MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Ракети, що вбивають весну, — підсумки тижняЗамінована Україна, іспит на громадянство, комунальні борги — підсумки тижня Великодні обмін та обстріл — підсумки тижняПорятунок дітей, викрадення співробітників АЕС, вербування ‘Вагнером’ українців — підсумки тижняПошук убивць Макса Левіна, діти на лінії фронту, 10 років за депортацію — підсумки тижняВорог обстрілював житлові квартали, гуртожитки, пункт незламності — підсумки тижняОрдер на арешт Путіна, реєстровані партнерства, примусова евакуація — підсумки тижняСуд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижняОсобливості російського тероризму — підсумки тижняРік війни, резолюція Генасамблеї ООН, День спротиву окупації Криму — підсумки тижняЯдерний тероризм, катування у корекційному садочку, резолюція Європарламенту — підсумки тижняПутін та MH17, відкриті архіви, новий масований обстріл — підсумки тижняВикрадені старшокласники, обстріли житлових районів, обмін полоненими — підсумки тижня‘Іхтамнєти’ в Європейському суді, ліквідація Московської Гельсінської групи, обшуки у Криму — підсумки тижняТрибунал для Росії, падіння гвинтокрила, ворожі обстріли — підсумки тижняТрагедія у Дніпрі, українські цивільні полонені, викрадені діти — підсумки тижняФальшиве ‘різдвяне перемир’я’, закриття місії ООН щодо Оленівки, перший у цьому році обмін полоненими — підсумки тижня Нічні атаки, Пулітцерівська премія, реєстр завданих Росією збитків — підсумки тижняОкупанти використовують дітей та АЕС як щит від українського контрнаступу — підсумки тижняСправа Кирила Тлявова, кагарлицькі ґвалтівники, ‘націоналізація’ Меджлісу — підсумки тижня

Обстріл евакуаційних екіпажів та загибель саперів ДСНС — підсумки тижня

07.05.2023   
ХПГ-інформ
Російські війська обстріляли евакуаційні групи в Бахмуті, скинули з безпілотника вибухівку на піротехніків ДСНС, продовжували знищувати Херсон. ХПГ розповідає про найважливіше, що сталося минулого тижня.

Ілюстративне фото © Національна поліція

Ілюстративне фото © Національна поліція

• Російські війська обстріляли евакуаційні екіпажі, що вивозили в безпечне місце цивільних мешканців Бахмута. Загинула літня жінка. Як повідомляють у Національній поліції, “правоохоронці отримали інформацію, що в Бахмуті потребує евакуації група місцевих жителів кількістю приблизно 20 осіб. Будівля, де вони укрилися, розташована у максимальній близькості до лінії фронту… Для проведення рятувальної операції об’єдналося керівництво поліції, ДСНС, обласної військової адміністрації, ЗСУ. Було сформовано евакуаційні групи, до яких увійшли поліцейські підрозділу ‘Білий Янгол’, парамедики та спецпризначенці, які забезпечували прикриття”. Евакуювати вдалося лише п’ятьох цивільних, інших не знайшли. Під час евакуації рятувальну колону обстріляли. На очах у сина загинула літня жінка. Чотирьох цивільних доправили до шелтера, нагодували, на них чекає повне медичне обстеження та психологічна допомога, зазначають у поліції. За інформацією заступника міського голови Олександра Марченка, у Бахмуті ще залишаються близько 1200 цивільних, з них — 17 дітей.

• 3 травня військові РФ завдали близько сотні ударів по Херсонщині. Обласний центр обстріляли 16 разів. 23 людини загинули, 46 — зазнали поранень. Серед травмованих двоє дітей — шести та сімнадцяти років. Як повідомили в Херсонській ОВА, загалом по регіону окупанти випустили 539 снарядів з артилерії, РСЗВ, мінометів, танків, безпілотників та авіації. По самому Херсону прилетіло 82 снаряди. “Влучили у Привокзальну площу, територію та споруди залізничного вокзалу, АЗС, двох закладів торгівлі, заводу й автогосподарства, територію залізничного переїзду”. Під час обстрілу супермаркету був тяжко поранений і згодом помер у лікарні завідувач відділення Херсонського обласного онкологічного диспансеру Олександр Моргунов.

Херсон після масованого обстрілу 3 травня 2023 року. Фото: Херсонська ОВА

Херсон після масованого обстрілу 3 травня 2023 року. Фото: Херсонська ОВА

• 5 травня близько десятої вечора ворог обстріляв місто Глухів на Сумщині. Було поранено пʼятьох мирних жителів, серед них — 12-річна дитина. За даними слідства, з території РФ скинули дві керовані авіабомби на приватні домоволодіння та навчальний заклад. “У результаті авіаударів пошкоджено щонайменше 34 будинків, 2 з них знищені вщент. У навчальному закладі вибито вікна, пошкоджено дах, уламками посічені стіни. Пʼятеро мирних жителів, серед яких і 12-річна дівчинка, отримали тілесні ушкодження”, — повідомляють правоохоронці. За процесуального керівництва Сумської обласної прокуратури проводиться досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Наслідки обстрілу Глухова. 5 травня 2023 року. Фото: Сумська обласна прокуратура

Наслідки обстрілу Глухова. 5 травня 2023 року. Фото: Сумська обласна прокуратура

• 6 травня на Херсонщині російські військові вбили шістьох працівників ДСНС, що проводили гуманітарне розмінування. Ще двоє дістали поранень. Спочатку було повідомлено, що українські піротехніки потрапили під прицільний обстріл росіян, пізніше стало відомо, що на них скинули вибухівку з російського безпілотника. Серед загиблих — Ігор Соловйов, Олександр Ходаковський, Андрій Орлов, Володимир Погорелий, Микола Шолох, Роман Каленик. “У наших героїв не було зброї, але були великі серця. Вони щодня ризикували своїм життям, щоб інші могли жити. На жаль, росіяни вбили їх. Мої співчуття близьким, колегам. Заради світлої пам’яті всіх, хто загинув від рук ворога, — ми зобов’язані перемогти”, — заявив міністр МВС України Ігор Клименко. Прокуратура розпочала досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

Загиблі 6 травня українські піротехники. Фото: ДСНС

Загиблі 6 травня українські піротехники. Фото: ДСНС

• В Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — унаслідок воєнних дій. У реєстрі будуть зібрані та централізовані дані щодо зниклих безвісти, а саме: ПІБ особи, її місце та дату народження, сімейний стан, місце проживання, територію, де відбулося зникнення, обставини та час зникнення, прикмети особи. Крім цього, до реєстру також буде внесена інформація щодо наявності чи відсутності рішення суду (про визнання осіб безвісно відсутніми або оголошення їх померлими), а також інші дані, які сприятимуть розшуку. Рідні осіб, які зникли безвісти за особливих обставин (унаслідок воєнних дій), можуть звертатися до МВС за витягом, на підставі якого можна буде звернутися до Пенсійного фонду й отримати пенсію по втраті годувальника.

Фото: patpitchaya, Shutterstock

Фото: patpitchaya, Shutterstock

На єдиний державний реєстр осіб, зниклих безвісти, суспільство чекало вже кілька років, від початку війни на Сході України. Закон України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” був ухвалений ще 12 липня 2018 року. Відповідно до нього мали бути негайно створені Комісія з питань зниклих безвісти осіб та відповідний Реєстр. Протягом довгого часу існувало кілька різних списків зниклих безвісти: у Міністерства оборони, у СБУ та Нацгвардії.

• Міністерство оборони України почало тестування системи електронного запису до лікарів для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Зараз проєкт діє в Харкові, Львові, Києві, Вінниці та Одесі. Це міста, де найбільше людей проходять ВЛК. “Потреби очікувати в чергах не буде. Військовослужбовці знатимуть точний час, на який необхідно прийти, — заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. — У планах — перевести всі військово-лікарські комісії на роботу з електронним записом. Це відбудеться протягом травня”.

Черга біля Медичного центру ЗСУ у Львові, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Львів

Черга біля Медичного центру ЗСУ у Львові, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Львів

Крім того, минулого тижня депутати Верховної Ради України проголосували за законопроєкти 9158 та 9154, завдяки чому обіг документів для військових спростять, а кількість військово-лікарських комісій (ВЛК) збільшать.

• 6 травня Україна повернула з російського полону ще 45 захисників “Азовсталі”. Серед них — 35 рядових і сержантів та 10 офіцерів, повідомив керівник ОП Андрій Єрмак. “Серед них є воїни, які одружилися під час оборони Маріуполя, на ‘Азовсталі’, — написав він у своєму телеграм-каналі. — Також є наш воїн, який до широкомасштабного вторгнення був у полоні росіян протягом 2,5 років, куди потрапив під час Широкинської операції. Згодом він був звільнений з полону та одразу повернувся в підрозділ. Повторно потрапив у полон на ‘Азовсталі’ і сьогодні повертається додому”.

Звільнені з російського полону захисники Азовсталі. 6 травня 2023 року. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

Звільнені з російського полону захисники "Азовсталі". 6 травня 2023 року. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 7 квітня 2023 року ініціативою зафіксовано 38712 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися