Молитва за мир під забороною — дайджест російських протестів
Протести в культурі, церкві та залі суду
31 січня у петербурзькому офісі “Яблука” відкрилась виставка з антивоєнними плакатами 77-річної художниці Олени Осипової, що продовжує виходити на поодинокі пікети, попри переслідування. Виставка мала працювати до 24 лютого, однак вже 1 лютого її закрили через повідомлення про “замінування”. Поліція вилучила всі роботи художниці. Єлена Осипова малює плакати на політичні теми вже 20 років, із кожним з них вона виходила до центра Петербурга. Її регулярно затримує поліція та забирає роботи.
*
Патріарх Російської Православної Церкви Кирило заборонив вести службу священнику Іоанну Ковалю, який у спеціальній молитві “про Святу Русь” слово “перемога” замінив словом “мир”. 2 лютого на сайті Московської єпархії РПЦ з’явився спеціальний указ, що забороняє богослужіння клірику храму апостола Андрія Первозванного у Любліно Московської області. Імовірно, Іоанна відсторонили через донос парафіян храму.
*
Під час засідання за справою студента МДУ Дмитра Іванова, якого звинувачують у розповсюдженні фейків про армію, адвокат Марія Ейсмонт заявила клопотання про виклик до суду як свідків міністра зовнішніх справ Сергія Лаврова, речника Міноборони Ігоря Конашенкова та представника РФ при ООН Василя Небензі. Вони повинні пояснити, на чому основана позиція влади щодо України. Адвокат вважає важливими показання свідків, оскільки за незгоду з офіційною версією подій Іванову загрожує чималий тюремний термін. Суддя постановила задовольнити клопотання захисту та видати вказаним особам повістки на судове засідання.
Одиночні пікети
У Краснодарі поліція затримала Наталю Бушуєву, яка вийшла на одиночний пікет із плакатом “За мир”. Активістку доставили до відділу поліції та склали протокол про “дискредитацію російської армії”.
*
У Воронежі поліція затримала Андрія Пустовалова, який вийшов до будівлі уряду області з плакатом “Все за планом. Ідемо до раю”. Нагадаємо, 2018 року Путін висловився з приводу можливого застосування ядерної зброї: “Ми як мученики потрапимо до раю, а вони просто здохнуть”.
*
У Воронежі активістка Вікторія Кочкасова вийшла на одиночний пікет до театру ляльок із плакатом “Нет возне”.
Підпали автомобілів
Підпали автомобілів із Z-символікою були скоєні в Москві на Алтуф’євському шосе та у підмосковному Щолковому.
Пошкодження залізничних колій
2 лютого у Підмосков’ї невідомий намагався здійснити диверсію на залізниці, але був помічений машиністом електропоїзда. Наразі співробітники поліції розшукують підозрюваного. За даними органів, він намагався розкрити релейну шафу поряд із залізничними коліями на околицях станції Столбова Московської області.
*
В іншому місті Московської області, Чехові, було затримано трьох школярів за підпал релейної шафи. У ФСБ припустили, що восьмикласники через Telegram вступили в контакт із невідомими, які запропонували їм гроші за пошкодження транспортної інфраструктури. Дії школярів можуть бути кваліфіковані як теракт чи диверсія, за що їм загрожує від 10 років ув’язнення до довічного позбавлення волі.
*
У ніч із 31 січня на 1 лютого невідомі партизани влаштували збій у русі залізничного транспорту на ділянці Іваново – Кострома.
Переслідування за погляди
У Краснодарі затримали подружжя Овчинникових через антивоєнні висловлювання в особистій бесіді. Подружжя сиділо в ресторані й говорило про війну. Їхню розмову підслухав хтось із відвідувачів та викликав поліцію. Поліцейські, які прибули в ресторан, уклали чоловіка і дружину на підлогу в наручниках і утримували в такому стані близько години, при цьому знімаючи їх на камеру. Потім їх відвезли до ОВС, де тримали до ранку. Олексію призначили 15 діб арешту, Олесі — штраф у тисячу рублів.
*
На мешканку Сочі Вікторію Т. порушили справу через статус у месенджері WhatsApp. 1 лютого вона поставила у якості статусу гасло “Слава Україні” корейською мовою. Протокол склали за статтею про пропаганду чи публічне демонстрування нацистської атрибутики чи символіки. Вікторії загрожує до 15 діб арешту чи штраф до 2000 рублів.
Меморіали загиблим при обстрілах українських міст
Вже понад два тижні у багатьох містах Росії люди продовжують нести квіти та дитячі іграшки на згадку про загиблих у Дніпрі. Поліція регулярно знищує стихійні меморіали, але вони з’являються знову.
Цього тижня було створено інтерактивну мапу “квіткових протестів”, за допомогою якої можна знайти місто та фотографію пам’ятника, де лежать квіти. До 5 лютого таких місць було 69. Автори карти побажали залишитися невідомими.
У Томську іграшки, квіти та свічки несуть до Каменя Скорботи — пам’ятника жертвам політичних репресій, що розташований біля томської мерії. Свічки та квіти поки не прибрали. Крім цього, мешканці міста організували стихійний меморіал біля Поклонного хреста на горі Каштак. У роки Великого терору гора Каштак була місцем масових розстрілів.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное Сопротивление, Весна, Активатика й інших.