Окупанти використовують дітей та АЕС як щит від українського контрнаступу — підсумки тижня
• Російська окупаційна влада заманює до Криму дітей із різних країн, щоб використовувати їх як “живий щит”, повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з посиланням на голову комітету національної безпеки та оборони Сейму Литви Лаурінаса Кащюнаса. “До кримського табору ‘Артек’ росіяни намагаються заманити дітей віком 12-13 років. Окупанти пропонують путівку до табору переможцям міжнародних конкурсів, у яких беруть участь колективи з Казахстану, Ізраїлю, Бельгії, Марокко, Єгипту, Таджикистану та Вірменії”, — йдеться у повідомленні. На думку пана Кащюнаса, Кремль таким чином намагається скласти враження про легітимність окупації Криму та захиститися від контрнаступу ЗСУ.
• Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону виніс вирок кримчанину Олександру Сизикову, що має першу групу інвалідності за зором. За звинуваченням у причетності до мусульманської організації “Хізб ут-Тахрір” його засудили до 17 років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в’язниці. “Російський мусульманин Олександр Сизиков є інвалідом першої групи — чоловік повністю втратив зір у 2009 році внаслідок травми в автокатастрофі, — повідомляє “Кримська солідарність”. — Після аварії Сизиковим опікувався імам релігійної громади ‘Топчикой’ Едем Смаїлов. Релігійний діяч допомагав Олександру до свого арешту у травні 2018 року. Суд засудив його до 14 років позбавлення волі у колонії суворого режиму. Після арешту опікуна Олександр Сизиков двічі виходив із одиночними пікетами на його підтримку — у квітні 2019 року та у травні 2020 року”. Двох інших кримських політв’язнів, Сейрана Хайрединова та Аліма Суф’янова, засуджено до 12 років колонії.
• В Україну з Росії вдалося повернули двох дітей, розповів Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Батьки шестирічної Анни-Марії — захисники Маріуполя, яких нещодавно визволили з російського полону. “Після визволення мати дівчинки звернулася в Офіс Уповноваженого з проханням повернути її доньку”, — розповів Омбудсман.
Також з депортації у Росії повернули 14-річну Вероніку. Подробиці не повідомляються. Відомо лише, що в Україні на неї чекала бабуся. “Вона з жахом та сльозами на очах згадує, що довелося пройти, аби повернути онуку на рідну землю… Ми знаємо, який нелегкий шлях подолала жінка”, — каже Лубінець.
• СБУ повідомила про підозру російському генералу, який командував окупацією Харківщини, повідомив речник УСБУ в Харківській області Владислав Абдула. Командувач 11 армійського корпусу Балтійського флоту Західного військового округу ЗС РФ генерал-лейтенант Андрій Рузинський у лютому минулого року віддав наказ на “прорив” державного кордону України для захоплення Харківської області.
“Під його командуванням загарбники тимчасово окупували території Харківського, Чугуївського та Ізюмського районів, — розповідає Владислав Абдула. — Для штурму українських населених пунктів на Харківщині він задіяв понад 4 тис. російських військових, які входили до складу окупаційного угруповання ‘Балаклія’. Встановлено, що для ведення бойових дій проти Сил оборони загарбники використовували танки, ствольну артилерію, зенітно-ракетні комплекси та важкі вогнеметні системи ‘Буратіно’ і ‘Солнцепьок’”. Крім того, росіянами у Харківській області застосовувалася армійська штурмова авіація, ударні гелікоптери Мі-8 та Ка-52, а також розрахунки 300-мм РСЗВ “Смерч”. Також саме Рузинському підпорядковувалася військова комендатура у Балаклії, де катували мирних мешканців.
• Майже щоночі Україну обстрілюють окупанти. В ніч на 16 травня Київ зазнав уже восьму масовану повітряну атаку с початку місяця. Російські військові застосували одночасно БпЛА, крилаті ракети та ракети балістичного типу. Уламки однієї з ракет упали на території Київського зоопарку. За повідомленням Міноборони, загалом цієї ночі окупанти атакували Україну 18 ракетами різних типів повітряного, морського та наземного базування. З шести літаків МіГ-31К було випущено шість аеробалістичних ракет Х-47М2 “Кинджал”, 9 крилатих ракет “Калібр” — з кораблів у Чорному морі та три ракети наземного базування (С-400, “Іскандер-М”).
18 та 21 травня росіяни обстріляли село Циркуни на околицях Харкова. Один чоловік загинув, троє поранені. Окупанти гатили з Бєлгорода ракетами С-300.
Уночі 22 травня основною ціллю окупантів став Дніпро. Ворог атакував інфраструктурні об’єкти міста з використанням 16 ракет різних типів та 20 ударних дронів Shahed-136/131. У місті пролунало не менше 15 вибухів. За останніми даними, постраждали 7 людей. Жінки 52 та 70 років — у лікарні.
• Російські військовослужбовці укріплюють оборону навколо Запорізької АЕС. Про це пише агентство Reuters, яке посилається на працівників станції та мешканців Енергодара, міста, де розташована найбільша атомна станція України та Європи. За даними журналістів, військові ЗС РФ замінували територію та вирили нові траншеї біля Енергодара. Щобільше окупанти обладнують вогневі позиції на деяких будівлях ЗАЕС.
Як повідомив голова “Енергоатому” Петро Котін, за останні місяці кількість російських військових збільшилася утричі (від 500 до 1500 осіб). Голова “Енергоатому” наголошує, що найбільша загроза для ЗАЕС полягає у тому, що під час активних бойових дій може бути пошкоджена остання лінія електропередач, необхідна для охолодження реакторів атомної станції.
• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 21 травня 2023 року ініціативою зафіксовано 40067 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.