MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Лютий триває рік — дайджест російських протестів

06.03.2023   
Наші інформ.
“Ми глибоко сумуємо за жертвами цієї війни, висловлюємо підтримку громадянам України та захоплюємося вашою стійкістю”, — пишуть російські волонтери Меморіалу, які щотижня готують цей дайджест.

Одна зі упорядниць дайджесту та її подруга у Москві біля готелю “Україна”

Одна з упорядниць дайджесту та її подруга у Москві біля готелю “Україна”

24 лютого виповнився рік від дня повномасштабного вторгнення російських військ до України. Ми глибоко сумуємо за жертвами цієї війни, висловлюємо підтримку громадянам України та захоплюємося вашою стійкістю. В обстановці державних репресій у Росії немає масових мітингів та акцій, але деякі росіяни продовжують висловлювати свій протест.

Квіти та свічки біля меморіалів

24 лютого люди приходили з квітами, свічками та меморіальними табличками до стихійно сформованих місць пам’яті жертв ракетного удару в Дніпрі, щоб висловити свою підтримку Україні. Меморіали біля пам’ятників Лесі Українці, Тарасу Шевченку, Богдану Хмельницькому, жертвам політичних репресій та воєн з’явилися більш як у двадцяти містах Росії.

Казань

Казань

Меморіали зявилися в Єкатеринбурзі, Арамілі, Великих Луках, Казані, Калінінграді, Кіровограді, Пермі, Самарі, Санкт-Петербурзі, Старому Осколі, Сиктивкарі, Томську. 

*

Тюмень

​​​​​​​Тюмень. Синьо-жовті квіти біля колишнього консульства України. Пам’ятний камінь жертв політичних репресій.

​​*

Під час покладання квітів було затримано жителів Санкт-Петербурга, Самари, Барнаула, Єкатеринбурга, Волгограда, Краснодара та інших міст. Деякі вже отримали штрафи та різну кількість діб арешту.

Ульяновськ

Ульяновськ

Пікети

20 лютого в Москві біля Казанського собору поліцейські затримали Сергія Єфремова, який вийшов із плакатом “Ні війні”, та його дружину Світлану.

*

20 лютого у Москві поряд із метро “Пушкінська” затримали Петра Лобачова з плакатом “За мир”.

*

20 лютого в Уфі біля Гостинного двору затримали пікетувальника Олександра Юрина з плакатом “Ні війні”.

*

22 лютого у Єкатеринбурзі біля пам’ятника Леніну затримали пікетувальника Дмитра Глухова з плакатом “Слова немає, а війна є”.

*

23 лютого в Омську затримали Івана Куницького за одиночний пікет на антивоєнну тему.

*

23 лютого у Москві на Пушкінській площі затримали пікетувальника Микиту Родичева з плакатом “А завтра буде рік”.

Пікети у річницю вторгнення 

У Владивостоці на центральній площі затримали і потім відпустили місцевого жителя, який вийшов із антивоєнним плакатом.

*

У Нижегородській області за антивоєнний пікет затримали муніципального депутата міста Викса Дмитра Мочаліна. 

Дмитро Мочалін, місто Викса Нижньогородської області

Дмитро Мочалін, місто Викса Нижньогородської області

*

У підмосковному Королеві з плакатом “Я за мир” затримали Вероніку Юнг. Перед цим на журналіста RusNews Романа Іванова, який фотографував акцію, напав невідомий та вдарив його кулаком по обличчю.

*

У Краснодарі силовики затримали і вже відпустили пікетувальника, який стояв із плакатом “Нi війні” на Театральній площі. 

*

У Барнаулі силовики затримали місцевого жителя з плакатом “Досить мовчати”: він став на одиночний пікет навпроти площі Рад, біля пам’ятника “нульовому кілометрі”.

Барнаул

Барнаул

*

В Іркутську затримали жінку з плакатом “Вимагаю вивести війська РФ з України!”.

*

У Москві біля пам’ятника Лесі Українці затримали жінку, яка стояла з плакатом “STOP 24.02.2022—24.02.2023”.

*

Поліцейські у Петербурзі затримали з антивоєнними плакатами літню художницю та активістку Олену Осипову. Про це повідомляє видання “Бумага”.

Художниця Олена Осипова, Санкт-Петербург

Художниця Олена Осипова, Санкт-Петербург

*

24 лютого у Москві біля пам’ятника Лесі Українці затримали Юлію Костянтинову та Віктора Капітонова. Капітонов мав плакат: “Досить крові! Досить брехні! Досить Путіна! Ні війні!”. Юлії Костянтинової призначили п’ять діб арешту за статтею про непокору співробітникам поліції та 40 т.р. штрафу (приблизно 2,5 МРОТ) за дискредитацію російської армії.

Віктор Капітонов, Москва

Віктор Капітонов, Москва

*

У Санкт-Петербурзі на Палацовій площі затримали Катерину Виноградову з плакатом “Зупиніть війну! Мир Україні”.

*

У Москві на Пушкінській площі затримали та відвезли до поліції Дмитра Зайцева за слово “Ні” на снігу. Звідти ж відвезли до поліції Олексія Бунбича за плакати “Нi війні” та “Миру мир”.

*

У Петербурзі місцевий житель Андрій Белевський-Лисов розгорнув антивоєнний плакат перед Гостиним двором, але його майже одразу посадили в автозак.

*

У Самарі за пікет “Ні путінському терору” затримали активіста Володимира Авдоніна.

Володимир Авдонін, Самара

Володимир Авдонін, Самара

*

17-річна активістка провела одиночний пікет у Пензі з репродукцією картини Верещагіна “Апофеоз війни”.

*

24 лютого у Комсомольську-на-Амурі затримали Надію Філімонову з плакатом “Сумуємо. Вибачте, що ми країну просрали”.

Плакат Надії Філімонової, Комсомольськ-на-Амурі

Плакат Надії Філімонової, Комсомольськ-на-Амурі

*

У Воронежі поліцейські затримали Вікторію Кочкасову з плакатом “Стоп війні, стоп агресії!”.

*

У Москві біля будівлі Міноборони на набережній Фрунзе затримали і відпустили жителя Московської області Владислава Моренка з плакатом “За мир”.

Пікет у транспорті, Перм

Пікет у транспорті, Перм

*

Антивоєнний пікет пройшов у Магнітогорську: “Путін = війна. Зупинивши Путіна, зупинимо війну” та “Путін нам не цар! Ні війні!”

*

В межах акції “Лютий триває рік: День пам'яті та скорботи” жінки в чорному виходили на пікети проти війни в Україні біля Стіни скорботи у Москві.

*

Пікет активістів із Ростова-на-Дону: “Ми висловлюємо підтримку проти війни в Україні. Сумуємо за загиблими. ЗА МИР!”
 

Протести у соцмережах

У Краснодарі затримали активістку Аліпату Султанбегову. У своєму інстаграм-дописі дівчина українською поділилася почуттями щодо річниці російського вторгнення. Крім того, 24 лютого вона поклала квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку. 

*

Проти липецького активіста Станіслава Корвякова порушили кримінальну справу за статтею про повторну дискредитацію армії через публікації на “Яндекс.Дзені”, де “багато негативу та бруду”. У липні Корвякова оштрафували за адміністративною статтею про дискредитацію армії: він вимагав від чиновників прибрати літери “Z” із Палацу молоді, машин швидкої допомоги та тепловоза.

*

У Башкортостані 61-річну екоактивістку Раїсу Болдову засудили до року виправних робіт у справі про військові “фейки” через публікації у “ВКонтактє”.

*

Продавщицю Ірину Єремєєву з селища в Карелії оштрафували на 15 тисяч рублів за статтею про дискредитацію армії за антивоєнні записи у “ВКонтактє”.

*

Жителя Нижньовартівська Євгена Федосова через сім репостів антивоєнних записів у “ВКонтактє” звинувачують у дискредитації російської армії. Кримінальну справу передано до суду.

Протест на робочому місці

У Мурманській області військовий лікар Денис Васильєв відмовився виконати наказ — їхати до зони бойових дій — за особистими переконаннями. У січні проти нього порушили кримінальну справу за статтею про відмову брати участь у бойових діях.

*

У Москві водій одного з автобусів у присутності колег відмовився везти до Лужників учасників мітингу (називається в народі “путінг”), сказавши, що це “повністю суперечить його переконанням і танці на трунах він ніяк схвалювати не може”. У відповідь керівництво заявило, що “треба просто робити свою роботу”. Водій навів приклад Ейхмана, який теж просто робив свою справу. Тоді його поставили перед вибором: везти чи звільнятися. В результаті водій написав заяву про звільнення, причому колеги підтримали її. Чоловік побажав залишитись анонімним, але ми гарантуємо справжність історії.

*

Дмитра Скуріхіна ув’язнили за пікет 25 лютого: підприємець із Ленінградської області вийшов на одиночний пікет із плакатом “Пробач, Україно”. Його ув’язнили й помістили до СІЗО. СК порушив проти бізнесмена повторну кримінальну справу за дискредитацію армії. У 2022 році на нього вже порушували кримінальну справу за тією ж статтею через пост у телеграмі на підтримку українців. Скуріхін відомий тим, що на стінах своєї крамниці написав назви постраждалих від російської армії міст і зробив графіті “Мир Україні, свободу Росії”, а також виступив проти мобілізації.

Мистецтво проти війни

Гурту “Мумій Троль” скасували всі концерти туру європейською частиною Росії. За офіційною версією, виступів не буде з причин, що “не залежать від організатора і артистів”. При цьому в січні 2023 року провладні видання писали, що концерти гурту скасують, оскільки музиканти “засудили спецоперацію”.

*

Художники з Петербурга проводять антивоєнну виставку у підпіллі. Серед робіт — величезний кіт, що несе у зубах росгвардійця; Путін у тюремній робі; Батьківщина-мати із закликом “Нарожай!” Виставка проводиться в одній із квартир міста.

Квартирна виставка петербурзьких митців

Квартирна виставка петербурзьких митців

Квартирна виставка петербурзьких митців

Квартирна виставка петербурзьких митців

*

Юрій Шевчук із групи ДДТ випустив кліп “Батьківщина, повернися додому”, де закликає Росію припинити війну.

Молоді росіяни проти війни. Справа Максима Липканя

Суд не задовольнив позов 18-річного активіста Максима Липканя до мерії Москви щодо відмови у погодженні мітингу “Рік пекла” до річниці вторгнення в Україну. Липкань планував провести акцію на тисячу людей 24 лютого о 15:00 на Луб’янській площі. 14 лютого влада Москви відмовилася погоджувати мітинг, пояснивши рішення епідеміологічним станом. Наступного дня Липканя затримали на Ленінградському вокзалі. Поліцейські склали на нього два протоколи.

21 лютого до Максима Липканя прийшли з обшуками. Приводом для переслідування стало інтерв’ю про війну та акції протесту, яке він дав “Радіо Свобода”. Максима звинуватили за статтею про поширення “фейків” про армію за мотивами політичної ненависті. Суд відправив Максима Липканя до СІЗО до 20 квітня.

Міста говорять

Антивоєнна агітація від активістки із Санкт-Петербурга

Антивоєнна агітація від активістки із Санкт-Петербурга

Антивоєнна агітація в Уфі та Москві. Антивоєнні графіті та плакати з іменами українців, які загинули у війні, та назвами українських міст.

Антивоєнна агітація в Уфі та Москві. Антивоєнні графіті та плакати з іменами українців, які загинули у війні, та назвами українських міст.

“365 днів злочинної путінської війни”. Антивоєнні листівки у Санкт-Петербурзі

“365 днів злочинної путінської війни”. Антивоєнні листівки у Санкт-Петербурзі

Різне

19 лютого у Тамбові 57-річного ветерана трьох війн Олега Борисенка оштрафували на 30 т.р. (близько 2 МРОТ) через наклейку з перекресленою літерою Z на його автомобілі.

*

На мешканця Саратовської області склали протокол за статтею про дискредитацію армії через розмови про Володимира Путіна та Україну біля під’їзду. Нібито сусіди почули, як чоловік у розмові з кимось біля свого під'їзду каже: “Вас усіх обманюють, Путін злочинець, якого треба віддати під трибунал, Україна, я з вами”. Сусіди  зателефонували до поліції.

*

Двох білгородців засудили до 3,5 років колонії суворого режиму: за версією ФСБ, вони хотіли пошкодити залізничні колії, якими пересуваються військові ешелони. Про затримання молодих людей спецслужба повідомила торік у квітні, назвавши їх прихильниками “українського нацизму”. У ФСБ також заявили, що фігуранти справи надсилали на сайт “Миротворець” інформацію про російських військових, які брали участь у вторгненні в Україну. “Комерсант” повідомляв, що одному з них 19 років, іншому —  22 роки. Після затримання молодих людей помістили до СІЗО.

*

У Ярославлі порушили кримінальну справу проти 19-річної місцевої мешканки Валерії Зотової: її звинувачують у спробі підпалу пункту збору допомоги для мобілізованих

*

Як мінімум 54 особи затримали 24 лютого на антивоєнних акціях у містах Росії. Про це повідомив проєкт “ОВД-Інфо”. За даними проєкту, найбільше затримань у Санкт-Петербурзі.

НІ ВІЙНІ!

Петропавлівськ-Камчатський

Петропавлівськ-Камчатський


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное СопротивлениеВесна, Активатика й інших.

 Поділитися