MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Велика вода як черговий воєнний злочин Росії — підсумки тижняДень захисту дітей під бомбами і зачинені укриття — підсумки тижняСправа Кирила Тлявова, кагарлицькі ґвалтівники, ‘націоналізація’ Меджлісу — підсумки тижняОкупанти використовують дітей та АЕС як щит від українського контрнаступу — підсумки тижняНічні атаки, Пулітцерівська премія, реєстр завданих Росією збитків — підсумки тижняОбстріл евакуаційних екіпажів та загибель саперів ДСНС — підсумки тижняРакети, що вбивають весну, — підсумки тижняЗамінована Україна, іспит на громадянство, комунальні борги — підсумки тижня Великодні обмін та обстріл — підсумки тижняПорятунок дітей, викрадення співробітників АЕС, вербування ‘Вагнером’ українців — підсумки тижняПошук убивць Макса Левіна, діти на лінії фронту, 10 років за депортацію — підсумки тижняВорог обстрілював житлові квартали, гуртожитки, пункт незламності — підсумки тижняОрдер на арешт Путіна, реєстровані партнерства, примусова евакуація — підсумки тижняСуд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижняОсобливості російського тероризму — підсумки тижняРік війни, резолюція Генасамблеї ООН, День спротиву окупації Криму — підсумки тижняЯдерний тероризм, катування у корекційному садочку, резолюція Європарламенту — підсумки тижняПутін та MH17, відкриті архіви, новий масований обстріл — підсумки тижняВикрадені старшокласники, обстріли житлових районів, обмін полоненими — підсумки тижня‘Іхтамнєти’ в Європейському суді, ліквідація Московської Гельсінської групи, обшуки у Криму — підсумки тижня

У затоплених Олешках руйнується унікальний музей наївного мистецтва — підсумки тижня

19.06.2023   
ХПГ-інформ
Вчинений росіянами терористичний акт на Каховській ГЕС призвів не тільки до загибелі людей і тварин: руйнуються унікальні пам'ятки культури. Тим часом Росія не допустила гуманітарну місію ООН на тимчасово окуповану територію Херсонської області. Про ці та інші події минулого тижня — у підсумковому огляді ХПГ.

Музей Поліни Райко до підтоплення. Фото з відкритих джерел

Музей Поліни Райко до підтоплення. Фото з відкритих джерел

• В окупованих Олешках на Херсонщині почав руйнуватися унікальний будинок-музей української художниці Поліни Райко. Його затопило внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. “Інформація про руйнування будинку-музею Поліни Райко підтвердилася і вже є перші фото наслідків знищення країною-терористом одного з яскравих прикладів українського мистецтва, що несло в собі історію, — повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України. — На стінах власного будинку Райко відтворила власну біографію, зобразивши портрети родини, а також улюблену символіку та птахів — різних форм, кольорів та видів: качок, гусей, півників, ластівок, сов, дятлів. Значення таких унікальних місць — ще одна демонстрація того, як росія намагається знищити українську культуру та історію”.

“Більшість внутрішніх стін обвалилися, тепер це жахливий опенспейс... Фресок десь 30-40% (зі стелями) збереглося, але ‘стіна з сестрами’ повністю втрачена. І ‘муж-рибак’, медсестра... все, що нижче... Коти — наполовину, ‘дорога в рай’ теж... Не знаю, скільки він так ще вистоїть…”, — зазначив Семен Храмцов, художник та представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко.

Музей Поліни Райко до підриву греблі та після. Фото: МКІП

Музей Поліни Райко до підриву греблі та після. Фото: МКІП

• 17 людей загинули внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС на території, підконтрольній Україні. 13 з них потонули, чотирьох розстріляли окупанти під час евакуації. Зниклими безвісти вважається 31 особа. На окупованому Росією лівому березі Дніпра, повідомляють про 35 загиблих. Але зважаючи на попередні повідомлення волонтерів, які рятували людей в захопленому ворогом регіоні, реальна кількість жертв може бути значно більшою.

• Російська влада не пропустила гуманітарну місію ООН на тимчасово окуповану територію Херсонської області, що постраждала внаслідок підриву Каховської ГЕС, повідомила гуманітарна координаторка ООН в Україні Деніз Браун.

Затоплені Олешки, фото: Астра

Затоплені Олешки, фото: Астра

“ООН співпрацює з урядами України та РФ щодо ефективного доставлення гуманітарної допомоги всім людям, які постраждали внаслідок руйнування Каховської дамби. Уряд РФ поки що відхилив наш запит на доступ до територій, які перебувають під його тимчасовим військовим контролем, — цитує її Громадське. — Ми закликаємо російську владу діяти відповідно до своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом”.

• Тим часом Суд в Гаазі почав розслідування підриву греблі Каховської ГЕС, повідомляє “Судово-юридична газета” із посиланням на адвоката Скотта Мартіна, який співпрацює з МКС. “Прокурори МКС розслідуватимуть справу про зруйнування ГЕС як напад на цивільну інфраструктуру України, що спричинило людські жертви та масштабні збитки довкіллю, — йдеться в повідомленні. — …До відповідальності за теракт можуть притягнути не лише російського диктатора, але й низку російських чиновників — керівників Міністерства оборони, військової розвідки, ФСБ тощо”. Мартін підкреслив, що такий суд може відбутися лише за умови, якщо обвинувачених доставлять до будівлі суду в Гаазі. Але нові міжнародні ордери на їхній арешт можуть ускладнити їхню повсякденну діяльність.

Depositphotos [гаага мкс міжнародний кримінальний суд будівля суду icc the hague трибунал]

Depositphotos

• Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону почав слухати справу стосовно 24-х військовослужбовців — чинних і колишніх — з полку “Азов” Національної гвардії України, повідомляє ASTRA. Окупанти звинувачують їх у “причетності до терористичної організації”, “участі в акціях з повалення російської влади в Донецькій області”, “посяганні на життя державного чи громадського діяча”. На лаві підсудних як військовополонені, так і цивільні, що колись мали стосунок до “Азову”. Також серед них вісім жінок, які працювали кухарями у тиловому забезпеченні під час дислокації на “Азовсталі” в Маріуполі.

Азовці під час суду в Ростові-на-Дону. Фото: Reuters

"Азовці" під час "суду" в Ростові-на-Дону. Фото: Reuters

• За три місяці цього року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала 25 випадків сексуального насильства, яке вчинили російські військові або співробітники російських місць несвободи щодо українських громадян, йдеться у свіжому Огляді ситуації у сфері прав людини в Україні. Моніторинг проводився з лютого до квітня 2023 року. Описані в огляді випадки сталися у Донецькій, Харківській, Херсонській та Запорізькій областях минулого року. Серед постраждалих як військовополонені, так і цивільні: 16 чоловіків, 8 жінок та одна дівчинка. Сексуальне насильство росіяни застосовували для катування, отримання інформації, зізнання, залякування. Жінок катували електричним струмом, примусово оголювали, примушували користуватися туалетом перед охоронцями-чоловіками, погрожували зґвалтуванням. Чоловіків катували електричним струмом, били по геніталіях, оголювали, погрожували застосувати сексуальне насильство до їхніх близьких.

Катівня у Снігурівці, виявлена після деокупації. Фото з телеграм-каналу @yigal_levin [снігурівка миколаївщина катівні катівня у снігурівці воєнні злочини рф]

Катівня у Снігурівці, виявлена після деокупації. Фото з телеграм-каналу @yigal_levin

• У ніч проти 13 червня російські військові обстріляли ракетами Кривий Ріг: загинули 11 мирних мешканців, 28 людей зазнали поранень. Як розповів голова військової адміністрації Сергій Лисак, росіяни поцілили в багатоквартирний будинок, автомобільне підприємство, рятувальний підрозділ, продуктовий склад, а також ТЕЦ. Працівники трьох шахт були заблоковані під землею. Їх уже врятували. Пожежа охопила 700 квадратних метрів, за кілька годин її вдалося приборкати.

Кривий Ріг, 13 червня 2023 року. Фото: ДСНС

Кривий Ріг, 13 червня 2023 року. Фото: ДСНС

• Вночі 14 червня росіяни завдали удару по Одесі: загинуло троє людей, ще 13 отримали поранення. Російські військові випустили з акваторії Чорного моря чотири ракети “Калібр”. Було пошкоджено бізнес-центр, навчальний заклад, житловий комплекс, заклади харчування та крамниці. Троє загиблих були співробітниками складу, в який поцілили росіяни.

Одеса, 14 червня 2023 року

Одеса, 14 червня 2023 року

• 16 червня росіяни завдали масованого удару по Херсону. Поранень дістали 23 людини, серед них троє дітей. Обстрілу зазнали Таврійський мікрорайон, Корабельний район та центр міста. Багато людей змогли врятуватися, сховавшись у бетонних укриттях, встановлених на зупинках. Пошкоджено медичний заклад, дитячий садок, супермаркет, житлові будинки, цивільні автівки, лінії електропостачання.

Бетонні укриття в Херсоні врятували під час обстрілу багато життів. Фото: Офіс президента

Бетонні укриття в Херсоні врятували під час обстрілу багато життів. Фото: Офіс президента

• 17 червня російські військові поцілили протитанковою керованою ракетою по цивільній автівці біля села Гур’їв Козачок на Харківщині, повідомив керівник місцевої ОВА Олег Синєгубов. Загинули двоє людей, 52-річний чоловік та 53-річна жінка. Вони були волонтерами.

Розстріляна цивільна автівка біля села Гур’їв Козачок на Харківщині. Фото: Харківська ОВА

Розстріляна цивільна автівка біля села Гур’їв Козачок на Харківщині. Фото: Харківська ОВА

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 18 червня 2023 року ініціативою зафіксовано 43191 ймовірний воєнний злочин, вчинений російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися