MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Повертаємо своїх додому — підсумки тижня

10.07.2023   
ХПГ-інформ
До України вдалося повернути командирів "Азова", українських полонених, а також двох викрадених Росією дітей. Війська РФ вбили цивільних під час атак на Львів, Оріхів, Лиман. У Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр з розслідування вторгнення Росії в Україну. ХПГ розповідає про важливі події минулого тижня.

Діти, яких повернули з Росії. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

Діти, яких повернули з Росії. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

• 6 липня з російського полону вдалося повернути 45 українських вояків: захисників Маріуполя та “Азовсталі”, військових із донецького, запорізького та харківського напрямку, включно з захисниками Бахмута. Крім того, з Росії повернули двох дітей.

“Також сьогодні повертаємо додому незаконно вивезених до Росії українських дітей — 6-річного Рената та 10-річну Варвару. Їхню матір, бойового медика, звільнили під час великого обміну в жовтні 2022 року. Вони з чоловіком давно чекали на повернення своїх дітей, яких Росія незаконно депортувала, намагаючись приховати викрадення”, — написав у своєму телеграм-каналі голова Офісу президента Андрій Єрмак.

• 8 липня Україна повернула з Туреччини п’ятьох командирів “Азовсталі”: командира окремого загону спеціального призначення Національної гвардії “Азов” Дениса Прокопенка, його заступника Святослава Паламаря, старшого офіцера “Азова” Олега Хоменка, виконувача обов’язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергія Волинського та командира 12-ї бригади Нацгвардії Дениса Шлегу.

Нагадаємо, “азовці” потрапили до російського полону у травні минулого року і були звільнені у вересні, після чого за умовами обміну перебували в Туреччині.

Командири Азову повертаються додому. Фото: Асоціація родин захисників Азовсталі

Командири "Азова" повертаються додому. Фото: Асоціація родин захисників "Азовсталі"

В Росії ця подія викликала хвилю невдоволення, на яку радник Президента України Михайло Подоляк відповів у твіттері: “Росія не має жодної суб’єктності на міжнародній арені. Після 24.06.2023 для путінської еліти почався “прекрасний новий світ”, у якому її і на зовнішніх ринках, і всередині країни постійно ставитимуть на відоме їй місце…”

• Удень 4-го липня країна-терорист завдала ракетного удару по місту Первомайський у Харківській області, унаслідок чого постраждали 43 людини. Серед поранених — 12 дітей. “Двом малюкам ще немає року, одному виповнився рік, ще одна дитина віком до трьох років”, — повідомило Міністерство внутрішніх справ в офіційному телеграм-каналі. Дев’ять житлових будинків у місті залишилися без вікон і дверей. 

“Усього пошкоджені 18 житлових будинків, дев’ять із них повністю без вікон і дверей. Решта мають, так би мовити, ‘незначні’ руйнування. Ми надали понад шість з половиною тисяч листів ОСБ для оперативного ремонту, щоб закрити вікна і двері”, — розповів голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 5-го липня в етері національного телемарафону.

4 липня 2023-го. Первомайський після ракетного обстрілу РФ. Світлина оприлюднена в телеграм-каналі Харківської обласної прокуратури. [первомайський харківщина харківська область обстріл житлових будинків воєнні злочини рф]

4 липня 2023-го. Первомайський після ракетного обстрілу РФ. Світлина оприлюднена в телеграм-каналі Харківської обласної прокуратури.

• У ніч проти 6 червня російської ракетної атаки зазнав Львів. Одна з ракет поцілила в житловий будинок. Було повністю зруйновано два верхні поверхи трьох під’їздів багатоквартирного будинку, загинули десять його мешканців. Поранень дістали 42 людини, серед них — троє дітей. Рятувально-пошукові роботи тривали всю ніч.

Як повідомили в ЮНЕСКО, під час ракетного удару по Львову, було порушено Міжнародну Конвенцію про всесвітню спадщину: росіяни пошкодили історичну будівлю, що розташована у буферній зоні Ансамблю історичного центру Львова.

Наслідки ракетного обстрілу Львова, 6 червня 2023 року. Фото: телеграм-канал Максима Козицького

Наслідки ракетного обстрілу Львова, 6 червня 2023 року. Фото: телеграм-канал Максима Козицького

“Цей напад, перший з моменту початку війни 24 лютого 2022 року на територію, що охороняється Конвенцією про всесвітню спадщину і є порушенням цієї Конвенції, а також Гаазької конвенції 1954 року про охорону культурних цінностей під час збройного конфлікту”, — мовиться в повідомленні.

Загалом, за інформацією заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, 6 червня у Львові було пошкоджено 17 будинків, що є пам’ятками архітектури. Чотири з них — майже повністю знищені.

• 8 липня щонайменше 9 людей загинули та 12 дістали поранень внаслідок обстрілу Лимана. За повідомленням голови Донецької ОВА Павла Кириленка, близько десятої ранку росіяни завдали удару по місту з РСЗВ, поціливши у приватний сектор. Також пошкоджено будинок і крамницю.

Лиман Донецької області, 8 липня. Фото: Донецька ОВА

Лиман Донецької області, 8 липня. Фото: Донецька ОВА

• 9 липня російські військові поцілили авіабомбою в пункт видачі гуманітарної допомоги в Оріхові Запорізької області. Загинуло чотири людини, поранено 13 осіб. Запорізька обласна прокуратура розпочала досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

Оріхів Запорізької області, 9 липня 2023 року. Фото: Офіс Генпрокурора

Оріхів Запорізької області, 9 липня 2023 року. Фото: Офіс Генпрокурора

• У Ростові-на-Дону українців Юрія Доманчука та Віталія Скакуна було засуджено до 23 і 24 років відповідно за “замах” на так званого “заступника губернатора” Херсонської області Віталія Булюка. Обвинувачення базувалося на “зізнанні” підсудних. Їхні “свідчення” під час суду просто зачитали. Схоже, щодо українців було застосовано тортури.

Юрій Доманчук та Віталій Скакун. Фото: РИА Новости From left Yuriy Domanchuk, Vitaliy Skakun Photos RIA Novosti

Юрій Доманчук та Віталій Скакун. Фото: РИА Новости

• Кожен день великої війни — це 102 млн євро або 4 млрд гривень збитків довкіллю, без урахування екоциду, який вчинила РФ на Каховській ГЕС. Такі цифри навів міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

“Кожен день інспектори Державної екологічної інспекції України фіксують руйнування довкілля від бойових дій. Цифри жахають. Сьогодні маємо вже близько 51 млрд євро або 2 трлн гривень екологічних збитків. Це означає, що кожен день війни коштує росії мінімум 102 млн євро або 4 млрд гривень екологічних збитків. Всьому є своя ціна. Обрахунки тривають. росія заплатить за кожен день цієї війни. За кожне спалене дерево. Кожен спаплюжений клаптик української землі. Для цього ми обʼєднуємося з усім цивілізованим світом та працюємо над визнанням екоциду у міжнародному законодавстві”, — заявив міністр.

Ілюстративне зображення © OlegD / Shutterstock [війна екологія дим ліс пожежа]

Ілюстративне зображення © OlegD / Shutterstock

• У Гаазі 3 липня розпочав роботу Міжнародний центр з розслідування вторгнення Росії в Україну (ІСРА), повідомляє Суспільне. Це має стати першим кроком до трибуналу над російським керівництвом.

Як ідеться у повідомленні, президент Євроюсту Ладислав Хамран зазначив, що наступним кроком буде створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії — “унікальної платформи міжнародного співробітництва без жодного прецеденту в історії права”.

ICPA надаватиме підтримку національним слідчим та прокурорам з України, Естонії, Латвії, Литви та Польщі, які займаються розслідуванням злочину агресії.

"Головна мета створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії — отримати ключові докази, починаючи будувати справу вже зараз. Ми не хочемо чекати закінчення конфлікту”, — наголосив Хамран.

Гаага, Міжнародний кримінальний суд © oliverdelahaye / Shutterstock

Гаага, Міжнародний кримінальний суд © oliverdelahaye / Shutterstock

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 9 липня 2023 року ініціативою зафіксовано 44980 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися