MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Європарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх ріднихВід початку 2023 року Росія могла вивезти 2000 дітей з України, — посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер‘Відпустиш дроти — тобі кінець’: мешканець Балаклії розповів про катування у полоні З речами — не вихід: ФСБ закриває російські кордони для усіх військовозобов’язаних

У комісії ООН розповіли про попередні результати роботи: російські збройні сили відповідальні ‘за переважну більшість виявлених порушень’

23.01.2023   
Марина Гарєєва
Комісія ООН зафіксувала воєнні злочини, порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права. Йдеться про тортури, насильство, зґвалтування та інші форми сексуального насильства, а також злочини проти дітей, включно з сексуальним насильством.

Фото: Суспільне Донбас

Ілюстративне зображення. Фото: Суспільне Донбас.

Представниця Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ясмінка Джумхур розповіла про попередні результати роботи комісії в інтерв’ю Радіо Свобода. У березні 2023 року Комісія має оприлюднити свої висновки та надати рекомендації — зокрема рекомендації щодо притягнення винних до відповідальності — Раді ООН.

За словами Джумхур, “комісія встановила, що на території України були скоєні воєнні злочини, порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, і відповідальність за переважну більшість виявлених порушень несуть російські збройні сили”.

У комісії ООН вважають, що зафіксовані порушення можна згрупувати у дві категорії: ті, що посягають на недоторканість особи, та ті, що стосуються інфраструктури.

“Спектр дуже широкий. Ми говоримо про тортури, насильство, зґвалтування та інші форми сексуального насильства. Ми зареєстрували кілька злочинів проти дітей, у тому числі широкого спектра сексуальних насильств”, — підкреслила Джумхур.

Представниця Комісії визнала, що неможливо сказати напевно, скільки саме українських дітей було незаконно вивезено на територію РФ й розлучено з власними родинами:

“Комісія намагається отримати власні дані шляхом прямих розслідувань і перехресних посилань на інформацію з різних джерел”, — зауважила Джумхур. Вона також відмітила, що у той час як українські діти досі перебувають на території Російської Федерації, “у багатьох випадках їхні біологічні батьки проживають в Україні”.

Раніше посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер повідомляв, що може йтися про щонайменше 2 000 українських дітей, яких РФ “насильно вилучила з власних родин” та вивезла на свою територію з січня 2023 року. Крім того, від початку введення воєнного стану в Україні були розпочаті розслідування в кримінальних провадженнях за фактами вчинення військовими РФ злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей. Задокументовані випадки сталися в Київській, Херсонській та Чернігівській областях, що перебували під російською окупацією. Постраждали діти віком від чотирьох до шістнадцяти років.

Наразі українські правоохоронці зафіксували 155 випадків сексуального насильства, вчинених російськими військовослужбовцями. При цьому загальна кількість таких випадків може бути значно більшою, адже наведені цифри відображають лише ті випадки, коли постраждалі були готові свідчити, наголошувала очільниця профільного управління Офісу Генпрокурора Ірина Діденко. Крім того, постраждалі можуть не усвідомлювати, що також зазнали насильства. До прикладу, люди можуть не знати, що примусове роздягання також є сексуальним насильством і не вважати себе постраждалими. При цьому “примус до роздягання перед військовими, примус до спостерігання за сексуальним насиллям чи зґвалтуванням третьої особи, сексуальні домагання з боку військових” належать до сексуального насильства, пояснювала віцепрезидентка ГО “Ла Страда-Україна” Катерина Бороздіна. Загалом найбільше свідчень постраждалих від сексуального насильства було зібрано на Київщині та Херсонщині. Гендерного насильства зазнали дружини українських воїнів, які брали участь в АТО чи були пов’язані з ЗСУ, а чимало цивільних осіб пройшли крізь найжорстокіші тортури, зокрема катування геніталій електрострумом, яке військові РФ застосовували до місцевого населення.

Російські загарбники вдавалися до катувань на всіх тимчасово окупованих територіях. Так, 23 січня у пресслужбі Державного агентства лісових ресурсів України повідомили, що росіяни до смерті закатували Заслуженого лісівника України Володимира Носика, який працював у Пологівському лісгоспі у Запорізькій області. Убитий чоловік пропрацював у лісовому господарстві 42 роки. Інформацію про вбивство лісівника росіянами було оприлюднено на офіційній фейсбук-сторінці держагентства.

Володимир Носик. Фото: Відкритий Ліс

Володимир Носик. Фото: Відкритий Ліс

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися