Моніторинговий візит до ДУ “Біленьківська виправна колонія №99”
18 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка і журналіста Олексія Ярославцева здійснила повторний візит до державної установи “Біленьківська виправна колонія №99”.
Звіт за попереднім візитом до цієї установи — за цим посиланням.
Основними завданнями превентивного моніторингового візиту був аналіз роботи установи під час війни, дотримання прав і свобод людини і порівняння з попереднім візитом.
Керівник закладу — полковник внутрішньої служби Жерепа В.М.
Загальна інформація
Державна установа “Біленьківська виправна колонія (№99)” є колонією середнього рівня безпеки для тримання засуджених чоловіків, які скоїли тяжкий або особливо тяжкий злочин вперше. Установа розташована в с. Біленьке Запорізького району Запорізької області, на березі Кременчуцького водосховища, за п’ятдесят кілометрів від міста Запоріжжя.
Монітори на територію установи були допущені протягом 13 хвилин.
В черговій частині доступні засоби дезінфекції і захисту.
За даними адміністрації, кількість персоналу по відношенню до засуджених: на одного представника персоналу припадає 1,7 засуджених. Вартість утримання одного засудженого на добу складає 67,36 гривень. Протягом поточного року до установи прибули 108 засуджених. У 2021 році помер один засуджений. У 2022 році також помер один засуджений. 30 засуджених працевлаштовані, але лише два з них — за трудовими договорами. Середньомісячний заробіток працюючих в’язнів складає 1129,7 гривень.
В ДІЗО перебувало 6 осіб. На лікуванні в закладі ЦОЗ ДКВ (на території установи) — 2 людини. На обліку ВІЛ/СНІД — 18; схильні до самогубства-5; до членоушкодження — 15; до втечі — 13; злісних порушників режиму утримання — 14 осіб.
Протягом 2022 року одна особа звільнена за станом здоров’я у зв’язку з важкою хворобою. 14 осіб мають інвалідність; 157 осіб звільнені в 2021 році, з них 47 — умовно-достроково. В 2022 році звільнено 125 осіб, з них 38 умовно-достроково.
Протягом поточного року зафіксовані 4 випадки тілесних ушкоджень під час перебування в установі.
За 2021 рік відбулося 13 тривалих побачень, у 2022 році — 3.
Короткочасних побачень за 2021 рік — 234, за 2022 рік — 61.
В установі 9 відділень СПС. Законсервовані 2 гуртожитка. Одне відділення залишилося казарменного типу, всі інші кубрикові.
В ПКТ і ДПК не було жодної особи. В установі працюють виробництво і майстерні.
Телефонні розмови відбуваються в черговій частині. У засуджених є свої сім-карти, які також зберігаються в черговій частині. Приміщення для телефонних розмов не пристосоване, телефони зберігаються в шафі чергового.
А комп’ютерний клас, судячи з усього, не використовується засудженими.
У соціально-відторгнутій категорії — 25 засуджених.
Монітори оглянули акти прокурорського реагування, а також ознайомилися з журналами рапортів про порушення засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень; журналами індивідуально-виховної роботи; журналами обліку виявлених тілесних ушкоджень в осіб, які прибули до УВК; щоденниками соціально-виховної роботи; актами про застосування до засуджених спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили; журналами обліку погодинних перевірок наявності засуджених на робочих місцях; списками засуджених, що працюють в майстернях; переглянули відомості нарахування заробітної плати; ознайомилися з постановами про поміщення в ДІЗО, ПКТ.
Медична частина
Завідувач медичної частини №99 Філії ДУ ЦОЗ ДКВС України в Запорізькій області (далі — медична частина) — Кулікова Анастасія Володимирівна.
Медична частина №99 здійснює медогляди засуджених за наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров'я України 15.08.2014 p. №1348/5/572. Ліцензія №2639 від 21.12.2019 року. Медична частина має наступні штатні посади:
- завідувач медичної частини — 1,0 ставки;
- лікар-стоматолог — 0,25 ставки;
- лікар-рентгенолог — 0,25 ставки;
- фельдшер — 3 ставки;
- сестра медична — 0,5 ставки;
- лікар-фтизіатр — 0,5 ставки;
- фармацевт — 1 ставка;
- лаборант — 1,25 ставки.
Відсутність лікаря-терапевта, лікаря-психіатра, лікаря-інфекціоніста та лікаря-нарколога свідчить про неповноту проведення первинного та повного профілактичного огляду, та порушує главу 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі (далі — Порядок), зокрема, відповідно до законодавства, у профілактичному медичному огляді обов'язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог.
Відповідно до вимог глави 5 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572 (далі — Порядок) — у стаціонарі медичної частини цілодобово чергує медичний працівник. Кількість чергових медичних працівників визначає завідувач медичної частини.
В медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини (лікаря-терапевта), стоматологічний кабінет, рентген-кабінет, лабораторія та маніпуляційний кабінет.
Кабінет завідувача медичної частини:
Стоматологічний кабінет:
Маніпуляційний кабінет:
Стаціонар медичної частини має у наявності 3 палати для соматичних хворих, розрахований на 15 ліжко-місць. Інфекційний ізолятор налічує 3 палати на 9 ліжко-місць. Варто відмітити, що інфекційний ізолятор не обладнаний душовою кімнатою, таким чином хворі засуджені позбавлені права на дотримання правил гігієни або ж їх миття має здійснюватись у загальних душових. Через що не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання.
Постільна білизна та подушки потребують заміни, вікна дерев’яні.
Приміщення ізоляторів потребують поточного ремонту, заміни сантехнічного обладнання. Крім того, порушуються права засуджених на повагу до їх гідності. Так, медична допомога засудженим, які звернулись до медичної частини установи, надається через металеву решітку для забезпечення особистої безпеки медичного персоналу.
На день візиту у стаціонарі медичної частини проходили лікування 2 пацієнти.
Під час перевірки моніторинговою групою було встановлено, що на хворих, які знаходяться в стаціонарі, заведені медичні карти стаціонарного хворого №003/о, до яких не заносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, зокрема ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень; відсутній підпис лікуючого лікаря, дата встановлення діагнозу, тощо. Що, в свою чергу, свідчить про неналежне ведення медичної документації.
Стаціонар медичної частини, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, які перебувають на лікуванні. У зв’язку з чим особи, які перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.
Ізолятор для психічно хворих осіб відсутній. Психіатрична допомога в медичному закладі надається неналежним чином, зокрема, лікар-психіатр відвідує установу тільки за запитом (вимогою). Разом з тим, на день візиту 5 засуджених перебувають під наглядом психіатра. Отже, неможливість залучення лікаря-психіатра для проведення консультацій із закладів охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України (далі — МОЗ) та відсутність тривалий час такого лікаря в медичній частині свідчать про ненадання якісної медичної допомоги при проходженні в’язнями первинного медичного огляду та відсутність медичного догляду по різним психічним захворюванням під час тримання засуджених у Біленьківській виправній колонії (№ 99), що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.
В медчастині у наявності сучасний цифровий рентген-апарат. За поточний рік проведено 399 досліджень.
Разом з тим, неналежним чином облаштовано пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційних захворювань серед засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 №287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.
На диспансерному обліку перебуває: соматичні захворювання — 41 особа; 14 осіб, що мають інвалідність, із них III групи — 11 осіб та II групи — 3 особи. Туберкульоз (категорії 5.1) — 9 осіб; з розладами психіки — 5 осіб. На обліку перебуває 19 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ — 18 осіб). За поточний рік проведено 39 імунологічних обстежень (CD-4), та 40 вірусологічних (вірусне навантаження).
Штатним розкладом не передбачено посади лікаря-інфекціоніста. Як пояснив завідувач медичної частини, консультації проводяться з лікарем-інфекціоністом Філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Запорізькій області. За поточний рік проведено 359 тестувань на ВІЛ швидкими тестами. Через відсутність лікаря-інфекціоніста, у порушення Наказу МОЗ 21.03.2012 №182, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 травня 2012 р. за №794/21107 “Про затвердження форм первинної облікової документації і звітності з питань моніторингу лікування ВІЛ-інфікованих осіб та інструкцій щодо їх заповнення” — в медичній частині не ведеться Форма первинної облікової документації №030-5/о “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою”. В медичній частині відсутній Наказ про призначення медичних працівників, відповідальних за здійснення заходів з протидії ВІЛ-інфекції серед осіб, позбавлених волі.
В ході огляду стоматологічного кабінету моніторинговою групою було виявлено відсутність пломбувального матеріалу та ряд медичних препаратів, термін придатності яких сплив.
Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, у поточному році зафіксовано 4 випадки тілесних ушкоджень. В медичних картках амбулаторного хворого №025/о відсутні довідки про таке ушкодження з зазначенням відомостей (письмова заява, усне або письмове пояснення засудженого, що стосуються обставин отримання тілесних ушкоджень (дата, час, місце отримання, способи заподіяння ушкоджень, відомості про особу (осіб), яка (які), на думку засудженого, їх заподіяла(ли)), а також інші відомості щодо отримання тілесних ушкоджень); вичерпний опис медичних показників, що характеризують стан здоров'я засудженого, характер ушкоджень, їх розміри та розташування; припущення медичного працівника з огляду на відомості, надані засудженим, та медичні показники, а також обґрунтування їх співвідношення.
Картки первинної фіксації тілесних ушкоджень, що затверджені наказом ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби” від 29.20.2022 року №318-ОД., зберігаються окремо від картки стаціонарного хворого №025/о. Також відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.
У холі медичної частини встановлені камери відеоспостереження, натомість, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 року за №766/32218) встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини не передбачено.
У медичній частині профілактичні дезінфекційні заходи здійснюються днювальними, наявність яких також не передбачена нормативно-правовими актами.
ДІЗО/ПКТ/ДПК
Монітори ознайомилися з постановами поміщення в ДІЗО та іншими документами, які стосуються дисциплінарних стягнень. Поміщення в ДІЗО може бути застосовано за нетактовну поведінку, вживання спиртних напоїв. Засудженим роз’яснюється право на безоплатну правову допомогу і участь адвоката під час накладення дисциплінарних стягнень. Питної води в камерах не має. Опалення в камерах присутнє. Прогулянковий дворик пристосований для прогулянок і під час дощової погоди, і в сніг.
В наявності кімната фельдшера і лазня для осіб, які відбувають дисциплінарні стягнення.
На час відвідування в ДІЗО перебувало 6 засуджених. Монітори мали змогу поспілкуватися з усіма засудженими, що перебували в ізоляторі.
На момент візиту ліжка в ДІЗО були зачинені, але після повідомлення моніторів адміністрації, що ліжка на день не мають зачинятися, в усіх камерах ліжка були відчинені. Є сподівання, що практика зачинення ліжок в ДІЗО буде припинена.
Засуджені розповіли про стягнення: пересувався не в строю, отримав 10 діб. 14 діб засуджений Т. отримав за те, що був без нагрудного знаку, раніше дисциплінарних стягнень не мав. Засуджений К. отримав 14 діб за вживання браги.
Лазне-пральний комбінат
Відвідування лазні, відповідно до розкладу — по відділенням, одна година один раз на тиждень.
Спеціальна камера для дезінфекції одягу і білизни:
Кімната для роздягання:
Вода в лазні регулюється індивідуально, проте шторки в душових кабінках відсутні.
Кімната перукаря:
Перукар, з його слів, працює на ставці, але скільки заробляє, він не знає.
Куток фельдшера — у вигляді офісного столу та стільця, не відокремлений. Приватність під час такого огляду неможлива.
Харчоблок
В рукомийнику є вода і мило.
З 23 засуджених, що працюють в харчоблоці, тільки двоє уклали цивільно-правові договори. Всі інші працюють без оплати. Адміністрація пояснює це тим, що вони працюють по дві години на благоустрій.
Зал в столовій величезний, може вмістити 700 людей.
Опитані засуджені працюють в харчоблоці позмінно, миють посуд. З 5:30 ранку заступають, о 16:00 зміняються. З їх слів, зарплату за свою роботу не отримують.
Медичні карти на 17 засуджених оглянуті.
В наявності пробники їжі.
Хліб власної випічки.
Засуджений О. працює на овочевому цеху більше року. За свою роботу він не отримує зарплати. На день візиту він заступив на роботу о 8 ранку і працюватиме, поки не закінчить роботу. Минулого дня роботу він закінчив о 18:00.
М’ясний цех:
Рибний цех:
Житлові приміщення
У наявності відремонтоване спеціальне відділення на випадок спалаху інфекційних захворювань. Наразі, зі слів адміністрації, не використовується.
Приміщення для мешкання засуджених, які працюють на харчоблоці, бані та інших господарських об’єктах:
Кімната для відпочинку:
В інших відділеннях опитані засуджені повідомили, що хотіли б працювати, але не мають такої можливості. Склалося враження, що засуджені залякані і про порушення прав людини повідомляти не наважуються.
У двох відділеннях туалет на вулиці. Засуджені і влітку, і взимку в туалет ходять на двір.
Планшетів в колонії всього 2, користуватися можна лише у спеціальному приміщенні, але й попиту, зі слів адміністрації, немає.
Промислова зона
Працює ПТУ, де можна отримати спеціальності швача, токаря, зварювальника, муляра, оператора котельні.
На виробництві відбувається переробка полімерних виробів.
Цех величезний, не опалюється, сирий. В зимовий період передбачені місця для обігріву. Під час відвідування місця для обігріву перебували в занедбаному стані.
На виробництві працюють 85 осіб за договорами цивільно-правового характеру. Засуджений М. працює два роки на переробці поліетилена. З його слів, платять дуже мало, майже копійки.
Швейний цех виготовляє рукавиці.
Крамниця
Крамниця на момент візиту не працювала.
Купівля, як правило, відбувається наступним чином: засуджені, якщо на особистому рахунку є гроші, пишуть заяву і замовляють продукти. Згодом продукти привозять і видають як передачу.