У МВС та ДМС визнали проблему з виходом з російського громадянства
Державна міграційна служба та МВС визнали наявність проблеми, коли люди, які давно мешкають в Україні та мають тимчасове посвідчення громадянина України (ТПГУ), не можуть отримати український паспорт, оскільки країна-агресор не дозволяє позбутися російського громадянства.
Про це 3-го квітня повідомив адвокат Олексій Скорбач, котрий неодноразово писав про порушення прав людей, які стали заручниками політики РФ та непродуманих рішень окремих українських структур, фактично перетворившись на “недогромадян”.
Як написав правник на своїй фейсбук-сторінці, той факт, “що нові громадяни України не можуть фізично відмовитися від громадянства країни-агресора, якщо мали таке нещастя — перебувати у цьому громадянстві”, став відкриттям для ДМС та Міністерства внутрішніх справ. Проте нарешті було визнано наявність проблеми. Адвокат також оприлюднив фотографії відповіді на його звернення й зауважив, що раніше керівники ДМС та МВС “посилалися на передбачену російським законодавством процедуру виходу із громадянства”.
У відповіді Управління взаємодії з ДМС України зазначено, що “процедура та строки припинення іноземного громадянства визначаються виключно законодавством іноземної держави”. Проте посадовці відзначили, що через російську збройну агресію дипломатичні стосунки України з РФ були розірвані, а дипломатичні установи РФ припинили діяти на українській території. Тож люди, які набули українське громадянство й були зобов’язані вийти з російського громадянства упродовж двох років, “фактично позбавлені можливості виконати таке зобов’язання та завершити процедуру набуття громадянства України”.
“Врегулювання зазначеного проблемного питання громадян РФ можливе виключно в законодавчій площині шляхом внесення змін до Закону України ‘Про громадянство України’ в частині пролонгації виконання зобов’язання припинити іноземне громадянство на період дії в Україні воєнного стану, — йдеться у відповіді. — Одночасно інформуємо про те, що МВС спільно з ДМС у межах своєї компетенції виступає із законодавчою ініціативою щодо удосконалення законодавства, зокрема, у сфері громадянства”.
Як зазначено в листі-відповіді, для цього 30-го червня 2022-го року було зареєстровано законопроєкти № 6368-д та 6369-д.
Проєктом Закону № 6368-д унормовується декларативний вихід з громадянства держави, яка визнана Україною державою-агресором або державою-окупантом. Громадяни таких країн мають право подати декларацію про відмову від іноземного підданства та визнання себе лише громадянином України.
У проєкті Закону № 6369-д йдеться про правові та організаційні засади, що лежать в основі системи декларування наявності (або відсутності), набуття (або припинення), перебування (або неперебування) у процесі набуття (або припинення) громадянства України, а також про повноваження державних органів, що перевірятимуть подані відомості та виявлятимуть порушення у разі їхнього виникнення.
Ми детально розповідали про замкнене коло, в якому опиняються люди, які багато років проживають в Україні та мають тимчасове посвідчення громадянина України (ТПГУ), проте не можуть завершити процедуру отримання українського громадянства й позбутися токсичного російського громадянства. Для отримання українського громадянства людям з ТПГУ необхідно вийти з попереднього громадянства, а після початку повномасштабного вторгнення та розриву дипломатичних відносин з Росією зробити це фактично неможливо, адже Державна міграційна служба вимагає звертатися до уповноважених органів влади на території Росії або до російських представництв у країнах ЄС, ігноруючи ризики, на які наражатимуть себе громадяни при взаємодії з країною-терористом. При цьому Російська Федерація фактично заборонила процедуру виходу з російського громадянства й всіляко перешкоджає громадянам позбутися небажаного паспорта. Таким чином громадяни з ТПГУ опинилися між двох вогнів: Росії, яка не дозволяє вийти зі свого громадянства, і Державної міграційної служби України, яка вимагає дотримуватися російських “норм законодавства”, ігноруючи той факт, що Російська Федерація порушує права людини як всередині власної країни, так і на території України, щодня вчиняючи численні злочини.
У подібні ситуації потрапляли й колишні громадяни Білорусі, навіть ті, які пішли боронити Україну, а потім опинилися за крок до депортації. Так колишні добровольці Олексій і Вероніка змогли подати документи до ДМС лише після медійного розголосу. Якби подружжя вислали назад до Білорусі, за підтримку України їм би загрожувала смертна кара.
Як зауважував Олексій, у такій ситуації можуть опинитися й інші іноземці, які воюють за Україну, адже “після звільнення з ЗСУ у добровольця є сім днів, щоб залишити країну”. При цьому іноземці не завжди можуть легально повернутися на батьківщину, особливо якщо йдеться про повернення до країни, яка нехтує усіма нормами права.
Харківська правозахисна група також висвітлювала випадок Дайани Залевської, дівчини, яка боролася за отримання українського громадянства, адже все життя була в Україні. “Дівчина без паспорта” неодноразово вигравала суди проти Державної міграційної служби, проте все одно не могла отримати українське громадянство. У жовтні 2021-го року Дайна мала судитися вже з державним виконавцем, аби зрештою домогтися справедливості.