MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх ріднихВід початку 2023 року Росія могла вивезти 2000 дітей з України, — посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер‘Відпустиш дроти — тобі кінець’: мешканець Балаклії розповів про катування у полоні З речами — не вихід: ФСБ закриває російські кордони для усіх військовозобов’язанихПоблизу Соледара безвісти зникли двоє волонтерів з Великої Британії

Європарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії

19.01.2023   
Марина Гарєєва
Ухвалена резолюція закликає розслідувати не лише дії Путіна, а і Лукашенка, адже саме з території Білорусі та за її підтримки РФ веде війну проти України. При цьому МКС розслідуватиме злочин геноциду, воєнні злочини та злочини проти людяності.

Ілюстративне зображення. Воєнні злочільники. Фото з сайту Кремля

Ілюстративне зображення. Воєнні злочільники. Фото з сайту Кремля

Європейський Союз та держави-члени ЄС мають сприяти створенню спеціального міжнародного трибуналу, який дозволить переслідувати вище політичне та військове керівництво Російської Федерації та Білорусі за вчинення злочину агресії проти України.

У четвер, 19 січня, відповідну резолюцію ухвалив Європейський парламент. “За” було віддано 472 голоси, “проти” — 19, утрималися — 33.

У Страсбурзі вважають, що спеціальний трибунал доцільно буде створити, співпрацюючи з Україною та міжнародною спільнотою. Бажано заснувати спецтрибунал через ООН. Раніше подібні трибунали створювалися для переслідування осіб, які вчиняли воєнні злочини у колишній Югославії та в Руанді.

Наразі вкрай важливо знайти юридичне підґрунтя для того, аби зняти імунітет з Путіна та Лукашенка, переконані в ЄС. Міжнародний спецтрибунал повинен мати юрисдикцію, яка дозволить притягти до відповідальності президентів, політичне та військове керівництво обох країн:

“Європарламент вважає, що спеціальний міжнародний трибунал повинен мати юрисдикцію для переслідування не лише Володимира Путіна та політичного і військового керівництва Російської Федерації, але й Олександра Лукашенка та політичного і військового керівництва Білорусі як ​​держави-співучасниці, з території та за матеріально-технічної підтримки якої Російська Федерація веде свою агресивну війну проти України”, — зазначено в резолюції.

Хоча вище керівництво країни несе відповідальність за злочин агресії, міжнародний імунітет захищає очільників держав від іноземної кримінальної юрисдикції, пояснюють фахівці. Тому вкрай важливо заручитися підтримкою міжнародної спільноти й позбавити президентів РФ та Білорусі імунітету. Оскільки членство Росії фактично паралізує Раду Безпеки ООН у питаннях російської збройної агресії, ЄС та Україні варто звертатися до Генеральної Асамблеї ООН та шукати союзників на міжнародних форумах, вдаючись до публічної дипломатії та використовуючи стратегічну комунікацію.

Щобільше, Європейський парламент закликав ЄС та його партнерів обговорити правові шляхи використання заморожених активів Центробанку Російської Федерації. У жовтні 2022 року йшлося про понад 17 мільярдів євро, заморожених від початку повномасштабного вторгнення РФ. У межах західних санкцій було заморожено 300 мільярдів євро з валютних резервів російського Центробанку.

Заморожені активи можуть слугувати репараціями за порушення Росією міжнародного права в Україні. У Європарламенті запропонували розглянути потенційну відмову в захисті суверенного імунітету цих активів, враховуючи тяжкість правопорушень, вчинених Російською Федерацією. Якщо ЄС конфіскує кримінальні гроші Російської Федерації, їх можна буде направити до компенсаційного фонду для України.

В Європарламенті переконані, що створення спеціального міжнародного трибуналу сигналізуватиме як російському суспільству, так і світовій спільноті, що Володимир Путін, Олександр Лукашенко і найвище військове та політичне керівництво обох країн можуть бути притягнені до відповідальності за вчинені злочини. Крім того, це продемонструє позицію Заходу як російським елітам, так і союзникам Кремля: очолювана Путіним країна більше не вестиме справи з Заходом як зазвичай.

“Як це не парадоксально, такий трибунал потрібен самій Росії, — зауважив латвійський депутат Робертс Зіле під час дебатів. — Він важливий, щоб зупинити в її суспільстві імперіалістичний наратив і щоб майбутні покоління цієї країни поклали край російському імперіалістичному мілітаризму”.

Європарламентарі певні, що спеціальний міжнародний трибунал сприятиме відновленню справедливості для України й стримуватиме інші держави від повторення злочину агресії у майбутньому.

При цьому заснування спецтрибуналу щодо злочину агресії жодним чином не вплине на юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. В ЄС переконані, що спеціальний трибунал лише доповнить юрисдикцію МКС:

“Російські лідери наразі не можуть бути притягнуті до відповідальності за злочин агресії перед жодною юрисдикцією”, — пояснив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс. “Створення такого трибуналу заповнило б велику прогалину у структурі міжнародного кримінального правосуддя”, — зазначено в резолюції. При цьому МКС матиме більше часу для розслідування злочинів геноциду, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, якщо розслідування злочину агресії проводитиме спецтрибунал.

Виступаючи перед Європарламентом, Рейндерс наголосив, що — перш ніж запрацює спеціальний трибунал — має бути напрацьований механізм розслідування злочину агресії. Для цього має бути створена міжнародна спеціальна прокуратура, яка розслідуватиме злочин агресії проти України. За словами Рейндерса, у ЄС вже відбуваються перемовини з українською владою, Євроюстом та Міжнародним кримінальним судом щодо створення такої прокуратури. Заснування міжнародної спеціальної прокуратури стане першим кроком у боротьбі з безкарністю щодо злочину агресії.

Зі свого боку МКС діятиме у межах юрисдикції щодо воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду, скоєних на території України. Однак МКС не може розслідувати злочин агресії, оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували Римський статут та поправки щодо злочину агресії. Європарламент та Єврокомісія вкотре наголосили на важливості ратифікації Україною Римського статуту МКС, поправок щодо нього, а також офіційного вступу України до Міжнародного кримінального суду.

“Це стало б важливим зовнішнім та внутрішнім сигналом з боку Києва”, — зауважив Рейндерс.

Європарламентарі переконані, що підготовчу роботу ЄС зі створення спецтрибуналу варто розпочати якомога швидше:

“Не запізнімося хоча б із трибуналом, якщо ми вже запізнилися з ‘Леопардами’, — закликав литовський депутат Андрюс Кубілюс. Адже, як зазначено у резолюції, злочин агресії проти України “не може залишатися без відповіді з боку міжнародної спільноти”.

Президентка Європарламенту Роберта Метсола прокоментувала ухвалену резолюцію:

“Наслідки війни Росії проти України величезні. Вбиті діти, жінки, чоловіки. Розділені родини. Понівечені лікарні. Знищені будинки. Зруйновані школи. Сьогодні Європарламент закликає до термінового створення спеціального міжнародного трибуналу. Воєнні злочинці повинні бути притягнуті до відповідальності. Вже зараз”, — написала вона у своєму твітері.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися