MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Допомога на мільйони. Волонтерська діяльність Харківської правозахисної групи у 2022 році

23.01.2023   
Євген Захаров
За рік у ХПГ з’явилося п’ять програм гуманітарної допомоги. Адресну підтримку від нас отримали сотні родин, лікарні та інші установи, військовослужбовці, волонтери, ув’язнені. Благодійні програми ХПГ продовжуються і у 2023, зокрема — частина Нобелівської премії миру для допомоги родинам загиблих цивільних.

Колаж зі світлин Миколи Ціпка, Оксани Комарової, Таміли Беспалої та інших [гуманітарна допомога хпг 2022]

Колаж зі світлин Миколи Ціпка, Оксани Комарової, Таміли Беспалої та інших

Війна змусила нас активно займатися благодійництвом: від неї напряму постраждали сотні тисяч, якщо не мільйони, людей. І тому ми мусили займатися їм настільки, наскільки могли.

На кінець 2022 року в ХПГ діє п’ять програм благодійної та гуманітарної допомоги, усі вони матимуть продовження у 2023 році. Допомога здійснюється через благодійний фонд “Людина і право”.

1. Допомога родинам у складних життєвих обставинах та Збройним силам

Ця програма розпочалася на початку березня і переважно спрямована на сім’ї, які в умовах війни опинилися в складній ситуації: втратили житло та інше майно, потребували евакуації з району бойових дій, члени яких захворіли тощо. Особлива увага приділялась багатодітним родинам, сім’ям, у яких є загиблі та поранені.

Кошти збиралися у США (через фандрейзингову платформу spotfund) та у Європі. З 1 березня по 31 грудня надійшло та було повністю витрачено 114 280.62 долара США, 6 774 євро і 180 000 гривень.

З 2 березня до 31 грудня допомогу отримали у грошовій або речовій формі 295 фізичних осіб і 13 юридичних осіб.

Серед витрат на великі суми:

  • закупка, доставка та установка дизель-генератора потужністю 45 кВт і вагою 1 500 кг, та дизельного палива загальною вартістю $13 200 для обласної психіатричної лікарні №3 у Харкові, насамперед — для приготування їжі для 600 стаціонарних хворих за відсутності напруги в електромережі;
  • автівка Renault Kangoo, вартість $10 800: для евакуації людей з “гарячих” точок, доставки гуманітарних вантажів, моніторингових візитів до закритих установ тощо; автівкою керує спеціально найнятий для цього Харківською правозахисною групою водій;
  • завершення будiвництва бомбосховища на майдані Конституцii, 24 у Харкові, у підвалах театру ляльок; місткість — 140 людей, вартість — 99 084 ₴.

Значну частину коштів було витрачено на засоби захисту та інші потреби наших військовослужбовців:

  • участь у закупці 18 бронежилетів — 108 000 ₴;
  • участь у закупці 2 бронежилетів — 29 500 ₴;
  • закупка 7 бронежилетів — $1 731;
  • участь у закупці реанімаційної машини для 93 бригади — 62 000 ₴;
  • закупка тактичної медицини — 126 000 ₴;
  • участь у закупці дронів — 51 000 ₴;
  • ремонт дрона — 12 000 ₴;
  • закупка квадрокоптера — 24 000 ₴;
  • участь у закупці іншого квадрокоптера — 23 000 ₴.;
  • купівля різних речей для роти радіоелектронної боротьби, яка виїжджала на фронт, — 43 500 ₴;
  • закупка 10 військових медичних аптечок — 20 000 ₴;
  • закупка одягу для поранених, доставлених у Харківський госпіталь з фронту, та одноразового екологічного посуду на прохання бійців Харківської ТРО — 20 100 ₴.

© Микола Ціпко [гуманітарна допомога хпг харків офіс хпг свободи іванова склад автобус коробки]

© Микола Ціпко

Також значну частину коштів було використано на потреби волонтерів, насамперед — у пальному для:

  • доставки вантажів у військові частини на передовій, в тому числі з-за кордону — 239 000 ₴;
  • вивезення людей з території бойових дій — 77 000 ₴;
  • доставки продуктів харчування та інших гуманітарних вантажів у місцевості біля лінії фронту — 84 000 ₴ (зокрема, було оплачено дизпаливо для 4 фур, у кожній по 20 тонн продуктів, вартість палива — 64 000 ₴);
  • підвозу донорів крові для здачі крові для поранених у Харкові — 5 000 ₴.

На ремонт автівок волонтерів витрачено 39 700 ₴.

Ми підтримували також закупку та доставку продуктів, води та ліків літнім людям на верхніх поверхах багатоповерхівок (поки не працювали ліфти), а також неходячим. У Харкові на ці цілі було спрямовано 246 075 ₴, у середньому по 10 тисяч на тиждень.

Кошти спрямовувалися також на закупку продуктів та інших речей для людей у складних обставинах — 65 000 ₴, а також — на закупку ноутбуків та інших необхідних для роботи документаторів воєнних злочинів речей — 102 900 ₴.

Із середини вересня три команди ХПГ регулярно виїжджають на деокуповані території області для фіксації воєнних злочинів, надання правової та гуманітарної допомоги місцевим громадам, де було зруйновано майже всі житлові будинки, не було, де жити, на чому спати, чим вкриватися, були великі проблеми з доступом до електрики, тепла. Для кожної поїздки ми попередньо купуємо і потім вивозимо необхідні для сільських громад речі.

© Оксана Комарова [харківська область гуманітарна допомога хпг чоловік ковдра]

© Оксана Комарова

Так, для Біляївської громади було витрачено 50 тис. грн на закупівлю 100 теплих ковдр,  44 тис. грн — на портативні зарядні станції, термобілизну, хімічні грілки.

Для мешканців с. Залиман, яких перевезли у Шевченкове, — 105 тис. грн на 40 комплектів “розкладачка+матрац+подушка”, 70 ковдр та білизну.

На засоби гігієни для будинку для бездомних у Харкові (пр. Миру, 102), куди заселяли на перші дні переселенців з Харківської області — 14 тис. грн. Для них же 8.6 тис. грн — на термовентилятори, ліхтарики, білизну, рушники, засоби гігієни, одноразовий посуд, чай.

Для мешканців нещодавно звільнених Гусарівки, Петрівського та Загороднього — 24.5 тис. грн на 17 тентів, 17 газових балонів та 51 лихтарик.

Для мешканців Гракового, Гнилиці, Кутузівки та Вільхівки — 77 764 ₴ на ковдри, газові пічки, портативні зарядні станції, павербанки, лихтарики, тенти, газові балони, ліки, продукти.

Решту коштів було спрямовано на допомогу родинам внутрішніх переселенців, родинам загиблих воїнів та іншим родинам, які внаслідок війни опинилися у складних життєвих обставинах, або людям, які захворіли на важкі хвороби. Сума допомоги коливалася від 2 до 10 тис. гривень. Таку допомогу отримали більше 250 родин.

Ми плануємо продовжувати цю програму у 2023 році.

2. Допомога засудженим, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі

Відомо, що в пенітенціарних установах були погані умови утримання, зокрема, внаслідок, хронічного недофінансування. Після початку повномасштабної війни ці проблеми стали ще більш гострими. Програма розпочалася з 1 липня 2022 року за підтримки Центру боротьби з катуваннями “Dignity” (Копенгаген).

За шість місяців засудженим, які не мають жодної підтримки з волі, було передано 476 пакунків з продуктами та речами на суму 750 ₴ кожен. При цьому перевага віддавалася засудженим з 10 установ, які були переведені з районів бойових дій на захід країни.

Також було оплачено послуги Державної міграційної служби для виготовлення паспортів для 71 засудженого, які їх втратили під час слідства (484 ₴ за один паспорт).

У 2023 році заплановано передати ще 1000 пакунків та забезпечити паспортами 400 засуджених.

3. Участь у програмі “Повернемо тепло та світло Україні”

Ця програма розпочата польською благодійною фундацією WOT в листопаді 2022 і передбачає закупівлю та перевезення до України необхідних речей для опалення та генерації електроенергії. Кошти для цього з блискавичною швидкістю збирають повсюдно російські політемігранти. Станом на 20 січня, коли я пишу цей текст, зібрано 154 335 zł, €186 700, $79 478 та £30 778. Детальніше про цю програму дивіться на її сайті.

ХПГ стала оператором програми у Харкові та Харківській області. Ми влаштували склад у частині нашого офісу і вже прийняли чотири вантажівки із закупленими за нашим замовленням речами: 21 генератор, 50 розкладачок, 140 газових плиток, 100 спальних мішків та 112 буржуйок. Більшу частину цього вже розвезли по містах і селах області.

Ми будемо продовжувати цю програму і в 2023 році.

© Микола Ціпко [гуманітарна допомога хпг харків офіс хпг свободи іванова склад]

© Микола Ціпко

4. Благодійна допомога родинам у складних обставинах

Ще один проєкт, підтриманий данською організацією Dignity, серед іншого передбачає надання допомоги тисячі родин по 3000 гривень. Він розпочався 1 жовтня, і таку допомогу вже отримали 180 родин.

Отримувачами цієї допомоги можуть бути лише цивільні особи, які стали жертвами воєнних злочинів і порушень прав людини, а саме:

  • особи, які пережили катування та жорстоке поводження, включаючи сексуальне та гендерне насильство;
  • родичі загиблих (батьки, діти, бабусі, дідусі, подружжя, рідні брати та сестри);
  • особи, які постраждали внаслідок бойових дій;
  • родичі зниклих безвісти, якщо зникнення пов’язане з воєнним конфліктом;
  • родичі ув’язнених, які не звільнилися;
  • звільнені з полону;
  • власники зруйнованих будівель з четвертим ступенем руйнування або більше ніж 75%.

Групи у вказаному списку розташовано в порядку пріоритету. Найвищий пріоритет надається жертвам катувань, жорстокого та нелюдського поводження, родичам загиблих внаслідок воєнного конфлікту та поранених під час бойових дій. Серед цієї групи допомога надається передусім людям з інвалідністю та важкими захворюваннями, батькам та опікунам трьох і більше дітей, самотнім людям похилого віку.

5. Благодійна допомога родинам, де є загибла цивільна особа

Ця програма розпочнеться у 2023 році, кошти ще не отримані. Йдеться про 1 666 666 шведських крон, це половина Нобелівської премії миру 2022 року, присудженої Меморіалу. Рішенням правління Міжнародного Меморіалу ця сума буде передана ХПГ для допомоги постраждалому від війни мирному населенню. Якщо сума допомоги становитиме 3 333 гривні, то її зможуть отримати 2000 родин.

 Поділитися