День захисту дітей під бомбами і зачинені укриття — підсумки тижня
• Уночі проти 1 червня Росія вдарила по Києву ракетами типу “Іскандер”. Уламки ракет впали в місті. Травм зазнали 16 осіб. У Деснянському районі Києва загинуло троє людей: 9-річна дівчинка, її 34-річна мама і 33-річна жінка. Трагедія сталася біля бомбосховища, розташованого у місцевій поліклініці. Один із двох входів до укриття був зачинений. Люди стукали, але так і не дочекалися, доки їм відкриють. Місцеві мешканці вже неодноразово скаржилися до районної адміністрації щодо недоступності бомбосховища. “Осінню було таке, зимою не пам’ятаю. Це вже не перший раз, що закрито. А охоронець ще стверджував, що це рішення адміністрації. Що адміністрація дала вказівку закрити входи… Я хочу сховатися, чому мені закриті двері, я хочу жити”, — цитує Суспільне жінку, що живе поруч з укриттям.
Через трагедію підозри вручили чотирьом особам: першому заступнику Деснянської РДА, директору поліклініки, його заступнику й охоронцю. Наразі під вартою перебуває лише охоронець Вадим Мошкін. Він свою провину визнав, троє посадовців — ні.
Після подій 1 червня влада розпочала перевірку бомбосховищ по всій Україні. Станом на 3 червня правоохоронці перевірили понад 4800 укриттів: 252 з них були зачинені, ще 893 — непридатні для використання.
• 2 червня росіяни вдарили ударили по Куп’янському району Харківській області. “Ворог знову завдав удару двома керованими авіаційними бомбами по смт Ківшарівка Куп’янського району. Пошкоджено житловий будинок. На жаль, двоє людей загинули — чоловік похилого віку та жінка. Крім того, отримали поранення троє жінок та 3-річний хлопчик”, — заявив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
• Вночі проти 4 червня російські військові запустили по Україні 5 “шахедів” та 6 крилатих ракет. Найбільшого удару зазнала Підгородненська громада Дніпропетровської області. Ворожа ракета влучила між двома двоповерхівками, майже зруйнувавши будинки. Загинула дворічна дівчинка. Ще п’ятеро дітей поранені. Усього поранень дістали 22 людини, 17 були госпіталізовані.
• З прифронтових територій Донеччини примусово евакуювали 130 дітей, з Харківської області — 79. Такі цифри навела під час круглого столу “Діти війни. Злочини Росії проти українських дітей” у Military Media Center начальниця відділу Департаменту правового забезпечення Міністерства реінтеграції Ксенія Мулюн. Дітей з їхніми рідними вивозять до Кіровоградської, Черкаської, Тернопільської областей. Примусову евакуацію здійснюють згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №209 від 7 березня 2023 р. Дітей евакуюють у супроводі одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Батьки чи опікуни не можуть відмовитися евакуювати дитину, адже перебування у небезпечних зонах ставить під загрозу її життя.
• Окупанти катуванням примушують працівників Запорізької АЕС підписувати контракт з росіянами, повідомляє Енергоатом. “Окупанти катують працівників, кількох вони безцеремонно відлупцювали, вибиваючи згоду на співпрацю з агресором. Навіть попри погрози, катування, шантаж та безупинні залякування українці на ЗАЕС тримаються гідно і відмовляються співпрацювати з рашистами”, — йдеться у повідомленні. Крім того, за інформацією Енергоатому, росіяни влаштовують обшуки у приватних помешканнях працівників станції, забороняють їм контактувати з будь-ким на вільній Україні, погрожують конфіскацією майна за спроби покинути окуповану територію.
• Колегія Південного окружного військового суду (у складі суддів Миколи Гулька, Тимура Машукова та головуючого — Сергія Горєлова) оголосила вирок кримськотатарським активістам Рустему Мурасову, Джеббару Бекірову, Завуру Абдуллаєву та Рустему Таїрову. Кримські активісти отримали 53 роки ув’язнення на чотирьох. Про чергове судилище РФ розповіли в громадському об’єднанні “Кримська солідарність”. Кухаря Джеббара Бекірова засудили до 17-ти років позбавлення волі у колонії суворого режиму. Перші чотири роки він має провести у в’язниці. Російські судді також додали Джеббару Бекірову півтора року обмежень після звільнення.
Активістів Рустема Таїрова, Рустема Мурасова та Завура Абдуллаєва засудили до 12-ти років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в’язниці та одним роком обмежень після звільнення. Після звільнення кримчани мають регулярно відвідувати наглядові органи, а також не зможуть залишати місця проживання, вільно пересувати з регіону до регіону та/чи змінювати роботу без дозволу підконтрольної РФ Федеральної служби виконання покарань, що незаконно діє в тимчасово окупованому Криму.
• В Генічеську окупанти влаштували тюрму в будівлі податкової інспекції. “Російські окупаційні війська продовжують чинити тиск на громадян України та порушувати права людини на тимчасово захоплених територіях. Зокрема, в Генічеську Херсонської області у підвалах будівлі колишньої податкової інспекції примусово утримуються громадяни України з проукраїнською позицією”, — повідомляє Генштаб ЗСУ. Крім того, інфраструктуру тимчасово окупованих населених пунктів окупанти використовують для надання медичної допомоги своїм пораненим військовослужбовцям. “Нещодавно, в населеному пункті Скадовськ Херсонської області, на території дитячого садочка, загарбники облаштували польовий шпиталь, де на лікуванні перебувають понад 50 окупантів з пораненнями різного ступеня важкості”, — йдеться в повідомленні.
• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 4 червня 2023 року ініціативою зафіксовано 41821 ймовірний воєнний злочин, вчинений російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.