MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Криму ‘прокурор’ запросив 10 років позбавлення волі для колишнього командира корабля ‘Славутич’

08.02.2023   
Марина Гарєєва
Окупаційна влада звинувачує Олексія Кисельова в організації “морської блокади” та в приналежності до кримськотатарського добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана. Т. звана сторона обвинувачення вважає, що провина українця повністю доведена.

Олексій Кисельов. Фото: Кримський процес

Олексій Кисельов. Фото: “Кримський процес”

Незаконний Джанкойський районний суд у тимчасово окупованому Криму завершив так зване “судове слідство” у справі політв’язня Олексія Кисельова, якого окупаційна влада звинувачує в організації “морської блокади” та в приналежності до кримськотатарського добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана.

Про це 8 лютого повідомило видання “Кримський процес”.

Щобільше під час судових дебатів представник так званого “державного обвинувачення” заявив, що провина підсудного повністю доведена, і запросив для обвинуваченого українця 10 років позбавлення волі з відбуванням покарання у в’язниці протягом одного року.

Ще до початку судових дебатів сторона захисту подала клопотання, в якому просила залучити до матеріалів справи інформацію про те, що добровольчий батальйон імені Номана Челебіджихана мав бути зареєстрований як структурний підрозділ Збройних сил України.

Крім того, адвокат Олексій Ладін заявив клопотання, у якому просив викликати й допитати у якості свідка організатора добровольчого батальйону Ленура Іслямова.

Незаконний суд відмовив у задоволенні обох клопотань.

Фінальне засідання так званого суду відбудеться 16 лютого 2023 року.

Що відомо про справу Олексія Кисельова? 

22 липня 2022 року росіяни викрали Олексія Кисельова, капітана 1-го рангу, колишнього командира корабля “Славутич” ВМС України, який останніми роками займався волонтерською діяльністю й проживав у місті Генічеськ. Вийшовши у відставку, Олексій Олексійович Кисельов спочатку займався громадською та підприємницькою діяльністю у місті Севастополь. Після того як Російська Федерація незаконно окупувала кримський півострів, Олексій Кисельов виїхав до Генічеська, що на Херсонщині.

Під час судового засідання 23 листопада 2022 року, Олексій Кисельов повідомив, що представники РФ катували його протягом тривалого часу: на допитах використовували електрострум і вдавалися до побиття.

Тортури почалися, ще коли Олексія Кисельова незаконно утримували у професійно-технічному училищі № 17 міста Генічеськ, де базувався підрозділ Росгвардії. За словами Олексія, його катували та били протягом п’яти днів. Представники РФ вимагали, аби чоловік зізнався на камеру, що він є керівником партизанського руху, проте Олексій відмовлявся давати неправдиві свідчення проти самого себе.

За п’ять діб потому, 27 липня 2022 року, викраденого українця перевезли до Сімферополя. Олексій Кисельов опинився в сумнозвісному приміщенні так званого “кримського управління ФСБ”, де представники російських спецслужб продовжували катувати викрадену людину. Лише після численних тортур так званий слідчий ФСБ провів “офіційне затримання” та порушив кримінальну справу.

За версією ФСБ, Олексій Кисельов, “перебуваючи в Україні, у травні 2016 року добровільно долучився до збройного формування ‘Кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Н. Челебіджихана’, мета діяльності якого суперечить інтересам РФ”. Представники російських спецслужб вважають, що Кисельов постачав продукти іншим учасникам батальйону й готував їх до реалізації морської блокади півострова, навчав управляти морськими судами й “дотепер не заявив про своє добровільне припинення участі у незаконному збройному формуванні”.

Олексій заперечував свою “вину” і неодноразово говорив слідчим, що нічого не знає ані про зброю, ані про учасників, ані про цілі вищезгаданого добровольчого батальйону. Більше того, сам засновник добровольчого батальйону, бізнесмен Ленур Іслямов, неодноразово заявляв, що Олексій Кисельов не має ніякого відношення до його батальйону.


1 червня 2022 року Верховний суд Росії задовольнив позов Генеральної прокуратури про визнання “Кримськотатарського добровольчого батальйону ім. Номана Челебіджихана” терористичною організацією та заборонив його діяльність на території РФ. 21 липня 2022 року ФСБ Росії додала “Кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджихана” до списку терористичних організацій.

Незаконно затримані громадяни України, яких звинувачували “в участі у добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана”, неодноразово повідомляли, що представники російської влади вдавалися до катувань, аби змусити людей давати неправдиві свідчення проти себе.

За інформацією Кримської правозахисної групи, упродовж 2022 року за звинуваченням в участі в батальйоні імені Номана Челебіджихана в Криму було позбавлено волі щонайменше 15 осіб. У тому числі йшлося про громадян України, яких після 24 лютого 2022 року військовослужбовці РФ викрадали на півдні України.

23 січня 2023 року у Кримськотатарському Ресурсному Центрі повідомили, що, починаючи з 2014 року, було зафіксовано 23 затримання за звинуваченням в участі в добровільному батальйоні імені Номана Челебіджихана: 8 — в окупованому Криму, 15 — на окупованій Херсонщині.

Голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв відмічав, що російська влада цілеспрямовано створює нові інструменти для переслідування українських громадян на окупованих нею територіях України. Він пояснював, що “за звітний період ВС РФ про визнання ‘батальйону імені Номана Челебіджихана’ терористичною організацією, в КоАП РФ була введена стаття 20.3.3 (‘Публічні дії, направлені на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації’) та в КК РФ ст. 280.3 ‘Публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації’, також вперше було застосовано ст. 20.3 КоАП РФ (‘Пропаганда чи громадське демонстрування нацистської атрибутики чи символіки’)”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися