MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

60-річний Джеміль Гафаров потребує термінової госпіталізації: після винесення вироку чоловік перебуває у критичному стані

20.01.2023   
Марина Гарєєва

Джеміль Гафаров. Фото: “Кримська солідарність”

Джеміль Гафаров. Фото: “Кримська солідарність”

Після оголошення вироку стан 60-річного Джеміля Гафарова різко погіршився, повідомляє ГО “Кримська Солідарність”.

За інформацією правозахисників, політв’язень майже не встає на ноги. Чоловік скаржиться на біль у грудях і потребує екстреної госпіталізації з комплексним медичним обстеженням. У слідчому ізоляторі Ростова-на-Дону йому не надають необхідної медичної допомоги. Про це 13 січня розповіли у правозахисному офісі кримських адвокатів.

11 січня, в день, коли фігурантам справи “Хізб ут-Тахрір” мали винести вирок, Гафаров ледь дістався залу засідань. “Вже на той момент він скаржився на біль у серці, але перетерпів. Вони підіймалися на третій поверх, і коли він піднявся, то поскаржився, що йому зле й дуже пече [серце]. Потім попрохав викликати швидку, але її не викликали”, — розповів адвокат Еміль Курбедінов.

За словами Разіє Гафарової, дружини політв’язня, ще до порушення кримінальної справи, у 2017 році чоловік переніс обширний інфаркт міокарда. Того самого року Джемілю Гафарову діагностували хронічну ниркову недостатність із порушенням фільтрації нирок. Через хронічну ниркову недостатність четвертого ступеня і викликані нею хвороби серця, Джеміль Гафаров отримав III групу інвалідності ще до арешту в 2019 році.
У лютому 2022 року йому встановили II групу інвалідності.

Не отримуючи кваліфікованої медичної допомоги у слідчому ізоляторі, Гафаров розповідав, що тримається лише завдяки медикаментам, які йому надсилають рідні. У червні 2021 року Джеміля Гафарова госпіталізували з СІЗО в Ростові-на-Дону до лікарні у в’язниці. Чоловік перебував у лікарні близько двох місяців, але так і не отримав необхідного лікування.

Джеміль Гафаров потребує регулярного діалізу нирок, який неможливо робити в умовах СІЗО. Перебування у слідчому ізоляторі загрожує його здоров’ю.


11 січня 2023 року Аліма Карімова, Сейрана Муртазу, Ерфана Османова, Джеміля Гафарова та Сервета Газієва, яких звинувачують у причетності до так званої “Другої сімферопольської групи”, засудили до 13 років позбавлення волі.

“Друга сімферопольська група” — це 25 кримських татар, яких самопроголошена влада РФ обвинувачує у створенні “терористичної організації” та підготовці до державного перевороту. Правозахисний центр “Меморіал” визнав фігурантів цієї справи політв’язнями.

За інформацією Кримськотатарського ресурсного центру, у Криму кількість політв’язнів і переслідуваних у кримінальних справах досягла 266. У 189 випадках йдеться про представників кримськотатарського народу. З 2017 року до 2022 року на півострові було зафіксовано 7 911 порушень основних прав людини:

  • 371 обшук (277 обшуків стосувалися кримських татар);
  • 1 327 затримань (1 091 — кримських татар);
  • 1 270 допитів (969 — кримських татар);
  • 1 212 арештів (902 — кримських татар).
Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися