MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ордер для Путіна: що кажуть експерти та чи врятує Президента РФ міжнародний імунітет?

20.03.2023   
Марина Гарєєва
Чому МКС обрав злочин, скоєний проти українських дітей? Чи імунітет захистить Путіна від лави підсудних? Що відбувалося з іншими очільниками країн, які отримували ордери на арешт? — Ми зібрали заяви експертів, поговорили з директором ХПГ Євгеном Захаровим і спробували в усьому розібратися.

Depositphotos [володимир путін президент росії рф путлер]

Depositphotos

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та незаконному примусовому переміщенні українських дітей з тимчасово окупованих територій України на територію РФ.

Чому МКС обрав злочин, скоєний проти українських дітей? Чи президентський імунітет захистить Путіна від лави підсудних? Що відбувалося з іншими очільниками країн, які отримували ордери на арешт? — Ми зібрали заяви експертів, поговорили з директором ХПГ Євгеном Захаровим і спробували в усьому розібратися.


“Палата досудового провадження ІІ на підставі клопотань офісу Прокурора від 22 лютого 2023 року постановила, що існують достатні підстави вважати, що кожен підозрюваний несе відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення та незаконного переміщення населення з окупованих районів України до Російської Федерації, що завдало шкоди українським дітям”, — повідомили у Суді.

Вищезгадані злочини були вчинені на територіях України, які перебували під окупацією РФ від початку повномасштабного вторгнення. Як зазначили у МКС, існують обґрунтовані підстави вважати, що Путін і Львова-Бєлова несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вчинені злочини.

У Міжнародному кримінальному суді вважають, що дитяча омбудсменка РФ несе майже таку саму відповідальність, як і російський Президент, за винятком “нездатності здійснювати належний контроль над військовими підлеглими”.

Зазвичай для захисту потерпілих і свідків, а також задля безпеки розслідування, ордери є секретними. Але оскільки вказані особи продовжують чинити злочини, а озвучення імен підозрюваних може запобігти новим правопорушенням, МКС розкрив їхні імена.

Це перше рішення МКС щодо війни Росії в Україні. Водночас це четвертий випадок у світовій історії, коли ордер на арешт надано очільнику держави.

За даними Генеральної прокуратури України, представники РФ вже вивезли понад 16 тисяч дітей з території України. Реальна кількість незаконно вивезених дітей може бути значно більшою. Правозахисники неодноразово наголошували, що РФ примусово вивозить цивільне населення. Зокрема, організація Amnesty International повідомляла про випадки примусового вивезення цивільних осіб як на підконтрольні РФ території України, так і на територію Російської Федерації. З-поміж інших були задокументовані випадки, коли військовослужбовці РФ зупиняли на блокпостах і передавали окупаційній владі Донецька дітей, які самостійно (без супроводу батьків чи опікунів) намагалися виїхати з окупованих Росією територій до вільної України. Харківська правозахисна група писала про дітей, вивезених з Харківської області, викрадених дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей. 

На що впливає ордер на арешт Путіна?

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан вважає, що виданий МКС ордер є “першим конкретним кроком”, й обіцяє подавати нові клопотання без жодних вагань.

За словами Головного прокурора, йдеться про сотні дітей, забраних з сиротинців і дитячих будинків. Карім Хан також відмітив, що Президент РФ видав низку указів, які змінили російські закони й пришвидшили процес усиновлення українських дітей. Тож МКС має притягнути винних до відповідальності та повернути українських дітей до їхніх справжніх родин чи громад.

“Ми не можемо дозволити, щоб з дітьми поводилися так, ніби вони — воєнні трофеї”, — наголосив Карім Хан.

Як пояснив Генеральний прокурор України Андрій Костін, “відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину”, a виданий ордер “означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду”.

Генеральний прокурор Андрій Костін. Світлина: Depositphotos [гпу огп офіс генерального прокурора прокуратура]

Генеральний прокурор Андрій Костін. Світлина: Depositphotos

Таким чином країни-члени МКС зобов’язані виконувати ордер, якщо Володимир Путін опиниться на їхній території.

Римський статут й ізоляція Путіна

Слід зазначити, що МКС не може самостійно арештовувати підозрюваних у міжнародних злочинах. Це повинні робити правоохоронці 123 країн (що ратифікували Римський статут МКС), які мають передати обвинувачену людину до Гааги. З огляду на значну кількість держав, які є сторонами Римського статуту, Президент РФ фактично опиняється в міжнародній ізоляції.

Попри те, що Володимир Путін украй обережний у своїх візитах, відтепер “і без того обмежені пересування російського лідера ще більш ускладняться, а країни ‘глобального Півдня’ будуть менш готові мати з ним справи”, пише українська служба BBC. Вочевидь статус вигнанця не полегшить політичне життя очільника РФ.

Як каже юрист-міжнародник Сергій Петухов, ордер на арешт Путіна вплине не лише на західні країни, а й на “багато держав, які традиційно були прихильними до Росії чи займали нейтральну позицію”. До прикладу, відтепер під питанням поїздки Путіна на саміти БРІКС, “адже і Бразилія, і Південна Африка мають його заарештувати й відправити в Гаагу”, пише правник на своїй фейсбук-сторінці.

Очікувалося, що Володимир Путін відвідає ПАР у серпні 2023 року для участі в саміті лідерів країн БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР). Наразі немає офіційного підтвердження цієї інформації.

При цьому ані Російська Федерація, ані Україна не ратифікували Римський статут. Римську угоду також не ратифікували США, Індія, Китай, Білорусь, Туреччина, Казахстан. Натомість Президент США Джо Байден заявив, що ордер МКС на арешт Володимира Путіна є виправданим, оскільки очільник РФ вчиняв воєнні злочини.

Depositphotos [квітень 2022 львівський вокзал евакуація війна мати з дитиною дитині діти]

Depositphotos

Як відзначили журналісти української служби BBC, Президент Росії уникає поїздок до країн-підписантів Римського статуту. Так, упродовж 2022 року, Володимир Путін відвідав Таджикистан, Туркменістан, Іран, Узбекистан, Казахстан, Вірменію, Киргизстан та Білорусь. З усіх цих країн видати Путіна МКС міг би лише Таджикистан, який є членом Міжнародного кримінального суду.

Довготривалі наслідки

Сергій Петухов вважає, що ордер від МКС спростовує пропагандистський наратив Росії про нібито добровільний переїзд українців до РФ: адже услід за незалежною комісією ООН, прокурор МКС вказує, що Російська Федерація насильно вилучає та переміщає українських дітей на власну територію, вчиняючи воєнний злочин.

Щобільше юрист переконаний, що рішення МКС має політичне значення й свідчить про те, що Захід не піде на “мирну угоду” з Росією, а Кремль марно намагається розхитати коаліцію міжнародних партнерів України. Крім цього, якщо у майбутньому Російська Федерація волітиме повернутися до цивілізованого світу, їй доведеться спочатку відповісти за вчинені воєнні злочини й, зокрема, виконати рішення Міжнародного кримінального суду.

Про це говорить і американський юрист Стівен Репп, колишній посол США з особливих доручень з питань воєнних злочинів в Управлінні глобального кримінального правосуддя. У коментарі виданню The New York Times, Стівен Репп підкреслив, що Росія не зможе домогтися скасування міжнародних санкцій без виконання ордера суду. Правник також зауважив, що відтепер Володимир Путін “ризикує бути арештованим” під час поїздок за кордон і що загроза арешту “ніколи не зникне”. Тож, окрім того, що рішення МКС остаточно перетворює Володимира Путіна на ізгоя, у довготривалій перспективі воно матиме наслідки для країни-агресора.

Чи захистить президентський імунітет від лави підсудних?

Головною особливістю рішення МКС є те, що ордер на арешт видано щодо дійсного голови держави. Оскільки МКС не визнає жодних імунітетів, по суті, він може судити будь-кого.

Разом із тим, міжнародні й українські експерти кажуть, що з ордерами МКС на арешт лідерів держав не все так однозначно.

Хоча Міжнародний кримінальний суд уже виписував подібні ордери, в історії ще не було прецедентів на видачу лідера держави, який виконує свої обов’язки.

Проте у минулому були два випадки, коли підозрювані добровільно з’являлися в суді. Як нагадує експерт з міжнародного права Копенгагенського університету Гліб Богуш, йдеться про президента та віцепрезидента Кенії. На думку Богуша, такий варіант розвитку подій “не більш фантастичний, ніж перспектива затримання Путіна”. При цьому експерт наголосив, що той факт, що Російська Федерація не визнає юрисдикцію МКС, аж ніяк не означає, що Президента Путіна (чи будь-якого іншого громадянина РФ) не можна притягти до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді. “Ні в кого ж не виникає сумнівів, що, наприклад, в Росії можна заарештувати громадянина Нідерландів, якого звинувачують російські правоохоронні органи”, — пояснив юрист.

Те, що злочини, в яких МКС звинувачує Президента Путіна, сталися на території України, також не становитиме перешкоди для МКС. Як пояснив речник Міжнародного кримінального суду Фаді Ель-Абдалла, МКС може розслідувати такі справи, оскільки українська влада надіслала запит для проведення розслідування й надала необхідні матеріали, що “уможливило розслідування цієї справи”.

Як нагадали в Офісі Генерального прокурора: “У 2014 та 2015 роках Україна звернулася до МКС із запитами щодо розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених на території України. Вже у 2022-му році були ухвалені необхідні зміни до законодавства, які дозволили Офісу Прокурора МКС здійснювати повноцінне розслідування в Україні. Найближчим часом представництво офісу Прокурора МКС запрацює в Україні”. Українські прокурори щодня співпрацюють з МКС щодо випадків насильницької депортації українських дітей: забезпечують роботу представників МКС з потерпілими та свідками, допомагають в отриманні необхідної інформації тощо. До МКС вже було передано понад 40 томів матеріалів кримінального провадження, включно з електронними доказами, протоколами оглядів за методикою Берклі й протоколами з відео, на яких зафіксовані допити свідків та потерпілих.

За словами речника МКС, ухвалене рішення надає більше прав Україні (яка визнає рішення Міжнародного кримінального суду), ніж Росії. Відтепер Україна може оперувати ордером МКС у правовому полі, посилаючись на нього у відносинах з іншими країнами.

Depositphotos [гаага мкс міжнародний кримінальний суд будівля суду icc the hague трибунал]

Depositphotos

Таким чином Україна може вимагати арешту Путіна і Львової-Бєлової на території тих країн, які визнають рішення Міжнародного кримінального суду, щойно вони там з’являться, зауважив Ель-Абдалла.

“Ми не можемо проводити слухання за відсутності особи, тому поки він [Володимир Путін] не буде заарештований, ми не можемо проводити заочні засідання суду. Тож ми будемо домагатися вирішувати цю справу співпрацюючи з іншими країнами, які визнають наші рішення”, — пояснив речник МКС.

Меттью Джиллетт, юрист-міжнародник, який працював у МКС та Міжнародному кримінальному трибуналі щодо колишньої Югославії, зауважив, що існують “певні провадження, які можуть тривати”, а також “певні способи, якими можна заслухати докази, що стосуються справи, без того, щоб особу було заарештовано”. За словами експерта, існує “можливість проведення так званого слухання щодо підтвердження звинувачень, яке є досить детальним заслуховуванням доказів перед тим, як ви перейдете до повного судового розгляду”. Правник пояснив, що таке слухання “можна проводити без присутності обвинуваченого”.

Думки щодо безперечності президентського імунітету також різняться. Так Володимир Василенко (представник України в Раді ООН з прав людини у 2006-2010 роках, суддя Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії у 2005 році) зауважив, що якщо очільники країн чи інше керівництво скоюють міжнародні злочини в умовах війни, вони втрачають імунітет. “Говорять про те, що глави держав і міністри мають персональний імунітет. Так, є таке положення. Але воно розраховане на застосування в умовах миру”, — сказав Василенко.

Доцентка Києво-Могилянської академії та юристка, яка працювала в Міжнародному кримінальному суді, Ґаяне Нуріджанян також вважає, що у випадку МКС подібні імунітети не діють. “Було дуже багато дискусій про те, чи чинний глава держави, яка не є стороною Римського статуту, користується абсолютним, персональним імунітетом, допоки він виконує функції глави держави. Але очевидно, що прокурори МКС, як і судді, які підтвердили, видали цей ордер на арешт, все ж таки дотримуються іншої практики, що застосовували й до президента Судану. Що такі імунітети все ж не діють перед МКС”, — розповіла експертка.

Навіть якщо найближчим часом Путін не опиниться на лаві підсудних, імунітет від арешту не означає, що державні діячі є безкарними, наголошує юрист-міжнародник Копенгагенського університету Кевін Йон Хеллер.

Сер Джеффрі Найс (прокурор, який вів у міжнародному суді справу проти колишнього президента Сербії Слободана Мілошевича, якого також звинувачували у воєнних злочинах) вважає, що ордер на арешт Путіна має не лише символічне значення. За словами Найса, ухвалене рішення свідчить про достатню кількість доказів того, що Путін “є злочинцем”. Таким чином МКС визнає російську війну проти України “злочинною”.

Як говорить Ґаяне Нуріджанян, “у випадку Путіна є підстави говорити, що він вчиняв ці злочини”, тобто він “є їхнім виконавцем через інших осіб”. Окрім цього, як верховний головнокомандувач ЗС РФ Путін не вжив достатньо заходів, аби проконтролювати дії своїх підлеглих. На думку експертки, останнє буде легше довести.

Чому саме переміщення дітей?

Меттью Джиллетт відзначив унікальність ордера, адже МКС вперше зробив акцент саме на переміщенні дітей.

“Насправді уже була одна справа в Міжнародному кримінальному суді, зосереджена на призовному вербуванні з використанням дітей-солдатів у збройному конфлікті [йдеться про 2012 рік, коли МКС засудив Томаса Лубангу Дійло, лідера конголезького збройного угруповання, за використання дітей у збройних конфліктах]. Але це суттєво інше, категорично інше, тому що йдеться саме про переміщення дітей — і не обов’язково давати їм у руки зброю, не обов’язково вчиняти проти них тортури чи інші злочини. Можуть бути ще й інші звинувачення цього плану. Але наразі йдеться про сам факт примусового переміщення дітей за межі України, тому це досить унікальний ордер”, — пояснює Джиллетт.

Марк Ґарласко, колишній слідчий ООН, а нині експерт правозахисної організації PAX, вважає, що незаконне вивезення дітей за межі України було чи не найпростіше довести, адже РФ навіть не намагалася приховати цей злочин.

“Жоден злочин не буде легким у доведенні. Але якщо ви подивитеся, наприклад, на атаки проти мирних жителів — тут у росіян багато виправдань, якими вони будуть захищатися. Так вони можуть сказати: наші війська погано навчені або вони не цілеспрямовано цілилися по цивільних, це був нещасний випадок або річ у несправності зброї. Але ми чітко бачили нелегальне перевезення українських дітей до Росії. Це було всюди на їхньому телебаченні. І тому це набагато легше довести”, — зазначив Ґарласко.

Щобільше цей злочин згадувався у звіті слідчої комісії ООН, оприлюдненому у переддень рішення МКС.

Згідно зі статтею 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, “насильницька передача дітей із однієї людської групи в іншу” належить до дій, “вчинених з наміром знищити, цілком чи частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку”, тобто є геноцидом. У листопаді 2022 року Харківська правозахисна група висвітлювала встановлені випадки незаконної депортації українських дітей у статті “Українські діти в Росії: порушення Женевської конвенції і злочин геноциду”.

Як завершувалися справи попередніх ‘лідерів з ордерами’?

Президент РФ є четвертим чинним лідером держави, щодо якого МКС видав ордер про арешт. Його попередниками були лідер Судану Омар аль-Башир, лівійський лідер Муаммар Каддафі та лідер Кот-д’Івуару Лоран Гбагбо.

Аль-Башир отримав два ордери (у 2009 та 2010 роках) за звинуваченнями у геноциді, воєнних злочинах та злочинах проти людяності. Обвинувачення стосувалися конфлікту в Дарфурі у 2003 році, унаслідок якого загинули понад 300 тисяч людей. У 2020 році аль-Башира усунули від влади. Хоча чинні керівники Судану погодилися видати колишнього лідера Міжнародному кримінальному суду, цього досі не сталося (а МКС не може судити заочно).

У 2011 році, коли Лівію сколихнули масові протести, МКС видав ордер на арешт лідера Лівії Муаммара Каддафі. Проте кілька місяців потому Каддафі було вбито, тож справа не встигла дійти до суду.

У тому ж 2011 році ордер на арешт отримав лідер Кот-д’Івуару Лоран Гбагбо. Його звинувачували у злочинах проти людяності. Відмова передавати владу Алассану Уаттарі, який переміг на президентських виборах, призвела до збройного конфлікту, під час якого прихильники експрезидента скоювали масові убивства та вдавалися до зґвалтувань. Гбагбо переховувався у бункері, проте зрештою його заарештували й доправили до Гааги. У 2019 році Гбагбо виправдали.

Говорячи про спеціальні воєнні трибунали, прокурор МКС Карім Ахмад Хан нагадав, що, крім суду над колишнім президентом Югославії Слободаном Мілошевичем, варто також згадати про лідера Ліберії Чарлза Тейлора (якого засудили до 50 років ув’язнення), а також про Фелісьєна Кабугу з Руанди (заарештованого у 2020 році).

Чарльз Тейлор був одним з тих, хто розпалював громадянську війну в Ліберії, організував військовий переворот в Буркіна-Фасо й озброював і підтримував повстанців у сусідній Сьєрра-Леоне, де також тривала громадянська війна. У 2013 році Спеціальний суд щодо Сьєрра-Леоне засудив Тейлора до 50 років позбавлення волі, після чого його помістили до в’язниці у Великій Британії.
Слободан Мілошевич помер у в’язниці у березні 2006 року, не дочекавшись вироку. Справу проти нього МТБЮ закрив через три дні після смерті.
Фелісьєна Кабугу, колишнього бізнесмена зі Східноафриканської Руанди, підозрюють у зловживанні владою, значними ресурсами та впливом, які він використовував задля підбурювання до вбивства сотень тисяч мирних жителів тутсі. Кабуга був основним спонсором екстремістів та політичних груп, які вчинили геноцид у Руанді в 1994 році: на початку 1990-х років він фінансував збройні угруповання з представників народності хуту, які за 100 днів винищили близько 20% населення шестимільйонної африканської країни. Трибунал ООН по Руанді визнав Кабугу винним у скоєнні злочину геноциду. Зокрема, його звинувачують у тому, що він дозволяв радіотрансляцію повідомлень, у яких ідентифікували та засуджували тутсі, а також у тому, що він надавав зброю та транспорт угрупованню екстремістів “Інтерахамве” (перекладається як “Ті, хто нападають разом”). Суд на Кабугою та іншими причетними до пропагандистського радіо став одним із прецедентів, коли особу було притягнуто до відповідальності за медійну складову злочину геноциду.

Реакція світу й заперечення Росії

Президент України Володимир Зеленський назвав ордер МКС “історичним рішенням, з якого почнеться історична відповідальність”:

“Керівник держави-терориста і ще одна посадова особа Росії офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині. У депортації українських дітей — незаконному переміщенні тисяч наших дітей на територію держави-терориста, — сказав він у своєму відеозверненні. — Розділяти дітей із сім’ями, позбавляти їх будь-якої можливості зв’язатися з рідними, ховати дітей на території Росії, розпорошувати по віддалених регіонах — усе це очевидна державна політика Росії, державні рішення і державне зло. Яке починається саме з першої посадової особи цієї держави”.

У Російській Федерації, як завжди, вдалися до заперечення очевидного. У Кремлі заявили, що рішення МКС не має жодного значення для Росії, а експрезидент РФ Дмитро Медвєдєв назвав ордер “туалетним папером”.

Натомість міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн зауважив, що Міжнародний кримінальний суд має право арештувати керівників держав і підкреслив, що Німеччина буде зобов’язана діяти відповідним чином. Якщо очільник РФ приїде на територію ФРН, Міжнародний кримінальний суд оперативно звернеться до Інтерполу для реалізації ордера на арешт: “Тоді Німеччина буде зобов’язана заарештувати президента Путіна, якщо він в’їде на німецьку територію, і передати його до МКС”, — зазначив Бушманн.

Федеральний міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн. Світлина: Depositphotos

Федеральний міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн. Світлина: Depositphotos

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував заяву: “Бездоганно. Міжнародний ордер слід виконувати. І дуже символічно, що саме Німеччина першою жорстко розставила акценти: у разі появи ‘підозрюваного Путіна В.В.’ у їхній юрисдикції він буде негайно заарештований. За організацію масового викрадення та брутального насильства над українськими дітьми”, — написав Подоляк у своєму твітері.

Як повідомляє видання Reuters, уряд Південно-Африканської Республіки “взяв до відома” рішення МКС:

“Ми як уряд усвідомлюємо свої юридичні зобов’язання”, — заявив речник президента ПАР Вінсент Магвеня. Він також додав, що ПАР “продовжуватиме співпрацювати з відповідними зацікавленими сторонами”.

Своєю чергою Міністерство закордонних справ Китаю закликало Міжнародний кримінальний суд зайняти “справедливу позицію”, повідомляє індійська англомовна газета The Economic Times.

“Суд повинен дотримуватися об’єктивної та неупередженої позиції та поважати імунітет глав держав від юрисдикції згідно з міжнародним правом”, — заявив речник міністерства закордонних справ Ван Веньбінь під час брифінгу.

Речник міністерства також закликав суд “уникати політизації та подвійних стандартів”, підкресливши, що “вирішення українського конфлікту залишається за “діалогом і переговорами”.

Як ми раніше зазначали, Китай не ратифікував Римську угоду.

Коментар Харківської правозахисної групи

Ми обговорили рішення МКС з директором Харківської правозахисної групи Євгеном Захаровим.

Пане Євгене, чому Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна саме у цій справі й саме зараз?

Варто зауважити, що Офіс Генерального прокурора і МКС поводяться не так, як зазвичай. Зазвичай подібні ордери видаються на фінальній стадії розслідування. Проте про дві справи, які будуть розслідуватися, оголосили заздалегідь. Одна справа стосувалася незаконного переміщення українських дітей на територію РФ (або підконтрольних РФ територій України). В іншій справі йшлося про атаки на інфраструктуру України. Я вважаю, це можна пояснити тим, що у цих двох справах найлегше пов’язати вчинені злочини з найвищим політичним керівництвом країни.

У справі щодо дітей можна угледіти чимало важливих деталей. Скажімо, те, що 30 травня 2022 року Путін підписав указ про спрощений порядок набуття російського громадянства. Вочевидь, це було зроблено для того, щоби швидко змінити громадянство тим дітям, яких було незаконно вивезено з України на територію РФ. Після цього були й інші нормативні акти, які спрощували передачу українських дітей до російських родин. Крім того, що цей процес відбувався повсюдно в РФ, про нього постійно повідомляли російські ЗМІ. Зокрема, російська уповноважена з прав дитини Львова-Бєлова неодноразово писала про українських дітей, особисто займалася цим питанням і навіть сама усиновила хлопця з Маріуполя. Знову ж таки все це відбувалося публічно.

[євген захаров директор хпг]

Тепер щодо того, чому МКС видав відповідні ордери саме зараз.

Позиція української держави полягає в тому, що МКС не в змозі розглянути злочин агресії та притягнути до відповідальності вище політичне й військове керівництво РФ. Адже ані Україна, ані Росія не ратифікували Римську угоду, а МКС може розслідувати злочин агресії лише у тому випадку, коли країна-нападник і країна, на яку напали, є учасниками Римського статуту. Тому Україна розглядає різні правові механізми та прагне створити міжнародний спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії РФ проти України. Видавши ордер на арешт Путіна, МКС продемонстрував, що цілком спроможний притягти найвище керівництво держав до відповідальності. І, безперечно, видані ордери мають політичне значення й засвідчують цінності МКС. Як все це вплине на долю міжнародного трибуналу, поки важко сказати.

А як щодо імунітету Путіна? Може він бути заарештований чи ні?

Попри виписаний ордер, голова держави має імунітет і не може бути заарештований, поки перебуває на посаді президента. Володимира Путіна можуть заарештувати, якщо він потрапить до країни-учасниці Римського статуту як приватна особа, а не як Президент РФ. Звісно, він цього ніколи не зробить. Тому до кінця війни, яка, безперечно, скінчиться поразкою РФ, цей ордер матиме скоріше символічне значення, адже фактично його не зможуть застосувати. Але якщо Путін програє наступні президентські вибори або якщо з тих чи інших причин політичний режим у РФ зміниться, Володимир Путін автоматично втратить імунітет. Ось тоді його можуть затримати й передати до Гааги. Тобто це цілком можливо.

Щобільше виконання ордера знадобиться РФ для подальшого зняття міжнародних санкцій. Російська Федерація давно перетворилася на ізгоя в очах демократичного світу, тож коли вона захоче повернутися на світову арену, їй доведеться рахуватися з нормами міжнародного права. 

Справа щодо атак РФ на цивільну інфраструктуру України 

Що стосується атак РФ, спрямованих проти критичної цивільної інфраструктури України, Володимир Яворський детально пояснював, чому такі обстріли порушують міжнародне гуманітарне право.

Ще 10 жовтня 2022 року Президент Путін публічно підтвердив удар по енергетичній структурі України. “Сьогодні зранку, за пропозицією Міністерства оборони й за планом Генерального штабу Росії, завданий масований удар високоточною зброєю великої дальності повітряного, морського та наземного базування по об’єктах енергетики, військового управління та зв’язку…”, — заявив він під час засідання Радбезу РФ. 

Київ під час блекауту, грудень 2022 року. Світлина: Depositphotos [електроенергія енергетична інфраструктура атаки електростанція блекаут вимкнення світла авто затор темрява шосе вуличне освітлення нічне місто]

Київ під час блекауту, грудень 2022 року. Світлина: Depositphotos

11 жовтня 2022 року Міністерство оборони РФ визнало, що російська армія продовжує завдавати “масованих ударів” по об’єктах України: “Сьогодні ЗС РФ продовжили завдання масованих ударів високоточною зброєю великої дальності повітряного та морського базування по об’єктах військового управління та системи енергетики України. Мета удару досягнута. Усі призначені об’єкти вражені”, — оголосив офіційний представник оборонного відомства Ігор Конашенков.

Як зазначав Володимир Яворський, такі обстріли “є порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема, в контексті прямої атаки на об’єкти цивільної інфраструктури”. Оскільки об’єкти енергетичної інфраструктури використовуються всім населенням (а не обслуговують виключно військових), вони належать до цивільної інфраструктури. Крім того, експерт вбачав порушення МГП у контексті пропорційності атак й у виборі засобів для атак.

Володимир Яворський (фото: Радіо Свобода)

Володимир Яворський (фото: Радіо Свобода)

У Женевській конвенції чітко вказано, що “з метою забезпечення поваги та захисту цивільного населення та цивільних об’єктів сторони конфлікту завжди розрізняють цивільне населення та комбатантів, а також цивільні об’єкти та військові об’єкти, і, відповідно, спрямовують свої операції лише проти військових об’єктів”.

Володимир Яворський наголошував, що згаданий виступ Путіна та виступи інших представників РФ можуть стати “частиною доказової бази для так званої командної відповідальності за саме ці конкретні воєнні злочини”.

“Це надто рідкісний випадок, коли вища посадова особа сама визнає у публічних виступах свою причетність до дій, що становлять міжнародний злочин”, — зауважував експерт.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися