MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Пікети, підпали та інші форми ‘дискредитації армії’ — дайджест російських протестів‘Війну не обнулити’ — дайджест російських протестівЛютий триває рік — дайджест російських протестів‘Могилізація триває’ — дайджест російських протестів‘Незаконні’ квіти, одиночні пікети, коктейлі Молотова — дайджест російських протестівМолитва за мир під забороною — дайджест російських протестів‘Міста говорять’ — дайджест російських протестівКвіти та поезія проти війни — дайджест російських протестівСтихійний меморіал на Українському бульварі — дайджест російських протестів‘Якщо ви читаєте цей лист, то зі мною щось трапилося’ — дайджест російських протестів“Льодовий” фронт — дайджест російських протестівМир поза законом — дайджест російських протестівЗаклик до совісті — дайджест російських протестівДержава проти школярок та пенсіонерок — дайджест російських протестівПолітичні частушки та сніговики-пікетники — дайджест російських протестів‘Ворог у Кремлі!’ — дайджест російських протестів‘Війна — реквієм здоровому глузду’ — дайджест російських протестів ‘Івасі’ проти вобли — дайджест російських протестівЦерковне підпілля, рух ‘Атеш’, неприязнь до вобли — дайджест російських протестів‘Стій за свої переконання, навіть якщо здається, що стоїш один!’— дайджест російських протестів

‘Путінська війна — це смерть та злидні’. Дайджест російських протестів

31.03.2023   
Наші інформ.
У співробітників “Меморіалу” пройшли обшуки. Вчителя судитимуть через донос, який написав його учень. Засуджену за “фейки про російську армію” барнаульську журналістку Марію Пономаренко побили в СІЗО та відправили до психіатричної лікарні.

Антивоєнний пікет у Казані
Антивоєнний пікет у Казані

Придушення свободи і демократії

21 березня у Москві пройшли обшуки у співробітників “Меморіалу” та було розгромлено офіс організації на Каретному ряду. Обшуки проводили за статтею про реабілітацію нацизму п. “в” ч. 2 ст. 354.1 КК. Після обшуків співробітників “Меморіалу” відвезли на допити у слідчий комітет. У багатьох із них вилучили техніку, документи, речі з символікою “Меморіалу”. Наприкінці дня стало відомо, що проти співробітника організації Олега Орлова порушили кримінальну справу про повторну дискредитацію російської армії (ч. 1 ст. 280.3 КК).

Наступного дня у Єкатеринбурзі спалахнула будівля, де розташований місцевий відділ “Меморіалу”. Вогонь перекинувся на будівлю з Porshe, що загорівся поряд з ним, пишуть RusNews. Частина приміщень у будівлі належить Фонду Єльцина, нещодавно туди почало переїжджати виселене з муніципального приміщення Єкатеринбурзьке товариство “Меморіал”.

*

Поліція зірвала презентацію коміксів Саши Скочиленко 19 березня в Москві на майданчику “Відкритого простору”. Через півтори години після її початку до приміщення увійшли 8 поліцейських. Вони затримували присутніх та вкладали їх обличчям у підлогу. Силовики намагалися змусити затриманих співати патріотичні пісні. Волонтери повідомили, що затриманих били у автозаку.

Поліція увірвалася на презентацію коміксів Саші Скочиленко

Поліція увірвалася на презентацію коміксів Саші Скочиленко

Художниця Саша Скочиленко перебуває в слідчому ізоляторі за справою про “фейки” з весни 2022 року. Суд у черговий раз продовжив їй ув’язнення до 10 липня. Перебування в СІЗО серйозно впливає на здоров’я Саши.

*

Басманний районний суд Москви заочно арештував блогера та політика Максима Каца за справою про “фейки про російську армію” (ст. 207.3 КК).

*

Архангельський суд заочно арештував Олєсю Кривцову (зараз перебуває у Литві), їй загрожує до 10,5 років позбавлення волі за сторіс про вибух на Кримському мосту та репост публікації, в якій критикують учасників архангельського мітингу на підтримку приєднання “ЛДНР”, Запоріжжя та Херсона до Росії. 15 березня стало відомо, що Кривцовій вдалося втекти з-під домашнього арешту та виїхати з Росії.

Олеся Кривцова

Олеся Кривцова

*

Мурманський студент з антивоєнною позицією Артьом Константинов зник після погроз з боку силовиків. Нещодавно стало відомо, що він понад два місяці не виходить на зв’язок із рідними та друзями. У жовтні 2022 року студент розповів “7х7”, що він із другом з України підключався до конференцій в Zoom та вмикав на них звернення Володимира Зеленського. Силовики погрожували йому кримінальною справою за статтями про сепаратизм, екстремізм та дискредитацію також за антивоєнні ролики на ютуб-каналі.

Артем Константинов, Мурманськ

Артем Константинов, Мурманськ

*

Мешканця Іжевська суд оштрафував на 30 тисяч рублів (2 мінімальні зарплати) за облитий червоною фарбою Z-банер, встановлений у центрі міста. Чоловік кинув банку з фарбою у банер 24 лютого, у річницю війни.

*

Жителя Ярославля затримали силовики за звинуваченням у закликах до тероризму (ч. 2 ст. 205.2 КК) через коментарі у соціальній мережі “ВКонтактє”. На відео в телеграм-каналі видно, як чоловік, затриманий силовиками, зізнається, що писав коментарі “із закликами підриву президента РФ Володимира Володимировича Путіна, а також проти проведення спеціальної військової операції”. Крім цього, він зізнається в тому, що називав військовослужбовців РФ фашистами. Доля чоловіка після затримання наразі невідома.

*

Курського вчителя судитимуть за дискредитацію армії через донос учня. Учень записав антивоєнні висловлювання педагога на диктофон, а запис передав до суду батько школяра. Справа за статтею 20.3.3 КоАП РФ почав розглядати Курський районний суд 30 березня.

*

У Якутії оштрафували представника місцевого відділу партії “Яблуко” Анатолія Ноговіцина за відео, в якому він закликав росіян не брати участь у війні з Україною. Суд визнав Анатолія винним та заборонив виїзд із країни.

*

Комісія у справах неповнолітніх оштрафувала алтайського підлітка за покладання квітів на річницю початку війни. 17-річний Артем Сахаров із трьома подругами приніс квіти на площу Рад у Барнаулі.

*

Засуджену за “фейки про російську армію” барнаульську журналістку Марію Пономаренко побили в СІЗО та на три дні відправили до психіатричної лікарні. У лютому суд засудив журналістку до шести років колонії за те, що вона опублікувала пост про драмтеатр у Маріуполі.

Марія Пономаренко, фото: Радіо Свобода

Марія Пономаренко, фото: Радіо Свобода

*

МФТІ скасував зустріч із нобелівським лауреатом Дмитром Муратовим. За словами ректора вишу, не вдалося виконати “принципову умову деполітизації розмов”.

*

У Петербурзі поліція вночі прийшла додому до антивоєнних активістів — матері та сина. Правоохоронці повідомили, що знайшли сина за записами камер спостереження, на яких видно, як він розклеює антивоєнні листівки. 24 березня близько опівночі родину доставили до відділу поліції Кронштадтського району Санкт-Петербурга. Близько третьої години ранку їх випустили з дільниці з протоколом за статтею про дискредитацію російської армії.

*

Московську політичну діячку Ельвіру Віхарєву отруїли солями важких металів, повідомляє видання SOTA. За її словами, перші симптоми отруєння з’явилися у неї наприкінці листопада — на початку грудня, потім повторилися на початку лютого. Вона відчувала сильні шлункові болі, посилення серцебиття та оніміння кінцівок. Пізніше в неї почалися судоми, непритомність і випадіння волосся. Ельвіра Віхарєва веде канал на ютубі, куди запрошує опозиційних політиків, які виступають проти війни.

*

Омському реп-гурту “ГРОТ” масово відмовляють у виступах та зривають концерти через антивоєнну позицію. З 2014 року гурт виступає проти війни в Україні. Група “ГРОТ” перебуває в Росії й нещодавно випустила кілька антивоєнних треків.

Пікети та вуличні протести

Кожна п’ята акція в Росії — проти війни. Акцій на підтримку війни та влади у 4,5 раза менше, ніж проти. Майже половина акцій — одиночні пікети; лише одна з п’яти акцій збирає понад 10 людей. Більшість антивоєнних акцій — низова ініціатива місцевих жителів, а ось провладні акції зазвичай організовують політики та НВР (національно-визвольний рух, (рос.) “национально-освободительное движение”). Це висновки дослідження “Важливих історій” на основі даних, отриманих в результаті витоку з ГРЧЦ — головного радіочастотного центра, структури Роскомнадзору. Найбільш протестним регіоном Росії є Хабаровський край, Санкт-Петербург — на другому місці, а третє місце посіли Москва та Башкортостан. Водночас статистика містить далеко не всі протестні акції в Росії, багато з них залишилися непоміченими для Роскомнадзору, повідомляє ФАС (феміністський антивоєнний супротив).

*

У Санкт-Петербурзі пройшли антивоєнні пікети біля пам’ятника Чернишевському та на Московській площі. Активісти вийшли з плакатами “Мир, а не війна”.

Антивоєнна акція у Санкт-Петербурзі

Антивоєнна акція у Санкт-Петербурзі

*

У Казані активіст вийшов на одиночний пікет на центральну вулицю Баумана з плакатом “Досить розхитувати човен, нашому щуру погано”. Пікетника доставили до відділу поліції та взяли пояснення, потім відпустили без протоколу.

Підпали військкоматів

У місті Свободний Амурської області вже вдруге запалав військкомат. Місцеві медіа не називають причин пожежі, при цьому в регіоні діє негласна заборона ФСБ на висвітлення антивоєнних підпалів. У Свободному вже була спроба підпалу у вересні 2022 року.

*

У Ленобласті за підозрою у підпалі військкомату затримали 20-річного студента Владислава Шитикова. Слідство вважає, що він кинув “коктейль Молотова” у вікно будівлі вночі 26 лютого. Проти Шитикова порушили кримінальну справу за статтею 167 КК, йому загрожує до 5 років колонії.

*

Першого звинуваченого у підпалі військкомату в Росії Кирила Бутиліна засудили 15 березня до 13 років суворого режиму.

*

Олега Важдаєва, також фігуранта справи про підпалення військкомату, силовики катували струмом та придушенням, били та намагалися вибити визнання у фінансуванні з боку України. За словами адвоката, він обмовив себе. Спочатку Важдаєва звинувачували у знищені майна, потім — за статтею про здійснення теракту.

Міста говорять

В Уфі невідомі написали “НІ ВІЙНІ” на стіні дому на вулиці 50 років СРСР.

*

У Волгограді в районі вулиці Ангарської з’явилися графіті з відсилкою до картини Мунка “Крик” — воєнком із повісткою та жах призовника.

Графіті у Волгограді

Графіті у Волгограді

*

Навпроти будівлі центрального військкомату в Комсомольську-на-Амурі з’явилося риторичне запитання: “Нащо”.

Ангарськ

Ангарськ
*

У Ноябрьську (Ямало-Ненецький автономний округ) на автобусній зупинці висів банер “НІ ВІЙНІ”. У місцевому пабліку “ВКонтактє” мешканці також діляться фотографіями інших антивоєнних наліпок та банерів.

*

“Ні війні” — напис на будівлі у місті Волзький Волгоградської області. Там розташована міжрайонна податкова інспекція, пошта та БФЦ.

*

Монети з антивоєнною агітацією

Монети з антивоєнною агітацією

Антивоєнні банкноти та монети залишаються способом антивоєнного опору: як нагадує ФАС, за законом, банкноти мають приймати навіть із написами. Ось що пишуть на банкнотах й монетах: “#200 Путінська війна — це смерть та злидні”, “Всі гроші пішли на війну”, “Ціни зростають через війну”, “Це антивоєнна банкнота. Тепер вам доведеться згадати про те, що Росія розв’язала агресивну, братовбивчу війну і Путін краде наше майбутнє”.

Антивоєнні банкноти

"Антивоєнні" банкноти

*

Виповнився рік “Відімому протесту”. Рік тому молодіжний рух “Весна” запустив проєкт з вуличної антивоєнної агітації та створив телеграм-канал, куди кожен може надіслати фотографії. За рік громадяни надіслали до бота каналу 30 тисяч фотографій агітації з понад 220 міст та інших населених пунктів. “Весна” створила гід щодо способів наочної агітації з порадами з безпеки.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное СопротивлениеВесна, Активатика й інших.

 Поділитися