Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Хмельницький слідчий ізолятор’
13 квітня 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналістів Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева та “Суспільне” Хмельницький Нелі Шпулак здійснила превентивний моніторинговий візит до Державної установи “Хмельницький слідчий ізолятор”.
Візит здійснено в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данським інститутом проти катувань. Мета візиту — аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни.
Керівник ДУ “Хмельницький слідчий ізолятор”— Сухораб Руслан Сергійович.
Загальна інформація
Державна установа “Хмельницький слідчий ізолятор” виконує функції слідчого ізолятора для утримання осіб, які перебувають у стадії судового слідства, відносно яких судом обрана міра запобіжного заходу — тримання під вартою; осіб, які перебувають в стадії судового слідства, та засуджених, вирок відносно яких не набрав законної сили.
В секторі максимального рівня безпеки утримуються засуджені довічно.
Установа має два корпуси. Камери невеликі, в переважній кількості розраховані на 4-6 людей, найбільша камера розрахована на 12 осіб.
Монітори відвідали: збірне відділення, слідчі кабінети, камери для утримання слідчо-арештованих жінок і неповнолітніх, камери для тримання чоловіків слідчо-заарештованих, карцери, відділення господарської обслуги, банно-пральний комбінат, прогулянкові дворики, арештний дім для жінок.
Супроводжували моніторингову групу заступник начальника установи Остапюк Вадим Володимирович, начальник відділу режиму та охорони Трапезун Олександр Володимирович, а також черговий помічник начальника СІЗО Костюк Володимир Анатолійович.
За даними адміністрації на кожного працівника персоналу припадає 2,2 ув’язнених. Протягом поточного року до установи прибула 1271 особа.
На момент візиту дисциплінарні стягнення у вигляді карцеру відбували 4 особи.
На обліку ВІЛ/СНІД знаходяться 12 осіб. На обліку, як схильні до самогубства — 17; до членоушкодження — 12 осіб.
Протягом 2022-2023 років не зафіксовано жодної скарги щодо неналежних умов утримання, неналежного надання медичної допомоги.
13 осіб мають інвалідність: 1 — інвалід дитинства; 3 — другу групу і 9 осіб — третю.
За 2022 рік було звільнено 125 осіб, з них два помилуваних і ще одному змінено умови відбування покарання на більш м’які. Протягом поточного року звільнено 24 особи.
Протягом 2022 року зареєстровано 44 випадки викликів швидкої допомоги; протягом 2023 року таких випадків 10.
В поточному році зареєстровано один випадок застосування фізичної сили — кайданок. Протягом 2022 року відбулися 27 випадків тілесних ушкоджень під час прибуття і 33 випадки — під час перебування в установі. Протягом поточного року: 5 випадків, що зафіксовані під час прибуття і 7 випадків — під час перебування в закладі.
В Установі надано 118 побачень з використанням відеозв’язку вартістю 40 копійок за хвилину. Протягом 2022 року надане 1 тривале побачення, за період з початку 2023 року — жодного.
Протягом 2022 року надано 43 короткострокових побачень через скло і жодного — контактного. Протягом поточного року — через скло надано 27 побачень; контактних — 0.
Доступ до мережі “Інтернет” надається через 8 планшетів, які зберігаються у засуджених. В поточному році здійснено 411 телефонних дзвінків. Також в Установі надаються послуги ІР-телефонії.
В установі працює один психолог.
Під час візиту моніторами були оглянуті акти прокурорського реагування, журнали, постанови та інші документи, які стосуються роботи Установи. Близько ста камер контролюється через відеореєстратори.
Деякі приміщення потребують ремонту.
На вході у Хмельницький слідчий ізолятор відсутній пандус.
Медична частина
Завідувач Хмельницької міської медичної частини філії ЦОЗ ДКВС України в Хмельницькій області (далі — медична частина) — Бабишена Тамара Вікторівна.
Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.
Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади:
- завідувач медичної частини — лікар — 1 ставка;
- лікар-терапевт — 1ст.;
- лікар-стоматолог — 0,5 ст.;
- лікар-психіатр — 0,5 ст.;
- лікар-фтизіатр — 0,5 ст.;
- лікар-рентгенолог — 0,5 ст.;
- лікар-інфекціоніст — 0,5 ст.;
- лікар-акушер-гінеколог — 0,5 ст.;
- лікар з ультразвукової діагностики — 0,5 ст.;
- лікар-дерматовенеролог — 0,5 ст.;
- фельдшер — 4 ст.;
- старший фельдшер — 1 ст.;
- сестра медична зі стоматології — 1 ст.;
- рентгенолаборант — 0,5 ст.;
- асистент фармацевта — 1 ст.;
- лаборант — 1,5 ст.;
- молодша медична сестра — 0,5 ст.
Вакантними залишаються наступні посади:
- лікар загальної практики — сімейний лікар — 1 ст.;
- лікар-нарколог — 1 ст.;
- сестра медична ЗПТ — 1 ст.
До складу амбулаторії входять:
- кабінет завідувача міської медичної частини,
- кабінет для лікарського прийому,
- кабінет фельдшера (медсестри),
- допоміжні діагностичні кабінети (флюорографічний),
- клініко-діагностична лабораторія,
- маніпуляційний кабінет,
- аптека,
- стоматологічний кабінет.
Сумка фельдшера:
До складу стаціонару входять:
- камери-палати,
- камери інфекційного ізолятору та приміщення персоналу міської медичної частини,
- ізолятор для осіб з розладами психіки.
Камери інфекційного ізолятору (палати для хворих на активну форму туберкульозу) складаються з 4 палат на 22 ліжко-місця, в яких на день візиту перебувала 1 особа, хвора на активний туберкульоз, камери-стаціонару на 6 ліжко-місць та двох інфекційних ізоляторів на 2 ліжко-місця.
Проліковано хворих за поточний рік: у стаціонарі — 2 особи; амбулаторно — 1238 осіб; хворих на туберкульоз — 2 осіб.
За поточний рік плановий профілактичний огляд пройшли 59 осіб.
Під час візиту були виявлені недоліки в роботі Хмельницької міської медичної частини, що призводять до порушення прав засуджених та осіб, які тримаються під вартою в ДУ “Хмельницький слідчий ізолятор”, зокрема, наступні.
Порушення прав засуджених та ув’язнених на отримання первинної, вторинної та третинної медичної допомоги
Відповідно вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1464 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році” НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених та ув’язнених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду за туберкульозом
В порушення вимог пункту 2 Розділу II Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 01.02.2019 №287 (далі — Стандарт), в медичній частині порушуються вимоги щодо ізоляції хворих на туберкульоз осіб: палати для пацієнтів з заразною формою захворювання використовуються більше ніж на одну-дві особи (4 камери-ізолятори на 22 ліжко-місця); двері до палати не оснащені ущільненим порогом, ущільнювачами по краях; не забезпечена рециркуляція повітря за допомогою механічної вентиляції. Так, на день візиту в одній із зазначених палат перебував хворий на заразну форму туберкульозу. В інших палатах перебували ув’язнені та засуджені особи, серед яких не було хворих на туберкульоз.
Ув’язнені та засуджені скаржилися на те, що їх безпідставно помістили до камер інфекційного ізолятору, на неналежні умови утримання, відсутність прогулянок та заборону користуватися планшетом.
Порушення права ув’язнених та засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я
Примiщення медичної частини не вiдповiдають вимогам статтi 22 Закону України “Про забезпечення санiтарного та епiдемiологічного благополуччя населення”. Камери палати медичної частини потребують проведення ремонтних робiт: на стелі деяких камерних приміщень виявлена надмірна сирість, підлога та санвузол брудні і потребують ремонту, матраци та постільні речі вологі, брудні та потребують заміни. Стiни мiсцями мають вiдлущену фарбу, вiдбиту кахельну плитку на панелях стiн, стару дерев’яну підлогу, що ускладнює дезiнфекцiйну обробку даних примiщень, також вiдсутнє гаряче водопостачання. Зазначене негативно впливає на терапевтичне середовище в медичнiй частинi.
В порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 №325, філією ДУ “ЦОЗ ДКВС України” у Хмельницькій області не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим у медичній частині з початку 2023 року не організовано належного збирання, сортування та утилізації медичних відходів.
У порушення статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України у деяких палатах-камерах порушуються вимоги щодо норми жилої площі на одного засудженого в умовах стаціонарного лікування (не менше 5 м2). Двоповерхові ліжка розташовані впритул одне до одного.
У двох камерах інфекційного ізолятору, розрахованих на 2 ліжко-місця, через надмірну заґратованість не дотримується норма належного природного освітлення. Штучне освітлення також є недостатнім. Вікна відвіданих камерних приміщень не відкривались, що обмежує доступ ув’язнених та засуджених до свіжого повітря та сприяє утворенню конденсату, вологи та плісняви.
Дерев’яна підлога прогнила, внаслідок чого в деяких місцях провалилася.
У камерах-палатах має місце порушення права засуджених на приватність, а саме: ліжка у більшості камер розташовані впритул одне до одного; санітарні вузли не обладнані дверцятами.
Засуджені та ув’язнені не забезпечуються питною водою. Воду для вживання набирають безпосередньою з централізованої водопровідної мережі або кип’ятять її самостійно.
Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)
Диспансерний нагляд здійснюється за 12 особами, які мають інвалідність. З них Ⅱ групи — 3 особи; Ⅲ групи — 9 осіб. Разом з тим, в порушення вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.
Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що не у всіх осіб є індивідуальні програми реабілітації для таких осіб, та не виконуються рекомендації індивідуальних програм реабілітації, у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.
Крім того, в порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення” в Установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).
Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С
Протягом 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 100 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 6 осіб встановлено підозру на захворювання. Жодна особа на день візиту не отримує лікування на вірусний гепатит С. В порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 №51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їх здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених (ув’язнених) осіб.
Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на медичну допомогу та методів лікування
В медичнiй частинi не органiзовано проведения замiсної пiдтримувальної терапiї (ЗПТ) осiб з психiчними та поведiнковими розладами внаслiдок вживання опiоїдiв, вiдповiдно до “Порядку проведення замiсної пiдтримувальної терапiї осiб з психiчними та поведiнковими розладами внаслiдок вживания опiоїдiв”, затвердженого наказом Мiнiстерства охорони здоров’я України вiд 27.03.2012 №200.
Порушення права на належну психіатричну допомогу
Диспансерний нагляд здійснюється за 17 особами з психічними розладами. Моніторами було оглянуто ізолятор для осіб з розладами психіки, який, за наданою медичним персоналом інформацією, може використовуватись у разі потреби.
Так, в порушення пункту 9 “Правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади” затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 №240, приміщення категорично не відповідає даним вимогам та порушує порядок застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади.
Медичні препарати, термін придатності яких сплив
В порушення п.2 п.5 розділу І, п.4 п.5 розділу ІІІ, п. 1 п. 6 розділу IV Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.12.2003 №584, під час візиту у приміщенні медичної частини монітори зафіксували протерміновану упаковку тестів STANDARD Q COVID-19 IgM/IgG Plus для визначення антитіл до коронавірусу.
Неналежне ведення медичної документації
За поточний рік в Журналі обліку тілесних ушкоджень було зафіксовано 12 випадків тілесних ушкоджень. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки та фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу І глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.
Збірне відділення
Приміщення для видачі посилок-передач:
Лікар оглядає новоприбулих в кімнаті, де відбувається дактилоскопія.
Всього у відділенні 4 камери, використовуються 2 з них.
В камерах є вода, санвузол.
Слідчі кабінети
Три слідчі кабінети. Обладнані для проведення відео-конференцій, тривожними кнопками.
Відділення господарської обслуги
У відділенні господарської обслуги мешкають 12 осіб, засуджених за нетяжкі злочини вперше. Житлові приміщення відремонтовані з урахуванням дотримання особистого простору.
Кімната для прийому їжі:
Пост для утримання неповнолітніх, жінок
Всього 13 камер: 2 платні, одна для неповнолітніх, дві для чоловіків і 8 для жінок.
Освітні заняття можуть проводитися як онлайн, так і офлайн.
За 2022 рік 4 особи здобули середню освіту.
Камери за габаритами однакові, розраховані на утримання по 4 і по 6 осіб.
Питну воду набирають з крану.
Функціонує платна жіноча камера і ще одна платна — для чоловіків.
Транзитні камери
Функціонують дві транзитні камери.
Камери слідчо-заарештованих
В переважній більшості камери на 4 або 6 осіб.
Є камери, розраховані на 12 осіб.
Прогулянкові дворики
В одному з двориків — тенісний стіл.
IР-телефонія
Слідчо-заарештовані можуть користуватися послугами ІР телефонії.
На момент проведення візиту слідчо-заарештована жінка розмовляла по телефону. З її слів, така послуга коштує 7 гривень на 15 хвилин. Гроші надсилають родичі, через це вона може кожного дня спілкуватися з рідними.
Камери для тримання засуджених довічно
Засуджені довічно, відносно яких вирок набрав законної сили, утримуються окремо від тих, що перебувають в стадії оскарження судового рішення.
Засуджений довічно Ш. 22 роки відбуває покарання, стверджує, що засуджений несправедливо і злочин не вчиняв. Можливо, після дослідження матеріалів справи і аргументів обвинувачення та захисту, він стане фігурантом проекту “Боротьба за життя”.
Карцери
На момент візиту у карцері перебувало три особи за різноманітні дисциплінарні правопорушення. Ув’язнений П. був поміщений в карцер на 3 доби за виготовлення браги.
В наявності камера для тримання осіб з психічними розладами, в якій немає ані туалету, ані умивальника. Зі слів адміністрації установи ця камера не використовується.
Банно-пральний комбінат
Працюють дві пральні машини.
У приміщенні розташована кімната для ремонту одягу, прасування білизни.
Куток фельдшера не огороджено, що порушує право на приватність.
В лазні немає занавісок, гумові килимки на дезінфекції.
Харчоблок
В разі відсутності електроенергії може бути застосована наявна польова кухня.
Є запаси питної води.
У Установи є власна пекарня.
Котли для приготування їжі:
Засуджені працюють за трудовими договорами.
В холодильнику пробники.
Побачення
Короткострокові побачення через скло.
Короткострокові контактні побачення протягом 2022-2023 років не проводилися.
Тривалі побачення для засуджених.