Великодній спротив тоталітаризму. Дайджест російських протестів
Великодній антивоєнний протест
На Великдень антивоєнні активісти в Іваново повісили синьо-жовті стрічки та писанки на дерево біля Олександро-Невської каплиці. Неподалік каплиці розташовано уряд Іванівської області. Серед стрічок у кольорах українського прапора висять зелені стрічки та білі стрічки з написами “мир” та “свобода”.
*
На колишню московську муніципальну депутатку Анастасію Брюханову порушили кримінальну справу про “фейки”. Приводом стало грудневе відео, де Брюханова розповідала про воєнні злочини у Бучі. Їй загрожує до 15 років ув’язнення.
*
5 квітня мешканку Москви оштрафували за “дискредитацію” російської армії. За тиждень до цього вона почала суперечку в кав’ярні з чоловіком, який агресивно висловився про українців. Він записав частину розмови на диктофон у телефоні, після чого викликав поліцію.
*
Журналіста RusNews та автора телеграм-каналу “Честное Королёвское!” Романа Іванова ув’язнили до 10 червня. Проти нього порушили одразу три кримінальні справи про “фейки” щодо російської армії. Приводом стали пости в телеграм-каналі.
*
У Хабаровську 11 квітня ФСБ затримала “за держзраду” чоловіка, який, за версією силовиків, переказував гроші українській армії. Раніше силовики відзвітували про затримання сахалінця, звинуваченого у спробі виїхати воювати на боці ЗСУ.
*
У Краснодарі на прохання керівника регіонального відділення руху “Царгород” (православний консервативний рух) Микити Ізюмова скасовано виступ гурту Shortparis 18 квітня. Він звернувся з проханням заборонити концерт, оскільки, на його думку, група висловилася проти війни, а її соліст Микола Комягін висловив підтримку президенту Володимиру Зеленському та брав участь у антивоєнному мітингу у Санкт-Петербурзі.
Тривають переслідування родини Москальових
Олексія Москальова — батька дівчинки, яка намалювала антивоєнний малюнок, екстрадували до Росії з Білорусі. Раніше Москальов втік у Росії з-під домашнього арешту, але його затримали в Мінську. Втім, відтоді про його місцеперебування нічого не відомо. Машу Москальову передали матері.
Під час концерту в Москві соліст гурту “Наїв” Олександр “Чача” Іванов вийшов на сцену у футболці з написом “Маша Москальова” та розповів слухачам про переслідування родини школярки. “Друзі… жахніться з того, що сталося з Машею та її родиною за малюнок, який вона намалювала на уроці малювання”, — сказав зі сцени музикант. Зал у відповідь почав аплодувати та скандувати: “Х** війні!”
Підпали військкоматів
Музикантів із міста Бакал (Челябінська область) Олексія Нурієва та Романа Насрієва засудили до 19 років позбавлення волі. За версією слідства, вони кинули кілька коктейлів Молотова у вікно міської адміністрації, де знаходився військово-обліковий стіл. Під час підпалу ніхто не постраждав. У суді Роман заявив, що своїм вчинком хотів висловити протест проти війни в Україні та мобілізації. Раніше Нурієв працював у МНС, а Насрієв — у позавідомчій охороні Росгвардії.
*
Одинадцятикласницю з Казані Аделю засудили до двох років умовного терміну за спробу підпалу військкомату. Свої дії дівчина пояснювала протестом проти війни в Україні та мобілізації.
*
У республіці Комі 61-річну жінку затримали за спробу підпалу військкомату. Вона кинула у військкомат два коктейлі Молотова, її помітив і затримав черговий поліціянт. Пожежі не сталося. Щодо жінки збираються порушити кримінальну справу за статтею про терористичний акт (від 10 до 15 років в’язниці).
*
Жителя Шуї (Іванівська область) Дмитра Ляміна засудили до восьми років колонії за спробу підпалити військкомат, а також призначили примусове психіатричне лікування в колонії. За версією слідства, у березні 2022 року Лямін кинув у вікно військкомату коктейль Молотова; пожежа не завдала будівлі істотних збитків, ніхто не постраждав. Ламіна затримали наступного дня.
Антивоєнний настінний протест
Московський активіст Микола Корольов звернувся до МВС РФ з вимогою провести перевірку за фактом зафарбовування графіті із зображенням Ісуса Христа у Петербурзі. Корольов вважає, що знищення зображення Христа одночасно зі святкуванням християнами Вербного воскресіння — це образа почуттів вірян, і наголосив, що звернення у “скріпному” (провладному) стилі написав спеціально.
У місті Тихвін Ленінградської області невідомі активісти розклеїли “голубів миру”.
*
У Санкт-Петербурзі до Дня космонавтики з’явилася нова робота від артгрупи “Явь”. Напис на плакаті: “Чому ми відправляємо ракети не туди?”.
Непомітний опір в інтернеті
Правозахисниця Ірина Яценко звернула увагу на непомітний протест програмістів на держслужбі, про що написала у своєму фейсбуці:
“Думаю, тепер можу про це написати. Бо більше цього нема. У московських судах працюють (а може, вже ні) програмісти-пацифісти. Під час пошуку справ за 207.3 загальне посилання донедавна виглядало ось так ????????, з хештегом наприкінці #makeartnotwar. Зараз хештегу немає, але посилання все ще працює, переконайтеся самі.
І якби ви знали, як же мені гріє серце думка про цього невідомого мені програміста, який додав хештег #makeartnotwar до посилань на найбільш людожерські кримінальні справи путінської Росії. Сподіваюся, у нього чи в неї все гаразд”.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное Сопротивление, Весна, Активатика й інших.