‘Ваш донос дуже важливий для нас!’ Дайджест російських протестів
Продовження історії сім’ї Москальових
6 квітня Єфремівський міжрайонний суд Тульської області розглядав справу Олексія Москальова. Комісія у справах неповнолітніх вимагає обмежити його у батьківських правах. Біля будівлі зібралася група підтримки; одна дівчина стояла з плакатом “Путін їсть дітей”, чоловік прийшов у футболці “Любити батька не злочин”. Наступне засідання у цій справі призначено на 20 квітня.
Нагадаємо, Маша Москальова опинилася у притулку після того, як її батька Олексія затримали за підозрою в дискредитації російської армії та відправили під домашній арешт. У квітні 2022 року директорка школи, у якій навчалася дівчина, викликала поліцію через антивоєнний малюнок, який Маша намалювала на уроці образотворчого мистецтва.
Антивоєнне графіті з Ісусом Христом
Видання “Активатика” повідомило про петербурзького художника, який створив у центрі міста антивоєнне графіті: розіп’ятий Христос із картини Веласкеса та солдати у сучасній російській уніформі. Робота називається “Прости їм, бо не відають, що чинять” (цитата з Нового Завіту).
“Минуло 2000 років, а ми все не можемо припинити робити зло”, — написав художник в інстаграмі.
*
На мешканку Нижнього Новгорода склали протокол про дискредитацію російської армії через наклейку (рос.) “Безумство” на автомобілі.
*
Жителя Челябінська Дмитра Кроневальда оштрафували через спробу покласти квіти. Він був одягнений у світловідбивну жилетку, на яку він прикріпив папірці з антивоєнними написами. На одному з них він написав: “Народ, здатний обирати, завжди обере мир”.
“Своїми діями я хотів висловити власну позицію з приводу ‘СВО’ в Україні, оскільки не погоджуюся з жодними військовими діями у будь-якому вигляді”, — заявив Кроневальд у поясненні поліції.
*
На колишнього міністра сільського господарства Архангельської області Володимира Лічного склали адміністративний протокол через фото Володимира Путіна із підписом “убивця”. Місцеве ЗМІ стверджує, що він залишив це фото у під’їзді житлового будинку.
*
Старшого лейтенанта Дмитра Васильця засудили до двох років та п’яти місяців колонії-поселення. Дмитро воював в Україні п’ять місяців, а після відпустки написав рапорт про відмову виконувати наказ. Проти нього порушили кримінальну справу.
*
Чотирьох студентів Ярославського державного театрального інституту змусили відрахуватися через небажання виступати на заході на підтримку війни. В особистій розмові ректор назвав їх “профнепридатними” і примусив піти з ВНЗ.
*
Блогер Олександр Ноздрінов вів канал “Саня Новокубанськ”. У березні 2022 року його затримали силовики. Вони порушили проти Ноздрінова кримінальну справу про військові фейки. Приводом став пост із фотографією розбомбленої багатоповерхівки у Києві та підписом “Українські міста після приходу визволителів”.
*
Казанського активіста Марка Сєрова, який приніс іграшки, квіти та фотографії на згадку про загиблих після ракетного удару в Дніпрі, заарештували на вісім діб, визнавши винним у проведенні неузгодженої публічної акції.
*
На уральського проповідника-протестанта Едуарда Чарова склали протокол про дискредитацію армії РФ через антивоєнні пости в соцмережах. Серед іншого він закликав не ходити до військкоматів та пропонував притулок у своїй “богадільні” (в Міжконфесійному традиційному християнському будинку милосердя) тим, хто ховається від мобілізації.
Після складання протоколу Чаров назвав статтю, яку йому закинули, “дискредитацією російського фашизму”.
*
Понад 19 років колонії вимагає прокуратура для обвинувачених у підпалі військово-облікового столу в Челябінській області Романа Насрієва та Олексія Нурієва. Їх судять за терористичними статтями через кинутий у вікно коктейль Молотова, пожежу від якого ліквідував сторож.
Роман Насрієв, який визнав участь у підпалі, підкреслив, що він не хотів завдати нікому шкоди цією акцією. “Я лише хотів показати, що в нашому місті є незгода з мобілізацією та ‘спеціальною військовою операцією’. Хотів так донести свою позицію незгоди, хотів, щоб мій голос був почутий”, — пояснив він.
*
Карикатура на російських пропагандистів стала приводом для затримання мешканки Воронежа Вікторії Кочкасової. Активістка вийшла на Радянську площу та розгорнула плакат із зображенням Володимира Соловйова, Маргарити Симоньян та Ольги Скабеєвої.
*
“Особлива форма шизофренії — це захищати батьківщину в чужій країні”. Через такий коментар у соцмережі (рос.) “ВКонтакте” на 60-річного пенсіонера з Нижегородської області склали протокол за статтею про дискредитацію російської армії.
*
Через пости у соцмережі (рос.) “Одноклассники” на жителя Томська склали протокол про дискредитацію армії та вилучили у нього телефон та системний блок комп’ютера. 24 березня силовики провели вдома у Михайла Молодцова огляд та вилучили техніку, після чого чоловіка відвезли до відділу поліції. Там на нього склали протокол через пости про окупацію українських територій.
*
Журналістку Елу Знаменську оштрафували через стрим “Ваш донос дуже важливий для нас”. Її визнали винною за статтею про дискредитацію армії через її висловлювання: “вони повернуться з почуттям повної безкарності”, “відправляють награбоване”, “через якісь амбіції — сотні смертей, ми намагаємося щось там денацифікувати” та “мене хвилює те, що офіційні джерела Росії — це фейк”.
Журналістка вважає, що донос на неї написав “ветеран СВО”, який звернувся до депутата Олександра Хінштейна, який, своєю чергою перенаправив це звернення до Роскомнагляду.
*
27 березня з плакатом “Кожен, хто виправдовує пролиту кров, має бути готовим пролити власну. В. Висоцький” затримали пікетувальника Льва Соколова на Пушкінській площі у Москві.
*
28 березня пікетувальника із плакатом “Нi війні. Я хочу, щоб мій тато жив” затримали у місті Залізничний Московської області.
*
30 березня у Рязані затримали Льва Соколова з плакатом “Затримай мене, якщо проти війни”. Лев проводив акцію на майдані Перемоги.
*
30 березня заарештували співробітника Московського фізико-технічного інституту (МФТІ) Віктора Москальова. Справу порушили через два коментарі на сайті спільноти менеджерів e-xecutive.ru, опублікованих 9 квітня 2022 року. У першому міститься інформація про те, що російські війська знесли з землі місто Маріуполь, обстріляли Чернігів, Харків і Київ, “не церемоняться з мирними жителями”. У другому, серед іншого, російських солдатів звинуватили, що вони крали телевізори, відеоплати, ґвалтували та вбивали українських дівчаток.
*
4 квітня в Москві на Охотному ряду затримали Володимира Єрмакова з плакатом “Ні війні”. Про це він сам повідомив “ОВД-Інфо”.
*
5 квітня, за даними RusNews, у Москві на Кутузівському проспекті затримали автомобіліста в машині з написами “Ні війні!” Повідомляється, що затриманий — ресторатор Ігор Польов.
*
7 квітня через плакат “Нi війні” оштрафували Володимира Єрмакова. Суд визнав його винним у дискредитації російської армії та призначив штраф. У справі працює адвокат від “ОВД-Інфо”.
Єрмакова затримали кілька днів тому — під час антивоєнного пікету на Охотному ряду в Москві.
*
“Саботувати цю дичину необхідно на всіх рівнях. Нехай їдуть лише ті, хто готовий помирати за психози путлера, нічого чіпати інших”; “Проблеми Донбасу — у Кремлі. Хочеш, щоб там жили не в підвалах, — іди з вилами на Кремль, а не відправляй помирати мужиків за дупу Путіна”; “Люди не повинні вмирати через хворі фантазії диктаторів”. Через ці та інші коментарі у суперечці про мобілізацію на Василя Большакова з міста Касимов порушили другу кримінальну справу про повторну дискредитацію армії. Першу кримінальну справу на нього порушили через анекдот про відступ росіян з Херсона.
Скасування виступів музикантів з антивоєнною позицією
Скасовуються концерти Діани Арбеніної, яка виступила проти війни в Україні. “Нічних снайперів” також продовжують скасовувати. Раніше виступ Арбеніної, яка виступила проти війни в Україні, скасували як мінімум у чотирьох містах.
*
У Краснодарі та Сочі скасували концерти Валерія Меладзе. Раніше те саме сталося з його виступами, запланованими у семи інших російських містах. Артист неодноразово висловлювався проти війни. 24 лютого 2022 року він записав відеозвернення, в якому вимагав від влади Росії припинити бойові дії в Україні.
*
Концерт піаністки Поліни Осетинської, що виступала проти війни, скасували в Пермі.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное Сопротивление, Весна, Активатика й інших.