MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чим займалася медіакоманда Харківської правозахисної групи у 2022 році?

28.01.2023   
Денис Волоха
Текст про найбільші медіапроєкти, які ми запустили у 2022 році, та про людей, які втілюють їх у життя.

Обкладинка: Марія Крикуненко/ХПГ [медіа хпг 2022]

Обкладинка: Марія Крикуненко/ХПГ

На початку минулого року наша медіакоманда складалася з двох людей. 2021 рік був фінансово важким для Харківської правозахисної групи: нам довелося скоротити штат та готувати половину офісу для здачі в оренду.

Якщо рахувати всіх, хто залучений у роботу медіавідділу ХПГ на кінець 2022 року, лік піде на десятки людей. Хтось записує інтерв’ю, хтось їх монтує і верстає, хтось пише новини, хтось аналізує закони і пише аналітичні статті, хтось розробляє сайти, хтось редагує, хтось веде соцмережі, хтось малює ілюстрації, хтось розшифровує та створює субтитри, хтось перекладає, хтось готує до виходу книжки.

Більшість із цих людей ніколи не бачили одне одного наяву, але віддано роблять роботу, яку вимагає робити цей непростий час, інколи роблячи неймовірні речі.

У цьому тексті я розповім про найбільші медіапроєкти, які Харківська правозахисна група запустила у 2022 році, та трохи про людей, які втілюють їх у життя. Це друга стаття із серії, у якій ми розповідаємо, чим займалася ХПГ у 2022 році. У першому матеріалі Євген Захаров розповів про гуманітарну допомогу, яку ми почали і продовжуємо надавати тим, хто цього потребує.

t4pua.org — сайт про воєнні злочини в Україні на 7 мовах

Як ми вже безліч разів писали, у березні найбільші правозахисні організації в Україні об’єдналися для документування численних злочинів, які вчиняє російська армія в Україні, за єдиною методикою та у єдиній базі. Згодом дві із цих організацій, зокрема і наша, поділять між собою Нобелівську премію миру. Загалом виходить, що 50% премії отримують українці.

Роботу Харківської правозахисної групи підтримав наш давній партнер — Європейський Союз в особі Єврокомісії та нашого менеджера Марко Ферраро. Слід віддати належне Марко: він зробив багато, щоб наша робота з документування була підтримана і проєкт пройшов через усю європейську бюрократію. Від нього ж пішла ще одна ініціатива. На спільній зустрічі він якось сказав щось на кшталт: “Ви робите багато дуже хорошої роботи, але вона не дуже відома. На сайті ХПГ з’являються гарні матеріали англійською, але все одно в Європі про це знають не так багато. Тут в Італії багато хто думає, що Буча була зрежисована”. Так у нас з’явилася ідея створити сайт ініціативи T4P (це скорочення для “Трибунал для Путіна” теж випадково вигадав Марко) семи мовами: українською, англійською, німецькою, італійською, іспанською, російською і французькою. Марко ще пропонував арабську, але тут ми вже відмовилися. Ми від самого початку не були впевнені, що варто вкладатися в такий сайт. Але все ж вирішили спробувати.

Завдання це таки амбітне для правозахисної організації, працівники якої через війну розкидані по всьому світу. За 4 місяці ми впоралися: знайшли потрібних перекладачів, мою концепцію намалювали дизайнери Juvenilia Agency, а їхні ескізи власноруч втілив у життя Віталій Новиков. Розповідати про сайт — це як розповідати про музику, тому пропоную просто подивитися.

t4pua.org

Глобальна правозахисна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) щодня фіксує злочини, вчинені армією РФ на території України © Сергій Приткін [карта Харківська область]

Глобальна правозахисна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) щодня фіксує злочини, вчинені армією РФ на території України © Сергій Приткін

Зараз перед нами — нові виклики, пов’язані з регулярним створенням контенту, якісним перекладом, візуалізацією наших даних та іншим. Keep going.

