MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Обходили міни та саджали город’, — жителька Мощуна

18.02.2023    доступно: in English | На русском
Олексій Сидоренко
Марія Матейцева все життя працювала кранівником. Вони з чоловіком власними руками збудували в Мощуні два будинки: для себе та дочки. Обидві оселі зруйновані. Зараз пані Марія мешкає у сараї. Їй нікуди їхати.

Мене звуть Марія Сергіївна. Я мешкала у Києві, усе життя на заводі працювала кранівником. Це шлакоблоковий завод на Борщагівці. Тут нам завод видав ділянки. Наш директор допомагав нам усіляко. За гроші, звичайно, але йшли, просили — й він виписував шлакоблок. Було дуже тяжко, це ж 89-ий рік. Одну хату залишили доньці, купили ще одну ділянку та побудували нову хату. З 2005 року ми тут постійно мешкали.


З ким ви жили?   

З покійним чоловіком. Ми вдвох із ним побудували одну дачу, потім другу. Власноруч. Я стільки цегли перетягла, підлогу застелила. Сусідка казала: “Ми йдемо, а ти вже лупиш”. Це було моє житло. А зараз я живу, бачите, у сараї. 

Чи думали ви, що буде повномасштабна війна?

Ні! Ми не готувалися! Ну, як так?! Це ж так звані брати. Я і зараз не можу усвідомити, що вони таке роблять. Знущаються з людей.

24-го вже стріляли. Ми прокинулись, усі роз’їжджались, а ми думаємо — не поїдемо. Нема куди їхати. А вже третього березня нас вивіз Олександр Топало. За три хвилини сказав зібратися. Він АТОшник, із чотирнадцятого року воює. Приїхав допомогти жінці, теж вивезти. І він нам сказав, що ми маємо три хвилини на збори. У чому були вискочили, бо над нами вже свистіли кулі.

Що відбувалося поки ви були тут?

Страхи господні. Там будинок палав, там палав. А ми виглядаємо: Боже, палають будинки, ну, як це так?! Як це може бути? Ховалися спочатку у льосі. Принесли подушки, ковдри, усе туди принесли, я залізла, а вилізти не можу. У мене дуже болять ноги. Пішли до сусіда. Йдемо туди, аж раптом літаки — просто над хатами. Жух-жух, летять, стріляють, усе вибухає… От тоді ми сильно перелякалися. Вже всі роз’їхалися, а нас із сусідкою Таєю Тимофіївною відвезли до Лісової поляни, там є бомбосховище.

Потім Таїна донька і її зять розшукали нас. Коли ми виїжджали до Києва, навколо вже оборона була, стояли солдати. У Києві ми переховувалися у бомбосховищі. Новий садочок, там дуже гарне бомбосховище було. Саме там мені доньки повідомили, що мій будинок зруйновано.

Насправді це я випадково побачила. Вони від мене приховували, а я дивлюся у телефон, кажу: “Почекайте, а це що?” Вони мене заспокоюють, а я дивлюся — хата доньки розбита. А вона каже: “Усе вимикай!” Я кажу: “Ні!” Дивлюся, і ця хата розбита. І все… Потім ми повернулися із сусідом, ми вже з ним не розходилися. Ми вже наче родина, бо безвихідна ситуація.          

Зруйнований будинок Марії Матєйцевої, Мощун

Зруйнований будинок Марії Матєйцевої, Мощун

Скільки часу провели в евакуації та коли повернулись?

Місяць. Вже тут зачистили усе та розмінували, бо навколо ж були міни. У нас тут за сараєм вибухнуло. Абрикосове дерево було, знесло повністю. Ми приїхали на згарище. У квітні, мабуть, п’ятнадцятого… Господи, вже й не пам’ятаю. Їх звідси вигнали, наші хлопці ходили, розміновували.

Що з вашим будинком?

Сюди, я так думаю, влучили запалювальними снарядами. Мій будинок був дуже гарний, мені сусідка казала: “У тебе, Маріє, найкращий будинок”. Він був невеликий, охайний, три поверхи. Навколо були квіти… А зараз самі бачите, що з ним.

У мене все було у хаті. І туалет, і бойлер, і душ, і тепла вода, усе було. Лише живи та радій. Ніколи в житті не думала, що таке доведеться пережити. Будували дуже тяжко. Усе потрібно було десь дістати, а це було складно. Ось так будувалися потроху та жили. І прийшли, дякую, допомогли нам…

Зруйнований будинок Марії Матєйцевої, Мощун

Зруйнований будинок Марії Матєйцевої, Мощун

Що плануєте робити далі?

Жити. Відбудовувати все. Може хтось допоможе трохи. Зараз живу я тут, це була у мене сауна. Тут у мене стоїть газова плита. Ну, така плиточка та балон. А там туди далі пічка та два ліжка. А тут посуд і таке… Але їхати я нікуди не планую! Це моє! Діти кажуть: “Мамо, може поїдеш у Київ?” Я кажу — ні! Куди? Там дві родини, куди я поїду?! Їх на підлогу чи самій на підлогу лягати? Немає куди. Ой, Господи…

Чи змінилося ваше ставлення до росіян?

Що я хочу сказати. Не дай Боже їхнім сім’ям, матерям і всім пережити те, що ми пережили. Не дай Боже! Ми до них не лізли. Вони прийшли нас звільняти! Від чого?! Від моєї праці важкої? Я так тяжко працювала, побудувала будинок, усе в мене було, абсолютно усе! Скільки я виплакала. Плачу, бо дуже гірко, я дуже тяжко працювала. Я працювала по дві зміни на крані, щоб побудувати оце все, щоб заробити якусь копійку і побудуватися. І от побудувала… Не дай Боже, щоб вони пережили те, що ми пережили. Більш нічого не можу сказати, бо дуже тяжко. Дуже сумно. Дуже боляче. Ми ж дійсно вважали їх братами, сестрами, а вони таке зараз говорять на нас. Але ми не ледачі, ми — українці. Земля замінована, але ми обходимо міни та саджаємо, щоб щось вродило. Бо зима йде, бо треба щось їсти. Треба дітям допомогти.  

Марія Сергіївна Матейцева, Мощун

Марія Сергіївна Матейцева, Мощун

Матеріал підготовлено за підтримки Prague Civil Society Centre
 Поділитися