Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Замкова виправна колонія (№58)’
12 квітня 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналістів Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева та “Суспільне” Хмельницький Нелі Шпулак здійснила превентивний черговий моніторинговий візит до Державної установи “Замкова виправна колонія (№58)”.
Попередній візит відбувся 9 липня 2021 року.
Цьогорічний візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данським інститутом проти катувань.
Керівник установи — виконуючий обов’язки начальника установи Друченко Павло Володимирович.
Загальна інформація
Державна установа “Замкова виправна колонія (№58)” є виправною колонією максимального рівня безпеки для тримання чоловіків, які скоїли тяжкі і особливо тяжкі злочини, і які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. Супроводжував моніторингову групу заступник начальника установи із СВПР Сопранюк Олександр Іванович.
За даними адміністрації, на кожного засудженого припадає майже один представник персоналу. Протягом поточного року до установи прибули 27 засуджених, з них 14 новоприбулі. Протягом 2022 і 2023 років у закладі померло по одному засудженому на рік. На момент моніторингового візиту в ДІЗО перебувало 3, в ДПК — 10 осіб. На обліку ВІЛ/СНІД — 8 осіб, схильні до самогубства — 45, до членоушкодження — 50, до втечі — 9. Також дев’ять осіб визнані злісними порушниками режиму утримання.
Протягом 2022 року зафіксовано 85 скарг щодо неналежних умов утримання, неналежного надання медичної допомоги, протягом поточного року таких скарг 25. 11 осіб мають інвалідність: 3 — другої групи й 8 — третьої.
За 2022 рік було звільнено 23 особи. В тому ж році жоден засуджений не був звільнений умовно-достроково або переведений на більш м’які умови відбування покарання.
Протягом поточного року умовно-достроково звільнено одну особу.
Протягом 2022 року зафіксовано 1 випадок тілесних ушкоджень під час прибуття і 18 випадків — під час перебування в установі. Протягом поточного року — 5 випадків, що сталися під час перебування в закладі. Також протягом 2023 року один раз було застосовано спецзасоби до засудженого (кайданки).
В установі відбулись 189 побачень з використанням відеозв’язку вартістю 85 копійок за хвилину. Протягом 2022 року надане 31 тривале побачення, за період з початку 2023 року — 22. Протягом 2022 року надано 86 короткострокових побачень через скло і 241 контактне. Протягом поточного року через скло надано 46 побачень; контактних — 95.
Доступ до мережі інтернет надається через 142 планшети, які зберігаються у засуджених. На місяць послуги інтернету коштують 60 гривень. У поточному році здійснено 6576 телефонних дзвінків.
В установі створена дільниця для тримання осіб, засуджених за статтею 255 КК України. Відремонтовано і підготовлено 6 камер для утримання цієї категорії засуджених.
В установі працюють два психологи.
Під час візиту моніторами були оглянуті акти прокурорського реагування, журнали, постанови та інші документи, які стосуються роботи установи.
Виробництво в колонії ліквідоване з липня 2022 року. Працюють майстерні.
Зі слів керівництва установи, основною проблемою є нестача фінансування для проведення ремонтних робіт. Будівля колонії є пам’яткою архітектури.
Засуджені, які користуються планшетами з доступом до інтернету, мають обмеження на відвідування сайтів, передбачених Міністерством юстиції. Сайт ХПГ недоступний для засуджених.
Медична частина
Завідувач медичної частини №58 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Хмельницькій області (далі — медична частина) — Бондар Василь Васильович.
Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги засудженим, мала доступ до медичної документації.
Стаціонар медичної частини має у наявності:
- 4 палати для соматичних хворих, розраховані на 8 ліжко-місць;
- інфекційний ізолятор, який налічує 2 палати, розраховані на 4 ліжко-місця
Лікар-інфекціоніст не передбачений штатним розписом.
Ізолятор для психічнохворих відсутній.
На день візиту в медичній частині укомплектовані наступні посади:
- завідувач медичної частини — лікар — 1 ставка;
- лікар-терапевт — 0,5 ст.;
- лікар-стоматолог — 0,5 ст.;
- лікар-рентгенолог — 0,5 ст.;
- фельдшер — 4,5 ст.;
- сестра медична зі стоматології — 0,5 ст.;
- асистент фармацевта — 0.5 ст.;
- лаборант — 0,5 ст.;
- молодша медична сестра — 0,5 ст.
Вакантні посади:
- лікар-терапевт — 0,5 ставки;
- старший фельдшер — 1 ст.
Диспансерний нагляд здійснюється за 13-ма хворими на туберкульоз (5.1), 26-ма психічнохворими, 8-ма ВІЛ-інфікованими особами (приймають АРТтерапію 8 осіб).
З початку 2023 року проведено сім імунологічних (CD-4) та сім вірусологічних (вірусне навантаження) обстежень.
На обліку 11 осіб, які мають інвалідність. Із них Ⅱ групи — 3 особи; Ⅲ групи — 8 осіб.
За інформацією, наданою завідувачем медичної частини, на день моніторингового візиту хворих у стаціонарі не перебувало.
Під час моніторингового візиту в роботі медичної частини №58 були виявлені недоліки, які призводять до порушення прав засуджених в ДУ “Замкова виправна колонія (№58)”, зокрема, такі.
В порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 №325, філією ДУ “ЦОЗ ДКВС України” у Хмельницькій області не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим у медичній частині з початку 2023 року не організовано належного збирання, сортування та утилізації медичних відходів.
Порушення прав засуджених та ув’язнених на отримання первинної, вторинної та третинної медичної допомоги
Відповідно вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1464 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році” НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі, пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при проведенні первинного та профілактичних медичних оглядів
Під час вивчення медичної документації встановлено, що згідно “Журналу обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду медичної частини у Замковій виправній колонії (№58)”, впродовж поточного року було проведено медичний огляд 70 осіб. Медичний огляд проводився лікарем-терапевтом, який обіймає посаду згідно штатного розпису, і про що свідчить підпис лікаря відповідної спеціальності у журналі. Разом із тим, в порушення п.6 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 (далі — Порядок), у трьох засуджених, яким було проведено профілактичний медичний огляд ще на початку березня, відсутні їхні дати народження, рекомендації та підпис лікаря, які реєструються у “Журналі обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду”, форма якого наведена в додатку 4 до Порядку. Разом з тим, в “Журналі обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду медичної частини у Замковій виправній колонії (№58) у даних осіб зазначено дату проведення огляду та діагноз, що свідчить про те, що профілактичний медичний огляд здійснюється формально, ймовірно, без присутності засуджених осіб.
Крім того, згідно п.2 п.3 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, у профілактичному медичному огляді обов’язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Відсутність у штаті медичної частини лікаря-психіатра свідчить про неповноту проведення медичного первинного та профілактичного огляду.
Також необхідно зазначити, що записи в “Журналі обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду медичної частини у Замковій виправній колонії (№58)” ведуться лише лікарем-терапевтом.
Порушення права засуджених на психіатричну допомогу
Диспансерний нагляд здійснюється за 26 особами з психічними розладами. Разом з тим, штатним розписом не передбачена посада лікаря-психіатра. Таким чином, медичну частину №58 не забезпечено лікарем відповідної спеціальності, що призводить до порушення вимог статті 25 Закону України “Про психіатричну допомогу”, через це в’язні, хворі на психічні та неврологічні розлади, не отримують необхідної медичної допомоги.
В порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572, в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.
Порушення прав осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)
Диспансерний нагляд здійснюється за 11 особами, які мають інвалідність. Із них Ⅱ групи — 3 особи, Ⅲ гр. — 8 осіб. Разом з тим, в порушення вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.
Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що не на всіх зазначених осіб є в наявності індивідуальні програми реабілітації для таких осіб, та не виконуються рекомендації індивідуальних програм реабілітації, у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.
Крім того, в порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення” в Установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).
Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С
Протягом 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 34 тестування осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 10 осіб встановлено підозру на захворювання. Разом з тим, в порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 №51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
Порушення права засуджених на належну стоматологічну допомогу
В порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2005 №158, в медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження, та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги ув’язненим та засудженим.
Медичні препарати, термін яких сплив
В порушення п. 2 п. 5 розділу І, п. 4 п.5 розділу ІІІ, п. 1 п. 6 розділу ІV Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.12.2003 №584, у медичній частині №58 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Хмельницькій області під час візиту у стоматологічному кабінеті монітори зафіксували протермінований пломбувальний матеріал.
Неналежне ведення медичної документації
За поточний рік в журналі обліку тілесних ушкоджень було зафіксовано 5 випадків тілесних ушкоджень. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки та фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу І глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.
Разом з тим, в порушення наказу ЦОЗ ДКВС України від 29.10.2021 року №318-ОД “Про затвердження карти первинної фіксації зовнішніх ушкоджень, інструкцій щодо її заповнення та форми журналу обліку виявлених тілесних ушкоджень”, відсутній номер карти засудженого, що отримав ушкодження 16.03.2023 року, який має відповідати порядковому номеру реєстрації пацієнта, зазначеному в “Журналі обліку виявлених тілесних ушкоджень”.
ДІЗО/ДПК
На момент моніторингового візиту в дисциплінарному ізоляторі покарання відбували три особи.
Монітори ознайомилися з документацією, стосовно дисциплінарних стягнень, мали можливість спілкуватися з засудженими.
Засуджений О. отримав 12 діб за відмову двогодинного відпрацювання на благоустрій колонії, відповідно до статті 118 КВК України. В камері майже немає особистих речей. Відсутні книжки, папір, ручка, предмети першої необхідності.
Засуджений П. отримав 12 діб за те, що у нього був знайдений порожній шприц. Попередні дисциплінарні стягнення були також у вигляді ДІЗО за відмову двогодинної роботи.
Засуджений Т. отримав 5 діб через конфліктну ситуацію.
Питна вода в камерах набирається з крана.
В ДПК трималися 10 осіб.
Засуджений В. перебуває в камері ДПК близько трьох років. Має планшет та можливість користуватися мережею інтернет. У камері ДПК холодно, температура повітря 14 градусів на градуснику.
Засуджений К. 1962 року народження скаржився на те, що родичі перебувають на тимчасово окупованих територіях і він не може з ними зв’язатися.
Дільниця ДПК для засуджених за статтею 255 ККУ
Дільниця для тримання осіб, засуджених за статтею 255 КК України. Спеціально обладнані та відремонтовані 5 камер. Утримуються 5 засуджених. У камерах холодно.
Засуджений П. скаржиться на те, що адміністрація установи штучно створює дисциплінарні правопорушення для того, щоб він не міг звільнитися по закінченні строку. Йому пропонують по статті 118 КВК України, як дві години відпрацювання по благоустрою, піти прибирати інші приміщення. Засуджений відмовляється, мотивуючи це тим, що він “утримується в камері і благоустрій готовий реалізувати в своїй камері, а не будь-де”. Такі дії розцінюються адміністрацією як порушення режиму відбування покарання.
Засуджений Т. опинився в камері ДПК через те, що також відмовився публічно прибирати відповідно до статті 118 КВК України, вважає, що це є приниженням честі і гідності; він готовий прибирати у своїй камері, але не погоджується прибирати публічно з записом на камеру.
Засуджений Р. також близько 3 років утримується в камері ДПК за відмову публічно прибирати.
Засуджений Є. зазначив, що утримується в камері ДПК через те, що систематично скаржиться в прокуратуру та інші державні органи на порушення прав людини, які відбуваються в установі.
Багатомісні камери для тримання засуджених довічно
Засуджені довічно мають власні планшети з доступом до мережі інтернет.
В камерах є мультиварки, електрочайники.
Засуджений В. скаржився на те, що не має можливості зв’язатися з рідними, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. У цих районах є можливість зв’язку тільки через вайбер, але адміністрація установи такої можливості не надає.
Деякі приміщення потребують ремонту.
Дільниці ресоціалізації
В Установі працюють чотири відділення ресоціалізації.
Сім засуджених довічно після багатомісних камер переведені у дільницю ресоціалізації та утримуються разом із засудженими, які мають певний строк.
У приміщеннях закінчено ремонт з урахуванням індивідуального простору для засуджених.
Засуджені мають власні планшети й платять за інтернет 60 гривень на місяць.
Харчоблок
На харчоблоці працюють вісім засуджених. Працевлаштовані за трудовими договорами сім осіб.
На випадок вимкнення електроенергії у наявності є резервна польова кухня.
Проєкт “Боротьба за життя”
В рамках проєкту “Боротьба за життя” записані 4 інтерв’ю з засудженими довічно, які стверджують, що злочини не вчиняли і засуджені несправедливо.