MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В окупованому Криму українського офіцера Олексія Кисельова засудили до 8,5 років позбавлення волі

19.02.2023   
Марина Гарєєва
Незаконний Джанкойський райсуд вирішив, що політв’язень має провести перший рік у в’язниці, а решту терміну — в колонії суворого режиму. Сторона захисту оскаржуватиме вирок у суді апеляційної інстанції.

Незаконний Джанкойський районний суд у тимчасово окупованому Криму оголосив вирок Олексію Кисельову (капітану 1-го рангу, колишньому командиру корабля “Славутич” ВМС України), звинуваченому за статтею 208 КК РФ за організацію “морської блокади” та членство в кримськотатарському добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана.

Про це 17 лютого повідомив кореспондент “Кримського процесу”.

Так звана суддя Ліліана Соловйова визнала офіцера винним і призначила покарання у вигляді восьми з половиною років позбавлення волі з відбуванням першого року у в’язниці, а решту терміну — в колонії суворого режиму.

Сторона захисту оскаржуватиме вирок у суді апеляційної інстанції.

Ще під час судових дебатів представник “державного обвинувачення” заявляв, що провина підсудного повністю доведена, і вимагав 10 років позбавлення волі з відбуванням покарання у в’язниці протягом одного року.

Політв’язень розповідав, що протягом тривалого часу його катували: під час так званих допитів представники РФ використовували електрострум й вдавалися до побиття. Тортури почалися, ще коли Олексія Кисельова незаконно утримували у професійно-технічному училищі № 17 міста Генічеськ, де базувався підрозділ Росгвардії. За словами Олексія, знущання тривали п’ять днів. У цей час представники РФ вимагали, аби чоловік зізнався на камеру, що він очолює партизанський руху, проте Олексій відмовлявся давати неправдиві свідчення проти самого себе. 27 липня 2022 року викраденого українця перевезли до будівлі “кримського управління ФСБ” у Сімферополі, де представники російських спецслужб продовжували катування. Лише після численних тортур так званий слідчий ФСБ провів “офіційне затримання” та порушив кримінальну справу.

Унаслідок тортур в офіцера відмовила права рука, також було утруднене володіння лівою рукою: Олексію було важко навіть довго тримати ручку. Політв’язень зазначав, що потребує медичної допомоги. “У мене зламані ребра, є вивихи суглобів рук і ніг, а також зламаний зуб. Ми направили скаргу до військово-слідчого управління Південного округу. Результат перевірки — нульовий. Слідчі заходи щодо моєї скарги на тортури не проводяться”, — писав Олексій в одному з листів.

Окрім нелюдського поводження з офіцером, сумнівними були покази так званих свідків. Так один зі “свідків” казав, що не може стверджувати напевно, чи дійсно підсудний належав до “незаконного формування”, і визнавав, що чув про участь Кисельова в так званій “морській блокаді” від інших. Інший свідок визнав, що лише підписав покази, підготовлені співробітником слідчих органів, а сам не володіє інформацією.

Олексій Кисельов заперечував свою “вину” і неодноразово говорив, що нічого не знає ані про зброю, ані про учасників, ані про цілі вищезгаданого добровольчого батальйону. Більше того, сам засновник добровольчого батальйону, бізнесмен Ленур Іслямов, неодноразово заявляв, що Олексій Кисельов не має жодного відношення до його батальйону.

Адвокат Олексій Ладін детально розповів про так звані “докази” сторони обвинувачення. Підконтрольні РФ слідчі звинувачували Кисельова в “активній участі” у діяльності добровольчого батальйону. За версією обвинувачення, “активна участь” полягала у двох факторах: 

  • нібито офіцер здійснював постачання харчів, а саме привіз мішок картоплі й мішок моркви батальйону,
  • був одним з організаторів “морської блокади” окупованого півострова.

Щобільше, інформація про те, що Кисельов нібито привіз мішок моркви й картоплі до батальйону, підтверджувалася лише одним свідком, який, за словами захисту, дає покази у всіх аналогічних кримінальних справах, ймовірно озвучуючи будь-які сфабриковані версії слідства. Сторона захисту довела, що цей свідок не міг бачити, що Кисельов розвантажував овочі, адже перебував у такому місці, звідки це не було видно. Свідок погодився, що не бачив це на власні очі, а лише чув від інших учасників батальйону, прізвища яких він не може назвати… Зважаючи на все, “ця частина звинувачення недоведена і абсурдна”, підкреслив Олексій Ладін.

Так само недоведена частина звинувачення щодо морської блокади, про яку розповів правозахисник:

Слідство вважає, що блокада мала б відбутися за допомогою невеликого катера, який сам Кисельов та інші свідки називають “філюгою”. Кисельов навчав “капітана” човна, який виявився провокатором ФСБ, входу та виходу у Генічеський порт. Надалі цей човен мав використовуватися у цілком мирних цілях: для риболовлі, збору водоростей та перевезення відпочивальників. Власне, це і відбулося: коли так званий “капітан” утік до Криму (а його екіпаж розбігся), Олексій Кисельов зібрав інший екіпаж, який і займався усім вищепереліченим.

Тим часом “капітан”, який виїхав до окупованого півострова, показав власноруч зроблені відеозаписи, які нібито свідчили про намагання здійснити “морську блокаду”. Адвокат припускає, що завдання так званого капітана і полягало в тому, аби відзняти відео й доставити запис у ФСБ.

Пізніше матеріали справи щодо “капітана” човна були засекречені: вищезгаданий капітан (він же працівник ФСБ) фігурує у справі як таємний свідок Петро Петрович Петров.

Під час попереднього розслідування Петро Петров стверджував, що вони мали вчинити терористичний акт: скинути троси, які нібито могли перешкодити проходу суден та поромів, у Керченській протоці, — мовляв, тоді морські гвинти заплуталися б у тросах і це б призвело до катастрофи. Утім, як згадував інший свідок у справі, у катері було недостатньо солярки (усього 40 літрів), аби дістатися Керченської протоки. Крім того, самі троси не могли стати на заваді проходу суден: вони жодним чином не могли пошкодити гвинти суден, адже троси перебували б на поверхні води, тоді як гвинти суден перебувають на глибині від трьох до п’яти метрів під водою.

Вже під час судового засідання Петро Петров змінив покази та заявив, що нібито троси мали скинути в акваторії Азовського моря, а Кисельов нібито мав розрахувати напрямок вітру та течії, яка б винесла троси у Керченську протоку, й таким чином “влаштувати диверсію”… “Абсолютно абсурдна й фантастична версія”, — каже адвокат.

Ще один свідок, механік (який, на думку Ладіна, також міг давати неправдиві покази, співпрацюючи зі слідством), озвучив вже іншу версію: нібито троси не мали самостійно потрапити до Керченської протоки, а повинні були блокувати прохід кораблів у бухті Генічеська... “Досі ніхто не знає, до чого тут блокада Криму”, — говорить Ладін.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим засудило злочинний вирок і назвало справу сфабрикованою. Відповідну заяву було оприлюднено 17 лютого на офіційній фейсбук-сторінці. У відомстві також нагадали, що, крім того, що незаконно затриманого офіцера катували, йому також відмовляли в наданні медичної допомоги, через що чоловік був вимушений оголосити голодування.


1 червня 2022 року Верховний суд Росії задовольнив позов Генеральної прокуратури про визнання “Кримськотатарського добровольчого батальйону ім. Номана Челебіджихана” терористичною організацією та заборонив його діяльність на території РФ. 21 липня 2022 року ФСБ Росії додала “Кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджихана” до списку терористичних організацій.

Незаконно затримані громадяни України, яких звинувачували “в участі у добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана”, неодноразово повідомляли, що представники російської влади вдавалися до катувань, аби змусити людей давати неправдиві свідчення проти себе.

У січні 2023 року Кримськотатарський Ресурсний Центр повідомляв, що, починаючи з 2014 року, було зафіксовано 23 затримання за звинуваченням в участі в добровільному батальйоні імені Номана Челебіджихана: 8 — в окупованому Криму, 15 — на окупованій Херсонщині.

Голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв відмічав, що російська влада цілеспрямовано створює нові інструменти для переслідування українських громадян на окупованих нею територіях України. Він пояснював, що “за звітний період ВС РФ про визнання ‘батальйону імені Номана Челебіджихана’ терористичною організацією, в КоАП РФ була введена стаття 20.3.3 (‘Публічні дії, направлені на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації’) та в КК РФ ст. 280.3 ‘Публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації’, також вперше було застосовано ст. 20.3 КоАП РФ (‘Пропаганда чи громадське демонстрування нацистської атрибутики чи символіки’)”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися