MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Психологічні наслідки катувань

01.05.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Катування — один зі способів руйнування фізичної, психологічної та соціальної структури людини. При спричиненні тортур страждає не лише тіло, руйнується сама особистість.

Психологічні наслідки катувань

Головна мета тортур полягає в доведенні людини до стану крайньої безпорадності й душевного страждання, що може призвести до порушення когнітивних, емоційних і поведінкових функцій (перелік методів тортур представлено у Стамбульському протоколі).

Про психологічні наслідки катування можуть свідчити такі симптоми:

1. Нав’язливі думки, флешбеки та інтрузії. Це постійні спогади про те, що сталося, образи минулих стресових подій, які виникають зненацька. За думками приходить зміна настрою та переживання неприємних емоцій, почуттів і відчуттів. Іноді люди поводяться так, як ніби жахлива подія катування повторюється знову і знову.

2. Фізична збудливість. Людина відчуває тілесні імпульси, як ніби вона знову перебуває в небезпеці. Вона весь час “напоготові”, тобто в очікуванні нападу (раптові здригування, гіперзбудливість, спалахи гніву, порушення сну, проблеми з концентрацією уваги).

3. Уникнення (поведінкове, емоційне або когнітивне) — категорична відмова говорити про те, що сталося, страх усього, що може нагадувати про катування.

Людина може уникати:

  • Місць: де сталася подія або тих, які фізично нагадують про неї. Наприклад, зруйновані будівлі, сліди обстрілу на вулиці, кладовища та інші місця поховання.
  • Людей: військових, поліцейських чи інших людей у формі, поранених.
  • Ситуацій: сімейне свято, час прийому їжі, певний час доби або день тижня, релігійна служба.
  • Звуків: стрілянина, вибухи, крики, гучні звуки, сирени.
  • Запахів: горіння, палива, парфумів.

4. Горювання. Особа може страждати від втрати рідних, друзів, майна, фізичного здоров’я, кінцівок, середовища, де раніше мешкала. Горювання може виражатися в печалі, озлобленості, вині або жалю, тузі за померлими, пристрасному бажанні побачити втрачену людину або повернути втрачене майно чи здоров’я. Такі переживання продовжуються понад шість місяців.

5. Апатичні стани. Проявляються в постійному пригніченому або дратівливому настрої, втраті апетиту, труднощах у концентрації уваги, втраті інтересу до звичних видів діяльності, стомлюваності, відчутті непотрібності або провини, безнадійності, а також іноді в думках про самогубство.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються такі симптоми, потрібно звернутися за допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу в різних містах України та віддалено. Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися