MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Росія намагається зробити звичку знищувати життя новою нормою, — Президент УкраїниП’ята частина зареєстрованих в Україні воєнних злочинів була скоєна на ХарківщиніРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло

В Україні створять Координаційний центр для підтримки потерпілих і свідків воєнних злочинів

13.04.2023   
Марина Гарєєва
Координаторами будуть фахівці, навчені працювати з людьми, які мають психологічну травму. Як розповіли в Офісі Генпрокурора, вони робитимуть “усе, аби забезпечити захист, підтримку та справедливість для тих, хто пережив жахи війни”.

Генеральний прокурор Андрій Костін. Світлина: Depositphotos [гпу огп офіс генерального прокурора прокуратура]

Генеральний прокурор Андрій Костін. Світлина: Depositphotos

Генеральний прокурор України підписав Концепцію реалізації механізму підтримки потерпілих і свідків воєнних та інших міжнародних злочинів.

Про це 13-го квітня повідомили в Офісі Генпрокурора.

Координаційний центр буде створений у складі Офісу. У ньому (а також у відповідних підрозділах регіональних прокуратур) працюватимуть координатори з питань підтримки потерпілих і свідків. Як пояснили в Генпрокуратурі, це будуть не прокурори, а фахівці, навчені працювати з людьми, які пережили психологічну травму.

“Вони інформуватимуть потерпілих та свідків про їхні права і стан розслідування, запобігатимуть повторній травматизації, координуватимуть надання психологічної, медичної та соціальної допомоги тощо. Загалом [робитимуть] усе, аби забезпечити захист, підтримку та справедливість для тих, хто пережив жахи війни”, — розповіли в Офісі Генпрокурора.

Як зазначив Андрій Костін, подібні практики вже застосовувалися, коли йшлося про найчутливіші категорії злочинів: сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, та злочини проти дітей.

“Сьогодні ми запроваджуємо підтримку для учасників усіх проваджень щодо злочинів, спричинених агресією РФ, — прокоментував підписання Генпрокурор України. — Сподіваюся, незабаром ці практики стануть нормою в усій системі прокуратури. Попри всі виклики війни, працюємо над цим щодня”.

В Офісі Генпрокурора розповіли, що конкурс на посади таких координаторів розпочнеться найближчим часом. За інформацією Генпрокуратури, координатори будуть

  • забезпечувати зв’язок між потерпілими і/або свідками та прокурорами у провадженнях;
  • допомагати в отриманні юридичних консультацій, направленні заяви на отримання матеріальної допомоги;
  • інформувати потерпілих та свідків про їхні права та стан розслідування;
  • вживати заходів для недопущення повторної травматизації;
  • координувати надання психологічної, медичної та соціальної допомоги відповідними службами та неурядовими організаціями;
  • здійснювати фізичний супровід потерпілих і/або свідків у суді, допомагати з проїздом і/або проживанням;
  • надавати необхідну допомогу людям з інвалідністю та іншим окремим категоріям осіб.

Ілюстративне зображення. Фото: Seventyfour / Adobe Stock

Ілюстративне зображення. Фото: Seventyfour / Adobe Stock


В інтерв’ю виданню The Washington Post, Андрій Костін розповів, що вже задокументовано понад 77 тисяч воєнних злочинів, імовірно вчинених російськими військовими в Україні. За словами Генпрокурора, в Україні військовослужбовці РФ скоювали фактично всі воєнні злочини, які існували в історії.

Станом на 10 квітня Харківська правозахисна група надає правову допомогу потерпілим від злочинів, вчинених росіянами, у 600 кримінальних провадженнях. 58 з них — справи про катування під арештом. 130 кримінальних проваджень стосуються розшуку полонених. У 185 справах йдеться про загибель цивільних осіб, а у 227 справах — про поранення цивільних.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися