MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Нюрнберг для Путіна? Дискусія про трибунал агресії щодо УкраїниЗасновники ініціативи ‘Трибунал для Путіна’ обговорили з Генпрокурором співпрацю щодо фіксації воєнних злочинівУ комісії ООН розповіли про попередні результати роботи: російські збройні сили відповідальні ‘за переважну більшість виявлених порушень’Європарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх рідних

Експрем’єр Британії: ‘Ми зобов’язані притягти Путіна до суду за воєнні злочини перед народом України’

02.03.2023   
Гордон Браун
Ми продовжуємо знайомити вас із думками щодо створення трибуналу з агресії. ‘Спеціальні трибунали по Руанді та колишньої Югославії показують, що вони працюють. США мають підтримати такий суд для Росії’, — вважає Гордон Браун.

© Oleksandr Polonskyi, Shutterstock [війна, прапор]

© Oleksandr Polonskyi, Shutterstock

Зростає міжнародна підтримка на користь створення спеціального кримінального трибуналу для розслідування діяльності Путіна та його спільників. Ми вже опублікували дискусію щодо цього, яка розгорнулася на сторінках видання FinancialTimes. Тепер пропонуємо до вашої уваги погляд на подібний трибунал колишнього прем’єр-міністра Великобританії Гордона Брауна. Текст було надруковано в газеті The Guardian 24 лютого.


Настав час притягнути Володимира Путіна та його поплічників до відповідальності — і США варто взяти приклад із Європи. Будучи безпосереднім свідком руйнувань, заподіяних Україні, Джо Байден має відзначити 24 лютого першу річницю вторгнення Росії, оголосивши про підтримку американцями спеціального трибуналу для суду над Путіним та його прихильниками за злочин агресії.

Байден повинен ясно дати зрозуміти, що тим, чиє вторгнення позбавило житла понад вісім мільйонів українців у межах їхньої власної країни і зробило ще майже дев’ять мільйонів біженцями, не буде де сховатися. І що ніде в цивілізованому світі не буде безпечного притулку для тих, хто має на меті вбити та поранити незліченну кількість невинних цивільних.

Минулого місяця Великобританія приєдналася до Франції, Німеччини, Нідерландів, країн Балтії, Північної та Східної Європи, підтримавши прохання президента України Володимира Зеленського про звинувачення президента Росії та його оточення. Обвинувальний лист, який підтримали ЄС, Європейський парламент та Рада Європи, включає звинувачення у вторгненні до Криму та східної України у 2014 році, плануванні та оголошенні війни Україні, а також невибіркових обстрілах її цивільного населення цієї зими, покликаних вморити населення голодом та холодом до покірності.

Єдиною великою західною країною, яка ще не схвалила створення трибуналу, є США. Якщо  вони це зроблять, такий трибунал може бути створено протягом кількох тижнів.І є вагомі причини, через які США — чий віце-президент Камала Харріс минулими вихідними приєдналася до Байдена, звинувативши Путіна у "злочинах проти людяності" — мають підтримати цей підхід.

Злочин агресії — це початковий і основний злочин Путіна, той, який став відправною точкою для решти злочинів. Агресія — це злочин, за яким вже є докази, і спеціальний трибунал з агресії, який доповнить роботу Міжнародного кримінального суду (МКС), що нині розслідує воєнні злочини і злочини проти людяності, є найкращим способом просування вперед.

Ані Росія, ані Україна не підписали статут МКС щодо протидії агресії, тому суд не має повноважень переслідувати злочин агресії, і цю прогалину в юрисдикції слід закрити.

Спеціальні трибунали просувалися США і раніше.Рівно 30 років тому за підтримки США Рада Безпеки ООН створила міжнародний кримінальний трибунал з питань колишньої Югославії.Через рік він підтримав міжнародний кримінальний трибунал по Руанді.Угода між урядом Сьєрра-Леоне та ООН призвела до створення незалежного спеціального суду, і за підтримки США було створено спеціальні трибунали для Камбоджі та Лівану.

Але найбільш очевидною паралеллю є рішення, ухвалене дев’ятьма європейськими союзниками, які зустрілися в Лондоні в 1942 році і склали резолюцію про німецьку агресію, що за підтримки Америки призвело наприкінці війни до створення міжнародного воєнного трибуналу та суду над нацистськими воєнними злочинцями. Слідом за ним відбувся суд над японськими воєнними злочинцями.

Тим, хто каже, що подібні судові переслідування не працюють, слід згадати не лише вердикти Нюрнберга та Токіо, але й те, що сумнозвісний колишній президент Ліберії Чарльз Тейлор нудиться у британській в’язниці після того, як у 2012 році йому було винесено 50-річний вирок за звірства, вчинені за його вказівкою у Сьєрра-Леоні. Аналогічний вирок, ймовірно, був би винесений і жорстокому сербському лідеру Слободану Мілошевичу, який помер від серцевого нападу у своїй тюремній камері, доки його судили у Гаазі за воєнні злочини. А воєнні трибунали можуть виносити вирок злочинцям за їхньої відсутності, що ускладнює їх подальший виїзд за кордон.

Американські військові, ймовірно, рекомендуватимуть Байдену чинити опір, побоюючись, що такий трибунал дасть можливість переслідувати їх за дії в інших країнах. Проте запропонований трибунал буде завдячувати своїм існуванням не лише проханню українського уряду, він буде закріплений у законодавстві країни та спиратиметься на встановлені норми міжнародного права. Злочин агресії застосовуватиметься лише в українському контексті.

Інші можуть стверджувати, що такий додатковий тиск на Путіна є контрпродуктивним, що порушує тонку грань, яку Байден продовжує проводити між оборонною допомогою та активним протистоянням. І що це призведе до того, що Путін буде менш схильний домагатися миру.

Це було б неправильною оцінкою характеру Путіна. Я вперше зустрівся з ним у його кремлівському кабінеті у 2006 році, і це, а також моє спілкування з ним у ролі канцлера та прем’єр-міністра [Великобританії], переконало мене в тому, що він розуміє лише силу. Так само на кожному кроці він не упускає можливості скористатися чужою слабкістю. На кожній моїй зустрічі з ним погрози з його боку були в порядку речей. Загрози припинити постачання газу на захід, продати нафту на схід. Загрози дій у відповідь у разі розширення НАТО.

© Alexander Ishchenko, Shutterstock [війна, Ірпінь, дитина, порятунок]

© Alexander Ishchenko, Shutterstock

Я ніколи не мав ілюзій: не можна було розраховувати на те, що Путін дотримається свого слова, і він не був лідером, якому можна довіряти. Він був сповнений рішучості за будь-яку ціну повернути Росії статус наддержави. Його девіз здався мені девізом Калігули, який безчинствував у Стародавньому Римі, вбиваючи всіх, хто стояв у нього на шляху: “Нехай ненавидять, поки бояться”.

Британська розвідка повідомила нам, що він не лише ініціював убивство Олександра Литвиненка у листопаді 2006 року, а й планував нові вбивства на вулицях Лондона. Тільки завдяки демонстрації сили з нашого боку — демонстрації того, що буде дано рішучу відповідь на будь-які подальші атаки, та забезпечення багаторічного цілодобового захисту відомих цілей — більшість загроз ослабла. На жаль, через 12 років, коли пильність Великобританії ослабла, сталося отруєння в Солсбері.

Цього разу Захід не повинен виявити слабкість, і саме тому в Конгресі зростає двопартійний тиск на користь заходів, і саме тому група видатних американців закликатиме Генеральну Асамблею ООН підтримати такий трибунал.

Ми завдячуємо цим народу, який уже другий рік перебуває в облозі.Українські міста та села зруйновані, серця розбиті, але дух та єдність народу України незламні.Тепер усім нам необхідно набратися сил і мужності, щоб притягнути Путіна та його поплічників до відповідальності. У війні, яку Росія програє, саме цього втручання вони боятимуться найбільше.

The Gardian, 24 лютого 2023 року, розділ “Коментарій”


Гордон Браун був прем’єр-міністром Великобританії з 2007 до 2010 року. Він залишався членом палати громад до 2015 року. Його потім запросили стати членом правління фонду Всесвітньої мережі Інтернет.Пізніше він обіймав кілька неоплачуваних посад при ООН (його призначили спеціальним посланцем з глобальної освіти).

Переклад Харківської правозахисної групи

 Поділитися