Плати або воюй: на окупованій Херсонщині росіяни вимагають гроші за відстрочку від мобілізації
На тимчасово окупованих територіях Херсонщини росіяни вимагають гроші за відстрочку від мобілізації.
Про це 15-го травня розповіли в Генеральному штабі ЗСУ.
У Генштабі не уточнювали, де саме окупанти перетворили незаконну мобілізацію на бізнес, проте зауважили, що йдеться про чоловіків, які раніше отримали російські паспорти:
“Противник і надалі намагається поповнювати втрати в живій силі за рахунок примусової мобілізації на тимчасово захоплених територіях України. Так, у низці населених пунктів Херсонської області, відзначаються факти насильницького затримання чоловіків, які раніше відмовились від українського громадянства на користь російського. Після затримання, в ході першої установчої бесіди, окупанти вимагають від таких громадян неправомірну грошову винагороду за відстрочку від мобілізації”, — повідомили на офіційній фейсбук-сторінці Генштабу.
За інформацією військових, громадян України, які відмовляються давати хабарі, росіяни відправляють до польових таборів — “для проходження прискореного курсу загальновійськової підготовки”. Як розповіли у Генштабі, “після цього вказані особи потрапляють до населених пунктів, що межують з лінією бойового зіткнення”.
Інформація про вимагання коштів за “уникнення мобілізації” надходила і з тимчасово окупованих територій Луганської області.
Як повідомляли в Луганській ОДА у листопаді 2022-го, вимаганням займалися підконтрольні РФ силовики:
“У багатьох населених пунктах фіксуються випадки вимагання коштів за можливість уникнення мобілізації. Так, у Старобільському районі представники місцевих так званих ‘силових структур’ пропонують уникнути ‘мобілізації’ за грошову винагороду сумою до 15 тисяч доларів”, — ішлося в фейсбук-дописі Луганської ОДА від 16-го листопада 2022-го року.
При цьому ті, кому вдалося виїхати з окупованого Донецька, розповідали, що представники країни-терориста не просто вимагають гроші з мирних мешканців, а і збільшують “прейскурант”: суми, за які готові відпустити людину з тимчасово окупованих територій або не забирати на війну. Якщо до початку повномасштабного вторгнення людину (в супроводі так званого “гіда”) вивозили з окупованої Донеччини на територію РФ за 370 доларів, після 24-го лютого така подорож коштувала майже тисячу доларів. Зросли й інші ціни: якщо ще у січні 2022-го відмітка “непридатний до військової служби” коштувала 350 доларів, після початку повномасштабного вторгнення йшлося вже про 2,6 тисячі доларів.
Як відзначала заступниця Міністра оборони Ганна Маляр, значні втрати змушують РФ вживати “як довготривалих ідеологічних, так і екстрених заходів для продовження тотальної мобілізації на тимчасово окупованих територіях України”.
За інформацією Маляр, підконтрольні РФ окупаційні адміністрації розгорнули цілу ідеологічну кампанію, аби примусити батьків віддавати дітей на навчання до так званих “кадетських корпусів”:
“Один з яких цього року відкрився в місті Старобільську Луганської області, подібні передбачається відкрити у Скадовському, Каланчацькому, Новотроїцькому та Генічеському районах Херсонської області”, — писала Ганна Маляр у своєму телеграм-каналі 9-го лютого 2023-го року.
За нещодавньою інформацією, понад 40% військовополонених в Україні становлять жителі ТОТ Донецької та Луганської областей. Харківська правозахисна група писала про насильницьку мобілізацію й спецтабори, виправні колонії та інші утиски мирного населення на підконтрольних РФ територіях України, у тому числі й незаконний призов до лав російської армії в окупованому Криму.
Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів ТОТ до лав загарбницької армії є воєнним злочином.
Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (T4P) станом на 16-те травня було зафіксовано щонайменше 39 580 злочинів, імовірно скоєних представниками РФ в Україні. Це неостаточні цифри: реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.