MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Рік війни, резолюція Генасамблеї ООН, День спротиву окупації Криму — підсумки тижняЯдерний тероризм, катування у корекційному садочку, резолюція Європарламенту — підсумки тижняПутін та MH17, відкриті архіви, новий масований обстріл — підсумки тижняВикрадені старшокласники, обстріли житлових районів, обмін полоненими — підсумки тижня‘Іхтамнєти’ в Європейському суді, ліквідація Московської Гельсінської групи, обшуки у Криму — підсумки тижняТрибунал для Росії, падіння гвинтокрила, ворожі обстріли — підсумки тижняТрагедія у Дніпрі, українські цивільні полонені, викрадені діти — підсумки тижняФальшиве ‘різдвяне перемир’я’, закриття місії ООН щодо Оленівки, перший у цьому році обмін полоненими — підсумки тижня Суд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижняОрдер на арешт Путіна, реєстровані партнерства, примусова евакуація — підсумки тижня

Особливості російського тероризму — підсумки тижня

05.03.2023   
ХПГ-інформ
Російська ракета, що вдарила у квітні минулого року по вокзалу у Краматорську, ймовірно була випущена росіянами з-під Ізюму; 90 дітей з  Херсонської області перебувають зараз “на перевихованні” в тимчасово окупованому Криму; 200 осіб з села Бойове Херсонської області окупанти вивезли у невідомому напрямку — найважливіше за тиждень, що минув.

Рятувальна операція в Запоріжжі, де російська ракета поцілила у п’ятиповерхівку. 2 березня 2023 року. Фото: Національна поліція

Рятувальна операція в Запоріжжі, де російська ракета поцілила у п’ятиповерхівку. 2 березня 2023 року. Фото: Національна поліція

У  Кремлі назвали актом тероризму інцидент із міфічною “українською ДРГ”, що нібито проникла 2 березня на територію Брянської області. Нагадаємо, місцевий губернатор заявив, що “українські військові” взяли у заручники цивільних та обстріляли автівку. Частину цієї інформації з часом спростували. В Україні ситуацію у Брянській області назвали інформаційною провокацією Росії. “Історія про українські ДРГ в Рф — це класична провокація. Абсолютно свідома. Росія хоче налякати своїх, щоб за рік війни бодай якось виправдати напад на іншу країну та зростаючу бідність. Тим часом партизанський рух в Рф стає сильнішим та агресивнішим. Бійтеся своїх партизанів…” — написав радник голови Офісу президента Михайло Подоляк у Twitter. Згодом відповідальність за операцію взяв на себе “Російський добровольчий корпус”, що воює на боці ЗСУ. Путін поспішив назвати події у Брянській області терористичним актом. Тим часом російська армія на цьому тижні продовжувала займатися справжнім тероризмом: ворожа ракета знову поцілила у багатоповерхівку — цього разу в Запоріжжі, в Херсоні російські військові обстріляли чергу за гуманітарною допомогою. 


• Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) спільно з дослідницькою групою SITU опублікувала результати розслідування ракетного удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Тоді загинуло щонайменше 58 цивільних, сотні людей зазнали поранень. Правозахисники дійшли висновку, що для атаки російські військові використали балістичну ракету “Точка-У”, оснащену касетною боєголовкою. “Ця ракета вибухнула в повітрі, приблизно на висоті 2 кілометрів над землею, над залізничним вокзалом, і випустила 50 суббоєприпасів або бомб, і всі вони потім розлетілися на майже 16 000 маленьких металевих осколків, які накрили велику територію навколо вокзалу, впали на колії, — розповіла в інтерв’ю Радіо Свобода керівниця департаменту криз і конфліктів HRW Айда Сойєр. — Ці металеві осколки зрештою опинилися в тілах чоловіків, жінок і дітей, які чекали на вокзалі, відірвавши їм кінцівки та спричинивши багатьом смертельні поранення”. Дослідники змогли знайти конкретні докази того, що росіяни мали ракетний комплекс “Точка” на бойовій позиції в селі Куньє поблизу Ізюму. “Ми розмовляли з жителями, які розповіли про регулярні пуски, застосування цього ракетного комплексу приблизно в час обстрілу краматорського вокзалу. А потім ми також переглянули супутникові знімки, які були зроблені приблизно під час атаки, і вони також чітко показали, що в селі розміщувалися контейнери для ракет ‘Точки’”,  — розповіла Айда Сойєр.

Іграшка з вокзалу Краматорська, атакованого Росією. 8 квітня 2022 року. Закривавлену іграшку передали до ООН. © Роман Кулик / фейсбук [краматорськ обстріл вокзал краматорська закривавлена іграшка воєнні злочини]

Іграшка з вокзалу Краматорська, атакованого Росією. 8 квітня 2022 року. Закривавлену іграшку передали до ООН. © Роман Кулик / фейсбук

• Прокуратура розслідує 171 випадок сексуального насильства проти українців з боку російських військових. Такі цифри навела під час панельної дискусії на конференції у Львові Олена Зеленська. “За цією цифрою не тільки жінки — серед постраждалих 39 чоловіків. 13 — неповнолітніх, серед них — хлопчик. Ми знаємо про ці випадки тільки тому, що ці люди знайшли в собі сили говорити. Скільки страждають мовчки, особливо на окупованих територіях — ми не знаємо", — заявила вона.

• Російська Федерація планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині. Такого висновку дійшли в Mobile Justice Team, групі міжнародних слідчих, що разом з Офісом Генпрокурора України займаються злочинами, ймовірно скоєними представниками РФ в Україні. Про попередні результати розслідування юристи розповіли журналістам CNN і The Guardian. Наразі відомо, що херсонська мережа налічувала щонайменше 20 катівень. На думку українських та міжнародних правників, катівні були потрібні для втілення конкретної стратегії Російської Федерації. “Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — заявив Вейн Джордаш, керівник Mobile Justice Team.

Катівня в Херсоні © СБУ

Катівня в Херсоні © СБУ

• Першого березня близько 7:30 російська армія  здійснила ракетний обстріл міста Чугуїв на Харківщині. За попередніми даними, ворог використав ракети типу С-300. Внаслідок обстрілу було пошкоджено багатоквартирний будинок та навчальний заклад. Поранень зазнав 50-річний чоловік та хлопчик 14 років.

Чугуїв, 1 березня 2023 року. Фото: Національна поліція

Чугуїв, 1 березня 2023 року. Фото: Національна поліція

• Вночі проти другого березня російські військові завдали ракетного удару по багатоквартирному будинку в Запоріжжі.  Частина п’ятиповерхівки була повністю зруйнована. За інформацією Запорізької обласної прокуратури, Росія використала ракету ЗРК С-300. Станом на ранок п’ятого березня кількість загиблих внаслідок ракетного удару становить 13 осіб. Серед них — восьмимісячна дівчинка, що загинула разом із своєю родиною. 

Запоріжжя, 2 березня 2023 року

Запоріжжя, 2 березня 2023 року

• На Херсонщині 2 березня російська армія обстріляла людей, що стояли в черзі за гуманітарною допомогою. Поранено дев’ять осіб, в тому числі дитина. “У Бериславському районі, за попередніми даними, армія рф дронами нанесла удар по цивільних особах, які стояли в черзі за гуманітарною допомогою поблизу школи”, — повідомила Херсонська обласна прокуратура. Було пошкоджено об’єкти цивільної інфраструктури. Остаточна кількість потерпілих уточнюється. 

5 березня росіяни обстріляли з мінометів село Понятівка Дарʼївської громади. Влучили в будинок: загинуло троє людей: жінка та двоє дітей.

Херсонська область, окупанти обстріляли чергу за гуманітарною допомогою. Фото: Херсонська обласна прокуратура

Херсонська область, окупанти обстріляли чергу за гуманітарною допомогою. Фото: Херсонська обласна прокуратура

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 5 березня 2023 року ініціативою зафіксовано 34029 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

• Близько 200 осіб із села Бойове Херсонської області росіяни вивезли у невідомому напрямку для проведення так званих фільтраційних заходів, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.  “Представники так званої окупаційної влади здійснюють тиск на місцеве населення з метою привласнення земельних ділянок, — йдеться у повідомленні. —  Більшість жителів населеного пункту відмовилися передавати свої приватні ділянки на баланс місцевої окупаційної адміністрації”. Тепер у будинки вивезених селян розквартировують російських найманців.

• 90 дітей з  Херсонської області перебувають зараз “на перевихованні” в тимчасово окупованому Криму. Про дітей, яких росіяни утримують у таборі в Євпаторії стало відомо з повідомлення голови окупаційної влади Криму Володимира Константинова. “Діти з особливим інтересом навчають історію Росії, досліджують період Великої Вітчизняної війни, а також навчають патріотичні пісні. Одну з них вони заспівали під час нашої зустрічі”, — написав він. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі “Ми — Україна” заявив, що російська влада “перевиховує” близько шести тисяч українських дітей у щонайменше 43 так званих “освітніх таборах”. 

Українські діти у євпаторійському таборі

Українські діти у євпаторійському таборі

• Міжнародний центр із розслідування злочинів агресії Росії розпочне роботу в Гаазі влітку цього року. Угоду про це підписали 4 березня генеральні прокурори країн, що входять до Спільної слідчої групи (JIT) під час проведення міжнародної конференції “Об'єднані заради перемоги” у Львові, повідомляє Укрінформ. “Сьогодні ми підписали додаткову угоду до угоди про Спільну слідчу групу, яка передбачає створення у Гаазі на базі Євроюсту Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії росії проти України”, — сказав генпрокурор України Андрій Костін. Крім того, генеральний прокурор розповів про створення Офісу Міжнародного кримінального суду в Україні. “Відкриття офісу МКС в Україні дозволить нам ще інтенсивніше співпрацювати та посилить роботу безпосередньо на місцях”, — наголосив Андрій Костін.

• У Білорусі до десяти років позбавлення волі засудили лауреата Нобелівської премії миру голову правозахисної організації “Вясна” Олеся Біляцького. Разом з іншими правозахисниками Біляцького звинувачують в “контрабанді коштів” та “фінансуванні групових дій, які грубо порушують громадський порядок”. Його заступника Валентина Стефановича засудили до дев’яти років колонії суворого режиму. юриста Володимира Лабковича — до семи років. Правозахисника “Вясни” Дмитра Соловйова засудили до восьми років заочно. Лукашенківський режим судив Олеся Біляцького вже понад 20 разів.

Олесь Біляцький, фото: Вясна

Олесь Біляцький, фото: "Вясна"

 Поділитися