Голоси війни — колекція інтерв’ю з жертвами та свідками бойовий дій

Власне, такі інтерв’ю ви могли бачити багато де і багато в кого. Навіть спортивні журналісти перекваліфікувалися і тепер знімають військових або цивільних, що були в гарячих точках. Але навряд чи в когось знайдеться 130 таких інтерв’ю. У нас вони є опубліковані на сайті, хоча це ще далеко не всі. Обробити до читабельного вигляду таку кількість матеріалу — не таке просте завдання, як здається. Кінець минулого року був особливо напруженим, тому що треба було опублікувати все, що назбиралося.

Відверто говорячи, не всі із цих інтерв’ю є mind-blowing, хоча таких багато. Особлива гордість — серія інтерв’ю про Маріуполь. Це каталог із понад 30 неймовірних історій, які розповідають їхні очевидці. Першу друковану збірку “Голосів війни” ми присвячуємо Маріуполю. Сподіваюся, вона вийде вже найближчим часом.

© Ліля Матвєєва [голоси війни меморіал]

© Ліля Матвєєва

Ми — український Меморіал. Спільно з Меморіалами інших країн ми запускаємо кампанію з розповсюдження наших інтерв’ю дев’ятьма мовами. Наші меморіальські друзі у Чехії, Польщі, Франції, Італії, Німеччині перекладають тексти ХПГ та субтитрують відео своїми мовами.

До записування інтерв’ю залучені люди в різних частинах країни як у штаті, так і поза ним. Для нас ці інтерв’ю виконують багато завдань. Це водночас і матеріал для документування (коли Маріуполь був повністю відрізаний від світу без зв’язку, люди, що виїхали, були єдиним джерелом інформації про те, що там відбувається),і важливий історичний архів, і просто захопливе чтиво. Багато інтерв’юованих також говорили, що для них це психологічне полегшення — можливість розповісти свою історію і бути вислуханим.

Ми активно продовжуємо робити “Голоси війни” і перекладати їх іншими мовами.

Пояснювальні статті та твітер англійською мовою

Наприкінці року ми започаткували новий формат написання статей. Ми розкриваємо якусь проблему через інтерв’ю, перериваючи його контейнерами з пояснювальним текстом. У них ми зазвичай якомога доступніше пояснюємо юридичну природу тієї чи іншої проблеми. Наприклад, у статті про посилення кримінальної відповідальності для військових ми спілкуємося з військовим адвокатом і паралельно пояснюємо, що саме передбачає цей закон. Зараз ми готуємо подібну статтю про закон “Про медіа”.

На наш твітер почали підписуватися ще до вторгнення Росії. Відчуваючи біду, це робили посольства, західні журналісти. На початку війни ми сяк-так намагалися інформувати про події англійською. Зараз на стрічці на постійній основі працюють дві людини. У нас не так багато підписників, але це доволі рафінована авдиторія: дослідники, журналісти, дипломати, західні політики.

Ну і ще ми підняли наш інстаграм, створили канал у телеграмі та розвиваємо YouTube.

Комунікація з пресою та найкращі матеріали ХПГ

Одразу після початку російського наступу до нас почали валитися запити від різних світових медіа. Усім було цікаво почути як про загальну ситуацію в Україні, так і нашу оцінку ситуації з правами людини, людські історії. Ми старалися відповідати на всі запити і допомагати, чим могли. Навіть пояснювати продюсеру MSNBC, що Генерального прокурора у ХПГнемає, треба звертатися за іншою адресою.

Найбільше ми комунікували з британським виданням inews: з нашою консультацією вони зробили серію хороших розслідувань про місця утримання українців, записали кілька інтерв’ю з нашими контактами, а одне просто передрукували з нашого сайту.

Візуалізація російських таборів для українців. © Nick Coles/The i © Nick Coles/The i © Nick Coles/The i

Візуалізація російських таборів для українців. © Nick Coles/The i

Тепер хочу перелічити деякі наші матеріали за минулий рік, які варті вашої уваги.

  1. Масове побиття у 25-й колонії: поховане слідство?
    Ще довоєнна стаття про розслідування гучного побиття в’язнів Олексіївської колонії. Ця колонія є найбільш жорстокою в Україні і ніколи до цього в’язні навіть не сміли про щось говорити. Коли вперше в історії вони наважилися поскаржитися, маючи надію, що їх захистять, ДБР просто поховало цю надію.
  2. Серія інтерв’ю з Маріупольцями у “Голосах війни”. Деякі набрали сотні тисяч переглядів.
  3. ‘Гелікоптер чіплявся за верхівки дерев’. Розповідь пораненого бійця Азову про евакуацію з Азовсталі
    Це одна з перших, якщо не перша, розповідь про неймовірну операцію ГУР з порятунку поранених захисників Маріуполя. Перед тим Зеленський розповідав, що 90% пілотів у цих місіях не поверталися назад, однак наше інтерв’ю показало, що насправді картина була значно кращою.
  4. Коли Уповноважену з прав людини Людмилу Денісову почали з грубим порушенням процедури звільняти, а громадянське суспільство через особисті претензії це підтримало, ми дали можливість Денісовій висловитися.
  5. Свобода пересування військовозобов’язаних — старий закон, новий галас і похибки комунікації
    Розібралися у заплутаній історії з отриманням дозволів від військкомату для виходу з дому (але не зовсім).
  6. Вовчанський агрегатний завод: російська катівня за чеченськими лекалами
    Спробували зібрати докупи інформацію про загадкову тюрму у Вовчанську.
  7. ‘Ми хочемо українського правосуддя!’ — довічники не втекли з покинутого без варти Херсонського СІЗО
    Із відкритого росіянами ізолятора втекли понад 450 в’язнів, а залишилося всього десятеро. Із них четверо — довічно засуджені.
  8. Серія репортажів про деокуповану Харківщину: Василенкове, Руські Тишки, Слатине, Коробочкине, Залиман, Кам’янка.
  9. ‘Доки я не почав кричати ‘Слава Росії’, вони не переставали знущатися’. В’язні катівні у Куп’янську розповідають про тортури росіян
    Ми першими змогли поговорити з людьми, яких тримали у відділку поліції Куп’янська. Їх звільнили за місяць до контрнаступу на Харківщину під час загадкового обміну. Ми надали їм правову та гуманітарну допомогу.
  10. Брудними чоботами по зоряному небу: росіяни майже знищили найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль
  11. ‘Коли я отримаю гроші?’ Що не так із обіцянками компенсацій від ЄСПЛ за воєнні злочини
    Наша адвокатка пояснює, що не так зі сліпими обіцянками про гроші за рішенням Європейського суду.
  12. Закон про заборону використання російськомовних джерел є безглуздим і надзвичайно шкідливим
    Стаття Євгена Захарова.
  13. Тюрма за невиконання наказу. Обговорюємо посилення відповідальності солдатів із військовим юристом
  14. Під час російського наступу на Маріуполь постраждала майже кожна школа у місті: Дослідження ХПГ
    На основі нашої бази даних ми виявили, що в Маріуполі було зруйновано принаймні 52 з 63 шкіл.
  15. Війна і свобода совісті: чи можна відмовитися від служби у ЗСУ через релігійні переконання? Говоримо із дослідником релігії і права Дмитром Вовком та директором ХПГ Євгеном Захаровим
  16. ‘Це завуальований ГУЛАГ’. Ми відвідали колонію для людей з інвалідністю; в’язні говорять про тортури
    Також ми писали про в’язня без ніг у цій колонії Олексія Дудіна, якого належно не лікують.
  17. Медицина, що вбиває: за ґратами без лікування помер в’язень із тяжкою онкологією
    Ще одна історія про в’язня, якого не лікували. Незважаючи на наші статті, роботу адвокатів та рішення Європейського суду, Володимир Рубченко помер, не доживши одного дня до звільнення. Його вбила українська тюремна система. А по суті — українська держава.
  18. Військкомат ‘за’, прикордонники — ‘проти’. Як студенти намагаються виїхати за кордон та чи законно їм відмовляти

Доки я пригадував наші матеріали, зрозумів, наскільки їх насправді багато. Це лише частина з усіх текстів та відео, які випустила наша скромна команда. А тепер я хочу пригадати всіх, хто був її частиною у 2022 році.

  • Ірина Скачко — журналістка, рік тому Ірина та я складали весь медіавідділ ХПГ
  • Євген Захаров — директор Харківської правозахисної групи
  • Ганна Овдієнко — адвокатка, час від часу пише хороші влучні тексти
  • Тарас та Олександр Війчуки — записують інтерв’ю для “Голосів війни”, мешкають у Дрогобичі
  • Таміла Беспала — адвокатка, записує відеоексплейнери з юридичних питань
  • Віталій Новиков — адміністратор веб-проєктів ХПГ
  • Тарас Зозулінський — львівський журналіст, автор великої кількості наших інтерв’ю
  • Ольга Шевченко — знаходить маріупольців із дивовижними історіями (вона сама одна з таких), створює субтитри до інтерв’ю та інколи сама їх записує
  • Галя Койнаш — багаторічний незмінний автор англомовних новин на ХПГ
  • Емілія Приткіна — дуже скрупульозна редакторка
  • Марина Гарєєва — теж скрупульозна авторка стрічки новин
  • Микола Комаровський — молодий і перспективний юрист, створив наш канал у телеграмі, працює над аналітичними матеріалами
  • Денис Волоха — ваш покірний слуга медіадиректор ХПГ
  • Маша Крикуненко — веде інстаграм та пише круті статті для сайту
  • Олексій Сидоренко, Олександр Васильєв та вся команда Магнолія-ТВ — наші дорогі партнери, які регулярно пишуть інтерв’ю на Київщині
  • Джон Кроуфут — перекладач англійською і редактор з величезним досвідом
  • Таня Карлійчук — пруфрідерка, перекладачка англійською
  • Ілля Гусєв і Катя Охрімчук — автори англомовної стрічки у твітері
  • Сергій Приткін — ілюстратор
  • Влад Должко — автор узагальнень щодо воєнних злочинів на Харківщині
  • Ігор Черніченко — редактор сайту T4P
  • Володимир Носков — журналіст, автор кількох видатних інтерв’ю для ХПГ
  • Андрій Діденко — автор статей і відео про тюремну систему, інтерв’ю для “Голосів війни”
  • Віра Аммер — перекладачка німецькою
  • Блюенн Ізамбар — перекладачка французькою
  • Ольга Тарновська — перекладачка іспанською
  • Мікела Вендітті — перекладачка італійською
  • Оксана Комарова — фотограф
  • Сергій Окунєв — автор відео та режисер монтажу
  • Олександр і Денис / Juvenilia Agency — дизайнери
  • Саша Савранська — перекладач з англійської, коректор
  • Віталій Конкін — перекладач з англійської
  • Аня Захарова — режисерка кількох відео
  • Альбіна Львутіна — маріупольська журналістка, авторка кількох інтерв’ю
  • Антоніна Дембицька та Леонід Ґольберг — теж автори інтерв’ю
  • команди французької, італійської, німецької, чеської,  польської організацій “Меморіалу”

Подяка нашим донорам, без яких це все було б нездійсненним або здійсненним у значно скромніших масштабах:

  • Європейський Союз
  • People in Need
  • Prague Civil Society Centre
  • OpenArchive
  • Посольство США
  • USAID
  • Panorama Global
  • Dignity — Danish Institute Against Torture
  • Індивідуальні благодійники
 Поділитися