MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Хроніки звірства: російські військові вихваляються черговими вбивствами

25.05.2023   
Марина Гарєєва
У ГУР оприлюднили перехоплену розмову, де російський військовий розповідає про вбивства українських військовополонених та катування.

Скриншот з відео. Перехоплену розмову оприлюднили в ГУР.

Скриншот з відео. Перехоплену розмову оприлюднили в ГУР.

Російські військові підтверджують, що вчиняють воєнні злочини на території України, зокрема вбивають українських військовополонених і вдаються до катувань.

Про це свідчить чергове перехоплення, опубліковане Головним управлінням розвідки 24-го травня.

У телефонній розмові військовий ЗС РФ розповідає, як росіяни взяли в полон українських військовослужбовців і розстріляли їх “просто в окопах”.

“Ми — штурмовики, ми йдемо вперед, стріляємо, вбиваємо. Ми обійшли ліс з ‘укропами’, ‘укропівський’... Слухаєш, так? — запитує росіянин співрозмовницю й провадить далі. — Взяли 20 людей в полон і просто в окопах їх усіх розстріляли, нах..”.

У тій само розмові представник РФ говорить і про чергові катування, вчинені його поплічниками: “Льоха вчора <…> став відрізати вуха. Чому вуха? Щоби більше не слухали, де ми ходимо, нах..”. 

“Військовослужбовець РФ розповідає, як пишається нелюдськими вбивствами військовослужбовців ЗСУ”, — прокоментували перехоплену розмову в ГУР.


Як зауважував Президент України, Росія намагається зробити звичку знищувати життя новою нормою. Після того, як у квітні 2023-го у соцмережах з’явилося відео, на якому російський військовий відрізає голову українському військовополоненому, Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголошував, що публічні страти полонених є нічим іншим, як порушенням норм Женевських конвенцій, міжнародного гуманітарного права та фундаментального права на життя.

Раніше у мережі вже з’являлися відео страти українського військового представниками РФ. Відео з чоловіком, убитим після слів “Слава Україні”, сколихнуло інфопростір у березні 2023-го року. Крім того, ще у липні 2022-го року мережею ширився відеозапис, на якому чоловіку в українському однострої відрізали статеві органи. Під час цього катування людина була ще жива.

ГУР неодноразово оприлюднювало перехоплення розмов, у яких російські військовослужбовці обговорювали воєнні злочини, які могли або планували вчинити. У одній з них росіянин закликав до геноциду, пропонуючи вбивати українських дітей ще в утробі. У іншій йшлося про цілеспрямоване знищення цивільного населення при відступі з Лиману. В ще одній розмові російський військовий розповідав, як росіяни залякували дитину автоматом й вимагали грошей та розстрілювали ромів. Убивства ромів неодноразово відбувалися на тимчасово окупованих територіях України, де перебували російські Збройні сили. Зокрема в окупованій росіянами Макіївці розстріляли родину ромів. 

Харківська правозахисна група писала й про інше перехоплення, що вражало своєю жорстокістю. У ньому військовий РФ, Соловйов Костянтин Дмитрович, який перебував у Харківській області, розповідав власній матері, що на тілі чоловіка можна вирізати 21 “троянду”: 10 — на пальцях рук, 10 — на пальцях ніг і одну — на статевому органі. “Знаєш, що таке ‘трояндочка’? На тілі чоловіка можна зробити 21 ‘трояндочку’...”. Далі він розповідав, як саме треба зрізати людську шкіру, аби досягти схожості на квітку. Мати сміялася, коли її син пропонував зробити такий “букет” власному татові, та казала, що якби потрапила до України, то також би “кайфувала” від тортур.

За словами Соловйова, подібні катування вчиняли співробітники ФСБ та власне військовослужбовці РФ. При цьому чоловік прямо казав, що не тільки спостерігав, а і брав участь у катуваннях полонених: “лупцював, ламав ноги, аби не втекли”. Мати ж дивувалася, чому це полонені ще й намагаються тікати, радила бути “обережнішими з цими з селянами”, розповідала, що молиться за сина. Син своєю чергою розповідав, як ефесбівці гумовим кийком забили літнього чоловіка до смерті… Ділився іншими методами катувань, розказував, як у задній прохід вставляють трубу і закручують колючий дріт, а потім дістають трубу, лишають дріт і помалу його витягають, завдаючи людині нестерпного болю. За словами Соловйова, цей метод катувань застосовували ще у Чечні.

Окрім цього, після того як території на Сході та Півдні України були деокуповані, українські правоохоронці прослідковували чітку модель: усюди, де перебували російські військові, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Як зауважували правоохоронці, це може свідчити про те, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду.

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні підтверджувала, що після повномасштабного вторгнення представники РФ неодноразово порушували норми міжнародного права, вчиняли воєнні злочини на території України й могли вчиняти злочини проти людяності.


Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (T4P) станом на 25-те травня було зафіксовано понад 40 500 злочинів, імовірно скоєних представниками РФ в Україні. Це неостаточні цифри: реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

Правозахисна ініціатива T4P була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022-го року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися