MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Білорусі помилували Романа Протасевича

22.05.2023   
Марина Гарєєва
Судовий процес у справі Nexta розпочався 16-го лютого. Роману Протасевичу, колишньому головному редактору телеграм-каналу Nexta, пред’явили звинувачення щонайменше у 1586 епізодах. У травні 2023-го його засудили до восьми років позбавлення волі.

14 червня 2021-го. Роман Протасевич під час пресконференції щодо примусової посадки літака Ryanair. Скриношт з відео, оприлюдненого в ютубі Belpresscenter

14 червня 2021-го. Роман Протасевич під час пресконференції щодо примусової посадки літака Ryanair. Скриншот з відео, оприлюдненого в ютубі Belpresscenter

У Білорусі помилували Романа Протасевича, повідомляє державне білоруське медіа БелТА.

У травні 2023-го співзасновника телеграм-каналу Nexta засудили до восьми років позбавлення волі.

“Буквально щойно я підписав усі відповідні документи про те, що я помилуваний. Це, звичайно, просто чудова новина”, — цитує Протасевича БелТА.

3-го травня у Мінську вироки отримали Роман Протасевич та ще два редактори телеграм-каналу: Степан Путило та Ян Рудзік. Проте на судовому засіданні був присутній лише Протасевич, решту судили заочно. Судові засідання тривали два з половиною місяці, частина з них відбувалась у закритому режимі.

Степан Путило отримав 20 років ув’язнення, Рудзік — 19. Роману Протасевичу дали вісім років за ґратами, хоча прокурори просили для нього 10 років ув’язнення. Їм інкримінували розпалювання ворожнечі, організацію масових заворушень, створення та керування екстремістським формуванням, наклеп і публічну образу Лукашенка і таке інше.

Передісторія

23-го травня 2021-го року Роман Протасевич, співзасновник білоруських опозиційних телеграм-каналів, летів з Афін до Вільнюса. Під час прольоту над територією Білорусі диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Коли літак Ryanair у супроводі винищувача сів на мінському летовищі, Романа Протасевича та Софію Сапегу (дівчину опозиціонера) затримали.

Пара перебувала під домашнім арештом. Як заявляв білоруський режим, вони погодилися співпрацювати зі слідством. 14-го червня 2021-го МЗС Білорусі раптово вирішило провести брифінг з політв’язнем.

Як зауважував журналіст BBC Джон Фішер у своєму твітері, знімальна група BBC пішла з так званого брифінгу, адже здавалося, що Протасевич перебував там з примусу. Вочевидь, режим Лукашенка намагався використати політв’язня у власних пропагандистських цілях.

У 2022-му році Софію Сапегу засудили до шести років колонії загального режиму. Вона також повинна виплатити компенсацію моральної шкоди (167 500 білоруських рублів на користь потерпілих), а також заплатити 7 488 рублів за судові збори. Дівчині інкримінували розпалювання ворожнечі та незаконне збирання й поширення персональної інформації.

Софія Сапега. Скриншот з відео, оприлюднений правозахисним центром “Вясна”.

Софія Сапега. Скриншот з відео, оприлюднений правозахисним центром “Вясна”.

Судове засідання відбулося 6-го травня, воно було закритим.

За даними слідства, Софія разом з “іншими людьми, зокрема іноземними громадянами” вела телеграм-канали, назви яких не розголошують. Прокурори заявляли, що діяльність цих каналів була спрямована на дискредитацію чинної влади Білорусі, її правоохоронців, а також розпалювала ворожнечу серед населення.

Вимушену посадку літака й подальше затримання засудили в Європі, США та Україні. Країни ЄС та Велика Британія закрили повітряний простір для білоруських літаків і запровадили санкції проти режиму Лукашенка. З 26-го травня 2022-го року Україна припинила авіасполучення з Білоруссю.

“Використання винищувача для перехоплення цивільного рейсу Ryanair є актом піратства на маршруті між двома країнами НАТО і ЄС. Цей безрозсудний вчинок піддав серйозній небезпеці пасажирів і екіпаж. Це нагадування про нелегітимність влади, яка претендує на владу в Мінську”, — йшлося у повідомленні, оприлюдненому на сайті комітету з міжнародних відносин Сенату Сполучених Штатів.

Українські парламентарі назвали дії білоруської влади черговим проявом наступу на політичну опозицію, свободу слова та журналістську діяльність у Білорусі.

Харківська правозахисна група відстежувала й детально висвітлювала справу Романа Протасевича. Детальніше про те, як усе відбувалося, можна прочитати за посиланням.


ХПГ писала, що до Білорусі планують вивезти понад тисячу українських дітей. У квітні 2023-го до Білорусі вже вивезли 350 дітей з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей та 100 дітей з Запорізької області. За наявною інформацією, так зване “оздоровлення” українських дітей в Білорусі відбувалося за дорученням самопроголошеного президента Лукашенка.

 Поділитися