MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Харківська правозахисна група отримує половину Нобелівської премії Меморіалу і віддасть її постраждалим від війни

24.12.2022    доступно: in English
Правління Міжнародного Меморіалу вирішило передати половину Премії миру Харківській правозахисній групі, яка є єдиним активним відділенням Меморіалу в Україні. Кошти буде спрямовано на допомогу цивільним, що постраждали від російського вторгнення.

Ілюстрація: Niklas Elmehel/The Nobel Prize та Сергій Приткін/ХПГ [логотипи хпг меморіал харківська правозахисна група] Illustration: Niklas Elmehel/The Nobel Prize and Serhiy Prytkin/KHPG

Ілюстрація: Niklas Elmehel/The Nobel Prize та Сергій Приткін/ХПГ

Харківська правозахисна група (ХПГ), яка є єдиним діючим в Україні членом Міжнародного Меморіалу, стала лауреатом Нобелівської премії миру 2022 року разом із іншими меморіальськими організаціями. Крім того, ХПГ отримає 1 666 666 шведських крон — половину від присудженої Меморіалу грошової частини премії. Уся ця сума буде спрямована на допомогу цивільному населенню: родинам, члени яких загинули через російське вторгнення.

7 жовтня було оголошено, що цьогорічну Премію миру отримують українська правозахисна організація Центр громадянських свобод, Міжнародний Меморіал та білоруський правозахисник Олесь Біляцький.

У пресрелізі було вказано, що нагороду отримує “російський Меморіал”, однак пізніше Норвезький нобелівський комітет у листі уточнив, що нагороду отримує саме Міжнародний Меморіал, який об’єднує в собі:

  • окремі юридичні особи з назвою “Меморіал”, зареєстровані в Росії (32 юридичні особи), Україні (4 юридичні особи), Італії, Франції, Німеччині та Бельгії;
  • чотири структурні відділення у Франції, Чехії, Україні та Пермському краю Росії.

Харківська правозахисна група, яка починала свою роботу як “Харківський Меморіал” у кінці вісімдесятих, зараз залишається єдиним активним відділенням Меморіалу в Україні. Директор ХПГ Євген Захаров також є членом правління Міжнародного Меморіалу з 1994 року.

За свою тридцятирічну історію ХПГ допомогла сотням тисяч людей, надала безкоштовну правову допомогу десяткам тисяч людей та виграла понад 150 справ у Європейському суді з прав людини (найбільше в Україні серед недержавних організацій), не програвши жодної справи. Ще 500 поданих заяв очікують на рішення Європейського суду.

Крім юридичної допомоги та захисту прав у судах організація систематично займається зміною підходів до прав людини, просуваючи зміни до законів, впливаючи на судову практику, просуваючи права людини через освіту та медіа. Серед досягнень ХПГ — успішна кампанія щодо скасування смертної кари в Україні, участь у створенні та лобіюванні Кримінального процесуального кодексу, системи безоплатної правової допомоги, закону “Про доступ до публічної інформації”. ХПГ часто оплачувала роботу кваліфікованих адвокатів у гучних судових процесах, серед останніх — дифамаційний позов Віктора Медведчука проти Вахтанга Кіпіані через книжку “Справа Василя Стуса”.

Директор ХПГ Євген Захаров тримає офіційні копії Нобелівського диплому та медалі Меморіалу, зроблені для Харківської правозахисної групи

Директор ХПГ Євген Захаров тримає офіційні копії Нобелівського диплому та медалі Меморіалу, зроблені для Харківської правозахисної групи

Через школи з прав людини та тематичні тренінги від Харківської правозахисної групи пройшло більше двох тисяч людей. Колишні працівники ХПГ є серед відомих адвокатів, суддів Верховного Суду, посадовців Мін’юсту, працівників міжнародних та міжурядових правозахисних організацій.

Разом із іншим лауреатом Нобелівської премії миру, Центром громадянських свобод, та Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Харківська правозахисна група у березні 2022 року започаткувала ініціативу T4P (Трибунал для Путіна), якій вдалося зібрати дані про десятки тисяч воєнних злочинів під час вторгнення Росії до України. Саме “видатні зусилля з документування воєнних злочинів”, серед іншого, були відзначені Нобелівським комітетом.

ХПГ створила та підтримує роботу спільної бази даних воєнних злочинів, виявлених Т4Р. Недавно також було запущено сайт ініціативи T4P на 7 мовах, де можна побачити живу статистику зібраних даних у мапах, графіках і таблицях.

Для коментарів: [email protected]

 Поділитися