © 7 х 7 – Горизонтальная Россия

Володимир Овчинніков © 7 х 7 – Горизонтальная Россия

*

Суд у Череповці засудив двох неповнолітніх до умовних термінів за спробу підпалу військкомату. За даними слідства, двоє підлітків 8 травня кинули у військкомат шість коктейлів Молотова та пошкодили два пластикових вікна. Суд вважає, що влаштувати підпал неповнолітнім запропонував невідомий за 5 тис. доларів. У результаті суд призначив підліткам по півтора року умовно за замах на знищення чужого майна (ст. 167 КК РФ). Джерело — телеграм-канал “7х7 — Горизонтальная Россия”.

*

Суд у Свердловській області призначив штраф 15000 рублів вчительці з міста Араміль за пацифістський напис на виборчому бюлетені під час губернаторських виборів. Дар’я Сергєєва написала на бюлетені: “Нет войне. Путина под суд по ст. 353 УК РФ за подготовку и развязывание агрессивной войны. Слава Украине. Свободу России! Свободу политзаключённым”. Фото вона виклала у сторіз однієї з соціальних мереж і вже о 10 вечора того ж дня отримала повістку до суду. За інформацією опозіційних телеграм-каналів, такі написи були й на інших бюлетенях у Свердловській області, при цьому один із проурядових каналів виклав у мережу особисті дані та адреси людей, які залишили такі написи. Про це розповідає телеграм-канал “RusNews”.

Дар’я Сєргєєва, місто Араміль Свердловської області, фото з телеграм-каналу RusNews

Дар’я Сєргєєва, місто Араміль Свердловської області, фото з телеграм-каналу RusNews

*

В Іркутську затримали Володимира Тимофєєва — ветерана чеченської та афганської війн, автора телеграм-каналу “Байкальський партизан”. Його звинувачують у виправданні тероризму та дискредитації ЗС РФ. Раніше його сторінку у ВКонтакте заблокували, але він продовжив вести свій блог у телеграмі. 

*

ЦК КПРФ хоче виключити з партії депутата Євгена Ступіна, який навесні підписав антивоєнний лист, а в суді зі справи Іллі Яшина, якого звинувачують у поширені “фейків” про армію, дав політику позитивну характеристику за передачу службового автомобіля під функції соціального таксі. 

*

Самарського лібертаріанця, який відсидів 28 діб за антивоєнну акцію, насильно відвезли до військкомату. Повістку Єгору Бесчастнову військком вручив у березні 2022 року при виході зі спецприймальника, де він сидів за повторне порушення мітингового законодавства за антивоєнну акцію 27 лютого.

Єгор Бесчастнов, Самара

Єгор Бесчастнов, Самара

Повістку він проігнорував, і 28 листопада Бесчастнова примусово відвезли до призовної комісії, попри те, що раніше він подавав заяву на альтернативну цивільну службу. Комісія постановила призвати Бесчастнова до армії, але йому вдалося виїхати до Казахстану.

Незалежна Дагестанська газета “Черновик” у Дагестані припинить друкуватися через тиск влади. За словами засновника видання Магді Камалова, на початку 2022 року в друкарні Ростова-на-Дону і Ставропілля, де друкувалася газета, стали надходити дзвінки від глави Дагестану і місцевої поліції з погрозами порушити кримінальну справу. В результаті друкарні відмовилися друкувати “Черновик”. Видання продовжить роботу в інтернеті.

*

Книги, написані авторами-“іноагентами”, стали обгортати в непрозору плівку та папір, відповідно до закону, що набрав чинності 1 грудня. У Московському домі книги так упакували книги Михайла Зигаря, Михайла Ходорковського, Єкатерини Шульман. Книги Шульман вже повністю розкупили. 

*

У Читі 26-річного Івана Лосєва звинуватили в “дискредитації” російської армії через опис сну за участю Зеленського в Instagram-сторіз. Донос на Лосєва написав оперуповноважений УФСБ РФ по Забайкальському краю, який живе за 400 км від Чити. Іван Лосєв регулярно викладає в сторіз свої думки щодо мобілізації та війни, проте їх до справи не додали. 

© Видимый протест

© Видимый протест

Підвали для тих, хто відмовляється воювати

У Луганській області виявлені підвали для свідомих відмовників від війни. Розслідування про це опублікували журналісти видання ASTRA. За їхніми даними, в підвалах військовослужбовців погрозами й фізичною силою примушують повернутися на фронт. За інформацією видання, люди перебувають по два-три тижні на холоді, в антисанітарних умовах, без їжі й теплих речей. На цей час відомо вже про 12 таких незаконних в'язниць і підвалів.

Міжнародні акції

27 листопада звіт руху “Весна” про репресії в Росії був представлений на Генеральній Асамблеї Міжнародної федерації ліберальної молоді IFLRY і підтриманий більшістю голосів. У звіті детально описані переслідування російською владою тих, хто виступає проти війни, цензура і порушення прав громадян, а також фактичне знищення інструментів легального захисту прав людини.

© Видимый протест

© Видимый протест


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо,7х7  — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное СопротивлениеВеснаАктиватика й інших.

 Поділитися