MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

“Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного«Російські солдати зупиняли машину із хлібом – хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти»«Чоловіки сиділи чай пили, в кухоньці. Снаряд упав, їх розірвало. Їх солдати прикопали прямо на городі...»

‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні

30.01.2023   
Марина Гарєєва
Учасник херсонського підпілля провів 75 днів в катівні. За словами херсонця, працівники ФСБ били й катували ув’язнених, вдавалися до психологічного тиску й морили голодом. Деякі ефесбівці вірили у ‘зомбо-нацистів’, інші не знали історії власної країни.

Розмова з учасником херсонського підпілля. Скриншот з відео.

Розмова з учасником херсонського підпілля. Скриншот з відео.

Учасник руху опору в Херсоні, який передавав Збройним Силам України інформацію щодо базування та переміщення російської техніки й вів підпільну боротьбу проти загарбників, розповів про перебування в катівні ФСБ, облаштованій в окупованому росіянами місті. У катівні херсонець провів 75 днів. За словами партизана, працівники ФСБ вдавалися до тортур і побиття, чинили психологічний тиск на ув’язнених і морили людей голодом.

Про методи, які використовують ефесбівці, аби “розколоти” людину, херсонець розказав журналістам проєкту “Український свідок”. Херсонський партизан говорив з журналістами на умовах анонімності.

Від початку повномасштабного вторгнення чоловік волонтерив та надавав корисну інформацію українським військовим. Коли армія РФ окупувала Херсон, волонтерство втратило сенс: потрібно було пильнувати, аби не потрапити до полону. Натомість херсонські партизани “почали шукати зв’язок з ЗСУ та спецслужбами й передавали інформацію”, розповідає учасник опору. Також до літа 2022 року херсонському підпіллю вдалося зібрати “невеликий арсенал” зброї. 

Та потім до російського полону потрапив чоловік, який знав людей з херсонського підпілля. Хоча сам чоловік не належав до партизанського руху, він мав контакти багатьох його учасників. Під час обшуку росіяни вилучили обидва телефони чоловіка, знайшли навіть захований телефон, звідки могло “виплисти” чимало контактів. Аби отримати більше інформації, росіяни катували затриманого.

“Як вони катують? Вони б’ють струмом, палками, гумовими кийками, ПВХ-трубами та морять голодом. Не дають спати постійно. Вони тебе закривають у холодній камері, постійно вриваються [до камери], б’ють тебе. У тебе збивається біологічний годинник: ти не розумієш, котра година, яка дата взагалі. Перебуваєш у постійній прострації. Вони тебе мучать, мучать, мучать — природно, що ти, так чи інакше, щось видаси”, — розповів херсонський партизан. Крім того, росіяни використовують інформацію, отриману з відібраних телефонів: “гортають твої контакти, пробивають їх через якісь бази”.

Не витримавши тортур представників російських спецслужб, затриманий чоловік видав декілька адрес учасників херсонського підпілля. Почалися обшуки, під час яких загарбники буквально “вивертали” помешкання партизанів, згадує учасник руху опору.

“Як вийшли на мене конкретно, я гублюся в здогадках. Найімовірніше, було зовнішнє спостереження. Я був з одним хлопцем у квартирі. Він вийшов до крамниці, повернувся. І через кілька хвилин дзвінок у двері, я не встигаю видалити соцмережі. Він відкриває двері — вламується чоловік десять з автоматами, у цивільному”, — розповів він журналістам.

Далі обох чоловіків “вклали” на підлогу, натягли футболки на голови, щоб вони нічого не бачили. Чоловіка почали душити подовжувачем, бити, погрожувати пістолетом. Затримання відбувалося “як у кіно”, жартував учасник опору. Після чого повезли “на яму” — до катівні. Там чоловіка прив’язали скотчем до стільця з металевими бильцями. До билець були пристебнуті електроди з “тапіка” (військово-польового телефона радянських часів). Росіяни почали катувати херсонця струмом та ставити запитання.

Чоловіка протримали в полоні 75 днів. “Вибили мені кілька зубів. Та здебільшого вони намагаються бити не по обличчю, не по відкритих частинах тіла, — розповів херсонець. — Вони били мене по плечах, по ногах, по спині”.

Ефесбівці намагалися залякати чоловіка й “обіцяли” посадити на 15 років “за екстремізм”.

Говорили різне: “Ти нацист — поїдеш на смертну кару в ‘ДНР’”; “Ти передавав координати військових — зараз ми тебе віддамо військовим, і вони тебе танком переїдуть”; “Віддамо кадирівцям, вони тобі голову відріжуть, вуха, ніс”.

“Одного разу покликали якогось свого, напевно, кавказця”, — згадує партизан. Той залякував полоненого, казав: “Ми тебе зараз будемо різати”.

Крім того, під час допитів працівники ФСБ чинили психологічний тиск на незаконно ув’язнених людей і говорили, що російська армія вже захопила Запоріжжя, Дніпро. Знущалися й кепкували: “Ласкаво просимо до Російської імперії”. Користуючись інформаційним вакуумом, в якому перебували полонені, ефесбівці розраховували зламати й виснажити людей, воліли, щоби ув’язнені перебували в пригніченому стані й були перелякані й ослаблені, — ділиться міркуваннями про пережите колишній полонений.

Самі ж працівники ФСБ були різними. За словами херсонського партизана, є ефесбівці з промитими мізками, які кажуть: “ви — найманці НАТО”, й вірять у “зомбі-нацистів”. Трапляються й “більш-менш адекватні” представники російських спецслужб. “Але всі вони, знаєте, такі необільшовики. У них квінтесенція поглядів така: ‘комунізм, Сталін, п’ятирічка’; а з іншого боку — ‘православ’я, імперія, царизм’, — ось це все [змішане] в одну купу. Вони не до кінця знають історію своєї країни. Вони просто намагаються щось сплести з яскравих моментів, які широко використовуються російською пропагандою. Та все це не тримається купи. А якщо ти орієнтуєшся в історії й починаєш їм розповідати, вони злостяться, говорять: ‘Тобі що, закинути гранату в камеру? Завали **ало’. І лупцюють тебе за те, що ‘сильно розумний’”, — розповів херсонець.

Партизан також відмітив, що насправді росіяни “дуже боялися” українського цивільного населення й ставилися до нього з підозрою, адже бачили в кожному диверсанта. На думку чоловіка, саме тому росіяни так “пресували” незаконно затриманих цивільних.

За час полону херсонський партизан втратив вагу, унаслідок схуднення шкіра постарішала й втратила пружність. “Коли вставав з ліжка, у голові паморочилося”, — згадує бранець ФСБ.

Зрештою полоненому вдалося переконати одного працівника ФСБ дати йому можливість вирватися з полону. Ефесбівець не міг “просто розвернутись і піти”, адже, за словами херсонського партизана, він боявся за свою сім’ю. “Водночас він розумів, що все це ‘нездорова історія’, й сказав: ‘Губися, я твій номер дам з неправильними цифрами, коли приїде інша зміна’”, — розповів учасник опору.

Херсонця відпустили 11 жовтня. Рівно за місяць — 11 листопада 2022 року — Збройні Сили України звільнили Херсон.


Раніше ми писали, що цивільні, які потрапили до російських катівень на різних територіях України, описують схожі методи катувань і процедури проведення допитів та згадують співробітників ФСБ. Так, 17 вересня 2022 року Харківська обласна прокуратура повідомила, що в катівні, облаштованій росіянами у селищі міського типу Козача Лопань, було знайдено “тапік” (військово-польовий телефонний апарат), за допомогою якого окупанти катували людей струмом. Представники Російської Федерації вчиняли подібні тортури на всіх територіях України, які перебували під російською окупацією, починаючи від 2014 року.

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури [воєнні злочини катування катування струмом тапік]

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури
Українська прокурорка Ірина Діденко наголошувала на тому, що російські військовослужбовці й представники російських спецслужб вдавалися до тортур та насильства з відома чи за прямого наказу свого керівництва. Отримані свідчення вказують на те, що співробітники ФСБ, які використовували найжорстокіші форми катування, зокрема пускали струм мочками вух чи катували геніталії струмом, робили це свідомо й цілеспрямовано. Так само як і російські військовослужбовці цілеспрямовано вбивали людей на тимчасово окупованих територіях й систематично намагалися знищити українське населення, вчиняючи злочин геноциду. Так, в одній з перехоплених розмов, оприлюднених СБУ, російський військовослужбовець розповідав, що при відступі з Лиману армія РФ знищувала цивільне населення й вдавалася до зґвалтувань. В іншій розмові росіянин закликав убивати українських дітей “ще в утробі”. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися