MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Нічні атаки, Пулітцерівська премія, реєстр завданих Росією збитків — підсумки тижня

14.05.2023   
ХПГ-інформ
Ворожі дрони і ракети б’ють по Україні майже щоночі. Почав функціонувати механізм верифікації та підтримки цивільних громадян України, яких незаконно утримує РФ. Міжнародний реєстр збитків, завданих Україні російською агресією, буде представлено на саміті Ради Європи. ХПГ — про важливе, що сталося минулого тижня.

Наслідки обстрілу Миколаєва 13 травня 2023 року. Фото: ДСНС

Наслідки обстрілу Миколаєва 13 травня 2023 року. Фото: ДСНС

• 8 травня стало відомо, що Офіс Уповноваженого ВР України з прав людини та представники російської держдуми розпочали паралельні моніторингові візити до місць утримання цивільних з обох сторін та передачі їм наборів речей первинної необхідності.

“23 квітня поточного року росіяни відвідали наших громадян у місцях несвободи у Луганській області, усього 17 осіб. Представники Офісу Уповноваженого ВР України з прав людини здійснили візит 3 травня цього року разом із ГО ‘Надія’ та передали попередньо погоджений склад речей первинної необхідності 17-ом обвинуваченим, що утримуються на території України, — повідомляє Офіс Омбудсмана. — На підтвердження дійсності вказаних моніторингових візитів обидві сторони обмінялися списками зазначених осіб та відео, які засвідчують факт спілкування. Про візит повідомили родичів утримуваних українських в’язнів”.

У коментарі Громадському Дмитро Лубінець пояснив, що таким чином почав функціонувати механізм верифікації та підтримки цивільних громадян України, яких незаконно утримує РФ.

Дмитро Лубінець під час пресконференції у Києві, 2023. © Денис Волоха / ХПГ [омбудсман уповноважени вру з прав людини]

Дмитро Лубінець під час пресконференції у Києві, 2023. © Денис Волоха / ХПГ

• Цьогорічну Пулітцерівську премію у двох номінаціях — “За служіння суспільству” та Breaking News Photography — отримала агенція Associated Press за роботу українських журналістів Мстислава Чернова, Євгена Малолєтки, Василіси Степаненко та француженки Лорі Хіннат в обложеному Маріуполі.

“Журналісти AP виконували сміливу та важливу роботу в Україні протягом війни, приділяючи увагу, зокрема, людським жертвам конфлікту. Від розвіювання російської дезінформації до сприяння створенню гуманітарного коридору, їхня робота була неймовірною суспільною службою, і ми дуже раді, що вона була відзначена Пулітцерівською радою”, — цитує “Читомо” виконавчу редакторку Associated Press Джулі Пейс.

“Це премія усім маріупольцям теж. Це премія усім, хто вистояв, вижив, і премія усім, хто втратив своє життя і зараз лежить в могилах без імен. Для усіх тих, хто був вбитий у своїх будинках і потім перетертий на пил і забутий… але не забутий, ніколи! Це нагорода для них, для маріупольців”, — зазначив в інтерв’ю “Голосу Америки” Мстислав Чернов.

• Міжнародний реєстр збитків, завданих Україні російською агресією, буде представлено на саміті Ради Європи в Рейк’явіку 16—17 травня. Про це стало відомо зі спільної декларації України та Німеччини, опублікованої на сайті Офісу президента. “Україна та Німеччина продовжуватимуть разом з іншими партнерами працювати над розробкою механізмів надання компенсацій за втрати, шкоду та збитки, завдані російською агресією. Міжнародний реєстр збитків… є важливою віхою на цьому шляху. Буде продовжено наші зусилля з вивчення належних варіантів використання заморожених і знерухомлених російських активів для підтримання відновлення України та на репараційні цілі відповідно до наших правових систем, а також до європейського та міжнародного права”, — йдеться в документі. Минулого тижня заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра розповідала, що триває підготовча робота до запуску реєстру: “Вже знайдено приміщення в Гаазі, де він розташовуватиметься, обговорюється потужна система його безпеки й захисту (адже розуміємо, що росіяни намагатимуться втрутитися в роботу реєстру і влаштувати різного роду диверсії), йде підбір кваліфікованого персоналу, формування органів управління юридичної особи-власника цього реєстру, триває підбір ІТ-рішень для максимальної диджиталізації реєстру”.

Зруйнований Бахмут, Фото: Depositphotos [бахмут]

Зруйнований Бахмут, Фото: Depositphotos

• Вночі 8 травня російський ракетний удар знищив склади Міжнародного Червоного Хреста в Одесі, в яких зберігалася гуманітарна допомога. “Пожежа повністю знищила гуманітарну допомогу, яка перебувала на складі. Наразі надання гуманітарної допомоги та діяльність деяких проєктів Одеської обласної організації Червоного Хреста України призупинено”, — повідомляє міжнародна організація. Ракетний обстріл стався саме у Всесвітній День Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Зруйновані склади Червоного Хреста в Одеській області. Фото: МКЧХ

Зруйновані склади Червоного Хреста в Одеській області. Фото: МКЧХ

• 11 травня росіяни обстріляли з РСЗВ “Торнадо” ринок та приватний сектор у Великому Бурлуці. Було пошкоджено будівлю відділення екстреної допомоги, житлові будинки та автомобілі. Поранень дістали 43-річна жінка та 16-річна дівчина.

Великий Бурлук, 11 травня 2023 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

Великий Бурлук, 11 травня 2023 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

• Вночі проти 13 травня росіяни атакували Україну ракетами та ударними безпілотниками. Вибухи чули мешканці Київщини, Хмельниччини, Львівщини, Миколаївщини. У Миколаєві була пошкоджена п’ятиповерхівка, а також зруйнована будівля на одному з підприємств, троє людей травмовані. Речник ДСНС Олександр Хорунжий повідомив, що російські військові обстріляли місто із далекобійних реактивних систем залпового вогню.

Наслідки обстрілу Миколаєва 13 травня 2023 року. Фото: Миколаївська ОДА

Наслідки обстрілу Миколаєва 13 травня 2023 року. Фото: Миколаївська ОДА

У Хмельницькій області було влучання в об’єкт критичної інфраструктури. Вибухова хвиля була такої сили, що пошкодила навчальні, медичні та культурні заклади, адміністративні будівлі, промислові об’єкти, багатоповерхові та індивідуальні житлові будинки. Близько тридцяти осіб зазнали травм та поранень. “У приватному секторі, який ближче до обʼєкта влучання, в усіх населених пунктах, не тільки у Хмельницькому, а й в селах Хмельницької громади — Олешині, Іванківцях, Малашівцях, Шаровечці, дуже багато пошкоджених дахів”, — розповів Суспільному заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок. Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в етері телемарафону заявив, що по Хмельниччині ударили чотири ворожі “шахеди”. Ще 17 вдалося знищити українській ППО.

• Вночі проти 14 травня ночі війська РФ знову атакували Україну. З різних напрямків ворог запустив крилаті ракети та дрони. Тернопільщина двічі за ніч зазнала ракетного обстрілу. Близько опівночі був “приліт” у промзону, осколкові поранення отримали двоє людей. Близько третьої ранку крилата ракета поцілила в дачні будинки: два з них зруйновано, 12 — пошкоджено.

Тієї ж ночі ворог атакував ракетами С-300 Харків та область. В обласному центрі пошкоджено об’єкт транспортної інфраструктури, будівлю гуртожитку та багатоквартирний житловий будинок. У місті Золочеві дві ракети влучили в землю: у кількох житлових будинках вибито вікна, зруйновано 2 гаражі. На Київщині цієї ночі боролися з ворожими дронами-розвідниками — їх знищили.

Наслідки ракетного обстрілу Харкова 14 травня 2023 року. Фото: Харківська ОВА

Наслідки ракетного обстрілу Харкова 14 травня 2023 року. Фото: Харківська ОВА

• 14 травня російські війська обстріляли з “Градів” село Приморське у Запорізькій області. Поранень дістали шість цивільних мешканців, серед них семирічна дитина та водій швидкої. Згодом стало відомо, що один із поранених, 24-річний чоловік, помер у лікарні. Дитина — у стані середньої важкості. Снаряди влучили у приватний будинок, школу, пошкодили карету швидкої допомоги.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 14 травня 2023 року ініціативою зафіксовано 39475 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися