MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного«Російські солдати зупиняли машину із хлібом – хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти»

У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’

31.01.2023   
Марина Гарєєва
Церемонія прощання відбулася 29 січня. Ендрю Бегшоу приїхав до України у березні 2022 року. Він розвозив гуманітарну допомогу та евакуював людей з прифронтових територій. Волонтер казав рідним, що повернеться додому, “коли все закінчиться”.

Церемонія прощання. Фото: Цензор.НЕТ

Служба за загиблим. Фото: Цензор.НЕТ

У неділю, 29 січня, у Києві провели в останню путь британського волонтера Ендрю Бегшоу, зниклого поблизу Соледара разом з Крістофером Перрі. Церемонія прощання відбулась у Трапезній церкві, розташованій на території Софії Київської. Як повідомили журналісти Радіо Свобода, у самій церкві не було трун, але тіла іноземців вдалося повернути на підконтрольну Україні територію. Прощання для Кріса Перрі організовує його родина у Великій Британії.

6 січня 2023 року громадяни Великої Британії, Ендрю Бегшоу й Крістофер Перрі, зникли безвісти по дорозі з Краматорська до Соледара. У той час за місто точилися запеклі бої. 9 січня Головне управління Національної поліції в Донецькій області повідомило про розшук волонтерів. В останні тижні перед зникненням чоловіки допомагали з евакуацією людей із зони бойових дій та розвозили гуманітарну допомогу.

Ендрю Бегшоу. Фото: Reuters

Ендрю Бегшоу. Фото: Reuters

12 січня у пресслужбі Пригожина заявили, що найманці з ПВК “Вагнер” виявили тіло одного з волонтерів і документи обох чоловіків. Майже одразу після цього пропагандистський телеграм-канал “Grey Zone” оприлюднив заяву очільника ПВК “Вагнер” Пригожина, який нібито повідомив, “що під час боїв за Соледар, у боях з ‘Групою Вагнера’ було вбито щонайменше одного з двох громадян Британії”. Тоді російські воєнні злочинці й пропагандисти заявили про вбивство Крістофера Перрі, тіло якого вони нібито знайшли. Автори телеграм-каналу виправдовували вбивство занадто професійним спорядженням: нібито убитий був не просто вбраний у “засоби індивідуального бронезахисту”, а мав “спорядження зі зброєю та амуніцією”, яке “дозволяє вести бойові дії”. За логікою російських пропагандистів, на волонтера не розповсюджувався передбачений міжнародними конвенціями захист через сам факт володіння амуніцією… Інформацію щодо причетності членів ПВК “Вагнер” до вбивства волонтерів не було ані підтверджено, ані спростовано іншими джерелами. Натомість росіяни безпідставно стверджували, що іноземці воювали на боці ЗСУ й були “оформлені” як волонтери.

Рідні одного з загиблих повідомили, що чоловіків вбили під час евакуаційного рейсу. За наявною інформацією, волонтери намагалися евакуювати літню жінку й загинули через артилерійський снаряд, який влучив у їхню автівку. Триває розслідування. 

Досі про обставини смерті волонтерів майже нічого не відомо, каже Ігнат Івлєв-Йорк. Ігнат — волонтер, син проукраїнської активістки й журналістки Вікторії Івлєвої, яка робить репортажі й висвітлює російську війну проти України. Ігнат і його брат Філіп вмовляють людей виїхати з територій, які перебувають під щоденними російськими обстрілами, їздять до міст і містечок біля лінії зіткнення й вивозять тих, хто наважився покинути колишній дім, ризикуючи життям. Філіп давно мешкає в Києві, Ігнат переїхав до України після 24 лютого. Спочатку 26-річний юнак працював військовим фотографом. Та потім Ігнат вирішив, що цього замало, й почав безпосередньо допомагати українцям, які потерпають від російської збройної агресії. Зараз Ігнат має свій штаб з евакуації.

Ігнат Івлєв-Йорк. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Ігнат Івлєв-Йорк. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Ігнат також був одним з організаторів церемонії прощання. За інформацією журналістів Суспільного, панахиду відвідали близько пів сотні людей. Попрощатися з Ендрю Бегшоу прийшли волонтери, знайомі та представники ЗМІ.

Ігнат Івлєв-Йорк розповів, що Ендрю Бегшоу приїхав до України у березні 2022 року. Увесь цей час він розвозив гуманітарну допомогу та евакуював цивільне населення з Донецької та Луганської областей, з місць, де точилися найзапекліші бої.

“Енді був нашим другом. Ми познайомилися на Донбасі в червні-липні. Ми займалися евакуацією з Сіверська. Я пам’ятаю, це був один з перших разів, коли ми їздили разом. Енді був дуже тихою людиною, яка просто хотіла допомагати іншим. Він відчував, що це — його місія, це — те, що він хотів робити. Тому коли його родина питала, коли він приїде, він завжди говорив: ‘Коли все закінчиться’”, — розповів Ігнат.

Він також повідомив, що родина Ендрю Бегшоу планує організувати збір допомоги для українських волонтерів і зібрати кошти для дитячої лікарні у Києві та зоозахисної організації UAnimals, яка рятує тварин, постраждалих від російської збройної агресії, й розповідає світу про екоцид, спричинений діями Російської Федерації. Таким чином рідні хочуть вшанувати пам’ять чоловіка, який до останнього допомагав людям у прифронтових зонах й доставляв необхідні продукти та ліки тим, хто їх потребував. Рідні загиблого розповідали журналістам Sky News, що Ендрю поїхав до України, бо вважав це “моральним вчинком”. 

“Ендрю на ентузіазмі їхав, у нього не було організації, ніяких донатів і соцмереж. Він просто брав і працював. Він дві свої машини в Соледарі залишив. Таких людей дуже мало, які віддані своїй справі”, — згадував Микола, волонтер, який разом із Бегшоу допомагав евакуйовувати людей із Соледара.

Листопад 2022 року, розбитий обстрілами двір лікарні у Бахмуті, в який заїжджає такий же розбитий позашляховик. З автівки виходить чоловік. Журналісти, медики стоять на ґанку. Чоловік просить пакет. Говорить англійською. “Ми спочатку не зрозуміли, який саме пакет. Чоловік декілька разів сказав ‘пакет’, а потім показав на низку чорних поліетиленових пакетів з тілами. Йому був потрібен звичайний поліетиленовий чорний мішок для тіл, в його авто лежало вже сіре тіло вбитої цивільної жінки, він збирав тіла з вулиць міста, щоб їх не їли собаки. Чоловіка звали Ендрю Бегшоу”, — пише про загиблого Радіо Свобода. Кадр з життя, який проявляє постать загиблого так чітко, що важко збагнути, що плівку уже обірвано.


Незадовго до зникнення, Крістофер Перрі, який загинув разом з Ендрю Бегшоу, розповідав виданню Sky News про дилеми, що постають перед волонтерами, які займаються евакуацією мирного населення. До прикладу, ніколи не знаєш, як краще дістатися прифронтового міста. Йти пішки й просуватися повільно, але бути менш помітним? Чи їхати автівкою й рухатися швидко, але ризикувати бути поміченим росіянами? Перрі не подобався перший варіант, адже людина, яка простує дорогою у зоні бойових дій, почувається незахищеною.

Крістофер Перрі з 4-річним хлопчиком, який разом із родиною прожив декілька місяців у підвалі, рятуючись від російських бомбардувань. Фото: Chris Parry / Instagram

Крістофер Перрі з 4-річним хлопчиком, який разом із родиною кілька місяців жив у підвалі, рятуючись від російських обстрілів. Фото: Chris Parry / Instagram

“Коли їдеш автівкою, ти більше нагадуєш ціль, але ти можеш домчати до свого пункту призначення за кілька хвилин і за кілька хвилин повернутися назад”, — казав Крістофер.

Допомагаючи мирним жителям, які потерпають від російської збройної агресії, волонтери не думали, що можуть не повернутися. Коли думаєш про інших, не зважаєш на небезпеку, яка загрожує тобі.

Вчиняючи злочини проти мирних жителів, які потерпають від російської збройної агресії, воєнні злочинці також не думали, що можуть відповісти. За всі скоєні злочини. Коли звикаєш вбивати інших, не зважаєш на закони, створені мирним світом для правових країн.

Та світ змінюється й правові механізми мають усі шанси змінитися разом з ним. І Російська Федерація, визнана відповідальною за те, що відбувалося на окупованих нею територіях від 2014 року, вже не поверне колесо історії до колишнього світу, де терористичні держави винищували населення незалежних країн й тішилися з власної безкарності.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися