MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Велика вода як черговий воєнний злочин Росії — підсумки тижня

12.06.2023   
ХПГ-інформ
Останніми днями увага українців була прикута до Херсонщини: підрив Каховської ГЕС, російські обстріли українських рятувальних місій, провалена окупантами евакуація цивільних на лівому березі Дніпра. Про ці та інші події минулого тижня — у підсумковому огляді ХПГ.

© Lina Ptashka / Shutterstock.com [Херсон Каховська ГЕС]

© Lina Ptashka / Shutterstock.com

• 6 червня російські військові підірвали Каховську ГЕС, що забезпечувала Південь України електроенергією та прісною водою. Унаслідок цього у селах та містах почав стрімко підвищуватися рівень води, а місцевим мешканцям та тваринам довелося евакуюватися. Через терор РФ щонайменше 80 населених пунктів опинилися під загрозою підтоплення. За даними Олександра Прокудіна, очільника Херсонської ОВА, на правому березі Херсонщини в критичній зоні опинилися близько 16 тисяч людей.

Згідно з аналізом журналістів Української правди, тривалий час на Каховській ГЕС базувалися бійці 205-ї мотострілецької бригади ЗС РФ. В УП зауважили, що цю інформацію підтвердили й в Офісі Президента. У телеефірі 6-го червня радник Президента Михайло Подоляк поділився попередніми даними української розвідки, за якими підрив ГЕС могла вчинити 205-та мотострілецька бригада ЗС РФ.

8-го червня російські військовослужбовці обстріляли Корабельну площу у Херсоні, де збиралися евакуйовані люди й рятувальники, медики й волонтери.

7 червня 2023-го. Херсон, площа Корабел. Фото: Суспільне Херсон.

7 червня 2023-го. Херсон, площа Корабел. Фото: Суспільне Херсон.

• Окупаційна влада провалила евакуацію цивільних на лівому березі Дніпра. Рідні не можуть встановити зв’язок із майже чотирма сотнями людей в окупованих Олешках, Голій Пристані, Кринках тощо. За інформацією місцевих волонтерів, йдеться про сотні загиблих в окупованих населених пунктах. Путін наказав направити туди загони МНС лише за дві доби після руйнування Каховської ГЕС. Крім того, надходить інформація, що окупаційна влада перешкоджає волонтерам, які намагаються рятувати людей.

• РФ не допускає представників міжнародних організацій на лівий берег Херсонщини, заявив заступник Генерального секретаря ООН із гуманітарних питань Мартін Гріффітс. Він повідомив, що ООН допомагає потерпілим здебільшого через українські організації. Загалом ООН уже вдалося дістатися до 30 тисяч потерпілих на правому березі Дніпра, щоб допомогти їм. Але доступу до потерпілих від підриву Каховської ГЕС на тимчасово окупованому лівому березі Росія так і не надала.

• Увечері 7 червня через російський удар по Українську на Донеччині загинуло двоє дорослих і дитина. Ще четверо дітей та дорослий — поранені. Пошкоджено два приватних будинки та 14 багатоповерхівок.

Українськ (Донеччина) після обстрілів 7 червня, фото: Донецька обласна прокуратура

Українськ (Донеччина) після обстрілів 7 червня, фото: Донецька обласна прокуратура

“Ця атака забрала життя цілої родини: дідуся, його сина та 4-річного онука. Ще двоє дівчат та двоє хлопчиків віком 3, 4, 9 й 13 років зазнали мінно-вибухових травм та інших тілесних ушкоджень. Крім того, на місці події надано медичну допомогу пораненому 27-річному чоловіку”, — уточнили в прокуратурі.

• 8 червня Росія ракетами обстріляла Уманський район на Черкащині: поранені вісім людей, двоє з них — у тяжкому стані. “Вечір з тривогою і, на жаль, наслідками. Ворог знову завдав ракетного удару по нашому Уманському району. Є два прильоти: по промисловому об’єкту та автомийці. У другому випадку внаслідок влучання виникла пожежа”, — заявив голова Черкаської ОВА Ігор Табурець у Telegram.

Уманський район, 8 червня 2023 року. Фото: Черкаська ОВА

Уманський район, 8 червня 2023 року. Фото: Черкаська ОВА

• 9 червня військові РФ обстріляли лікарню в місті Гуляйполе на Запоріжжі: загинули молодша медсестра та сантехнік, ще двоє людей — поранені. За інформацією очільника Запорізької ОВА Юрія Малашка, росіяни застосували керовану авіабомбу.

