MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Хвилі літаків та залпи над головою

27.06.2023    доступно: in English | На русском
Олександр Васильєв
24-го лютого 2022-го року Валерій Ковінько з родиною виїхали зі столиці до свого будинку в селище Стоянка Бучанського району, сподіваючись, що там буде безпечніше. Село опинилося у сірій зоні: з одного боку — ЗСУ, з іншого — росіяни. Найстрашнішими, каже чоловік, були бомбардування російської авіації.

Я — Ковінько Валерій. Пенсіонер з інвалідності. Трошки невдало хату будував, впав, зламав обидві ноги.

Літаки прилітали з півночі, з Білорусі. У перший день вони бомбили блокпост удень, ми бачили, як два літаки прилетіли та скинули авіабомби. Потім вони вночі прилітали по двоє, тільки вночі. З п’ятого на шосте березня знову летіли літаки, але не так, як завжди, — одне, друге, третє бомбардування… Я вийшов на вулицю подивитися, чи не зачепило якусь хату. В цей момент ворожий літак прилітає зі сторони Ірпеня й прямо над сусідським будинком дає залп ракетою. Тоді він влучив на перехресті у заправку KLO.

Валерій Ковінько, село Стоянка Бучанського району Київської області

Валерій Ковінько, село Стоянка Бучанського району Київської області

Моя хата залишилася без вікон, усі шибки вилетіли, вибухова хвиля була з усіх боків, все винесло, було дуже багато уламків. Потім у себе на подвір’ї я знайшов запали від ракети, уламки від мін, багато чого… Подарунки, на спогад про варварів.

Уламки, які Валерій Ковінько знайшов у себе на подвір’ї

Уламки, які Валерій Ковінько знайшов у себе на подвір’ї

Коли були дуже сильні обстріли, то ми спускалися до льоху. Стіни в льоху міцні, з дорожнього полотна. Там я поставив розкладачку, взяв ковдри, простирадла, дві бочки питної води. Ми готувалися довго там сидіти, знали, що за тиждень чи два це не закінчиться. А коли вже стало несила сидіти й тероборонівці саме повідомили, що відкрито Ігнатівський міст і вони будуть евакуювати людей, ми вирішили їхати. З одягу нічого не взяли: в чому були, в тому і поїхали. Сіли у свою машину, доїхали до перехрестя, постояли, перехрестилися, газ у підлогу, пролетіли через перехрестя, а там уже тероборона була, там уже все стало спокійніше. Родину в евакуацію я вивіз на Вінниччину.

Кілька будинків моїх сусідів унаслідок прильотів майже повністю зруйновані й непридатні до життя. В одному з будинків міна влучила в газову колонку, загорілася кухня, палало чотири дні. А через те, що не було людей, не було кому гасити, в результаті — вигорів увесь будинок. Ні будинку, ні підвалу — нічого не залишилося.

Валерій Ковінько показує зруйнований будинок своїх сусідів

Валерій Ковінько показує зруйнований будинок своїх сусідів

Ще в один сусідський будинок влучили уламки ракети. Хата вигоріла дуже сильно, крім того, від вибухової хвилі стіна на п’ять сантиметрів зсунулася вбік. Будинок для відбудови непридатний, його треба повністю розбирати. А мешкав у цьому будинку Іванхнюк Павло Васильович з жінкою. Вони пенсіонери. Він сам чорнобилець, і от така біда…

У цей будинок сусідів Валерія Ковінько влучили уламки російської ракети

У цей будинок сусідів Валерія Ковінько влучили уламки російської ракети

Багато лиха росіяни наробили… Що я про них думаю? Просто не вважаю, що це нація, це мордва якась, люди з лісу. Я не вважаю, що це цивілізована країна, це — варвари!

Зараз Валерій Ковінько живе у Стоянці та доглядає за зруйнованими будинками своїх сусідів.

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися