Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПО
Український парламент спростив реєстрацію місця проживання дітей внутрішньо переміщених осіб. Верховна Рада України підтримала ініціативу, яка покликана захистити права дітей ВПО: за законопроєкт № 8092 проголосував 301 народний депутат.
Про це повідомили в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Як пояснили у міністерстві, через те, що при отриманні паспорта діти ВПО не мають зареєстрованого місця проживання, їм проблематично одержати довідку ВПО. Унаслідок цього діти недоотримують державну допомогу та не можуть скористатися пільгою при вступі до закладів вищої або професійної освіти.
Проєкт Закону № 8092, прийнятий у другому читанні, врегульовує питання реєстрації місця проживання неповнолітніх з-поміж ВПО. Згідно з законопроєктом, на період тимчасової окупації РФ території України, а також на період віднесення територіальних громад до переліку таких, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), місцем проживання дитини вважатиметься зареєстроване або задеклароване місце проживання її батьків або інших законних представників (чи одного з них), з якими проживає дитина.
Якщо місце проживання батьків або інших законних представників дитини зареєстроване / задеклароване за різними адресами, письмову заяву має подати саме та особа, з якою дитина проживає.
Оформлення та обмін документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або її спеціальний статус, так само як і вклеювання фотокартки в паспорт, здійснює Державна міграційна служба за місцем звернення.
Нагадаємо, що у березні 2023-го року Кабінет Міністрів України затвердив механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій. Обов’язкова евакуація дітей має проводитися за рішенням обласних військових адміністрацій. Своєю чергою рішення ОВА має бути погоджене з органами військового командування та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення. При цьому примусова евакуація повинна здійснюватися у супроводі одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Як зазначала очільниця Міністерства соцполітики Оксана Жолнович, оскільки, з одного боку, “рішення залишатися на територіях ведення активних бойових дій фактично означає, що життя дитини піддають небезпеці”, а, з іншого боку, “розлучати дитину з батьками — погана історія”, краще евакуювати всіх разом.
При цьому мешканці прифронтових територій подекуди легковажать не лише своїми життями, а й життями власних дітей. 14-го квітня “Українська правда” оприлюднила історію, яку розповіли й зазнимкували Костянтин і Влада Ліберови. У ній ідеться про Давида. Давиду 15 років, він мешкає у прифронтовому селищі разом зі своїми батьками. Селище постійно обстрілюють, вже прилітало у сусідній будинок. Немає ані світла, ані води. Давид не вчиться вже рік. Він також не має змоги спілкуватися з друзями та однолітками. “І на цьому фото він дивиться, як його батько ставить підпис на паперах про категоричну відмову від евакуації... Батьки їхати не хочуть. Легальної процедури вивезти Давида примусово — досі не існує. Однак поліцейські підрозділу ‘Білі янголи’ кажуть, що повернуться знову. Вмовляти”, — йдеться у фейсбук-дописі УП від 14-го квітня.
Раніше Кабінет Міністрів зупинив норму про оформлення ВПО платіжних карток, що водночас є пенсійними посвідченнями. Про це 7-го квітня повідомляв Тарас Мельничук у своєму телеграм-каналі.
Відтак, Пенсійний Фонд України має оформлювати паперові посвідчення. Як 8-го квітня розповідав Дмитро Лубінець у своєму телеграмі:
“Уряд ухвалив постанову ‘Деякі питання оформлення пенсійних посвідчень внутрішньо переміщеним особам’, якою встановлено, що на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, органами Пенсійного фонду України буде здійснюватися оформлення пенсійних посвідчень ВПО, яким призначено пенсію, у паперовій формі”.
Нагадаємо, що нещодавно Конституційний Суд України захистив розмір пенсій. Якщо виплачена пенсія є основним джерелом існування людини, її розмір за жодних умов не може бути нижчим від гарантованого державою прожиткового мінімуму, вирішили судді. Те саме стосується й інших виплат та допомоги, які становлять єдине джерело існування людини. Такі виплати не можуть бути меншими за прожитковий мінімум, навіть якщо з них потрібно здійснити цілком законні відрахування (до прикладу, стягнути заборгованість).
Крім цього, в Україні мають створити Координаційний центр для підтримки потерпілих і свідків воєнних злочинів. У центрі працюватимуть фахівці, навчені поводитися з людьми, які мають психологічну травму. В Офісі Генпрокурора зазначали, що координатори робитимуть “усе, аби забезпечити захист, підтримку та справедливість для тих, хто пережив жахи війни”.