Іржа як державна політика. Дайджест російських протестів
Робота вуличного художника BFMTH
Пам’ять про загиблих в Умані
Від початку повномасштабного російського вторгнення люди приносять квіти до пам’ятників українським діячам культури та до меморіалів жертвам репресій на знак скорботи за мирними мешканцями України, які загинули від російських обстрілів. Увечері 28 квітня, коли стало відомо про 23 загиблих внаслідок ракетного удару по житловому будинку в Умані, москвичі знову організували стихійний меморіал біля пам’ятника Лесі Українки. Пізніше там затримали Юлію Петрову, яка принесла табличку “Ви можете викинути квіти, але з пам’яті нічого не викинути”.
Також після 28 квітня стихійні меморіали з’явилися в Йошкар-Олі, Вологді та Іжевську.
Мистецтво проти війни
Проти лідера групи (рос.) “Несчастный случай” Олексія Кортнєва порушили кримінальну справу про образу представника влади за те, що він нібито показав середній палець на адресу силовиків, які зірвали у лютому виступ групи під приводом задимлення у сусідньому приміщенні. Кортнєв займає антивоєнну позицію, його концерти регулярно скасовують. “Ми переконані, що всі фрази, ніби таким чином Росія відновлює якусь історичну справедливість та захищає братів слов’ян від фашистів, є лише прикриттям для задоволення імперських планів та амбіцій”, — говорив соліст.
*
У Театрі Націй у Москві скасували останні спектаклі з Лією Ахеджаковою, нібито з “технічних причин”. Раніше покази вистави “Казки про останнього ангела” режисера Андрія Могучого скасували в Санкт-Петербурзі, а самого режисера звільнили з посади художнього керівника Великого драматичного театру. Лія Ахеджакова неодноразово висловлювалася проти війни з Україною та російського режиму.
*
Оповідання Леоніда Каганова “Пікалка” отримало перше місце в номінації “Мережева публікація” порталу російської фантастики “Фантлаб”. Після того, як читачі звернули увагу, що перші літери перших рядків оповідання складаються в слова “Слава Україні”, користувачам порталу, які віддали свій голос за твір Каганова, почали надходити повідомлення від адміністрації з пропозицією змінити свій вибір, потім було видалено можливість переглядати рейтинг твору, залишати за нього голос, а після розповідь була взагалі видалена зі списку лауреатів премії.
*
Малий драматичний театр у Петербурзі переніс на місяць вистави “Гамлет” та “Підступність та кохання” за участю Данили Козловського. У середині квітня прокуратура розпочала перевірку щодо “дискредитації” армії з боку артиста, який після початку повномасштабної війни поїхав до США і закликав росіян виходити на мітинги.
*
Дві роботи вуличного художника BFMTH з’явилися у Санкт-Петербурзі (“Передвиборчий плакат”, текст “Країна велика, Zемлі вистачить на всіх”) та в Москві (“Державчина”).
*
Ізмайлівський суд Москви оштрафував кондитерку Анастасію Чернишеву через торти з антивоєнними написами. Такі кондитерські вироби дівчина робить від початку повномасштабного вторгнення. Чернишеву визнали винною за статтею про “дискредитацію” російської армії. Раніше до неї додому прийшли поліціянти та доставили до ОВС. Поліція звернула увагу на кондитерку та її торти після того, як про неї розповів провладний телеканал “Царгород”.
Переслідування за кримінальними статтями
Слідчий Комітет завершив розслідування кримінальної справи щодо співголови “Меморіалу” Олега Орлова. Наразі він перебуває під підпискою про невиїзд, йому загрожує до трьох років позбавлення волі за статтею про “повторну дискредитацію” армії. Приводом для переслідування став пост у Facebook. У тексті правозахисника були слова: “Кривава війна, розв’язана режимом Путіна в Україні, — це не лише масове вбивство людей, знищення інфраструктури, економіки, об’єктів культури цієї чудової країни. Не лише руйнація основ міжнародного права. Це ще й найважчий удар по майбутньому Росії”.
*
Фігуранту справи про “фейки” про ЗС РФ через інтерв’ю “Радіо Свобода” посилили звинувачення. Юрій Коховець влітку 2022 року взяв участь у вуличному опитуванні від Радіо Свобода. “Лінгвістична експертиза” показала, що Коховець нібито “розповсюджував фейки про армію за мотивами політичної ненависті чи ворожнечі”. Тепер йому загрожує до 10 років ув’язнення.
*
Житель Єкатеринбурга назвав 11-річного хлопчика в головному уборі з літерою Z “дурнем”, сказав йому “в жопу собі забий цю шапку”. Цей момент потрапив на відео. Наступного дня єкатеринбуржця затримав загін ОМОНу і з’явилося відео, де чоловік просить вибачення на камеру. Спершу на нього склали протокол за адміністративною статтею “хуліганство”, але потім порушили кримінальну справу. Йому загрожує до 5 років позбавлення волі.
*
Сергія Веделя, колишнього техніка МВС, суд визнав винним у поширенні “фейків” про ЗС РФ. Йому загрожує 7 років колонії. Суд вважав публічною його телефонну розмову з друзями та колегами, яка прослуховувалась силовиками, які зазнали при цьому, за словами слідства, “почуття тривоги, страху та незахищеності з боку держави”.
*
Одну з перших у РФ фігуранток справи про “фейки”, пенсіонерку із Сіверська Марину Новікову, засудили до штрафу 62 МРОТ (понад мільйон рублів). Раніше вона просила суд призначити їй реальний термін, оскільки грошей на сплату штрафу вона не має. Її судили за публікації у телеграм-каналі “Правда міста Сіверська”. “Я зробила все, що змогла, щоб мене почули мої співгромадяни та зробили правильний вибір, ставши на бік добра та світла. Я зробила все, що змогла, щоб моїй онуці не було соромно за її бабусю”, — сказала Марина на суді у своєму останньому слові.
*
Суд відправив до психіатричної лікарні мешканця Підмосков’я Андрія Кізевальтера за облитий фарбою Z-банер на майдайському Будинку культури. Його визнали винним за кримінальною статтею “вандалізм”.
*
Студенти медичного коледжу у Тверській області підпалили прапор РФ, наразі підозрюваних шукає поліція. Порушено кримінальну справу за “наругу над прапором”.
Протоколи, обшуки, затримання
На главу уральського “Меморіалу” Олексія Мосіна склали два протоколи за статтею “дискредитації” армії. Поліцейські приїхали додому до історика вранці, приводом для затримання стали публікації про війну в Україні на сайті організації: раніше “Оренбурзьке козацьке військо” висловило невдоволення використанням слів “вторгнення” та “агресія” стосовно дій Росії.
*
Ілля Полежаєв вийшов у Петербурзі з одиночним пікетом: “Громадяни, разом вимагатимемо припинення війни, яка топить усіх нас у насильстві”. Чоловіка затримали та доставили до відділення. На нього склали протокол про “дискредитацію” ЗС РФ.
*
У Сочі на місцевого жителя склали протокол про “дискредитацію” армії через обговорення у чаті: він назвав війну війною, а також процитував розслідування ФБК (Фонд боротьби з корупцією, створений опозиціонером та політв’язнем Олексієм Навальним) про те, чого боїться Путін.
*
Двох молодих людей із Тули оштрафували за статтею про “дискредитацію” армії через вигуки “Слава Україні”.
*
"Мир без війни, Росія без Путіна!” — з таким плакатом на Невському проспекті в Петербурзі затримали Олену Абрамову.
*
Викладачку з Красноярська визнали винною за статтею про “розпалювання ненависті” через репости зі сторінки її сина, який виїхав з Росії. Постанова, опублікована на сайті суду, свідчить, що адміністративна справа проти Карєвої пов’язана з перевіркою, яку силовики раніше проводили стосовно її сина.
*
У Набережних Човнах за підозрою у підпалі релейної шафи затримано юнаків 14, 15 та 18 років. Проти них порушено кримінальні справи про “навмисне пошкодження майна” та про “диверсію”. Школярі 14 та 15 років перебувають під підпискою про невиїзд, а 18-річного юнака заарештували.
*
В Уфі облили фарбою меморіальну дошку місцевому жителю, який загинув на війні. Поліція намагається встановити причетних до події.
*
Протокол про “дискредитацію” ЗС РФ за плакат зі словом “Мир” склали на місцевого жителя Олександра Рибалка.
Мобілізація
З початку мобілізації до кінця квітня 2023 року до російських військових судів надійшло 1064 справи про непокору військових та відмови від служби. Більше 90% із них пов’язані з самовільним залишенням частини під час мобілізації. Більшість таких судів закінчуються умовним терміном і мобілізованих відправляють назад на фронт.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Феминистское Антивоенное Сопротивление, Весна, Активатика й інших.