Президента просять зобов’язати Державну міграційну службу приймати декларації про вихід з попереднього громадянства
Президента України просять зобов’язати Державну міграційну службу приймати декларації про вихід з попереднього громадянства, адже без цього неможливо набути громадянство України. Зокрема, йдеться про вихід з російського громадянства, ускладнений політикою держави-агресора.
Відповідну петицію було створено 20 грудня 2022 року за ініціативою Валентини Степури. На момент написання новини петицію підтримали більше 1 000 осіб.
Люди з тимчасовим посвідченням громадянина України (ТПГУ) не можуть завершити процедуру отримання українського громадянства через “законодавчу колізію”: аби отримати український паспорт, необхідно вийти з попереднього громадянства, а після початку повномасштабного вторгнення та розриву дипломатичних відносин з Росією, зробити це фактично неможливо.
Так само неможливо припинити громадянство РФ, перебуваючи у країнах Європейського Союзу, адже аби подати необхідні документи у країні ЄС, людина повинна мати офіційний дозвіл — посвідку на постійне або тимчасове проживання, зазначають автори петиції:
“Ми неодноразово намагалися подати документи на вихід [з російського громадянства] в країнах ЄС, але отримували відмови від консульств та посольств РФ”.
Автори петиції наголошують, що неодноразово зверталися до представників ДМСУ із запитами, аби подати декларацію, але отримували відмови. Майже через рік після початку повномасштабного вторгнення, представники Державної міграційної служби України пропонують звертатися до уповноважених органів влади на території Росії або до російських представництв у країнах ЄС. Люди з ТПГУ не хочуть наражати себе та свої родини на небезпеку, адже російське законодавство передбачає кримінальну відповідальність за підтримку Збройних сил України, проукраїнську позицію, засудження війни та російської агресії. “Україна офіційно визнала Росію країною-терористом, наші родини повністю підтримують це визнання. Ми не хочемо ніяк контактувати з представниками терористичного російського режиму”, — підкреслюють автори петиції.
Враховуючи все вищезазначене, автори петиції просять надати їм, громадянам України, які вже мають ТПГУ, “можливість позбавитись (вийти з) громадянства РФ декларативно”, аби “стати повноцінними членами українського суспільства з українськими паспортами та відданістю Україні”.
“ЗУ ‘Про громадянство’ охоплює поняття декларативного виходу. Відповідним пунктом визначена можливість декларативного виходу з попереднього громадянства у випадках, коли людина з незалежних від неї обставин не може отримати вихід за передбаченою процедурою”, — нагадують автори петиції.
Адвокат Олексій Скорбач детально пояснював, чому наразі майже нереально позбутися російського паспорта. Якщо до початку російської збройної агресії розірвання правових відносин з Росією не викликало особливих труднощів, після 24 лютого країна-агресор почала вдаватися до нових форм терору, не дозволяючи людям позбутися токсичного громадянства. Олексій Скорбач розповідав, що “Російська Федерація спочатку припинила будь-яке листування з особами, які вже подали документи у дипломатичні представництва, не підтверджуючи самого факту звернення про припинення громадянства”; потім заборонила дипломатичним установам приймати документи від людей, які не мають постійного проживання у країні, де вони подають звернення; і врешті-решт фактично заборонила процедуру виходу з російського громадянства. Наразі Росія вимагає від громадян України підтвердити набуте громадянство через закордонний паспорт. Але оскільки на цій стадії зміни громадянства закордонний паспорт отримати неможливо, то і пред’явити його неможливо, пояснював експерт.
Олексій Скорбач наголошував, що “країна-агресор стала заганяти у глухий кут саме громадян України”, адже громадянам інших країн не висувають подібних вимог і не обмежують у припиненні російського громадянства.
Крім того, люди, які вже віддали паспорти у дипломатичні установи Росії до початку повномасштабного вторгнення або втратили документи, навіть теоретично не можуть подати документи для виходу з російського громадянства у третіх країнах, адже тимчасове посвідчення громадянина України “не є документом, який дає право на перетин кордону”.
“За таких обставин громадяни України були позбавлені можливості припинити громадянство країни, яка, крім всього, стала агресором стосовно нової батьківщини”, — вважає Скорбач.
Державна міграційна служба України не намагається допомогти людям, які опинилися заручниками нових реалій. За словами Скорбача, ще від 2014 року ДМСУ фактично ігнорує факт російської агресії, адже, за документами ДМСУ, “Російська Федерація є країною з окремими, але не кричущими порушеннями прав людини”. Експерт переконаний, що це абсолютно неправильна позиція державного органу:
“Довести неможливість отримання відповідних документів без ризику для життя та свободи — стало задачею не з однією зірочкою, — пише Скорбач. — Проти нових громадян об’єдналися чиновники двох країн — Росії, яка не дозволяє вийти із громадянства, та України, яка приймає та сприймає таку російську позицію”.
За словами Скорбача, ДМСУ досі наголошує “на неухильному дотриманні російського законодавства”, нехтуючи тим фактом, що незаконна й невизнана світом анексія українських територій, переслідування українців і військова агресія проти України також відбувалися і продовжують відбуватися “за законодавством” держави-терориста. Крім того, наразі взагалі неможливо перевірити документи, видані в Росії. Отже, навіть якщо у Росії громадяни України зможуть знятися з реєстрації й отримати усі необхідні довідки (зазвичай саме громадянам України російські органи забороняють отримувати такі документи дистанційно, скориставшись сайтом державних послуг, або через офіційних представників), в Україні буде неможливо перевірити видані в Росії документи, а співпраця з російськими органами може бути розцінена як кримінальний злочин, пояснює експерт. Не варто відкидати й ризики, які виникають при взаємодії з російськими органами, адже поки громадяни України офіційно не припинили російське громадянство, на них розповсюджується так звана “часткова мобілізація”.
Таким чином люди потрапляють у замкнене коло, коли неможливість оформити вихід з колишнього громадянства тягне за собою неможливість подачі відповідних документів до міграційної служби. Коли Державна міграційна служба відмовляється враховувати реалії російської збройної агресії та не шукає шляхи розвʼязання проблеми разом з людьми — коло замикається.
Як і автори петиції, Олексій Скорбач також розглядав декларативний вихід із російського громадянства як варіант розв’язання проблеми.
Раніше Харківська правозахисна група писала про Дайану Залевську, дівчину, яка бореться за отримання українського громадянства, адже все життя проживає в Україні. “Дівчина без паспорта” неодноразово вигравала суди проти Міграційної служби України, проте все одно не могла отримати відповідний документ і українське громадянство. У жовтні 2021 року Дайна збиралася судитися вже з державним виконавцем, аби змусити його виконати рішення суду.