Обстріляна лікарня в Гуляйполі, 9 червня. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

Обстріляна лікарня в Гуляйполі, 9 червня. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

“Загинув 46-річний працівник, який попри небезпеку продовжував виконувати свій обов’язок на лінії вогню, та 55-річна жінка, яка перебувала поруч з місцем влучання, — розповів він. — Дві медичні сестри отримали січені ушкодження від уламків, госпіталізації не потребують”.

• Суд присудив 15 років ув’язнення мешканцю Вовчанська, який працював на ФСБ та російську приватну військову компанію “Вагнер”. Йдеться про місцевого кримінальника “Чижа”, який, згідно з висновками слідства, викрадав людей, вибивав з фермерів гроші для окупантів за “використання землі”, забезпечував армійців РФ паливом та продуктами.

Затриманий Чиж, фото: СБУ

Затриманий "Чиж", фото: СБУ

“За вказівкою російської спецслужби зловмисник мав очолити Вовчанський район, — йдеться в повідомленні СБУ. — Для цього ‘Чиж’ організував незаконний збір підписів місцевих жителів за відставку чинного міського голови. ‘Заходи’ були замасковані під видачу ‘гумдопомоги’ з РФ. Надалі зрадник підняв російський прапор на флагштоці у центрі міста”.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 11 червня 2023 року ініціативою зафіксовано 42364 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

• Відпустка військових збільшиться до 40 днів на рік — депутати Верховної Ради проголосувала за законопроєкт №9378. Згідно з ним, військовим надається відпустка 30 днів, а також вони можуть залишити військо ще на 10 днів за сімейними обставинами та з інших поважних причин. “Відпустка може бути надана частинами тричі на рік за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців”, — пояснив народний депутат Ярослав Железняк.

• ДБР затримало колишніх начальника та першого заступника Бердянської виправної колонії № 77. Їх звинувачують у створенні злочинної організації, вимаганні та катуванні. Печерський районний суд Києва обрав обом запобіжний захід у вигляді тримання під вартою два місяці без права на заставу. Правозахисники били на сполох щодо ситуації в колонії ще з 2008 року. “За оперативними даними жертвами злочинців були майже всі, хто потрапляв до колонії. Наразі у кримінальному провадженні зібрано документальні свідчення про знущання з понад 30 потерпілих. Процес виявлення осіб, які стали жертвами учасників злочинної організації, триває”, — йдеться у повідомленні на сайті ДБР.

• Суд у Гаазі не виноситиме вирок очільнику руандійського “Радіо тисячі пагорбів” Фелісьєну Кабузі: він занадто старий і хворий на тяжку форму деменції. Таке рішення ухвалив Міжнародний залишковий механізм для кримінальних трибуналів — це суд ООН, що розглядає справи, які залишилися від вже неіснуючого суду першої інстанції, в цьому випадку Міжнародного трибуналу по Руанді.

Фелісьєн Кабуга

Фелісьєн Кабуга

“Радіо тисячі пагорбів” поширювало расистську пропаганду, що була спрямована проти народу тутсі. Трибунал ООН з воєнних злочинів визнав, що станція відіграла вирішальну роль у створенні в країні атмосфери, що призвела до геноциду. Кабугу також обвинувачують у тому, що він фінансував угруповання хуту, що вбили близько 800 000 тутсі та хуту, що були проти різанини. Він відкидає звинувачення. 26 років йому вдавалося переховуватися від правосуддя. Кабугу арештували в Парижі у 2020 році. Двоє з трьох суддів дійшли висновку, що Кабуга не зможе свідомо брати участь у розгляді. Скоріш за все, суд проведе “альтернативну процедуру, схожу на судову, але без можливості вироку”. Голова асоціації осіб, які пережили геноцид у Руанді, Philbert Gakwenzire сказав BBC, що “засмучений” рішенням суддів. “Як ті, хто вижив, ми відчули полегшення, коли його заарештували, думаючи, що ми нарешті досягнемо справедливості”, — пояснив він, висловивши сумнів у тому, що Кабуга дійсно непридатний постати перед судом.

 Поділитися