‘Незаконні’ квіти, одиночні пікети, коктейлі Молотова — дайджест російських протестів
Пікети, затримання, штрафи, арешти
Жительку Твері Олену Г. оштрафували на 30 тисяч рублів за статтею про дискредитацію армії РФ (ст. 20.3.3 КоАП). Вона поклала квіти в знак пам’яті про загиблих у Дніпрі. Протокол на Олену склали за доносом місцевого чиновника: 21 січня він зателефонував до поліції та розповів про двох дівчат, які поклали квіти на стихійний меморіал. У лютому стало відомо, що силовики приходили додому до дівчини та взяли з неї пояснювальну записку.
*
У Санкт-Петербурзі поліцейські затримали пікетувальника Андрія Масляка, який вийшов на Дворцову площу з плакатом “Миру — мир”.
*
У Москві в ніч проти 11 лютого затримали громадянського активіста Федора Протащика, який вигукнув: “Слава Україні!”.
*
У Санкт-Петербурзі біля пам’ятника “Мідний вершник” затримали місцевого жителя Івана Попова з плакатом “Нет войне”.
*
У Владивостоці затримали місцевого мешканця за антивоєнний пікет із плакатом “Не убий”. Поліцейські відвезли його до відділу поліції. Через три години туди приїхала бригада психіатричної допомоги та відвезла його до психоневрологічного диспансеру. Там у чоловіка намагалися дізнатися, що саме він хотів сказати цим плакатом.
*
У Москві прямо в басейні за майку з українською символікою затримали Дмитра Румшиського. Про це повідомила дружина затриманого.
*
Новомосковський районний суд Тульської області призначив 45 000 рублів штрафу за статтею про дискредитацію армії РФ (ч. 1 ст. 20.3.3 КоАП) Станіславу Єрмакову. Він зняв новорічне звернення Путіна на тлі пісні українського дуету “Потап і Настя”. Раніше стало відомо про порушення аналогічної справи проти діджея, який увімкнув пісню.
*
Краснодарському активісту Віталію Вотановському загрожували вбивством через фотографії численних свіжих могил на цвинтарі, що належить ПВК “Вагнер”.
*
У Москві поліцейські склали протокол за статтею про дискредитацію армії (ст. 20.3.3 КоАП) на Леоніда Симонова — концертмейстера дитячого центру додаткової освіти. Симонова звинувачують у двох репостах у “ВКонтакте” у лютому минулого року: обкладинки британського видання Daily Star зі стилізованим під Гітлера зображенням Путіна та публікації “Настоящего Лентача” про затримання в Петербурзі художниці Осипової з плакатом “Нет войне”. Крім того, силовики вважають, що на заняттях Симонов розповсюджує інформацію, яка дискредитує російську армію, а також називає спеціальну військову операцію “не інакше як війною”.
*
У Чувашії партизани вирізали з плаката біля Соборної мечеті шматок тексту з підтримкою війни.
*
У Володимирській області суд відхилив позов до військкоматів офіцера запасу Фархада Джаббарова, який вимагає позбавити його звання та зняти з військового обліку, тому що він не згоден бути частиною армії, яка напала на сусідню державу.
*
Красногірський районний суд (Московська область) замінив два з половиною роки умовного ув’язнення на реальний термін полковнику запасу Михайлу Шендакову. 20 лютого відбудеться засідання про заміну ще одного умовного покарання (три роки позбавлення волі за відео з анекдотом про росгвардійця та хірурга) реальним. У 2022 році Михайла Шендакова двічі притягували до адміністративної відповідальності за дискредитацію армії. Суд призначив йому 30 тисяч рублів штрафу через антивоєнні публікації в “Одноклассниках”.
Меморіали загиблим під час обстрілів українських міст
Росіяни продовжують створювати народні меморіали на згадку про загиблих у Дніпрі, незважаючи на затримання. До акції пам’яті жертв приєднуються нові міста: Великий Новгород, Владикавказ, Ухта та Набережні Човни. Продовжують приносити квіти до Соловецького каменю в Москві, пам’ятника капітану Дяченку у Хабаровську та пам'ятникам Тарасу Шевченку у Новосибірську та Омську. Жителі Іжевська почали приносити квіти до пам'ятника жертвам радіаційних катастроф. Новий меморіал з’явився й у Світлогорську Калінінградської області — біля пам’ятника жертвам Першої світової війни.
Підпали
У Бурятії 56-річний Олег Олександров підпалив будівлю Слідчого комітету.
*
В Омську 32-річний Антон П. закинув у будівлю військкомату “коктейлі Молотова”, спроба підпалу не вдалася.
*
В Амурській області 29-річний Роман П. підпалив військкомат Магдачінського та Сковородинського районів. Пошкодженно архівний кабінет і картотеку військовозобов’язаних.
*
У Москві партизани знищили релейну шафу, що призвело до зупинки залізничного сполучення.
*
У Бессонівському районі Пензенської області на перегоні Грабово — Бессонівка (Центральна Росія) призупинили рух поїздів через згорілу релейну шафу.
*
У Підмосков’ї на Курському напрямку невідомий пошкодив стрілочне переведення.
Інше
У Держдумі підготували поправки до КоАП, які запроваджують додаткові підстави для відповідальності за дискредитацію учасників бойових дій, у тому числі добровольчих формувань. Поправки допоможуть приховувати минулі злочини найманців ПВК.
*
Редакція православного журналу “Благодатный огонь” запропонувала позбавити сану 293 священиків, які на початку березня 2022 року підписали звернення з закликом до припинення війни.
*
На сайті пропагандистської газети “Комсомольська правда” з’явилися публікації про війну в Україні. Їх розмістив колишній співробітник видання Володимир Романенко, який залишив РФ. Свою акцію він назвав “спокутою за провину”. Наразі сайт повернули до попереднього стану. Як він виглядав, можна переглянути на сервісі “Вебархів”.
*
Адміністрація Московського театру “Современник” видалила з репертуару останню виставу за участю видатної актриси Лії Ахеджакової, яка з 2014 року неодноразово виступала за припинення війни. Вона також закликала людей не мовчати, якщо вони проти війни.
*
Опубліковано свідчення офіцера Дмитра Васильця, старшого лейтенанта із селища міського типу Печенга в Мурманській області. Він провів 5 місяців на війні і вирішив не повертатися туди після відпустки. Після оголошення мобілізації та внесення змін до Кримінального кодексу щодо нього порушили кримінальну справу за “відмову від участі у військових чи бойових діях”. Він відкрито і послідовно заявляє про причини відмови — переконання совісті. Те, що він побачив, відчув і зрозумів на війні, змінило його погляди, і тепер він вважає, що не має права відібрати чиєсь життя.
*
У Волгоградській області віруючого відмовника Антона Кузнєцова відправили до армії “одним днем”, зараз він оскаржує рішення про призов на військову службу в суді. На платформі “Заодно” йому успішно зібрали 60 тис. руб. на оплату послуг адвоката.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное Сопротивление, Весна, Активатика й інших.