MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Парламентська асамблея НАТО визнала злочини РФ проти України геноцидом і засудила рашизм

22.05.2023   
Марина Гарєєва
“Це перший міжнародний документ, в якому офіційно засуджується рашизм! І це справжня міжнародна сенсація!” — наголосив Олександр Мережко.

Ілюстративне зображення / ГУР

Ілюстративне зображення / ГУР

Парламентська асамблея НАТО одностайно визнала злочини Росії проти України геноцидом, а режим у РФ — рашизмом.

Про це повідомили голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв та голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

“На сесії Асамблеї в Люксембурзі ми добилися ухвалення надзвичайно сильної декларації, яка буде мати далекосяжні політичні наслідки. Це наша дипломатична перемога. Всі наші ключові побажання щодо фінального тексту декларації враховані”, — написав Чернєв на своїй фейсбук-сторінці.

Окрім цього, Парламентська асамблея закликала уряди своїх країн відкрито оголосити на саміті у Вільнюсі про те, що Україна стане членом НАТО, і погодити подальші конкретні кроки.

За словами Чернєва, в ухваленій декларації є “і підтримка міжнародного трибуналу, і допомога Україні до перемоги й після неї, і засудження ідеології рашизму, і відновлення територіальної цілісності, і санкції, і репарації, і план Маршалла, і багато іншого”.

Щобільше, Парламентська асамблея НАТО проголосувала за те, аби положення про засудження рашизму було включене до тексту декларації.

“Це перший міжнародний документ, в якому офіційно засуджується рашизм! І це справжня міжнародна сенсація!” — наголосив Олександр Мережко.

Раніше Олександр Мережко зареєстрував у Парламентській асамблеї Ради Європи проєкт резолюції про засудження ідеології та практики рашизму в Європі.

“Так само як колись було засуджено нацизм, прийде час — і буде засуджено рашизм”, — писав Мережко на своїй фейсбук-сторінці.


Нагадаємо, що 2-го травня 2023-го року Верховна Рада ухвалила проєкт Постанови про Заяву ВР України “Про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких”.

Як зазначалося в пояснювальній записці, прийняття відповідної Заяви Верховної Ради дозволило б визначити форми агресії та спонукало б до засудження державами світу політики Російської Федерації, яка призводить до вчинення воєнних злочинів та геноциду Українського народу.

“Прийняття Заяви дозволить сформувати єдиний підхід міжнародних інституцій до визначення російської політики як підґрунтя вчинення нею невиправданої збройної агресії відносно України та сприятиме об’єднанню зусиль для подолання загроз для миру та безпеки. Заява надасть можливість в черговий раз нагадати світу про невиправданий злочин агресії допущений відносно України та стане черговим етапом притягнення до реальної відповідальності керівництва Російської Федерації”, — ішлося в пояснювальній записці.


У 2022-му Парламентська асамблея НАТО визнала РФ державою-терористом та закликала судити її за війну проти України. 

Своєю чергою 27-го квітня 2023-го року Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду, і закликала Міжнародний кримінальний суд розглянути питання про можливе притягнення до відповідальності всіх винних у геноциді. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися