MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Реферальна мережа. Процедури функціонування

27.09.2023    доступно: in English
Надія Григор’єва, Євген Захаров
Правова, психологічна, медична, гуманітарна допомога постраждалим від війни — жодна громадська організація не впорається з таким обсягом роботи сама. А отже, треба знаходити партнерів. Розповідаємо, як працює започаткована ХПГ мережа перенаправлень.

© thodonal88/Shutterstock

© thodonal88/Shutterstock

ГО “Харківська правозахисна група” (ХПГ), ГО “Блакитний птах” (Київ), Дніпровські ГО “Січ” і “Форпост” разом з Данським Інститутом боротьби з катуваннями “Dignity” здійснюють трирічний проєкт надання психологічної, правової, благодійної, медичної та іншої допомоги цивільним жертвам війни в Харківській (ХПГ), Київській та Львівській областях (всі партнери).

Проєкт фінансується Данським міністерством іноземних справ.

ХПГ також надає різноманітну допомогу постраждалим на деокупованих територіях в Чернігівській, Сумській та Житомирській областях.

Благодійна допомога надається родинам, у яких є цивільні загиблі, родинам, у яких затримано чи викрадено цивільного і невідомо, де він (вона) перебуває, пораненим цивільним та колишнім цивільним ув’язненим, які зазнали катувань під вартою.

Серед завдань проєкту передбачено побудувати реферальну мережу в Харківській, Київській та Львівській областях, тобто мережу перенаправлення, коли організація-учасник проєкту перенаправляє постраждалого іншій організації або фізичній особі в мережі, якщо вона сама не в змозі надати той чи інший вид допомоги.

У цьому документі представлено роботу щодо побудови та діяльності реферальної мережі.

Етапи розбудови реферальної мережі

Реферальна мережа має на меті надання всебічної допомоги постраждалим. Якщо організація, до якої звернувся постраждалий, не може надати певні види допомоги, вона перенаправляє його (її) до іншої юридичної особи чи фізичної особи-підприємця (ФОП) для надання такої допомоги.

Етап 1. Дослідження потреб бенефіціарів

Досвід прийому постраждалих від війни в офісі ХПГ і на виїзних прийомах в населених пунктах на деокупованій території у 2022 році показав, що постраждалі потребували і потребують різних видів допомоги — правової, психологічної, медичної, в окремих випадках психіатричної, гуманітарної, грошової і соціальної. Завжди є потреба в продуктах, речах, одязі, обігрівачах, генераторах, зарядних станціях, розкладачках, матрацах, ковдрах, білизні, а також у психоемоційній реабілітації (йдеться про спортивні і мистецькі заходи, майстер-класи, гуртки для дітей і дорослих з метою відпочинку, зняття напруги). Оскільки одна неурядова організація, як правило, не в змозі надати всі види допомоги, то необхідно побудувати мережу партнерських організацій, до яких можна перенаправити постраждалого для надання спеціалізованої допомоги. Крім того, необхідно розробити алгоритми дій у випадках, які часто повторюються.

Наприклад, задля ефективного надання допомоги вимушено переселеним особам (ВПО) було розроблена схему дій для отримання статусу ВПО та гуманітарної допомоги в м. Києві (аналогічна схема діє у Харкові, Львові).

Насамперед, зареєструватись як ВПО. Для цього звернутись до районного Управління соціального захисту населення. Наприклад, у Шевченківському районі Києва воно розташоване за адресою: проспект Перемоги, 5. Тел.: 044 236 6057. Звертатись лише ОСОБИСТО.

Отримати в Управлінні талон на їжу та інформацію про порядок надання грошової допомоги ВПО.

В гуманітарному штабі можна отримати одяг й інші корисні речі, залежно від потреб. Наприклад, гуманітарний штаб Шевченківського р-ну Києва розташований на вул. Б.Гаврилишина, 11а.

Звернутись за допомогою до недержавних благодійних фондів. Звертатись постраждалі повинні лише особисто, після реєстрації як ВПО.

Етап 2. Створення основи для реферальної мережі

На цьому етапі до реферальної мережі було внесено державні і неурядові організації, а також фізичних осіб-підприємців у Харкові, Києві та Львові — психологів та адвокатів, з якими вже було раніше налагоджено усталену співпрацю та встановлено постійну взаємодію в наданні різних видів допомоги.

Постраждалих, які звертаються до Харківської правозахисної групи (ХПГ), консультують та надають юридичну (правову) допомогу юристи, адвокати організації, деякі з постраждалих отримують також гуманітарну допомогу.

Постраждалі, які потребують психологічної допомоги, отримують її у психологів з Харкова, Києва, Львова, які працюють в проєктах ХПГ. Виявилося, що деяким постраждалим потрібна медична і, зокрема, психіатрична допомога. Їм часто необхідні медичні обстеження для встановлення діагнозу та призначення лікування (особливо це стосується постраждалих, звільнених з полону, де вони були піддані катуванням, зокрема, сексуальному насильству).

Постраждалих, які потребують психіатричної допомоги, направляють до спеціалізованих організацій: у Києві — це реабілітаційний центр “Сходи”, реабілітаційний центр “Evolution”, у Харкові — Обласна клінічна психіатрична лікарня № 3, у Львові — Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи.

Постраждалих, яким потрібна медична допомога та судово-медична експертиза, скеровують до лікарень та інших державних установ, з якими є домовленості і які теж увійшли до мережі. У Харкові це Харківське обласне бюро судово-медичних експертиз, Харківській Інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України, Харківська обласна лікарня, у Києві — Київське обласне бюро судово-медичних експертиз.

Для надання грошової та гуманітарної допомоги постраждалих скеровували до Благодійного фонду “Людина і право”.

Етап 3. Розширення реферальної мережі

Паралельно реферальна мережа розбудовувалася в напрямку залучення недержавних ГО та БФ, які б могли надавати соціальну, гуманітарну та інші види допомоги постраждалим і ВПО. Для цього було здійснено декілька кроків.

Крок 1. Збір даних, пошук контактів благодійних фондів (БФ) та благодійних організацій (БО)

Проводився моніторинг інтернету, пошук контактів БФ та БО, які надають допомогу постраждалим на територіях Харківської, Київської, Львівської областей в соціальних мережах, через особисті контакти і тематичні ресурси, наприклад, palyanytsya.info, viyna.net, enableme.org.ua, eef.org.ua, vikna.tv.

Крок 2. Створення бази потенційних партнерів для співпраці

Наразі в базі є 130 контактів, це потенційні партнери — благодійні та інші організації, які надають гуманітарну, соціальну, психологічну, правову допомогу. База контактів доповнюється і розширюється.

Крок 3. Створення опитувальника

Опитувальник було створено для надсилання пропозиції долучитись до реферальної мережі.

Опитування проводилось з метою отримати таку інформацію про потенційних партнерів:

1. назва організації (установи),

2. напрямок роботи (види послуг, які надаються),

3. контактна особа,

4. номер телефону,

5. е-mail,

6. адреса (фактична).

Крок 4. Розсилка опитувальника

Було опрацьовано 113 електронних адрес громадських організацій Києва та Львова з бази.

В результаті було отримано позитивні відповіді (згода увійти до реферальної мережі) від таких громадських організацій:

  • представництво Health Right в Україні і МБФ Українська фундація громадського здоров’я, які надають допомогу ВПО — психологічну, юридичну та гуманітарну;
  • Громадська Спілка “ДІЯ”, що орієнтується на допомогу тимчасово переміщеним особам та цивільним, забезпечення медичних шпиталів і закладів усім необхідним, адресну гуманітарну допомогу постраждалим по всій Україні;
  • БО “БФ ‘Янголи Спасіння’”, які концентруються на евакуації людей із зони бойових дій, гуманітарній допомозі людям, які проживають в зоні бойових дій, допомозі ВПО і покращенні житлових умов у центрах тимчасового проживання, наданні допомоги дітям переселенців — організації дитячих таборів для адаптації, соціалізації та психологічної терапії.

Також були отримані додаткові запитання від ГО “Міжнародна фундація розвитку” такого змісту:

1. В чому саме полягає (форма, зміст тощо) “надання психологічної, правової, благодійної соціальної, медичної та іншої допомоги цивільним жертвам війни”.

2. Де й як будуть зберігатися надіслані дані про наше ГО, хто матиме доступ? З якою метою буде ця інформацій використовуватися?

Решта організацій на перше звернення не відповіли, тому ми вирішили зробити повторну розсилку опитувальника.

Крок 5. Повторна розсилка опитувальника

Ми повторно розіслали опитувальник тим БФ і БО, які не відповідали на перше звернення.

В результаті ми отримали позитивні відповіді від

  • ГО “Дівчата” (Київ), які надають довготривалу безкоштовну психологічну та психотерапевтичну підтримку жінкам, чоловікам, дітям, окремо — супровід постраждалих від будь-якого виду насильства;
  • МБФ “Життя з надлишком #Keeplife”, чий напрямок — допомога дітям-сиротам, дітям із інвалідністю, ВПО, СЖО, багатодітним, гуманітарна допомога, соціальний та творчий розвиток (проведення заходів, майстер-класів), соціологічна підтримка;
  • БО БФ МІЛА ЮА, яка спеціалізуються на наданні допомоги літнім людям, ВПО, наданні якісних продуктів та медикаментів у м. Харків, м. Херсон, погодились увійти в реферальну мережу і виступили з пропозицією підписати меморандум про співпрацю та розмістити логотипи учасників проєкту (ГО “Харківська правозахисна група”, ГО “Блакитний птах” (Київ), Дніпровські ГО “Січ” і “Форпост”, Данський Інститут боротьби з катуваннями “Dignity”) на сайті БО “БФ ‘МІЛА ЮА’”. Зараз питання підписання меморандуму на обговоренні й опрацюванні учасниками реферальної мережі і новими партнерами.

Розглядали можливість приєднатись до мережі в БФ “Життєлюб”, але в процесі перемовин були змушені відмовитись. Причина відмови: велика кількість звернень до фонду, неготовність надавати матеріальну допомогу (продуктові набори і речі першої необхідності) бенефіціарам від ХПГ.

МБФ “Добробут громад”, який спеціалізувався на допомозі фермерам та сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам, але активно допомагав ВПО в першій фазі активних бойових дій, відмовився від участі через відсутність подальшого фінансування на таку діяльність.

На 25 вересня в реферальній мережі 86 державних установ і неурядових організацій й 29 самозайнятих осіб — юристів і психологів. 

Напрацювання бази громадських організацій і проведення роботи з ними щодо долучення до реферальної мережі триває.

Процедури функціонування реферальної мережі

Правова, психологічна, медична, гуманітарна, соціальна допомога постраждалим надається в рамках реферальної мережі у двох формах:

— гарантована допомога на стабільній основі організаціями або фахівцями, з якими підписані угоди і налагоджені стабільні зв’язки; назвемо ці процедури перенаправлення стабільними;

— інші процедури перенаправлення для надання спеціальної допомоги за запитами постраждалих, коли види бажаної допомоги не охоплюються стабільними процедурами.

У кожній партнерській організації створено свій набір стабільних процедур. Розглянемо стабільні процедури, які застосовуються в ХПГ.

Стабільні процедури перенаправлення

В ХПГ постійно діють дев’ять стабільних процедур перенаправлення. Коротко опишемо їх.

1. Якщо люди, які звертаються до ХПГ в офісах у Харкові та Києві чи на виїзних прийомах, після консультації просять про правову допомогу, їх перенаправляють до юристів, з якими ХПГ працює на договірній основі. Юристи укладають угоду з постраждалими та надають вторинну правову допомогу на національному та міжнародному рівнях безкоштовно. Роботу юристів оплачує ХПГ.

2. Якщо люди, які звертаються до ХПГ, просять про психологічну допомогу або у консультантів ХПГ складається враження, що людині потрібна така допомога, то її направляють до психолога. В офісі ХПГ юристи та психологи ведуть прийом у сусідніх кабінетах, у виїзних прийомах, як правило, бере участь і психолог. Він надає першу консультацію і вирішує з постраждалим питання щодо доцільності психологічної допомоги. Після цього з постраждалим постійно працює психолог. Психологічна допомога безкоштовна, роботу психолога оплачує ХПГ.

3. Якщо людина звернулася до ХПГ за психологічною допомогою, і психолог на прийомі перший з’ясовує, що людині необхідна правова допомога, він (вона) скеровує цю людину до юриста.

4. Якщо психолог в ході роботи з клієнтом вирішує, що потрібна консультація психіатра, то клієнта скеровують до Тетяни Свіріної, психотерапевта, яка працює в команді психологів ХПГ і є психіатром з великим клінічним стажем. Тетяна Митрофанівна консультує людину, за необхідності призначає лікування або скеровує клієнта до Обласної психіатричної лікарні №3. Там вирішується питання щодо амбулаторного чи стаціонарного лікування.

5. Якщо слідчий у справі потерпілого призначає судово-медичну експертизу, то ХПГ спрямовує потерпілого до обласного бюро судово-медичних експертиз, де й проводиться експертиза. Оплата експертиз здійснюється через бюджетну лінію “Оплата послуг членів реферальної мережі”.

6. Якщо судово-медичний експерт визначає, що потерпілому необхідні додаткові медичні обстеження, то ХПГ організовує ці обстеження в консультативній поліклініці Інституту терапії МОН імені Л. Т. Малої, Харківській обласній лікарні або в інших медичних установах. ХПГ працює як зі спеціалізованими медичними НДІ — ендокринології, ортопедії та травматології, дерматології тощо, так і з приватними медичними центрами, в яких працюють знайомі лікарі. Якщо обстеження і консультації не є безкоштовними, то вони оплачуються через бюджетну лінію “Оплата послуг членів реферальної мережі”.

7. Якщо у людини, яка звернулася в ХПГ, є значні проблеми зі здоров’ям внаслідок травм, отриманих в полоні, чи внаслідок поранення, то їй надається медична допомога так, як це описано в п. 6.

8. Якщо людина, яка звернулася до ХПГ, відповідає критеріям надання грошової допомоги, визначеними “Політикою”, то у неї збирають відповідні підтверджуючі документи і скеровують до менеджера з гуманітарної допомоги. Він перевіряє документи, виносить рішення про надання гуманітарної допомоги або про відмову відповідно до вказаної “Політики” і передає документи до БФ “Людина і право”, який і здійснює оплату грошової допомоги в розмірі 3000 грн. Якщо необхідне обстеження та лікування, сума може бути збільшена за умови наявності підтверджуючих фінансових документів.

9. Якщо людина, яка звернулася до ХПГ, внаслідок бойових дій втратила житло (або воно напівзруйноване) та інше майно, то вона спрямовується до БО “Людина і право”. Благодійний Фонд надає гуманітарну допомогу, отриману від інших благодійних організацій і програм, або закуповує все необхідне власним коштом. Люди можуть отримати продуктові набори, одежу, взуття, обігрівачі, зарядні станції, генератори, газові пічки і балони до них, ліхтарики, освітлювальні прилади, розкладачки, матраци, подушки, ковдри, білизну та інші.

Станом на 1 вересня 2023 року первинна правова допомога була надана 5308 постраждалим, вторинна правова допомога — 3064, психологічна — 604, грошова — 1083 родинам, гуманітарна — 2351 родині, було проведено 29 судово-медичних експертиз, 28 перенаправлень до психіатра, 20 перенаправлень до медичних установ.

Інші процедури перенаправлення

Якщо потреби постраждалого виходять за межі стабільних процедур надання допомоги, то ці потреби передаються до менеджера реферальної мережі для пошуку установи, яка зможе надати потрібну допомогу. Менеджер зв’язується з такою установою, питає про можливість надання допомоги постраждалому і у випадку позитивної відповіді спрямовує його до цієї установи. Якщо там людині наразі не змогли допомогти, то відбувається пошук іншої установи. Після того, як домовленості буде досягнуто, менеджер спрямовує постраждалого до установи і після — запитує його про результат.

Саме за такою схемою найчастіше відбуваються перенаправлення за медичною допомогою, оскільки запити бенефіціарів на цей вид допомоги щоразу інші й потребують нестандартних індивідуалізованих рішень. Наприклад, направлення постраждалої жінки до психіатра та нарколога у Києві, серпень 2023 р.; направлення постраждалої дитини на консультацію логопеда-дефектолога і психіатра у Львові, червень 2023 р.; направлення двох постраждалих на обстеження та лікування до відділення нейрохірургії Харківської обласної лікарні, травень 2023 р.; направлення постраждалих різного віку за психіатричною допомогою у Харкові і Львові.

Усі такі перенаправлення відображені у таблиці перенаправлень як інші перенаправлення (або перенаправлення до партнерів), інформація зберігається у вкладках перенаправлення до партнерів.

Облік перенаправлень

Облік стабільних та інших перенаправлень відбувається щомісячно, дані заповнюються в таблиці, розрахованій на 6 місяців — з січня по червень та з липня по грудень. Це періоди, за якими здійснюється звітність за проєктом. Окремо обліковуються стабільні та інші перенаправлення.

 Поділитися