MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російська Федерація фінансувала мережу катівень на Херсонщині, — Вейн Джордаш

03.03.2023   
Марина Гарєєва
“Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — заявив керівник Mobile Justice Team.

Катівня на Херсонщині. Фото з фейсбук-сторінки © Херсонської обласної прокуратури [херсонщина катівня катівні херсонщини тортури воєнні злочини] Torture chamber in Kherson oblast Photo from Kherson Regional Prosecutor

Катівня на Херсонщині. Фото з фейсбук-сторінки © Херсонської обласної прокуратури

Російська Федерація планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині.

Такого висновку дійшли в Mobile Justice Team, групі міжнародних слідчих, що разом з Офісом Генпрокурора України займаються злочинами, ймовірно, скоєними представниками РФ в Україні. Про попередні результати розслідування юристи розповіли журналістам CNN і The Guardian.

Наразі відомо, що херсонська мережа налічувала щонайменше 20 катівень. На думку українських та міжнародних правників, катівні були потрібні для втілення конкретної стратегії Російської Федерації:

“Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — заявив Вейн Джордаш, керівник Mobile Justice Team.

Команда Mobile Justice Team переконана, що заздалегідь спланована Кремлем кампанія (включно зі створенням мережі катівень) передбачала “терор, підкорення [цивільних] та знищення українського опору на тимчасово окупованих територіях”.

Слідчі спираються на свідчення понад тисячі вцілілих. Зібрані українськими правоохоронцями та проаналізовані міжнародною групою дані вказують на те, що “окупаційні війська Володимира Путіна планували створити камери катувань, управляти ними та фінансувати їх”, пишуть журналісти The Guardian.

Мережа катівень фінансово пов’язана з Російською Федерацією. Керівник Mobile Justice Team розповів журналістам CNN, що у розпорядженні слідчих є фінансові документи, які підтверджують: окупаційна адміністрація фінансується Росією. Та ж сама окупаційна адміністрація фінансує новостворені катівні.

За інформацією Джорджаша, катівні “були пов’язані між собою, в них дотримувалися дуже схожих — якщо не ідентичних — правил”.

Наразі відомо, що катівнями керували співробітники ФСБ, ФСВП (Федеральної служби виконання покарань) і місцеві жителі, які співпрацювали з окупаційною владою.

Попередні розслідування підтверджували присутність ефесбівців на допитах. Постраждалі розповідали про ті самі методи катувань, до яких вдавалися представники РФ на різних тимчасово окупованих територіях України.

Люди, які побували в херсонських катівнях, розповіли журналістам CNN, що їх морили голодом, катували електрострумом, топили, нещадно били й змушували співати гімн Росії.

“Коли вони прочиняли двері [камери], ти повинен був кричати ‘Слава Росії! Слава Путіну! Слава Шойгу!’ — розповідав один із постраждалих. — Якщо ми цього не робили, нас били”.

Розслідувачі вкотре виявили, що Збройні сили РФ дотримувалися цілком конкретного алгоритму під час окупації різних територій України. Це може свідчити про загальний план Кремля — окупувати всю територію України.

“Перший етап, по суті, полягає у затриманні та, в багатьох випадках, в убивстві категорії людей, яких можна віднести до ‘лідерів’, — тобто тих, хто міг фізично чинити опір окупації, а також тих, хто міг чинити культурний опір”, — говорить Вейн Джордаш. 

До херсонських катівень потрапляли як представники громадського сектору (активісти, журналісти, вчителі, держпосадовці), так і звичайні перехожі (яких зупиняли на вулицях і затримували за нібито проукраїнський контент, знайдений в телефонах). 

На другому етапі відбувається постійний моніторинг та фільтрація населення, яке — поки що — перебуває на свободі. Тих, “кого підозрюють у зв’язках з ‘лідерами’ спротиву”, так само як і причетних до будь-якої організації, що може чинити спротив, “або вивозили на територію РФ, або утримували в катівнях та піддавали тортурам”, — розповідає керівник Mobile Justice Team.

У листопаді 2022 року Бет Ван Шаак, пані посол Сполучених Штатів з глобального кримінального правосуддя, зазначала, що систематичні воєнні злочини (зокрема створення розгалуженої системи фільтраційних таборів) навряд чи могли відбуватися без участі найвищого керівництва РФ. Говорячи про фільтрацію, пані посол наголошувала, що вкрай важко встановити реальну кількість людей, які її зазнали, адже вивезення людей до Росії нагадує потрапляння до “чорної скрині”.

“Третій етап є етапом знищення постійної ідентичності, — каже Вейн Джордаш. — Він може включати вилучення українських навчальних програм зі шкіл і конфіскацію речей, що вважаються проукраїнськими (до прикладу, прапорів чи футболок у кольорах прапору). Оскільки населення фактично заблоковане [на тимчасово окупованих територіях], усі сліди української ідентичності можуть бути стерті”.

За словами Джордаша, йдеться не тільки про Херсон: ті самі методи застосовувалися на інших територіях, окупованих РФ (зокрема в Київській області, в Бучі та Бородянці). Проте тривала окупація Херсона ще більше розв’язала руки представникам російської армії. 

Згідно з дослідженням команди Conflict Observatory, оприлюдненим у листопаді 2022 року, приблизно чверть постраждалих, затриманих у Херсонській області, “ймовірно, зазнала тортур або жорстокого, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження.

Так, за наявною інформацією, під час російської окупації з міста Херсон безвісти зникли щонайменше 400 осіб. Невідомо, скількох з цих людей було вивезено до РФ, а скількох — вбито. Наразі відомо, що людей могли убивати просто в катівнях: “У нас є свідчення того, що тіла людей виносили з в’язниць у чорних пакетах”, — цитує Джордаша телеграм-канал (рос.) “Важные истории”.

Наразі йдеться про попередні результати розслідування. Слідчі продовжують документувати випадки, які містять ознаки злочинів, збирати свідчення потерпілих, опрацьовувати докази.

При цьому очільник міжнародної команди наголосив, що останні виявлені факти виступають своєрідним індикатором того, що відбувається на територіях України, які наразі перебувають під окупацією РФ, і що могло б відбутися, якби Росія захопила всю територію України.

За словами Джордаша, випадок Херсона дозволяє побачити “мікрокосмос” загального злочинного плану Кремля та зрозуміти, що чекало на Україну у випадку успіху РФ:

“Думка про те, що могло статися, якби Росії вдалося окупувати значні території України, жахає не менше тортур”, — говорить Вейн Джордаш.

Керівник Mobile Justice Team переконаний, що більш масштабна окупація РФ призвела б до “безпрецедентної” кількості незаконних затримань, катувань і вбивств:

“Бачимо, як цей злочинний план, що по суті включає вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людяності, переходить до фінальної, деструктивної фази, і це, схоже, вказує на те, що відсутність успіху в реалізації початкового плану перетворює його у план фізичного знищення, множення смертей, збільшення руйнувань та ймовірного наміру скоєння геноциду”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися