MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Коли небо чорніше землі — битва за Дмитрівку

14.06.2023    доступно: in English | На русском
Олександр Васильєв
Село Дмитрівка у Бучанському районі Київської області було частково окуповане на початку російського вторгнення. 30 березня 2022 року біля села відбулася вирішальна танкова битва, яку називають прикладом мужності та згуртованості українців. Село було звільнено. Ольга Токій зізнається, що якби росіяни зайшли на її половину села, вона попросила б розстріляти її відразу.

Я Токій Ольга Михайлівна, 54-го року народження, мені 69 років, живу в селі Дмитрівка, Київської області, на вулиці Лісна, 26 А.

Чи пам’ятаєте ви, що відбувалося 24-го лютого 2022-го року?

Пам’ятаю, що донька мені о шостій ранку сказала: “Війна!” Я одразу визирнула у вікно та побачила червоне полум’я зі сторони Василькова. Почалося жахіття. 5-го березня моя донька взяла своїх дітей та поїхала на інший бік села до своєї куми, адже там глибокий льох, а у нас — не дуже. Так я лишилася в будинку сама.

Що відбувалося у наступні дні?

У наступні дні? Перший будинок, який був розбитий, це будинок вчительки Людмили Іванівни. Однак, я не знаю, звідки стріляли та чим, не можу цього сказати. А деякі люди, які евакуювалися з села, залишили мені ключі від своїх будинків, то я увесь цей час годувала їхню худобу та їхніх собак. Також з подругою пекли млинці та роздавали людям. Взагалі, скільки людей залишалося в селі під час окупації, я не знаю, але на нашій вулиці — не більше двадцяти.

Токій Ольга Михайлівна, село Дмитрівка Київської області

Токій Ольга Михайлівна, село Дмитрівка Київської області

Я хочу розповісти про 29-те березня. Цього дня я пішла годувати котів на вулицю, аж раптом чую — сильний гуркіт, моторошний клекіт такий… І тут бачу, як з-за рогу виїжджають три легкові машини, дивлюся — “душмани”. Я стала, перехрестилася, думаю — все! А вони зупиняються та один вигукує: “Слава Україні!” Я кажу: “Героям Слава! А ви хто?” Він сказав, що вони грузини, покликали мене та пригостили цукерками. Це були наші. Потім вони поїхали, а я не встигла повернутися додому, як вулицею почали їхати танки: вони навіть не їхали — летіли. Я нарахувала дев’ять штук. Чи це були наші, чи росіяни — я тоді не знала. Аж тут побачила, як один танк заїхав просто на город сусідки, виявилося, що це таки були наші. Я одразу підбігла до них, це були молоді хлопці. Знаєте, вони так посміхалися, що й не скажеш, що вони воюють. Запропонувала їм їжу, а вони відмовилися, пригостилися лише салом.

Вони побули кілька годин і поїхали. Ми ж на знак вдячності стали перед ними на коліна. А тієї ночі розпочалися страшні обстріли нашого села. Це було жахливо. Дуже багато будинків згоріло. А тридцятого березня знову приїхали на машинах наші бійці, загнали машини на подвір’я та дуже ввічливо попросили, щоб я їм дала ключі від сусідського будинку. Вони хотіли там відпочити. І уявіть, коли наші солдати вже виходили з того будинку, то дали мені вісім тисяч гривень, які знайшли на столі в будинку. Не вкрали, не взяли собі, а передали мені, щоб сусідські гроші не загубилися, щоб я їх зберегла. Хлопці — просто золоті й дуже порядні. Загалом у нашому селі, майже у кожній хаті, де не жили люди, були наші військові.

Чи стикалися ви з російськими військовими під час окупації Дмитрівки?

Особисто я росіян не бачила. Бо вони були на іншому боці села. Дівчата, наші подруги, які там живуть, вони бачили, як їхали росіяни на танках. А у нас їх не було.

Чи відомо вам про воєнні злочини, які росіяни скоювали проти цивільних у Дмитрівці?

У мене тут є знайома, у неї все з хати забрали, але то таке… Подейкують, були згвалтування. Але я особисто не була свідком такого, тож тільки про це чула.

Чи потужні були обстріли Дмитрівки?

Страшні! Ночами, наприклад, чуємо свист, потім вибух. Виходимо з будинку та бачимо, як десь палає, а десь дим іде, небо чорне було. Чорніше чорної землі. Це жахіття було. Важко згадувати. Якби вони сюди зайшли, я б сказала, щоб мене одразу розстріляли, я дуже боялася насильства.

Знищена російська техніка біля села Дмитрівка. Джерело: Depositphotos [дмитрівка]

Знищена російська техніка біля села Дмитрівка. Джерело: Depositphotos

Чому ви не евакуювалися?

А куди я поїду? По-перше, мені фізично дуже складно їхати далеко, а по-друге, як я залишу своє господарство, свій дім, своє село?! Я тут народилася, в школу ходила, одружилася… Куди я поїду? Мені головне, щоб з дітьми все було добре, з моїми онуками і правнуком.

Як ви емоційно все витримали?

Дуже тяжко. Я думала, що не витримаю. 15 років тому у мене був мікроінсульт, досі тиск високий. А головне, щоб діти всі з війни повернулися та швидше настав мир. Що ж це робиться?

Чи змінилося ваше ставлення до росіян?

Дуже! Я навіть не хочу про них чути. І російську мову чути не хочу. Я працювала раніше бухгалтером, документацію вела російською, а зараз, дійсно, не хочу її чути. І артистів їхніх любила… До чого ж все дійшло… Знаєте, щоб війна швидше закінчилася, я би за це віддала своє життя!

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися