Психологічні наслідки катувань
Головна мета тортур полягає в доведенні людини до стану крайньої безпорадності й душевного страждання, що може призвести до порушення когнітивних, емоційних і поведінкових функцій (перелік методів тортур представлено у Стамбульському протоколі).
Про психологічні наслідки катування можуть свідчити такі симптоми:
1. Нав’язливі думки, флешбеки та інтрузії. Це постійні спогади про те, що сталося, образи минулих стресових подій, які виникають зненацька. За думками приходить зміна настрою та переживання неприємних емоцій, почуттів і відчуттів. Іноді люди поводяться так, як ніби жахлива подія катування повторюється знову і знову.
2. Фізична збудливість. Людина відчуває тілесні імпульси, як ніби вона знову перебуває в небезпеці. Вона весь час “напоготові”, тобто в очікуванні нападу (раптові здригування, гіперзбудливість, спалахи гніву, порушення сну, проблеми з концентрацією уваги).
3. Уникнення (поведінкове, емоційне або когнітивне) — категорична відмова говорити про те, що сталося, страх усього, що може нагадувати про катування.
Людина може уникати:
- Місць: де сталася подія або тих, які фізично нагадують про неї. Наприклад, зруйновані будівлі, сліди обстрілу на вулиці, кладовища та інші місця поховання.
- Людей: військових, поліцейських чи інших людей у формі, поранених.
- Ситуацій: сімейне свято, час прийому їжі, певний час доби або день тижня, релігійна служба.
- Звуків: стрілянина, вибухи, крики, гучні звуки, сирени.
- Запахів: горіння, палива, парфумів.
4. Горювання. Особа може страждати від втрати рідних, друзів, майна, фізичного здоров’я, кінцівок, середовища, де раніше мешкала. Горювання може виражатися в печалі, озлобленості, вині або жалю, тузі за померлими, пристрасному бажанні побачити втрачену людину або повернути втрачене майно чи здоров’я. Такі переживання продовжуються понад шість місяців.
5. Апатичні стани. Проявляються в постійному пригніченому або дратівливому настрої, втраті апетиту, труднощах у концентрації уваги, втраті інтересу до звичних видів діяльності, стомлюваності, відчутті непотрібності або провини, безнадійності, а також іноді в думках про самогубство.
Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються такі симптоми, потрібно звернутися за допомогою.
Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу в різних містах України та віддалено. Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.