MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Дістатися дна: Росія провалила евакуацію цивільних на окупованих територіяхРосійські військові обстрілюють Херсон та Херсонщину, звідки евакуюють людей після підриву Каховської ГЕСПеред підривом Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися унаслідок воєнних дій і терактівРосійські військові мінують кримський завод ‘Титан’Як українські тварини опинилися на Алеї слави в Голлівуді Заповідник ‘Асканія-Нова’: росіяни призначили свого ‘директора’День пам’яті втрачених видів: через війну потерпають рідкісні тварини, що мешкають у степовій зоніUAnimals: Внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин Від війни постраждала п’ята частина українських заповідників і майже третина лісового фондуЕкологічна катастрофа на Луганщині як наслідок військових дій

Через підрив Каховської ГЕС вода у Дніпрі у 28 тисяч разів брудніша за норму

16.06.2023   
Марина Гарєєва
Як розповіли у МОЗ, забруднена уся акваторія, розташована нижче Каховської дамби. Там категорично заборонено користуватися водою, поїти нею худобу, купатися чи ловити рибу. Не можна купатися і на українському узбережжі Чорного моря. Орієнтовна сума збитків, завданих українському довкіллю через підрив ГЕС, вже перевищує 55 мільярдів гривень.

14 червня 2023-го року. Бериславський район Херсонської області. Затоплені будинки Калинівського. Світлина з телеграм-каналу Херсонської ОВА.

14 червня 2023-го року. Бериславський район Херсонської області. Затоплені будинки Калинівського. Світлина з телеграм-каналу Херсонської ОВА.

Після того, як російська армія підірвала Каховську ГЕС, вода у Дніпрі забруднена у 28 тисяч разів більше від припустимої норми, кажуть у МОЗ.

Про наслідки теракту РФ для українського довкілля та їхній вплив на здоров’я людей розповів журналістам української служби BBC Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Нині на підтоплених територіях залишаються сотні українців. Оскільки Росія не надає доступу до окупованих територій лівобережжя Херсонщини, фактично неможливо встановити реальну кількість жертв. За офіційними даними, йшлося про щонайменше десятьох загиблих, проте про справжню кількість постраждалих можна лише здогадуватися.

Російський теракт поставив й інше питання: як забруднена вода вплине на здоров’я українців. Раніше в інтернет-просторі з’являлася інформація про випадки холери на Півдні, проте вона не підтвердилася. Віктор Ляшко також заспокоїв, що наразі не було зафіксовано жодного випадку холери. Щобільше, зараз немає того типу холерного вібріона [збудника, що спричиняє захворювання], який міг би викликати спалах інфекції.

Проте ситуація складна: адже, підірвавши ГЕС, росіяни підтопили чималу кількість каналізаційних споруд, скотомогильників, вигрібних ям і такого іншого. “Якщо забруднена вода потрапить у мережі водопостачання, все це може призвести до спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб, у тому числі холери, — пояснює Міністр охорони здоров’я. — Спочатку це можуть бути гострі кишкові інфекції, зазвичай бактеріологічні. Потім друга хвиля — це вже вірусні інфекції: гепатити, холера. А потім третя — паразитози”. Аби не пропустити спалах захворювання, очисні споруди працюють в екстреному режимі дезінфекції та відбувається моніторинг водопровідних мереж.

Віктор Ляшко підкреслив, що некоректно казати, що десь вода більш забруднена, а десь чистіша, тож можна купатися чи ловити рибу. Насправді забруднена уся акваторія, розташована нижче Каховської дамби. Деякі показники забруднення перевищують норму в 28 тисяч разів. Саме тому категорично заборонено купатися у воді, пити її, поїти свійських тварин чи ловити рибу. Крім цього, заборонено купатися на українському узбережжі Чорного моря, адже вода з Дніпра потрапляє і туди.

Поки невідомо, коли очиститься річка Дніпро і Чорне море, все залежить як від ступеня руйнування дамби, так і від того, як вода виходитиме з лиману, каже посадовець.

Як повідомляли у Greenpeace, через руйнування Росією Каховської ГЕС в Україні затоплені щонайменше 32 автозаправні й теплоелектростанції, склади та нафтопереробні заводи. Про це свідчать супутникові дані, якими послуговувалися дослідники. Також раніше надходила інформація, що в перші дні після російського теракту у воду витекло щонайменше 150 тонн машинного мастила і був ризик витоку ще 300 тонн. В організації наголошували, що навіть невеликої кількості подібних речовин достатньо для того, аби забруднити ґрунт і водойми та ускладнити доступ до чистої води. При цьому найбільше забруднення може спричинити затоплення промислових зон, звідки хімікати будуть змиватися вниз за течією та забруднювати Чорне море та прибережні райони, попереджали у Greenpeace. 

При цьому Ляшко заспокоїв, що нині ризики спалаху сибірської виразки низькі. Проте міністр наголосив, що чимало буде залежати від самих людей: чи будуть вони дотримуватися заборони й не використовувати забруднену воду.

“Якщо спори, змиті водою, будуть потихеньку іти у море, то ризик [сибірської виразки] низький. Якщо будуть порушення, будуть цією водою поїти тварин, прогноз буде іншим”.

Таким чином, украй важливо дотримуватися усіх протиепідемічних норм.

Міністр також підкреслив, що Україна не може робити всього необхідного, адже терористична армія РФ обстрілює постраждалі території.

“Буде відходити вода, там [на окупованих РФ територіях України] треба було б провести дезінсекцію, дератизацію, щоб запобігти поширенню хвороб через комарів, гризунів. На жаль, зараз цього зробити не можна, там — російські терористи. Це все ускладнює нам як заходи, так і прогнози, що може відбутися на цій території”, — зауважив посадовець.

За прогнозами Ляшка, вода очиститься нескоро і поки незрозуміло, наскільки чистою вона стане. Тож варто готуватися жити на привізній воді. Постраждалі регіони можуть користуватися привізною водою щонайменше три місяці, поділився міністр.

При цьому попри те, що вода забруднена, наразі немає спалахів захворювання. “Але ризики цих спалахів величезні, — попередив Ляшко. — Тому що дотримуватися протиепідемічних умов, обробити харчові продукти та інші речі без питної води в достатній кількості проблематично. Вода відійде, десь буде болотиста місцевість, а десь буде підсихати, буде розноситися пил. Десь з городу рослини можуть погано обробити. Це все зона ризику. Тому ми говоримо, що цей терористичний акт — величезний за своїми масштабами, за потенційним впливом на здоров’я людей, тварин. Але сьогодні це контрольований процес”.

Як повідомляв Руслан Стрілець, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, за орієнтовними підрахунками Державної екологічної інспекції України, через підрив Каховської греблі можлива загибель диких тварин вже оцінюється у понад 883 мільйони гривень. На жаль, ця сума не є остаточною. Міністр пояснював, що росіяни скоїли злочин у сезон масового розмноження й позбавили життя безліч тварин, які навіть не встигли народитися.

“На прикладі російської війни в Україні світ має раз і назавжди зрозуміти, що таке Росія. Загарбники приходять не для того, щоб встановити свої правила. Вони приходять руйнувати й вбивати все живе без винятків”, — казав Стрілець.

У цілому орієнтовна сума збитків, нанесених українському довкіллю через підрив Росією Каховської ГЕС, вже перевищує 55 мільярдів гривень.


Станом на 16-те червня рівень води у Дніпрі на позначці “Херсон” знизився на понад чотири метри й становить 1,67 метра. Щогодини рівень води знижується на два – п’ять сантиметрів, розповіли в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України. Вода поступово сходить і в районі природного парку “Нижньодніпровський”: зараз там середній рівень води сягає близько 1,9 метра. Продовжується обміління акваторії у національних парках “Великий Луг” і “Кам’янська Січ” (в останньому рівень води знизився більше ніж на 11 метрів). Повністю обміліли водно-болотні угіддя “Архіпелаг Великі та Малі Кучугури” та “Заплава Сім Маяків”.

Харківська правозахисна група писала про підрив гідроелектростанції, подальші обстріли постраждалих територій і провалену евакуацію на окупованому лівобережжі Херсонщини. 16-го червня росіяни вчергове обстріляли житлові масиви Херсона, атакували медичну інфраструктуру та травмували містян (попередньо відомо про щонайменше шістьох постраждалих, серед травмованих є двоє дітей).

Фото з телеграм-каналу Херсонської обласної прокуратури

16 червня 2023-го року. Фото з телеграм-каналу Херсонської обласної прокуратури.

Раніше правоохоронці повідомляли, що 16-го червня (близько 00:40 ночі) росіяни вдарили по селу у Бериславському районі та вбили подружжя. Упродовж 15-го червня російські Збройні сили обстріляли територію Херсонської області 54 рази. 15-го червня через російські обстріли у Бериславі загинув 55-річний чоловік; у Козацькому росіяни поранили 86-річну жінку. Того ж 15-го червня ЗС РФ з мінометів обстріляли селище Зеленівка у Херсонському районі — вбили 80-річну жінку й поранили 69-річну жінку, сповіщав голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Після підриву Каховської ГЕС українські правоохоронці розпочали слідство за статтями про екоцид та порушення законів та звичаїв війни. 

У своїх розмовах російські військові підтверджували, що Каховську ГЕС підірвала російська диверсійна група, а за тиждень до підриву гідроелектростанції у Росії дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, які сталися унаслідок “воєнних дій” і терактів, у тому числі й аварії на тимчасово окупованих територіях України.

Нагадаємо, що підрив Каховської ГЕС порушує заборону, встановлену статтею 56 Першого Додаткового протоколу до Женевських конвенцій щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. Згідно з нею, заборонено здійснювати напади на установки та споруди, які містять небезпечні сили (до яких належать греблі, дамби, атомні електростанції), навіть коли такі споруди є військовими об’єктами, якщо подібний напад може викликати вивільнення небезпечних сил і подальші тяжкі втрати серед цивільного населення. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися