MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Росія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами

Рада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітей

05.04.2023   
Марина Гарєєва
Вищий правозахисний орган ООН вимагає, щоб РФ припинила незаконне примусове переміщення цивільних осіб і надала негайний доступ до всіх військовополонених, насильно утримуваних та депортованих осіб. Про це йдеться в ухваленій 4-го квітня резолюції.

Діти з Херсона були поміщені до гуртожитку коледжу на Камчатці. © Mark Tryapichnikov/Unsplash [потяг поїзд ржд переміщення депортація] © Mark Tryapichnikov/Unsplash © Mark Tryapichnikov/Unsplash

Діти з Херсона були поміщені до гуртожитку коледжу на Камчатці. © Mark Tryapichnikov/Unsplash

4-го квітня 2023-го року Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію, що засуджує РФ за порушення прав людини в Україні (зокрема за насильницьке переміщення та депортацію українських дітей).

Вищий правозахисний орган ООН вимагає, щоб РФ припинила незаконне примусове переміщення цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом. Зокрема, було наголошено на “вивезенні дітей, у тому числі тих, які перебувають у закладах опіки, дітей без супроводу та дітей, розлучених із сім’єю”, цитують текст резолюції журналісти Радіо Свобода.

Також від Кремля вимагають надати гуманітарним організаціям “безперешкодний, негайний, тривалий і безпечний доступ” [переклад “Європейської правди”] до вже депортованих українців, а також правдиву й вичерпну інформацію про їхню кількість і місцеперебування.

Резолюцію підтримала переважна більшість членів Ради ООН з прав людини: 28 із 47, утримались 17 (у тому числі Індія та Казахстан). Лише дві країни (Китай і Еритрея) проголосували проти.

Скриншот з твітеру Ради ООН

Скриншот з твітеру Ради ООН з прав людини

Співавторами резолюції стали 13 членів Ради ООН з прав людини (включно з Україною) та інші держави-члени ООН.

Як повідомляє “Європейська правда”, у документі зазначено, що члени ООН “рішуче засуджують порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, спричинені агресією проти України з боку Російської Федерації”.

У Міністерстві закордонних справ України наголосили, що “важливим елементом резолюції є підтвердження необхідності забезпечення відповідальності за порушення прав людини, міжнародного гуманітарного права та найбільш серйозні міжнародні злочини”. “Відтак, Україна разом з партнерами продовжить роботу зі створення спеціального трибуналу для притягнення російського керівництва за злочин агресії”, — запевнили у МЗС.

Дипломати підкреслили, що “Рада ООН з прав людини також звертається до РФ з вимогою надати представникам міжнародних механізмів негайний доступ до всіх військовополонених, насильно утримуваних та депортованих осіб”.

Щобільше, ухвалена резолюція продовжує мандат Незалежної міжнародної комісії для розслідування всіх порушень міжнародного права у сфері прав людини, міжнародного гуманітарного права та пов’язаних із ними злочинів у контексті російської збройної агресії проти України.


За даними дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну загинула щонайменше 501 дитина. Ще майже тисяча дітей дістали поранення. Такі цифри озвучила виконавча директорка фонду Кетрін Рассел.

Рассел підкреслила, що йдеться про смерті підтверджені ООН, адже справжня кількість може бути набагато вищою.

“Війна завжди є найзапеклішим ворогом дітей, чи то йдеться про Україну, чи то йдеться про інші незліченні конфлікти, що відбуваються у світові. Кожна дитина, де б вона не жила, заслуговує на те, щоб рости в мирному середовищі. Жодна дитина не повинна переживати дитинство, пошрамоване насильством і страхом”, — написала директорка ЮНІСЕФ у своєму твітері 3-го квітня 2023-го року.


Нагадаємо, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Президента Путіна, вважаючи очільника РФ винним у незаконній депортації тисяч дітей.

Як наголошував французький юрист Емманюель Доуд, який подав позов до Міжнародного кримінального суду щодо незаконного і насильницького вивезення з України дітей, сам факт депортації дітей є складовою злочину геноциду. Нападів на частину населення, які скоюють з метою асиміляції цього населення, достатньо, щоб кваліфікувати скоєне як геноцид, підкреслював Доуд. Правник пояснював, що РФ вчиняє асиміляцію, адже, насильно забираючи українських дітей з власних родин, Росія розриває психологічні та фізичні зв’язки не тільки з їхніми батьками, а і з власним народом, і з власною історією.

Тим часом російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова, щодо якої МКС також видав ордер на арешт, публічно підтвердила, що російські спецслужби завадили повернутися додому українській дитині. Як розповів український Омбудсман про це вона сказала під час пресконференції для іноземних ЗМІ.

“Йдеться про громадянина України, 17-річного Богдана Єрмохіна, якого російські солдати спочатку вивезли з Маріуполя у Донецьк, а потім у РФ у прийомну сім’ю. При тому, що дитина має в Україні сестру”, — написав Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі 4-го квітня.

Омбудсман зауважив, що юнак має українське громадянство, а тому примусове переміщення його на територію РФ — це аж ніяк не “порятунок” (як це називає Львова-Бєлова), а черговий злочин держави-терориста, офіційно визнаний РФ. 

Фото з телеграм-каналу Дмитра Лубінця

Фото з телеграм-каналу Дмитра Лубінця

“Хлопець намагався самостійно повернутися на Батьківщину. Фактично він доїхав до Білорусі. Однак для того, аби українські діти не мали змоги повернутися додому, в Росії залучають спецслужби. Богдана затримали та повернули назад до РФ, — написав Лубінець. — Крім того, Марія Львова-Бєлова зазначила, що вони навіть підготували спеціальний звіт по роботі цієї так званої ‘інституції’ щодо допомоги дітям, яких ‘торкнулася’ ‘спеціальна воєнна операція’, тобто цинічний напад Росії на нашу державу”.

Уповноважений з прав дитини наголосив, що ця історія є черговим публічним зізнанням у викраденні українських дітей і що за цей воєнний злочин неодмінно буде покарання.

“Ми працюємо для цього, та з приводу вищезазначеного факту й подібних випадків, будемо звертатися до компетентних органів”, — зауважив Омбудсман.

Згідно зі статтею 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, “насильницька передача дітей із однієї людської групи в іншу” належить до дій, “вчинених з наміром знищити, цілком чи частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку”, тобто є геноцидом.


Тим часом Великобританія заблокувала інтернет-трансляцію неформального засідання Ради Безпеки ООН щодо України, яке було заплановане на 5 квітня й на якому мала виступити Львова-Бєлова.

“Їй не слід надавати платформу ООН для поширення дезінформації, — зауважив речник британської місії в ООН, якого цитують видання Reuters і The New York Times. — Якщо вона хоче відзвітувати про власні дії, вона може зробити це в Гаазі”.

Подібну заяву зробила і пані посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд. “Як ви знаєте, інші посли не братимуть участі у засіданні [Ради Безпеки ООН]. І ні я, ні інші наші посли не будемо сидіти у кріслах. На нашому місці сидітиме експерт, якому було надано інструкції вийти із залу, коли виступатиме доповідачка, котрій ми опонуємо”, — цитує Грінфілд Голос Америки. Пані посол зауважила, що допоки РФ головує у Радбезі ООН, США “використовуватимуть будь-яку можливість, щоб дати їм [представникам РФ] відсіч у намаганні скористатися цим кріслом [голови Ради Безпеки ООН] для поширення дезінформації”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися