MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Рада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Беґшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’

П’ята частина зареєстрованих в Україні воєнних злочинів була скоєна на Харківщині

11.04.2023   
Марина Гарєєва
Такі дані озвучив очільник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков. Нині правоохоронці Харківської області розслідують понад 13,5 тисяч воєнних злочинів. У більшості випадків йдеться про злочини за фактами порушення законів та звичаїв війни.

© Жером Барбоса [харків салтівка багатоповерхівки руйнування місто війна чб] © Jérôme Barbosa

© Жером Барбоса

Як розповів Фільчаков, зараз правоохоронці Харківської області розслідують понад 13,5 тисяч воєнних злочинів. У більшості випадків (приблизно 99 відсотків) йдеться про злочини за фактами порушення законів та звичаїв війни російськими військовослужбовцями.

“Якщо порівнювати кількість кримінальних проваджень, зареєстрованих, наприклад, на Київщині, зокрема провадження в рамках ст. 438 ККУ, на цей момент ця цифра однозначно більша й через ведення бойових дій на території регіону постійно збільшується. Харківщина зараз після Донецької області посідає друге місце за такими ‘нерадісними’ показниками”, — зауважив очільник Харківської обласної прокуратури.

Олександр Фільчаков повідомив, що здебільшого у Харківській області правоохоронці виявляють злочини, передбачені саме статтею 438 ККУ. Так, на Харківщині представники РФ скоїли 93 навмисні вбивства та 16 зґвалтувань. Було зафіксовано 352 випадки незаконного позбавлення волі та майже 10 тисяч правопорушень, пов’язаних з нападом або бомбардуванням цивільної інфраструктури. Крім цього, було зареєстровано понад дві тисячі крадіжок, вчинених представниками країни-агресора. Щобільше, вже вдалося виявити 23 катівні, де понад 100 цивільних громадян України зазнавали тортур, вчинених російськими військовими.

Як розповів очільник Харківської обласної прокуратури, мобільні слідчі-прокурорські групи, які залучали криміналістичні лабораторії, повністю оглянули 22 місця злочину.

“Нині правоохоронці не вивчили лише катівню в населеному пункті Гоптівка, що розташоване за кількасот метрів від лінії українсько-російського кордону”, — зауважив Фільчаков. Він пояснив, що наразі там небезпечно перебувати через постійні ворожі обстріли з території Російської Федерації.

За даними очільника Харківської обласної прокуратури, “найбільше місце катування було в місті Вовчанськ на території колишнього агрегатного заводу” (детальніше про цю катівню можна прочитати в матеріалі “Вовчанський агрегатний завод: російська катівня за чеченськими лекалами”). Фільчаков повідомив, що там катували не лише українців, а і громадян іноземних держав. Зокрема, понад пів року росіяни утримували сімох громадян Шрі-Ланки на території підприємства. Їх утримували “в жахливих умовах, застосовуючи моральний та фізичний вплив, та знущалися з них”. П’ять з них були студентами Куп’янського медичного коледжу, решта — їхні родичі. Усі вони намагалися покинути місто, після того як наприкінці лютого 2022-го року його окупувала РФ. Проте виїхати з Куп’янська їм не вдалося, адже “під час руху в бік Харкова їх зупинили на одному з російських блокпостів та затримали”. Як наголосив очільник прокуратури, росіяни навіть не повідомили причину затримання. Іноземні громадяни перебували в катівні Вовчанська з березня по вересень, допоки місто не звільнили Сили оборони та безпеки. Як припускають правоохоронці, “росіяни намагалися ‘інкримінувати’ цим громадянам участь в іноземних батальйонах”.

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні підтверджувала “систематичність повсюдного позбавлення волі, спрямовану проти різних категорій осіб в районах, які перебували під контролем російських Збройних сил”. Як йшлося у звіті, оприлюдненому в березні 2023-го року: “Процесуальні вимоги щодо затримання не були дотримані. Умови утримання були однаково нелюдськими. У багатьох випадках ув’язнення було тривалим, найдовший випадок — понад дев’ять місяців. Родичам нічого не повідомляли, а причини ув’язнення не пояснювали належним чином”.

Очільник Харківської обласної прокуратури також розповів, що російські загарбники влаштовували масові поховання громадян України, аби приховати власні злочини.

“Після деокупації частини нашої території області проведено ексгумацію тіл 679 осіб, з них 451 — в місті Ізюм, 105 — в інших районах Харківщини. Зазначу, що 631 тіло належало цивільним, 48 — це загиблі й закатовані військовослужбовці ЗСУ”, — повідомив Олександр Фільчев.

Крім цього, правоохоронці зафіксували 1 007 фактів примусового вивезення цивільних осіб. У кримінальних провадженнях усі вони проходять як зниклі безвісти.

Під час виступу на слуханнях Підкомітету з прав людини Європарламенту Євген Захаров зазначав, що незаконне тримання під вартою без рішення суду (так само як і насильницькі зникнення з приховуванням місцезнаходження особи) є грубими порушеннями прав людини і можуть бути попередньо кваліфіковані як злочин проти людяності.

Якщо говорити про вивезення дітей, то з Харківської області було примусово вивезено 561 українську дитину. Неповнолітніх вивозили як на території України, які наразі перебувають під російською окупацією, так і до самої РФ.

Олександр Фільчев розповів, що 218 дітей вже повернулися до України. Ще 118 дітей перебувають на території Росії (у сім’ях родичів). Місцеперебування 225 дітей досі невідомо.

“Крім того, під час досудового розслідування ми встановили факт примусового вивезення 13 вихованців комунального закладу ‘Куп’янська спеціальна школа’ до школи-інтернату, розташованого в тимчасово окупованому ще з 2014-го року селищі Перевальськ, що на Луганщині. Водночас ми вже не можемо стверджувати, що ці діти перебувають саме там, оскільки встановили, що на окупованих територіях росіяни вилучають та знищують документи, які підтверджують вивезення неповнолітніх громадян України”, — розповів Фільчев.

Очільник Харківської обласної прокуратури запевнив, що жоден воєнний злочинець не уникне правосуддя. Російська війна змістила фокус роботи, тож нині зусилля правоохоронців зосереджені на виявленні та розкритті воєнних злочинів, вчинених російськими окупантами, злочинів, які виправдовують російську збройну агресію, та злочинів проти основ національної безпеки України. Насамперед ідеться про державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.


У січні 2023-го року Генеральний прокурор Андрій Костін зустрічався з директором ГО “Харківська правозахисна група” Євгеном Захаровим, виконавчим директором ГО “Українська Гельсінська спілка з прав людини” Олександром Павліченком і виконавчою директоркою ГО “Центр громадянських свобод” Олександрою Романцовою. На зустрічі правозахисники й правоохоронці обговорили ініціативу “Трибунал для Путіна”, засновану представниками перелічених вище організацій. Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022-го року. Учасники ініціативи документують події, що містять ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду в усіх регіонах України, що постраждали від Російської Федерації. Зокрема, йдеться про геноцид, злочини проти людяності й воєнні злочини.

У лютому 2023-го року Харківська правозахисна група писала про рік повномасштабного вторгнення у Харківській області. Станом на той час команда ХПГ задокументувала понад 9 тисяч міжнародних злочинів, які були вчинені на території Харківської області. У більшості випадків (понад 6 тисяч) йшлося про інциденти, пов’язані з обстрілами або бомбардуваннями.

Станом на 10 квітня Харківська правозахисна група надає правову допомогу потерпілим від злочинів, вчинених росіянами, у 600 кримінальних провадженнях.

58 з них — справи про катування під арештом. 130 кримінальних проваджень стосуються розшуку полонених. У 185 справах йдеться про загибель цивільних осіб, а у 227 справах — про поранення цивільних.

Заяви про злочин подано в інтересах понад 2 000 потерпілих.

Якщо ви потребуєте юридичної підтримки, хочете притягти воєнних злочинців до відповідальності, відчуваєте потребу в психологічній допомозі або опинилися в скруті внаслідок війни, зателефонуйте до приймалень ХПГ за такими номерами:

  • у Харкові: +380 50 505 1415, +380 50 405 3015;
  • у Києві: +380 50 555 27 95.
Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися